Covid – 19

– Erdoğan duyurdu: 23-26 Nisan arasında sokağa çıkma kısıtlaması 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın nedeniyle 31 ilde hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağı uygulamasının bir süre daha devam edeceğini duyurdu. Erdoğan ayrıca, 23-26 Nisan tarihleri arasında da sokağa çıkma kısıtlaması planladıklarını aktardı.

 • İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dün gece katıldığı televizyon programında 23 Nisan’dan 1 Mayıs’a kadar kısıtlama getirilmesini önermişti.

– Türkiye’de son durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün 1454 hastamız daha şifa buldu. En az virüs kadar ısrarcı olmalıyız. Bu savaşı sağlık ordumuzun özverisi ve tedbirlere bağlılıktaki ısrarımızla kazanacağız.”

 • Başakşehir Şehir Hastanesi açılışında konuşan Koca, 100 adet yerli ventilatörün hazır olduğunu ve Mayıs ayında 5 bin ventilatörün hazır hale geleceğini söyledi.

– Dünyada son durum

Dünya genelinde vaka sayısı 2 milyon 454 bini, ölü sayısı 168 bini geçti. İyileşen sayısı ise 643 bin 476.

Vaka / Ölüm

ABD: 771 bin 216/ 41 bin 356
İspanya: 200 bin 210/ 20 bin 852
İtalya: 181 bin 228/ 24 bin 114
Fransa: 155 bin 383/ 20 bin 265
Almanya: 146 bin 398/ 4 bin 706
İngiltere: 124 bin 743/ 16 bin 509.

– ‘Kara haziranda görünüyor’

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Covid-19 pandemisine ilişkin bir rapor hazırladı.

 • Virüse karşı alınan tedbirlerin haziran başı gevşetilmesi, haziran ortasındaysa hayatın normalleşmesi bekleniyor.

– Karantina günleri: Virüs endişesi arttı, en çok özlenen yürümek

Ipsos’un düzenli olarak yaptığı ‘Koronavirüs Salgını ve Toplum Genel Kamuoyu’ araştırmasının beşinci hafta verileri açıklandı. Ankete katılanların kendilerine veya aile üyelerine virüs bulaşması yönündeki endişe oranı, 13 Mart’ta yüzde 79 iken 9-13 Nisan itibariyle yüzde 95’e yükseldi. Katılımcıların süreçte en çok özledikleri şey yüzde 25’le ‘yürümek’ olurken, salgının sona ermeyeceğini ancak kontrol altına alınmış şekilde hayata devam edileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 61 olarak belirlendi.

Gündem

– S-400’ler hala ‘kutusunda’: Covid-19 nedeniyle ertelendi

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, Rusya’dan satın alınan S-400’lerin neden aktive edilmediğini anlattı: “Füze sisteminin etkinleştirilmemesi gibi bir durum yok. Nisan ayı için yapılan planlar Covid-19 salgını nedeniyle ertelendi.”

 • ABD Başkanı Donald Trump, S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım içeren yasayı geçen Aralık’ta imzalamıştı.

– Hatay’da Covid-19’dan ölen hastalar kayda geçirilmedi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Kentte Covid-19 kaynaklı yedi ölüm gerçekleşti. Beş hastanın ölüm nedeni kayıtlara ‘bulaşıcı hastalık’ olarak geçirildi.

– Belediye başkanına kurşunun sebebi fuhuş çıktı

Burdur’un Yeşilova ilçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel, sabaha karşı evinde polis olduğunu söyleyen bir kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı. Toplam beş el ateş eden saldırgan, Şenel çiftini ayaklarından yaraladı. Mümtaz Şenel “Fuhuş yapıldığı gerekçesiyle bir otelin ruhsatını iptal etmiştik. Saldırı o nedenle yapıldı” dedi.

 • Başkan ve eşinin saldırıya uğradığına dair haber sosyal medyada Salda Gölü’ndeki kumların taşınmasıyla ilgili verdiği mücadeleye yorulmuştu.
 • İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada saldırıyla ilgisi olan iki kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

– Önceki yıllara göre Türkiye’deki ölüm oranlarında artış var

Türk Toraks Derneği’nin sağlık istatistikleri Meclis gündemine taşındı. Ölüm istatistiklerine göre Covid-19 salgının başladığı dönemle önceki yıllarda aynı haftalarda hayatını kaybedenlerin sayısı arasında ciddi bir fark görülüyor.

