23 Nisan

◎ Bugün 23 Nisan

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yıldönümü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

+ Saat tam 21.00’de yurttaşlar evlerinin balkon ve pencerelerinden İstiklal Marşı’nı okudu.

+ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da ortak yapılan canlı yayında ulusa sesleniş konuşmasının ardından beraberindeki çocuklarla birlikte İstiklal Marşı okudu.

Covid – 19

◎ Pandemide son durum

Türkiye’de bugün 3 bin 116 yeni vaka tespit edildi; toplam vaka 101 bin 790’a, 115 yeni can kaybıyla toplam can kaybı 2 bin 491’e yükseldi. Bugün iyileşen hasta sayısı ise 2 bin 14. Dünya genelinde koronavirus vaka sayısı 2,7 milyona yaklaştı. ABD, 865 bin 669 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

 DSÖ’den Türkiye değerlendirmesi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19 salgınında Türkiye’deki durum için “Temkinli iyimserlik içerisindeyiz, vaka sayıları dengelenmeye başladı” değerlendirmesinde bulundu.

Gündem

◎ Erdoğan açıkladı: İl ve mesleklere göre normale dönüş

Partisinin MYK toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı sonrası normalleşmenin nasıl olacağını anlattı: “Öncelikle tarım, tekstil, sanayi ve üç sektörün ardından turizmde kademe kademe rahatlamanın başlaması planlanıyor.”

  • 27 Mayıs – 31 Ağustos arasında birinci aşamada restoran ve kafelerin mesai saatleriyle sınırlı olmak üzere ve katı fiziki mesafe koşuluyla açılması öngörülüyor.
  • 1 Eylül – 31 Aralık’taki ikinci aşamadaysa restoran ve kafeler için fiziki mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak saat sınırının kaldırılması planlanıyor.

◎ AVM’ler Mayıs’ta açılıyor

Covid-19 salgını nedeniyle martın ikinci yarısından itibaren kapanan AVM’ler açılıyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırıcımlıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş: “8-15 Mayıs arasında kontrollü olarak açmaya hazırlanıyoruz. Burada amaç gelir beklemek değil. Hayatın yavaş yavaş normale döndürülmesini sağlamak.”

◎ MİT mensubu cenazesi haberi: Fotoğrafları çeken belediye görevlisi
‘Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenazesi’ haberiyle ilgili yürütülen soruşturmada Akhisar Belediyesi’nde görevli E.E., fotoğrafları kendisinin çektiğini söyledi: “ODA TV muhabiri Hülya Kılınç fotoğrafları istedi. İnceleyeceğini düşündüğüm için gönderdim.”

+ Söz konusu soruşturma kapsamında ODA TV yayın yönetmeni Barış Pehlivan, haber müdürü Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılınç, Yeni Yaşam gazetesinden yayın yönetmeni Ferhat Çelik, yazı işleri müdürü Aydın Keser ve Yeniçağ gazetesinden yazar Murat Ağırel tutuklanmıştı.

◎ Anında görüntü: TİP lideri hükümeti eleştirdi, kanallar yayını kesti

TBMM’de 23 Nisan özel oturumu pek çok televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı. Canlı yayın, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş’ın konuşması sırasında kesildi. Baş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet politikalarını eleştiriyordu. Baş’ın konuşmasının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

◎ 23 Nisan’da çocuklar: Çalışan çocuk sayısı 720 bin

Türkiye genelinde 5-17 yaş grubundaki çocuk sayısı 16 milyon 457 bin olarak tahmin ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre bu çocuklardan 720 bini ekonomik faaliyette çalışıyor.

Köşe gönderi

◎ Hükümet, Covid-19’u fırsata çevirmeye çalışıyor

Özge Yurttaş: “Türkiye açısından salgına karşı alınan önlemlerin vardığı nokta, salgını bir işçi sınıfı hastalığı ve bir işçi sınıfı sorunu haline getirmek oldu. Hükümetin bu stratejisinin altında Covid-19’u bir fırsata çevirip üretime devam ederek uluslararası piyasalarda pozisyonunu koruma ve hatta avantaj elde etme gayesi yatıyor. “

◎ 23 Nisan’a giden yolda Mustafa Kemal ve Payitaht

Murat Yetkin: “Damat Ferit, Padişah’ın kendisine gönderdiği telgrafı okuyunca ilk tepkisini Fransızca vermiştir: ‘Situation une des plus critiques – En ciddi durumlardan biri’. Sonra kendi kendine hayıflanmıştır: ‘Hiç olmazsa Yunanlılardan vuku bulmayıp Düveli Muazzama canibinden olsaydı’. Yani Saray’a göre İzmir’e Yunanlılar değil de İngiliz, ya da Fransız askerleri çıkmış olsaydı, bu daha kabul edilebilir bir durum olacaktı.”

