Covid – 19

◎ Pandemide son durum

Türkiye’de bugün 3 bin 83 vaka tespit edildi; toplam vaka 98 bin 674’e, 117 yeni can kaybıyla toplam can kaybı 2 bin 376’ya yükseldi. Bugün iyileşen hasta sayısı ise 1.559. Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 2,6 milyonu aştı. ABD, 828 bin 641 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.
◎ Bilim Kurulu’ndan son durum: Pazartesi rakamları tedirgin etti

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, son durumu anlattı: “Biz bu hafta tepeye ulaşırız diye bekliyorduk ve 1-2 hafta böyle yatay gidip sonra vakalar azalmaya başlar diye bekliyorduk. Ama pazartesi günkü rakamlar bizi biraz tedirgin etti. Pazartesi test sayısı az olmasına rağmen tanı alan hasta sayısında bir artış var. Bu hafta önemli.”

◎ Bakandan New York Times haberi açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca New York Times’ın iddialarını yanıtladı: Bu haber Türkiye karşıtlığı olan bir haber. Bütün bilgilendirmeleri Dünya Sağlık Örgütü’nün istediği şekilde yapıyoruz. Daha önce vefat edenlerin kendi memleketlerinde definlerini yaparken bu tarihlerden sonra buna izin verilmedi. İstanbul’da vefat eden herkes İstanbul’da defnedildi. O yüzden bazı mezarlıklarda doluluk oranları ortaya çıkmıştır.

New York Times gazetesi Türkiye’nin Covid-19’a bağlı ölüm sayılarını gizlediğini iddia etmişti. Haberde nisan ayının ilk iki haftasında kayda geçen ölümlerin ortalamadan yüzde 50 daha yüksek olduğu belirtiliyordu.

◎ Salgın hattı kuruldu

Sağlık Bakanlığı, ‘Koronavirüs WhatsApp Danışma Hattı’ kurdu. 05418880184 mesaj atanlar salgın hakkında bilgi alabilecek.

Gündem

◎ KHK’liler salgın yardımından da faydalanamadı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden ihraç edilenler, Covid-19’a karşı tedbir kapsamında verilecek biner liralık yardımdan faydalanamadı. Başvuruları geri çevrilen KHK’lilere herhangi bir gerekçe de sunulmadı.

KHK ile işten atılanlar: Yaşadıklarımız sosyal idam
◎ İlklerin 1 Mayıs’ı: Sosyal medyada miting

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yaklaşan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın bu sene sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek mitingle kutlanacağını duyurdu. DİSK ayrıca Kazancı Yokuşu’nda gelenekselleşen anmanın yapılacağını ve balkonlardan 1 Mayıs marşının okunacağını söyledi.
◎ Üretim yok, satışa devam: Bakanlık genelgesinde ‘pide’ detayı

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Ramazan tedbirleri genelgesi gönderdi. Genelgeye göre iftara iki saat kala pide üretimi duracak. Ancak bu yasak pide satışlarını kapsamıyor yani üretim durmasına rağmen satışlar devam edecek.

◎ Mansur Yavaş yazdı: Bizim kara kaplı defterimiz yok

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Euronews için bir yazı kaleme aldı: “Biz önümüze bakmak ve hızlı hareket etmek zorundayız. Diğer konuların takdirini milletimiz elbet verecektir. Bizim ‘kara kaplı defterimiz’ yok, kimseyi ayırt etmeden hizmet etmeye devam ediyoruz.”

◎ Kamuda mesai saatleri değişti

Bayram sonuna kadar (27 Nisan-27 Mayıs) kamudaki mesai saatleri 09.00-12.30, 13.00-16.30 şeklinde düzenlendi.

Günün podcasti

◎ Karantina altında ilişkiler

Kısa Dalga‘dan Beril Eski, karantina günlerinde hem izolasyon altındaki çiftlerle hem de klinik psikolog ve çift terapisti Didem Doğan ile psikiyatrist ve çift terapisti Gülşah Meral Özgür’le ilişkileri mercek altına alıyor.

Dünya

◎ Almanya Covid-19 aşısını denemeye başladı

Almanya, Covid-19’un tedavisi için geliştirilen aşının ilk denemeleri için izin verdi. Biontech firması geliştirdiği formülü ilk aşamada 200 gönüllü üzerinde deneyecek.