 • İstanbul’da önceki yıllara göre yaşamını yitiren insan sayısı her hafta ortalama 800 kişi artmıştır.
 • Trabzon’da 2020 yılının ilk dokuz haftası için ölüm oranındaki artış yüzde 25,3.

– Rapor: İstanbul’da enfekte sağlık çalışanı 2 bine ulaştı

İstanbul Tabip Odası’nın raporuna göre İstanbul’da enfekte olan sağlıkçı sayısı 2 binlerde. Sağlık kuruluşlarında maske, önlük, eldiven gibi koruyucu donanım eksikliği ilk haftalara göre azalmakla birlikte devam ediyor. Birçok hastanede vardiyalı çalışmaya geçildi ancak bazı hastanelerde özellikle asistanlar aralıksız 36 saat çalışıyor.

– Sancar: Pandemi sonrası uyanış olabilir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: Pandemi sonrasında bir uyanış olabilir. Esas mesele bu inanç ve birikimi örgütleyebilecek siyasal öznelerin ortaya çıkıp çıkmamasıdır.

– Liyakat ‘esas’: Kamu marketinin başına ‘hile’den ceza alan isim atandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bizzat alışveriş yaparak dikkat çektiği Tarım Kredi Marketleri’nin başına ‘hileli gıda’ üretmekten 15 kez ceza almış bir isim atandı. Genel müdür olarak atanan Yavuz Mehmet Bulut’un kurucu ortağı olduğu Tadanam Gıda 15, Anadolu Eksper Gıda ise beş defa Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ifşa ettiği listede yer almıştı.

– Ramazana günler kala Diyanet: Teravih evde, iftar sofrası yok

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 24 Nisan günü başlayacak Ramazan ayında camilerde teravih namazı kılınmayacağını ve iftar sofralarının kurulmayacağını söyledi: “Teravih namazı ferdi olarak da kılınabilen bir namazdır.”

Köşe gönderi

– Mekanın sahipleri geldi

İnci Hekimoğlu: “Bir partinin genel başkan yardımcısının ülkenin en ünlü iki kriminal isminin avukatı olması ve onlara özel af yasası hazırlaması, bir partinin genel başkanının yeraltı dünyasının iki ismine açıktan sahip çıkması normal her ülkede o partinin silahlı çetelerle bağı nedeniyle kapatılmasına kadar gider. Muhalifleri ‘sizi kendi kanınızda boğarız’ diye dolaşan Erdoğan’ın müridi Sedat Peker’in ortadan kaybolmasından anlıyoruz ki, iktidardaki güçlerin bir kesimi için eski mutlu günler sona erdi. ‘Mekânın sahipleri geldi’ çünkü.

– Erdoğan o gece canlı yayında İstiklal Marşı okuyacak

Abdulkadir Selvi: “Meclis’in yüzüncü yaşına özel olarak o an televizyonlar canlı yayına geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam saat 21.00’de İstiklal Marşı’nı okuyacak. Meclis Başkanı Mustafa Şentop da aynı anda Meclis bahçesinden İstiklal Marşı’nı okuyacak.

– İşsizlik Sigortası Fonu’nda gerçekten para yok mu?

Aziz Çelik: “İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki 132 milyar TL’den 7 milyarı daha kullanılsaydı milyonlarca işçi 1.168 TL değil, asgari ücret düzeyinde ödenek alırdı. Peki, Fonda yeterli kaynak mı yok? Elbette var. Bu kaynaklar devlet tahvillerine yatırılmış durumda. Sermayeye destek konusunda son derece cömert olan İŞKUR, sadece son üç ayda işverenlere 6,3 milyar TL destek ve teşvik ödedi. Son iki yılda işverenlere ödenen teşvik ve desteklerin toplamı ise 43 milyarı TL’yi buldu. Şimdi fonun asıl sahiplerine kaynak aktarma zamanıdır.”

– Havalimanı yapınca Almanya ekonomisinin çökeceğini sananlar…

Murat Muratoğlu: Kendi lüks harcamalarını kısmayıp, daha fazla gelire ihtiyacımız var diyorlar. Vergi dediğin hizmet olarak geri döner. Bizim ödediğimiz vergiler, vergi olarak dönüyor. Özetle nefes almak hariç yaşamak bile lüks bu memlekette. Havalimanı yapınca Almanya ekonomisinin çökeceğini, köprü açılınca dünya devi olacağına inanan kitlelere vergileri kilitliyorlar, eyvallah da… Kurunun yanında yaş da yanıyor bu manada.