Dünya

◎ ABD’de salgına bağlı işsizlik sorunu derinleşiyor

ABD Çalışma Bakanlığı’nın son verilerine göre geçen hafta işsizlik yardımı başvurusu yapan Amerikalılar’a 4 milyon 400 bin kişi daha eklendi ve böylece son beş haftada yapılan toplam başvuru sayısı 26 milyonu geçti.

◎ Avrupa’da Covid-19 kısıtlamaları hafifletiliyor

Almanya bazı işletmelerin tekrar açılmasına karar verirken, Danimarka’da da okullarda eğitim yeniden başladı. Avrupa’da en fazla can kaybının görüldüğü ülke olan İtalya’da da bazı yerlerde kitapçı, çamaşırhane, kırtasiye ve çocuk kıyafeti satan dükkanlar yeniden açıldı. Fransa’da da Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklamada ise salgın nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağının 11 Mayıs’ta sona ereceği duyuruldu.

Ekonomi & İş dünyası

◎ Covid-19 ile servetine servet kattı

Daha önce Moderna isimli biyoteknoloji şirketine 5 milyon dolarlık yatırım yapan Harvard Üniversite Tıp Fakültesi profesörü Timothy Springer, Covid-19 salgını nedeniyle servetine servet kattı. Şirket, Covid-19 için aşı geliştirdiğini duyurunca şirketin hisseleri yükselişe geçti. Springer’ın sahibi olduğu hisselerin değeri şu anda 800 milyon dolar.

Kültür & Sanat

◎ Netflix’in şifresi çözüldü: Her tür için spesifik kod

Netflix’te türe göre arama yapmayı çok daha kolay hale getiren binlerce kod bulunduğu ortaya çıktı. Bu kodlar belirli türlere ait yapımları tek bir sayfada listelemeyi sağlıyor. Öyle ki, ‘kara mizah’ ve ‘dövüş sanatları filmleri’ gibi son derece spesifik olan alt türlerin bile kendi kodları mevcut.

◎ Korona özel: The Rolling Stones’dan yeni şarkı

Rock müziğin efsanevi grubu The Rolling Stones yeni bir şarkı yayınladı. “Hayat çok güzelken birden kapılar arkasında kilitli kaldık. Şimdiyse hayalet şehirlerde, hayaletler gibi yaşıyoruz” sözlerinin yer aldığı ‘Living In a Ghost Town’, grubun 2012’den bu yana paylaştığı ilk şarkı.

◎ Fazıl Say’dan 100’üncü yıla özel beste

Piyanist Fazıl Say, 23 Nisan’ın 100’üncü yılı anısına yaptığı ‘Şükran Türküsü’ bestesini şu sözlerle paylaştı: “Bu eseri; Urla’daki küçük evimizde bestelerken, 23 Nisan 1920’deki o yokluk günlerinde; Atatürk’ün cesaretini ve önderliğini andım hep.”

Spor

◎ UEFA: Ligleri tamamlayın

UEFA, üye ülkelerden yerel liglerin Ağustos ayından önce tamamlanmasını istedi. UEFA ayrıca Avrupa liglerine katılım için de mevcut puan durumunu tavsiye etti.

◎ Euroleague’de son durum: Sekizli final, tek maçlık eleme

EuroLeague Yönetim Kurulu, koronavirus salgını sonrasındaki durumla ilgili olarak alınan kararları açıkladı. Ligler tekrar oynanana kadar maaş ödemeleri ertelenirken, maçlar oynanması halinde seyircisiz olacak. Şampiyona sekizli finalle tek maç üzerinden eleme usulü olarak sona erecek.

Medya

◎ 100 yıl önce gazetelerde 23 Nisan

Cumhuriyetin ilk yılllarındaki 23 Nisan kutlamalarının gazete manşetleri.

Günün podcasti

◎ Dersimiz: Karantina

Evde olduğumuz bu günlerde gazeteci Elif Key, çocuklarla karantina günlerini konuşuyor.

Günün sözü

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus: Yanılgıya kapılmayın, daha çok uzun yolumuz var. Virüs uzun süre daha bizimle olacak.

Okuma önerisi

◎ Orhan Pamuk: Eski salgınlar ve bugün biz

“Her epidemi ve pandemide tekrarlanan en önemli şey ilk baştaki inkârcılık. Yerel yönetimin ve devletin her zaman geç kalması salgınların sanki birinci kuralı.”

Günün Sözü

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Yalım Dikmen: “Hem hastalar hem çalışanlar için farklı bir durum bu. Umarım alışmak zorunda kalmayız…”

Okuma önerisi

◎ Orhan Pamuk: Eski salgınlar ve bugün biz

“Her epidemi ve pandemide tekrarlanan en önemli şey ilk baştaki inkârcılık. Yerel yönetimin ve devletin her zaman geç kalması salgınların sanki birinci kuralı.”

İzleme önerisi


◎ 1. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği

Ankara Atatürk Spor Salonu’nda 1979 yılında düzenlenen TRT 1. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin sunucusu Halit Kıvanç.

Kapsül

BEDAVA
İNCELE