◎ Ölüm rakamları bildirilenin iki katı olabilir

Birleşik Krallık’ın resmi olarak bildirdiği Covid-19 kaynaklı ölüm rakamlarının gerçekte iki katı olabileceği öne sürüldü. Resmi rakamlara göre Birleşik Krallık’ta hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 18 bin.

+ İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Covid-19 salgınında pik noktasına ulaştıklarını söyledi ve ekledi: “Ancak sosyal mesafe önlemleri henüz gevşemedi.”

◎ Nihayet: Türkiye’den alınan ekipmanlar İngiltere’de

Türkiye’den alınan toplam 84 tonluk, 400 bin adet sağlık ekipmanı İngiltere’ye ulaştı. Sevkiyatın gecikmesi ekipman sıkıntısı çeken İngiltere’de gündem olmuştu.
◎ Hawking’in solunum cihazı sağlık sistemine bağışlandı

Stephen Hawking’in motor nöron hastalığı ALS yüzünden kullanmak zorunda kaldığı solunum cihazı Britanya’nın Ulusal Sağlık Sistemi’ne (NHS) bağışlandı. Babasına sağlanan tedavi ve bakım için ailece NHS’ye teşekkür eden Lucy Hawking, “Cambridge’deki Kraliyet Papworth ve Addenbrooke Hastaneleri babamıza muhteşem, adanmış ve şefkatli şekilde bakmıştı” dedi.

Ekonomi & İş dünyası

◎ Merkez Bankası yine faiz indirdi

Merkez Bankası (MB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan düşürerek yüzde 9,75’ten yüzde 8,75’e çekti. MB böylece son altı toplantıda faizi 13,75 puan indirmiş oldu.

+ Ekonomist Mustafa Sönmez: “Kimse önünü göremezken iş, aş kaybı herkes için söz konusuyken faiz indirilmiş. Krediyi kim, neden alıp kullansın?”
+ Ekonomist Hayri Tüfekçioğlu: “Trump-Fed benzeri bir güdüme girerek güven aşınmasını sürdüren MB piyasa gerçeklerine ve ihtiyaçlarına gözlerini kapatmaya devam ediyor.”

◎ Pandemiye kahve molası

Pandemi nedeniyle mağazalarını kapatan Starbucks Türkiye, internet üzerinden satışlara başladı. Ürünler arasında paket kahveler, kupa ve termoslar var.

Köşe gönderi

◎ ‘İşsizlik şimdiden yüzde 28’i buldu’

Alaattin Aktaş: Mevcut 4.4 milyon işsize sokağa çıkmaları yasak olduğu için 1.4 milyon kişi daha eklendi. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanacağı için kağıt üstünde işsiz sayılmayanların sayısı 3 milyon kişi. İşten atılmayacak ancak ücretsiz izne çıkarılacaklarla sayı daha da artacak. Şu dönem, kendine hesabına çalışmaktayken en az 300 bin kişi daha işsiz kaldı. Ve işsizlik oranı da görünürde değilse de gerçekte şimdiden yüzde 28’i buldu.

◎ Soylu kenarda bırakılmasını nasıl değerlendirecek?

Can Ataklı: “Süleyman Soylu, ‘Böyle bir şey kesinlikle yok’ diyor, hayli iddialı olarak ve ‘bu söylentileri çıkaranlar hakkında da soruşturma yapıldığını’ ilan ediyor. Sonuç: ‘Kesinlikle yalan’ denilen sokağa çıkma yasağı gerçekleşti. Süleyman Soylu bir anda kenarda bırakılmasını nasıl değerlendirecek?”

◎ Van’da yardım dağıtan AKP’li belediyeler neydi peki?

Fatih Polat: “Son yerel seçimlerde büyük kentleri kaybetmiş olmanın iktidarda yarattığı tedirginlik, gelecekte iktidarı kaybetmeye dair büyük korkuyu da güncel tutuyor iktidar açısından. Dolayısıyla bu basit bir ‘yardım’ dalaşması değil, içinde büyük bir korku ve hırs saklı olan bir iktidar savaşı.”
◎ COVID-19’dan ölüm vakaları nasıl raporlanmalı?