Dünya

– Türkiye’den İngiltere’ye gönderilecek tıbbi malzeme için onay çıktı

Sağlık Bakanlığı, İngiltere’ye gönderilecek 84 ton tıbbi malzemenin ihracatına onay verdi. Tıbbi malzemelerin gecikmesi dün İngiliz basınında gündem olmuştu.

 • Türkiye’den gönderilecek tıbbi ekipmanlar İngiltere için hayati önemde. Zira İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin (NHS) günde 150 bin adet koruyucu önlük kullandığı tahmin ediliyor. Ancak şu anda stoklarda ciddi bir sıkıntı bulunuyor ve koruyucu ekipman miktarının yetersiz olduğu yönünde açıklamalar yapılıyor.

– Trump kapıyı açtı: İran’a yardım edebiliriz

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yardım etmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna ”İran’a yardıma ihtiyaç duyarsa ve talep ederse yardım etmek isterim. Salgın onları çok kötü vurdu ama bildirdikleri rakamlar açıkçası doğru değil ” yanıtını verdi.

 • ABD yılın ilk günlerinde İran’ın, Irak’ta bulunan Amerikan hedeflerine füze saldırısı gerçekleştirmesine yanıt olarak Tahran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe koymuştu.

– ‘Almanya’daki Türkler Erdoğan’ı cüretkar bulduğu için oy veriyor’

Sosyolog Sinem Adar, Almanya’daki Türk seçmenlerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’ye oy vermesinin ardındaki gerçekleri araştırdı: Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin uluslararası alanda güçlü bir konuma gelmiş olması algısı ve yine Erdoğan’ın, seçmenin gözünde cüretkar olarak nitelendirilen siyasi söylemi diyebiliriz. Bunlar özellikle Almanya’da doğmuş, kendilerini çok da fazla Almanya’ya ait hissetmeyen gençlerin Erdoğan ve AKP’ye oy verme eğilimini artırdı.

– Wuhan’dan ret geldi: Virüs insan yapımı değil

Koronavirüsün çıkış noktası olarak kabul edilen Çin’in Wuhan kentindeki Viroloji Enstitüsü’nün direktörü Yuan Zhiming, virüsün insan yapımı olduğuna dair iddiaları “Virüsün bizden gelmiş olma ihtimali yok” sözleriyle reddetti. Virüsün yapay veya sentetik izleri olduğunu ispatlayacak hiçbir delil olmadığını vurgulayan Zhiming, Çin’in salgınla mücadelesine darbe vurulmaya çalışıldığını savundu.

 • ABD Başkanı Donald Trump da Çin’i hedef alarak virüsün insan yapımı olduğu ve Wuhan kentindeki bir laboratuvardan dünyaya yayıldığı yönündeki iddianın araştırıldığını söylemişti.

Medya

–  Paran varsa ‘en iyisi’ sensin

Can Yayınları’nın Yayın Direktörü Can Öz kendisine gönderilen bir e-postayı Twitter hesabından paylaştı. Hürriyet gazetesi tarafından gönderilen e-postada ‘Türkiye’nin en iyi işverenleri’ sayfasında yer almak için parayla röportaj yaptırılabileceği belirtiliyor.

 • İlk olarak 2018 yılında ortaya atılan bir iddiaya göre Hürriyet gazetesinin o yıllardaki röportajcısı Ayşe Arman, bazı röportajlarından para alarak dolaylı yoldan reklam yapıyordu.
 • 2019’daki detaylı bir haberdeyse, bazı halkla ilişkiler ve danışmanlık şirketlerinin pek çok basın kuruluşunda para karşılığında haber ve röportaj yayınlattığı belgeleriyle ortaya konuyordu.

– Bakanlık Ilıcalı’yı devreye soktu: Karayipler’de mahsur kalanlar üllkeye dönecek

Yapımcı ve sunuculuğunu yaptığı Survivor için Dominik Cumhuriyeti’nde bulunan Acun Ilıcalı, Covid-19 salgını nedeniyle Karayipler’de mahsur kalan Türkiye vatandaşlarına yardım etmek için uçak göndereceğini söyledi. THY’nin bölgeye seferi olmadığını aktaran Ilıcalı, Dışişleri Bakanlığı tarafından arandığını ve kendisinden yardım istendiğini aktardı.

Toplumsal cinsiyet

– Covid-19, LGBTİ+’lerin risklerini artırdı

Yapılan bir araştırmaya göre Covid-19 salgını Türkiye’deki LGBTİ+’ları da olumsuz etkiledi. Pandemi günlerinde istihdamdaki en kırılgan gruplardan biri olan LGBTİ+’lar gelir kaybı, işsizlik ve sağlık hakkına erişimde ayrımcılığa uğrama riskiyle karşı karşıya. Covid-19 bahanesiyle LGBTİ+’lara nefret söyleminde de artış var.

