Covid – 19

◎ Pandemide son durum
Türkiye’de bugün 4 bin 611 vaka tespit edildi; toplam vaka 95 bin 591’e, 119 yeni can kaybıyla toplam can kaybı 2 bin 259’a yükseldi. Bugün iyileşen hasta sayısı ise 1.488. Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 2,5 milyonu aştı. ABD, 788 bin 920 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

◎ Erdoğan: Bayram sonrası normalleşeceğiz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP MYK toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin koronavirüs salgınını yatay seyre geçmeye başladığını söyledi ve ekledi: “Ramazan ayı boyunca da tedbirlere en üst düzeyde riayeti sağlayarak, inşallah, bayram sonrası ülkemizin normal hayata geçişini hedefliyoruz.”

 NYT: Türkiye ölüm sayılarını gizliyor
New York Times gazetesi Türkiye’nin Covid-19’a bağlı ölüm sayılarını gizlediğini iddia etti. Haberde nisan ayının ilk iki haftasında kayda geçen ölümlerin ortalamadan yüzde 50 daha yüksek olduğu belirtildi.

+ E-Devlet üzerinden elde edilen ölüm sayılarına dair benzer veriler daha önce Türkiye medyasında da haber olmuştu.

 DSÖ noktayı koydu: Virüs hayvan kökenli

Dünya Sağlık Örgütü, elde edilen tüm kanıtların koronavirüsün hayvan kökenli olduğunu gösterdiğini açıkladı.
 ‘New Yorklular suçluyu buldu’
New York şehrinde yaşayan bir grup, ihmaller, yetersiz öngörüler, başlarda koronavirüs salgınının üstünün örtüldüğü ve virüse karşı yeterince hızlı önlem alınmadığı gerekçesi ile Dünya Sağlık Örgütü’ne dava açtı.

Gündem

◎ Eczacılar maske için belediyeleri işaret etti
İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, İstanbul’da 10 günde 13 milyon adet ücretsiz maske dağıttıklarını söyledi: “Eczanelerde bu tempoda maske dağıtmamız sürdürülebilir gibi durmuyor. Belediyeler ve muhtarlıklar devreye girmeli.”

◎ Af yasası ile çıkmıştı: Kızını döverek öldürdü
Gaziantep’te bir yıl önce eşi Rukiye Aslan’ın boğazını kestiği için cezaevine giren ve af yasası ile dışarı çıkan Müslüm Aslan dokuz yaşındaki kızı Ceylan’ı döverek öldürdü.

+ 14 Nisan’da kabul edilen yasa, bazı suçlarda indirim ve denetimli serbestlik süresini geçici olarak üç yıla çıkarıyordu. Yasa, terörle mücadele kanunu uyarınca ceza alan siyasetçi, gazeteci, akademisyen ve yazarları kapsamıyordu.

◎ Bekçinin gözü ‘yüksekte’
Polis Akademisi Başkanlığı’nın hazırladığı mahalle bekçileri raporunda, sayısının 30 bine yaklaştığı bekçilerin ‘mahalle muhafızı, polis yardımcısı ve mahalle polisi’ gibi unvanlar kullanmak istediği ifade edildi.

◎ Hollanda basını: Türkler uyarılara uymuyor
Hollanda’da bir televizyon kanalı ülkede yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin, koronavirüs önlemlerini Türk televizyonlarından takip ettikleri için Hollanda’nın uyarılarını dikkate almadıklarını duyurdu.

+ Özellikle 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyulmuyor.
+ Ramazan nedeniyle alışveriş dükkanları tıklım tıklım dolu.
+ Türkiye kökenli göçmenler yeşil alanlarda topluca oturup, caddelerde kalabalık şekilde yürüyorlar.

◎ HDP’li Oluç: ‘Bölgeye yapılan test sayısı çok az’
HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç: “Bölgedeki test sayıları son derece düşük. Bunun eşitsizlik olduğunu söyledik. İktidar partisi itiraz etti. Sayıların doğru olmadığını söyledi. Diyarbakır’a 1335 test yapıldığını söylediler sonra. Koskoca Diyarbakır’a. Van, Batman, Mardin gibi yerler için de geçerli söylediğim. Oralardan gelen veriler, il sağlıktan ve vekillerden gelen bilgiler çok ciddi bir eşitsizliğin var olduğu noktasında.”

Dünya

 Türkiye destekli cihatçılar birbirine düştü
Türkiye’nin, Suriye’nin Serekaniye (Rasulayn) kentinde desteklediği cihatçı gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalar Ceylanpınar Kaymakamlığı tarafından da doğrulandı.

