Covid – 19

– Türkiye’de son durum

Covid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 121 artarak 1890’a yükseldi. 3 bin 783 yeni vakayla toplam sayı 82 bin 329’a çıktı. Bugün 40 bin 520 test yapıldı, toplam test sayısı 598 bin 933’e yükseldi. Son 24 saatte 1822 hasta daha iyileşti.

İyileşen hasta sayısı 10 bin 453’e çıktı. Yoğun bakımda 1894, solunum cihazına bağlı halde ise 1054 hasta bulunuyor.

Twitter’da son durumu paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şöyle yazdı: “Şifa bulan hasta sayımız 10.000’in üzerine çıktı. Tedavide önemli üstünlüklerimiz var. Artan test sayımıza rağmen yeni eklenen vaka sayısında düşüş var. İki gücümüz var: Tedbir, tedavi. Gücümüzü kullanalım.”

– Dünyada son durum

Dünya genelinde Covid-19 vakası 2 milyon 300 bini aştı, toplam 154 bin 311 kişi hayatını kaybetti, virüse yakalanan 574 bin 386 kişi iyileşti.

ABD: Salgının en çok yayıldığı ülkede vaka sayısı 728 bin 793, hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1090 kişilik artışla 38 bin 244.

İspanya: Vaka sayısı 191 bin 726, hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 41 kişilik artışla 20 bin 43.

İtalya: Vaka sayısı 175 bin 925, hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 482 kişilik artışla 23 bin 227

Fransa: Vaka sayısı 147 bin 969, hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 642 kişilik artışla 19 bin 323’e yükseldi.

Almanya: Vaka sayısı 142 bin 797, hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 64 kişilik artışla 4 bin 416.

İngiltere: Vaka sayısı 114 bin 217, hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 888 kişilik artışla 15 bin 464.

Gündem

– Hayat eve sığar: Asla yalnız yürümeyeceksin

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 ile mücadele kapsamında hazırladığı ‘Hayat Eve Sığar’ adlı mobil uygulama kullanıma açıldı. Uygulamaya ait aydınlatma metninde kişisel veri aktarımıyla ilgili şu bilgi notu yer alıyor: “İzolasyon altında bulunmanız gereken bölgeyi terk etmeniz halinde bu uygulama ile elde edilen kimlik, iletişim ve konum verileriniz kamu sağlığının korunması ve salgının yayılmasını önleme amaçlarıyla İçişleri Bakanlığı ve kolluk kuvvetleri ile paylaşılmaktadır.

  • Uygulama ile salgın riskinin en az seviyeye indirilmesi hedefleniyor.
  • Kullanıcılar, yaşadıkları bölgedeki risk haritasını görüntüleyebiliyor.
  • İzole olması gereken hasta hareket halindeyse uygulama kişiye bir uyarı gönderiyor.

– IPSOS araştırması: 10 Nisan gecesi neler alındı?

Araştırma şirketi Ipsos’un 10 Nisan akşamı sokağa çıkma yasağı getirilen 31 ildeki araştırması hanelerin yüzde 12’sinin saat 22.00-24.00 arasında alışveriş yapmak için sokağa çıktığını ortaya koydu. İki saatlik alışveriş süresince en çok makarna, bakliyat, un, tuz, şeker, ekmek gibi ağırlıklı temel ihtiyaçların alındığı belirtildi.

– 31 şehre giriş-çıkış yasağının süresi 15 gün uzatıldı

30 büyükşehir ve Zonguldak’a kara, hava ve deniz yoluyla tüm giriş çıkışlara yönelik kısıtlamalar bu gece saat 00.00’dan itibaren 15 gün daha uzatıldı.

  • Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Covid-19 pozitif çıkan sağlık çalışanlarıyla ilgili yaptığı “Yeteri kadar dikkatli olmadıkları için…” açıklaması nedeniyle özür diledi.

– Bakan umutlu: Mayıs sonuna doğru iç turizm canlanır

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mayıs ayı sonuna doğru iç turizmde canlanma olacağını beklediklerini belirterek, salgının bitmesinin ardından ilk etapta Asya ülkelerinden turist gelmesini beklediklerini söyledi.

“Nisan sonu mayıs başında kırılmalar olacağını öngörüyoruz. Mayısın sonuna doğru normalleşmenin mümkün olacağını düşünüyorum” diyen bakan, tesislerde sertifikasyon döneminin başlayacağını ve alınacak önlemlere göre sertifika verileceğini aktardı.