Ekonomi

– Petrol fiyatları ilk kez sıfır seviyesinin altında

Küresel petrol fiyatları dünya genelinde giderek tam doluluk seviyesine ulaşan depolama kapasitesi nedeniyle tarihinin en sert günlük düşüşünü yaşadı. Batı Teksas Petrolü (WTI) mayıs vadelileri yüzde 231 düşüşle -40,32 dolara kadar geriledi. Bu, WTI fiyatında Mart 1946’da başlayan resmi veri tarihinin en dip düzeyi. Brent petrol ise (haziran vadelileri) yüzde 9’un üzerinde düşüşle 25,37 dolara kadar geriledi.

– İspanya’dan Covid-19 fonu önerisi

İspanya koronavirüsün ekonomiye etkilerine karşı AB’ye 1,5 trilyon euro’luk fon oluşturma önerisi getirecek.

– Kulis: Kamu bankalarına sermaye desteği yolda

Kamu bankalarına sermaye desteğinin hükümetin gündeme aldığı konular arasında olduğu öne sürüldü. Desteğin ne kadar olacağı henüz belli değil. Seçeneklerden biri, Hazine’nin programı finanse etmek için lira cinsi tahvil (borç senedi) ihraç etmesi. Sermaye desteği, bütçesi ‘ağır borç verme süreci nedeniyle aşınmış’ üç büyük kamu bankası, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’a sağlanacak.

Sanat

– ‘Look up here, I’m in heaven’

David Bowie’nin bas gitaristi Matthew Seligman Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 64 yaşındaki müzisyen aynı zamanda The Soft Boys ve Thompson Twins gruplarının da üyesiydi.

– Hem konuştu hem çaldı: Nicolas Jaar’la iki saat

Geçtiğimiz ay yeni albümü Cenizas’ı yayınlayan Şili asıllı ABD’li prodüktör Nicolas Jaar, Twitch üzerinden albüme ilham veren şarkılarla yeni albümündeki şarkıları birleştirdiği bir yayın gerçekleştirdi. Jaar’ın bir hayranı tarafından kaydedilen ve Soundcloud’a yüklenen seti buradan dinleyebilirsiniz.

Spor

– #ÇareFutbol

TRT Spor’da yayınlanan nostaljik maçlar ve spor belgeselleri, pandemi nedeniyle evde geçirdiğimiz sürede keyifli bir televizyon aktivitesi olabilir. Kanalın bu hafta yayınlayacağı bazı maçlar şöyle:

 • Pazartesi: Türkiye – Yunanistan (1998)
 • Salı: Monaco – Galatasaray (1989)
 • Çarşamba: Vitoria Guimares – Fenerbahçe (1990)
 • Perşembe: Beşiktaş – Dinamo Zagreb (2003)
 • Cuma: Nijerya – Arjantin (2014-Olimpiyat Finali)

Günün podcasti

Uzun yıllar Hürriyet de dahil birçok kurumda çalışan gazeteci, yazar ve radyocu Barış Akpolat işten atılma hikayelerini, patronlarla anlaşmak istemeyişini ve mesai saatlerine karşı tavrını ‘Kişisel Gidişim’ serisinde anlatıyor.

Günün söyleşisi

‘Sapiens’ ve ‘Homo Deus’ kitaplarıyla tanınan İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari’ye göre koronavirüs salgını, hem bilimsel hem de siyasi sorunları gündeme getirdi. “Bu bir sağlık krizinden ziyade siyasi bir kriz” diyen Hariri, siyasi sorunlara nasıl yanıt verileceği üzerinde fazla düşünülmediğini savunuyor.

Günün okuma önerisi

Dünyaca ünlü Sloven düşünür Slavoj Žižek, koronavirüs günlerine bakıyor: “Gerçeklik zaten tahayyül edegeldiğimiz film senaryolarının hiçbirine benzemeyecek.”

Günün Sözü

Komşularıyla birlikte bitki toplamak için kırsal alana giden ebeveynlerini sosyal medyada paylaştığı videoyla ihbar eden 24 yaşındaki sağlık teknisyeni Ali Baki Eke: “Yasağı delen kendi annem, babam dahi olsa ihbar ederim.”

Kapsül

BEDAVA
İNCELE