◎ New Yorklular evcil hayvanlara sığındı
Covid-19’dan en fazla etkilenen şehir New York’ta evcil hayvanlara olan ilgi yüzde 250 arttı. Mart ayı içerisinde hayvan sahiplenmek için barınaklara başvuranların sayısı üç bini geçti. Geçen yılın aynı ayında rakam 140’tı.

ekonomi & iş dünyası

◎ ‘Doğa verdiğini geri alıyor’
Dünyanın en büyük bağımsız petrol depolama şirketi, koronavirüs salgınından dolayı petrol bolluğunun hızla arttığını açıkladı. Şirket bu nedenle ham petrol ve rafine akaryakıt için neredeyse hiç boş yerleri kalmadığını da duyurdu.

◎ ‘Merkez Bankası para basıyor ama nereye’
Merkez Bankası eski başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, katıldığı bir televizyon programında “Merkez Bankası yılbaşından bu yana para basıyor ancak bu paranın ne şekilde kullanıldığı bilinmiyor” iddiasında bulundu.

 Covid-19 ‘byte’ımıza da göz dikti

tech4i2 verilerine göre Covid-19 salgını internet hızını da olumsuz etkiledi. Birçok sosyal medya uygulaması da dahil olmak üzere internet sitelerine giriş hızının da düşmeye başladığı saptandı. Bu süreçte yüzde 79 hız düşüşü yaşayan Amazon ise erişimi en çok düşen site oldu.

sanat

Doğan Kardeş’in ilk sayısı online erişime açıldı
Kuşaklar boyunca birçok çocuğun hayatında iz bırakan ve Türkiye’nin ilk çocuk dergisi olan Doğan Kardeş, 23 Nisan 1945 tarihinde Yapı ve Kredi Bankası’nın desteğinde Şevket Rado ve Vedat Nedim Tör tarafından çıkartılmaya başlanmıştı. Derginin ilk sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

◎ Şimdi onları kurtaracak bir süper kahraman lazım
Dünyanın en büyük çizgi roman şirketlerinden Marvel Comics, çok sayıda editörünü Covid-19 nedeniyle ücretsiz izne çıkardı. Şirket editörlerin sağlık sigortasını ödemeye devam edecek.

Köşe gönderi

 8 ay daha sosyal mesafe koruması
Muharrem Sarıkaya: “Prof. Dr. Levent Akın ile görüştüm. Kesin olan öngörüsünü ise şu cümlelerle açıkladı: ‘Sosyal mesafe uygulaması bu yıl sonuna kadar devam eder. Hatta 2020’yi aşabilir de…'”

◎ IMF raporları ve Türkiye
Hayri Kozanoğlu: “Türkiye ekonomisinin yüzde 5 küçüleceği tahmini, IMF’nin aksine 2020 program hedeflerinin (yüzde 5 büyüme) gerçekleşmesinden kuşkusu bulunmadığını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı’nın gerçeklerden ne denli uzak olduğunun kanıtı. Tüketici enflasyonu yüzde 12 tahmin ediliyor. Cari dengede ise GSMH’nin yüzde 0,4’ü fazla öngörülüyor. 2020 için yüzde 17,2 işsizlik rakamı öngörüsü fazla iyimser görünüyor.”

medya

 Türkiye basın özgürlüğünde 154’üncü sırada
Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke arasında 154’üncü sırada yer aldı. Geçen yıl 157’nci sırada yer alan Türkiye, bu yıl üç sıra yükselmiş olsa da halen en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülkelerden biri olduğu vurgulandı.

◎’Karantina’nın yıldızı radyo
Media Liven’ın 15 bin 328 denekli araştırmasına göre koronavirüs günlerinde radyo dinleme süresi arttı. Katılımcıların çoğunluğu, bilgi kirliliğinin en az olduğu mecranın radyo olduğu görüşünde.

yalan dünya

 Korunmak için değil, anmak için okutulmuş
Sosyal medya ve haber sitelerinde paylaşılan bir görüntüde, İtalya’da Capri Belediye Başkanı’nın koronavirüsten kurtulmak için Kuran-ı Kerim okuttuğu iddia edilmişti. Belediye başkanının koronavirüsten korunmak için olmasa da, hayatını kaybedenleri anmak için Kuran-ı Kerim okuttuğu doğrulandı.

okuma önerisi

◎ Müzisyen Nick Cave karantina günlerini anlatıyor:
“Benim için bu, kafamı işe gömüp yaratıcılığımı göstereceğim bir zaman dilimi değil.”

Kapsül

BEDAVA
İNCELE