Covid – 19

– Türkiye’de son durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Tedbirlere gösterdiğimiz özen meyvelerini veriyor. Biz günlük test imkanlarını artırırken, sorumlu davranışlarınız da yeni vaka sayılarını azaltacak. Sağlık ordumuza ve sağlık sistemimizin gücüne güvenin. Tedbiri elden bırakmayın.”

 • Türkiye bugünkü verilerle, 82 bin 735 vakaya sahip Çin’i geride bıraktı. Çin’deki ölü sayısı ise 4 bin 632.

– Bilim Kurulu üyesi pik için süre verdi: 10-15 gün

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk: “Yaklaşık 10-15 gün içinde zirveye ulaşırız. Zirvede bir plato göreceğiz ve ondan sonra da inişe geçecek.”

– Dünyada son durum

Dünya genelinde vaka sayısı 2 milyon 387 bini, ölü sayısı 164 bini geçti. İyileşen sayısı ise 613 bin 443.

Vaka/Ölüm

ABD: 755 bin 162 / 40 bin 19
İspanya: 195 bin 944 / 20 bin 453
İtalya: 178 bin 972 / 23 bin 660
Fransa: 152 bin 578 / 19 bin 718
Almanya: 144 bin 387 / 4 bin 547
İngiltere: 120 bin 67 / 16 bin 60.

Gündem

– Türkiye’nin İngiltere’ye yapacağı yardımda gecikme var

Tıbbi ekipman yetersizliği nedeniyle zor günler geçiren İngiltere’ye Türkiye’den gönderilecek 84 tonluk malzemede gecikme yaşandı. Gecikmenin nedeniyse öğrenilemedi.

 • Koruyucu ekipman sıkıntısı yaşandığını kabul eden İngiliz hükümeti, Türkiye’den gelecek malzemelerin içerisinde 400 bin koruyucu önlüğün de bulunduğu büyük bir sevkiyat vaat etmişti.
 • İngiltere’nin en büyük sendikalarından Unite’ın Genel Sekreter Yardımcısı Gail Cartmail: “Kişisel koruyucu ekipman eksikliğinin sürmesi ulusal bir skandal ve hükümetin son bir ay içerisinde defaatle verdiği sözleri tutmaması da utanç verici.”

– Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı işaret etti: Talimat ondan

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin belediyeleri tarafından başlatılan bağış ve yardım kampanyalarının durdurulmasıyla ilgili konuştu.

 • “İlgili kanunlara göre belediyelerin bağış kabul etme hakkı var.”
 • “Bu yasak bizzat Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleştirildi.”
 • “İktidar ne yaparsa yapsın yoksula, ihtiyaç sahibine yardımlarımızı ulaştırmaya devam edeceğiz.”

– Sığır ithalatı yasaktı: Brezilya’dan 10 bin hayvan alındı

Hayvan ithalatının yasak olduğu dönemde Brezilya’dan 10 bin baş besilik hayvan satın alındı. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı İskenderun Limanı’na yanaşan Polaris 2 adlı geminin taşıdığı hayvanlar, yüzlerce TIR’a yüklenerek Şanlıurfa’daki bir çiftliğe götürüldü.

 • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 26 Ekim 2019’dan itibaren besilik sığır ithalatının durdurulduğunu söylemişti.

– İzmir’de şiddet gören kadınlar için geçici misafirhane

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: “Karantina günlerinde ev içi şiddete maruz kalan ve konaklama ihtiyacı duyan kadınlar için geçici misafirhaneler açacağız.”

 • İstanbul emniyeti ‘Evde kal’ çağrısı sonucu geçen yılın mart ayına göre aile içi şiddet olaylarında yüzde 38.2 artış yaşandığını açıklamıştı.

– İnfaz yasası: Tahliye olan adam arkadaşını öldürdü

İzmir’in Torbalı ilçesinde infaz yasasıyla cezaevinden tahliye olan 21 yaşındaki Mehmet I, çamlık alanda tartıştığı 44 yaşındaki Ümit Arıç’ı başına taşla vurarak öldürdü. Olaydan sonra kaçan Mehmet I, jandarma ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

– İBB’den çiftçiye destek: ‘Üretim seferberliği’ başlatıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Covid-19 salgınında halkın gıda ihtiyacını karşılamak, çiftçiye destek olmak için üretim seferberliği başlattı. Belediye, çiftçinin satamadığı ürününü hal fiyatı üzerinden satın alacak. Alınan ürünler ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak.