Sedat Ergin: DSÖ, COVID-19 testi yapılmadığı ya da yapılsa da sonuçsuz kaldığı -ancak klinik bulguların ve temas örgüsünün tanıyı desteklediği durumlarda da- hastanın kaybı halinde ölüm raporuna ‘COVID-19 olarak’ yazılabileceğini söylüyor üye ülkelere. Her ikisinin de kullanılmasını genel bir kural halinde bütün ülkeler açısından kayda geçiriyor. DSÖ’nün her iki kodun da kullanılması beklentisine karşılık Türkiye’deki uygulamada yalnızca ‘U07.1 COVID-19’ kodunun esas alındığını anlıyoruz.

Spor

◎ ‘Futbol kulüplerinin doktorları Bilim Kurulu’na rapor sunsun’

Bursaspor Sportif Direktörü Selçuk Erdoğan: “Kulüp doktorlarından oluşturulan bir kurulun futbolun özünden yola çıkarak Bilim Kurulu’na raporlar sunup tavsiyelerde bulunması akılcı olacaktır. Haziran ya da temmuzda maçları oynatmak büyük riskler barındırıyor.”
◎ Obra ‘kağıt istedi’: Fenerbahçe’de kalmak istiyorum ama teklif yok

(Kovid-19) salgını nedeniyle ülkesi Sırbistan’a dönen Fenerbahçe Beko’nun başantrenörü Zeljko Obradovic hakkında çıkan haberleri yalanladı: “Haziran ayına kadar Fenerbahçe Beko’nun koçuyum. Fenerbahçe’nin koçu olmaya devam etmek birinci önceliğim. Kontrat durumuyla alakalı Fenerbahçe’den veya başka bir kulüpten hiçbir yetkiliyle henüz bir görüşmem olmadı.”

Kültür & Sanat

◎ Lynch’in karantina günleri: Aşı bulunana kadar film yapamam

Yönetmen David Lynch, karantina günlerini anlatıyor: “Müzikle ilgili deneyler yapıyorum. Şu anda bir film üzerinde çalışamazsınız ve uzun bir süre için büyük bir ekiple normal yollarla film yapamayacağız. Şu an çok tehlikeli. Bir aşı bulunana kadar bir film yapabileceğimi sanmıyorum.”

◎ Netflix, Covid-19 sayesinde üç ayda 16 milyon yeni abone kazandı

Netflix, 2020’nin ilk çeyreğinde yaklaşık 16 milyon yeni abone kazandı. Analistler, Netflix’in ilk çeyrekte abone sayısı artışının 7.5 milyon olacağı tahmininde bulunuyordu. Şirketin hisse bedeli ise bu yıl %30’dan fazla arttı.

+ Netflix Nisan ayı başından bu yana Instagram hesabından pandemi kriziyle başa çıkma üzerine canlı yayınlar yapıyor. Her hafta yayınlanan ‘Wanna Talk About It’ adlı seride konunun uzmanları ve Netflix yapımlarında rol alan oyuncular yer alıyor.

Ekoloji

◎ ‘Dünya Günü’: Bu ara dünyamız için ne yaptınız? 

1970’te kutlanmaya başlanan ve Türkiye’nin de aralarında olduğu 200’dan fazla ülkenin katılımıyla dünyanın en büyük çevre hareketi olma özelliğini taşıyan “Dünya Günü” 50 yaşında. Kurucu John McConnell’in amacı, dünyanın güzelliğine dikkat çekip, aynı zamanda kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmekti.

Günün söyleşisi

◎ Noam Chomsky: ABD’yi sosyopatlar yönetiyor

ABD’li ünlü dilbilimci ve felsefeci Noam Chomsky, ABD’nin koronavirüs mücadelesi, Donald Trump’ın politikaları ve ve Bernie Sanders’ın kampanyasını anlatıyor: “ABD adeta sosyopatlar tarafından idare ediliyor.”

İzleme önerisi

◎ ‘Toprağın Tuzu’

SALT, 50’nci Dünya Günü kapsamında ‘The Salt of the Earth’ (Toprağın Tuzu) belgeselini çevrimiçi erişime açtı. Belgesel fotoğrafçısı Sebastião Salgado’nun fotoğrafçı oğlu Juliano Ribeiro Salgado ile Wim Wenders’in yönetmen koltuğuna oturduğu belgeselde, modern uygarlık tarafından zarar görmemiş görkemli topraklara yolculuk ediliyor.

Kapsül

BEDAVA
İNCELE