– Diriliş YÖK

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre ‘terör niteliğinde eylem’ ihraçla sonuçlanacak. Ayrıca ‘amire’ saygısızlık, genel ahlak ve edep dışı tutum, davranışlarda bulunan öğretim üyelerine disiplin cezası verilecek.

– Salgın çay üreticilerini de vurdu

Çay üreticileri de Covid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiriyor. İki milyon çay üreticisi ve işçi, hükümetten çalışma planı ve taban fiyat beklentisi içinde.

  • Artvin’deki çay üreticisi Ayşe Topal: “Biz bu şartlarda nasıl çay toplayıp, satacağız. İşçiler, üreticiler sağlık taramasından geçirilmedi. Çayın taban fiyatı neden açıklanmıyor?”

– Zeytini elektriğe değişmek

Denizli’nin Avdan Mahallesi’nde kurulacak termik santrala ait ÇED raporu nihai hale getirilip yurttaşların görüşüne sunuldu. Proje kabul görürse yaklaşık 50 bin zeytin ağacı katledilecek.

– Adana ‘zirveden’ baktı

Adana’da yurttaşların sokağa çıkma yasağına uyup uymadığı helikopterle kontrol edildi. Yasağa uymayanlar anonsla uyarıldı.

– Dayanışma iktidara mahsustur

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın bir fuar alanında kurduğu sahra hastanesi İl Sağlık Müdürlüğü’nce mühürlendi.

– Korona etkisi: Gündelik temizlikçiler de işsiz kaldı

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası, gündelik temizlik işçiliği yapan altı üyelerinin koronavirüse yakalandığını duyurdu. Pandemi nedeniyle işçilerin zor zamanlardan geçtiğine de dikkati çeken sendika, pek çok temizlikçinin işsiz kaldığını aktardı.

– Jandarma talep üzerine koyun kırktı

 Gaziantep’in Nizip ilçesinde jandarma ekipleri, yaşlı bir adamın talebiyle 20 koyunun tüylerini kırktı.

İş dünyası

– Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘jonglörleri’ üzen karar 

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre onlarca ürüne ek vergi getirildi. Ek vergi getirilen ürünler arasında oyun konsolu, hoparlör, saat, aydınlatma cihazı, karnaval eşyası, sirk eşyası ve golf sopası bulunuyor.

– 40 milyon maske üretiyor

LC Waikiki firması on binlerce işçinin çalıştığı fabrikalarında, kar amacı gütmeden haftada 40 milyon maske ürettiğini duyurdu.

Dünya

– Trump’tan çiftçiye müjde

ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19’dan etkilenen çiftçiler için 19 milyar dolarlık yardım paketi açıkladı. Paket çiftçilere doğrudan ödeme ve ürünlerin toptan alımını da kapsıyor.

  • Son anketlere göre Başkan Trump’a olan destek yüzde 49’dan yüzde 43’e düştü.

– Bolsanaro inadını kırmıyor: Sağlık bakanının koltuğu gitti

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Covid-19 salgınıyla mücadelede anlaşamadığı Sağlık Bakanı Henrique Mandetta’yı görevden aldı.

  • Bolsonaro’nun, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) salgına karşı uyarılarının göz önüne alınmasını savunan Mandetta anlaşamadığı biliniyordu. Covid-19’u ‘küçük bir grip’ olarak nitelendiren Bolsanaro, ülkesinde karantina ilan eden valileri eleştirmiş ve sosyal izolasyonun önerildiği dönemde sokağa çıkarak destekçileriyle bir araya gelmişti.

Köşe Yazıları

– Aralıklı sokağa çıkma yasağı: Türkiye’ye has bir tedbir

Nuriye Ortaylı: “Pazartesiden başlayarak marketlerde, eczanelerde ve trafikte geçen haftaya kıyasla artmış bir hareketlilik. Silindirin içindeki toplar benzetmesini kullanırsak, hafta sonu dar alanlarda birbirinden izole ve kapalı kalmış olan toplar, diğer beş günde, ertelenmiş ihtiyaçları nedeniyle daha hızlı hareket edecekler ve daha çok çarpışacaklar.”

-Köy enstitülerini kim kapattı?

Aydın Sezer: “Evet, doğru Demokrat Parti ve Menderes, 27 Ocak 1954’de 6234 sayılı yasayla Köy Enstitülerinin yıkıntılarına da son verdi. Evet, Köy Enstitüleri’ni Menderes kapattı, dilediğiniz gibi küfredebilirsiniz, ama Köy Enstitüleri denilince Saffet Arıkan’ı anmadan geçmeyiniz. Büyük haksızlık etmiş olursunuz.”