– Kısacık bir ömrün zaferi: Bir aylık bebek koronavirüsü yendi

Batman’da koroanavirüsü yenen bir aylık bebek hastaneden taburcu edildi. İki hafta önce yüksek ateş nedeniyle hastaneye kaldırılan bebek, testinin pozitif çıkmasının ardından tedaviye alınmıştı. Bebeğin ailesine yapılan testlerin sonucuysa negatif.

Köşe gönderi

– Özal’lı yılların hikayesi

Faruk Bildirici: “Çocuksu bir tarafı da vardı, oynamaktan hoşlanıyordu. Özellikle yaz tatili için sahillere gittiğinde akşamları bizi atlatmaya çalışıyordu. Makam arabasının arka koltuğuna koruma müdürü Musa Öztürk’ü oturtuyor, karanlıkta Özal’ın arabada olduğunu sanan biz gazeteciler peşine düşüyorduk. Özal da arkadan başka bir arabayla çıkıp istediği yere gidiyordu. Ama güzel tarafı, atlatma oyununa kanmayıp kendisini gittiği yerde yakalayan gazeteciyi ödüllendiriyordu. Ödül de tabii ki sorularını yanıtlamaktı. Öyle ‘soru’ deyip geçmeyin, doğru soru ile büyük bir yanıt alıp manşet olmak bile mümkündü o yıllarda…”

– Doktorculuk oynayalım mı?

Oray Eğin: “Dr. Oz’un ameliyathaneye gidecek vakti yoktu, çünkü ekranda zayıflama ilacı pazarlıyordu. 2014’te ballandıra ballandıra tanıttığı ‘mucizevi, sihirli, müthiş’ formüller, daha doğrusu hiçbir karşılığı olmayan palavra haplar yüzünden Kongre’de ifade vermek zorunda kaldı. Şarlatan olarak anılmasına çok az kalmıştı ki Türklüğünü hatırladı. Türkçe konuşmaya başladı birden (meğer konuşabiliyormuş), karşılığında da başta Türk Hava Yolları bütçesinden ve başka reklamlardan payına düşeni aldı. Tam yakında Oprah’dan Seda Sayan’a transfer olacak derken… Dünyanın en bilinen Türk’ü unvanın bir başka et kesici olan Nusret’e devrederken… Bir son dakika mucizesiyle Amerika’daki 15 dakikasının henüz bitmediğini kanıtlayıverdi.”

– Bağımsız müzisyenler ne olacak?

Zülal Kalkandelen: “Müzik etkinlikleri gerçek hayatta yeniden başlayana kadar belli ki sanal ortamda devam edecek. Bu günlerde Instagram ve YouTube gibi dijital kanallarda çok sayıda konser var. Ama bunlar ücretsiz olunca müzisyene maddi katkısı olmuyor. Ancak bunu farklı bir yolla gerçekleştirmek de olanaklı. Geçim sıkıntısı çekmeyen ünlüler, bu dönemde internet üzerinden verecekleri konserleri ücretli izlemeye açabilir. Bunun bir konser serisine dönüştürülmesiyle bir fon yaratılabilir. Elde edilecek gelir, sektörde zor durumda olanlara aktarılabilir.”

Dünya

– Safları pandemide sıklaştırdılar

Covid-19 salgını nedeniyle 91 kişinin hayatını kaybettiği, 2456 resmi vakanın olduğu Bangladeş’de bir cenaze törenine 100 bin kişi katıldı. Bangladeş Hilafet Meclisi Emiri Mevlana Cubayir Ahmet Ensari’nin törenine katılanlar toplu bir şekilde namaz kıldı.

– İlk taşı Danimarka attı: İlkokullar açıldı

Avrupa’da Covid-19 salgını nedeniyle kapatılan okullarda açılışı Danimarka yaptı. Eğitim ve öğretime başlanan ilkokullarda öğrenciler, aralarında mesafe olacak şekilde oturtuldular.

– Covid-19 Afganistan’da sarayı ele geçirmiş

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin sarayındaki çalışma ekibinden 40 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı. Gani’nin test yaptırıp yaptırmadığına dair bilgi verilmedi.

– Covid-19’lu kişiler böbrek yetmezliği baş gösterdi

ABD’de Covid-19 pozitifli hastalar böbrek yetmezliğiyle karşı karşıya kaldı. Ülkede solunum cihazlarından sonra diyaliz makinelerine de ihtiyaç arttı.

Medya

– ‘Olmazsa olmaz’: Independent Türkçe’nin şalteri indirildi

Bilgi Teknolojileri Kurulu (BTK), Independent Türkçe’ye erişimi engelleme kararı aldı. Indenpendent Türkçe, indyturky.com adresi üzerinden yayınlarına devam ediyor.​ The Independent’in yüzde 70’i Rus grubuna, yüzde 30’u ise Suudi Arabistan şirketine ait.

 • Suudi Arabistan, kısa bir süre önce AA ve TRT Arapça’nın internet sitelerine erişim engeli getirmişti.
 • AKP sözcüsü Ömer Çelik, 16 Nisan’da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Demokrasinin temelinde basın özgürlüğü var. Olmazsa olmazdır bu” demişti.

Bilim

– Kanser için yeni umut

Gün geçmiyor ki yapılan araştırmayla kanseri iyi gelen yeni bir şey bulunmasın. Rothamsted Research ve Kent Üniversitesi’nden bilim insanları söğüt ağacından elde edilen miyabeacin adlı maddenin farklı kanser türlerini öldürebildiğini kanıtlamış.

Sanat

– Lady Gaga öncülüğünde internet konseri yapıldı

Dün gece Lady Gaga öncülüğünde bir internet konseri gerçekleştirildi. Covid-19 ile mücadelede görev yapan dünyanın her yerindeki sağlık çalışanlarının kutlandığı konsere Paul MacCartney, Elton John, The Rolling Stones, Celine Dion, Jennifer Lopez gibi çok sayıda müzisyen katıldı. Etkinlikte 120 milyon dolar bağış toplandı.

– Müzikle geçinen 550 bin kişi zorda

Covid-19 salgını Türkiye müzik piyasasını da vurdu. Aileleriyle birlikte sektörde para kazanan yaklaşık 550 bin kişi bu durumdan ekonomik olarak etkilendi.

 • Covid-19 ile mücadele kapsamında gece kulüpleri, sahneler, konser salonları kapatılmış; stüdyolardaki albüm çalışmaları da iptal edilmişti.

Spor

– Kulis: Haziranda lig başlayacak, maçlar Antalya’da 

Deneyimli futbol spikeri Ercan Taner, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) askıya alınan futbol liglerinin durumuyla ilgili Bilim Kurulu’na sunmayı düşündüğü önerilerle ilgili duyumunu paylaştı:

“Başlangıç için planlanan tarih haziranın üçüncü haftası. Yerler ise Alanya ve Antalya. Maçlar seyircisiz oynanacak. Teknik direktörler, futbolcular ve kulüp çalışanlarına test yapılacak. Maçlardan önce tüm görevlilerin ateşi ölçülecek. Maç önü ve sonrası röportajlarında maske zorunlu olacak. Medya mensuplarının maçları takip etmesi ile ilgili kararı Bilim Kurulu verecek. Maçta sakatlık olursa belirli hastanelerde tedavi için özel izolasyonlu alan oluşturulacak.”

 • Covid-19 testi pozitif çıkan ve hastanede gördüğü tedavinin ardından iyileşen Galatasaray İkinci Başkanı Abdürrahim Albayrak, bugün katıldığı CNN Türk yayınında, “Çok zor döneme giriyoruz. Liglerin kısa süre içinde başlayacağını tahmin etmiyorum.”

–  16 yaşında bir dünya şampiyonu

16 yaşındaki İranlı satranç oyuncusu Alireza Firouzja, Norveçli Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlsen’i yenerek Blitz Kupası’nı kazandı. Genç sporcu 14 bin dolar ödülün de sahibi oldu.

– Futbolculardan AS Roma’ya hayat öpücüğü

İtalya Serie A takımlarında AS Roma’nın teknik ekip ve oyunları dört ay boyunca ödeme almama konusunda anlaşmaya vardı. Karar, Covid-19 krizinde kulübe maddi açıdan yardımcı olmak için alındı.

 • Pandemi krizi nedeniyle Seria A’daki maçlara 9 Mart’ta ara verilmişti.

Günün podcasti

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun yazarlarla bir araya geldiği ‘sesli yazı atölyesi’ podcasti ‘İlk Sayfası’nın konuğu yazar Murat Uyurkulak.

Günün söyleşisi

Armağan Çağlayan’ın YouTube’da yayınlanan ‘Gör Beni’ programının konuğu Nevşin Mengü. Gazeteci, medyanın içinde bulunduğu hali ve deneyimlerini anlatıyor.

Bu akşam ne izlesem?

1998 yılında Galatasaray Üniversitesi’nde yapılan 32.Gün özel yayınının konukları Coşkun Kırca, Turgay Şeren, Kamer Genç, Barış Manço, İlter Türkmen, Erman Toroğlu, Fikri Sağlar ve Mükerrem Taşçıoğlu. Öğrenciler ve Mehmet Ali Birand soruyor, konuklar yanıtlıyor.

Günün Sözü

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Yalım Dikmen: “Hem hastalar hem çalışanlar için farklı bir durum bu. Umarım alışmak zorunda kalmayız…”

Kapsül

BEDAVA
İNCELE