– İdlib cephesi hareketlenmeye başladı

Hediye Levent: “Suriye’de İdlip cehpesi yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Yine korona salgınının gölgesinde kalan ve TSK’ye yönelik küfür ve tehditlerin yer aldığı görüntüler düştü sosyal medyaya. Görüntüleri çekenler, görüntülerde yer alanlar, küfür ve tehditleri sıralayanlar İdlip’teki cihatçı grupların militanları…”

– Hani çocuk gelinlere karşıydık?

Nihal Bengisu Karaca: “Bir taraftan kadına karşı şiddeti durdurmak ile ilgili onca çaba var, onca tepkiye rağmen İstanbul Sözleşmesi’ne atıf yapan AK Partili kadınlar var, samimiyetini bildiğim bu kişilerle gurur duyuyorum. Ama bir bakıyorsunuz devletin haber ajansı 14 yaşında evlendirilmiş bir genç kızın özgür iradesi olabilirmiş gibi haber yapıp “Erken yaşta evlenen kadın eşinin cezaevinden çıkacağı günü bekliyor” diye başlık atmış. Kimsenin gıkı çıkmıyor. Hani çocuk gelinlere karşıydık?”

– Yerli ve milli sanayiye ilişkin yeni sahiplik planları

Okan Müderrisoğlu: “Halihazırdaki tabloda, özel bankaların ilk bakışta makul izlenimi veren kredi açma iştahsızlığı buzdağının suyun üstündeki kısmı gibi duruyor. Aysbergin altında ise yerli ve milli sanayiye ilişkin yeni sahiplik planlarının bulunduğu kanaati pekişiyor. Tam da bu nedenle Türkiye Varlık Fonu’nun, Türkiye markası ile özdeşleşen özel sektör kuruluşlarını kaderine terk etmeme girişimi çok yerinde bir karar olarak karşımıza çıkıyor.”

Kültür & Sanat

– Herkes evdeyken: Büyük yardım konseri bu gece

Lady Gaga öncülüğünde Global Citizen ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle düzenlenen ‘One World: Together At Home’ (Tek Dünya: Hep birlikte evde) yardım konseri Türkiye saatiyle 03.00’te başlayacak. Youtube üzerinden yayınlanacak konser ayrıca Digiturk 1 no’lu beIN HD kanalında Türkiye’deki izleyiciyle buluşacak. Alicia Keys, Billie Eilish, Chris Martin, Eddie Vedder, Elton John, Paul McCartney, Pharrell Williams, Stevie Wonder ve Usher’ın da aralarında olduğu birçok ismin yer alacağı konserin tekrarı, 19 Nisan Pazar günü saat 15.00’te karasal yayında yer alan beIN SPORTS Haber’de izlenebilir.

Günün söyleşisi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Gazete Duvar’dan İrfan Aktan’a konuştu: “Yaptığımız en büyük yanlış testin vakaları yakalamak konusunda çok etkili olduğuna güvenmemiz oldu. En iyi yaptığımız şey ise en baştan itibaren virüsün ülkeye gelmesini geciktirmek adına yapılan sınır kapatmalar ve seyahat kısıtlamaları oldu. Bu bize epeyce zaman kazandırdı.”

Günün podcasti

Açık Bilinç programında Güven Güzeldere, nörobilimci Dr. Çağhan Kızıl’la şu sorulara cevap arıyor: “Koronavirüsün genetik dizilimi ne gösteriyor? Bu virüs bir ‘laboratuvar projesi’ mi? Diğer virüslerle bağlantıları nasıl, genetik dizim bilgilerinin ilaç ve aşı çalışmaları açısından önemi nedir?”

Günün okuma önerisi

Gazeteci ve milletvekili Ahmet Şık, 10 Nisan gecesi sokağa çıkma yasağının ilanından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasının reddine kadar evrilen süreçte yaşanan 48 saati mercek altına aldı. Tüm bu süreçte, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Soylu arasında artık ‘sır olmayan’ çekişmesinin detaylarını da anlatan kapsamlı bir inceleme.

Yalan dünya

Sosyal medyada dolaşıma gire bir iddiaya göre İsrail’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kimse yok. Zira İsrail’de virüsü yok etmek için limon ve karbonat karışımından hazırlanan bir çay kullanılıyor. İddia tabii ki gerçeği yansıtmıyor. Karışımın virüsü yok ettiğine dair bir bilimsel veri olmadığı gibi İsrail’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısıysa 126.

Günün sözü

Carl Sagan: “Bilim mükemmel değil sadece sahip olduğumuzun en iyisidir. Bilimin şüpheciliğini terk etmek, karanlık bir çağa giden yoldur.”

Kapsül

BEDAVA
İNCELE