82 Sosyal Medya

Günün sözü

Eritre’de 57 günlük gözaltı sonrası dönüş yoluna çıkmaya hazırlanan denizci Selim Ekmekçioğlu: “Kimse beni evimden çıkaramaz.”

Facebook
Twitter
Instagram
82 Sosyal Medya

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YKS’ye girecek öğrencilerle video konferans yöntemiyle görüştü. Görüşme sırasında söz, sosyal medya platformlarına da geldi. Erdoğan şunları söyledi:

✔︎ “Dijital platformlar ve sosyal medya ihmal edilemeyecek dereceye ulaştı. Asıl mesele her türlü yalan, iftira, sapkınlığın serbestçe dolaşabilir bir mecra haline getirilmesidir.

✔︎ Yanlış içeriği kaldırmadığı gibi düzeltilmesine de izin vermeyen internet mecralarının mahkeme kararlarını hiçe saymasını görmezden mi geleceğiz?

✔︎ Sosyal medyayı ahlaki zemine taşımak benim görevim, yasal düzenlemeye kavuşturacağız. Bu konuda güçlü bir hukuki altyapı oluşturmanın hazırlığındayız.”

➤ Kamuoyunda ‘yeşil top’ olarak bilinen ‘etik farkındalık’ uygulamasının da yaratıcısı olan AKP Medya ve Tanıtım Başkanı Mahir Ünal, Türkiye’de hava sahası ve deniz kıta sahanlığı gibi ‘siber bir kıta sahanlığı’ oluşturulması gerektiğini söyledi.

Kavala: ‘FETÖ’cüler bile kılıf uydurmaya çalışırdı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Gezi Davası kapsamında tutuklu bulunan Osman Kavala ile görüştü. Kavala, Çakırözer’e şunları söyledi: “Kumpas davalarında FETÖ’cüler bile usulsüzlüklerine kılıf uydurmaya, yalancı delil bulmaya çalışırdı. Şimdi böyle bir kaygı da yok. Belgesiz dayanaksız dosyalarla beni, gazetecileri siyasetçileri zorla içeride tutuyorlar. Sadece kendi yargı sürecime baktığımda ülkede hukukun niteliğinin ne kadar kötüleştiğini görmek çok üzücü.”

● Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde çıkan çatışmada bir asker hayatını kaybetti.

● YKS’nin tarihine tepki gösteren öğrenciler, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu Etstur’un mobil uygulamasına düşük puan verip olumsuz yorumlar yazdı.

● YKS nedeniyle 81 ilde cumartesi günü 09.30 ile 15.00 saatleri arasında, pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

● Jandarma Genel Komutanlığı darbe girişimi davasında 86 sanığa ‘Anayasa’yı ihlale teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 35 sanığa da aynı suçtan müebbet hapis cezası verildi.

● ‘Suriyeli Sığınmacılara Yönelik Tutumlar’ araştırmasına göre İstanbulların yüzde 78’i, Suriyelilerle iletişim kurmuyor.

● RTÜK, gazeteci Merdan Yanardağ’ın Tele 1 kanalında Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’le ilgili sözleriyle ilgili inceleme başlattı.

● Gümüşhane’de define kazısıyla yok olan ve su takviyesi yapılan Dipsiz Göl’ün tabanı balçıkla kaplandı, etrafı tel örgüyle çevrildi.

● Mahkeme, Saadet Partisi tarafından verilen soru önergesi ile ilgili çıkan bir habere erişim engeli kararı getirdi. Karar, başka soru önergelerine dair yapılan haberler için emsal teşkil edebilir.

● İzmir’in Menemen ilçesinin CHP’li belediye başkanı Serdar Aksoy hakkında THKP-C, Devrimci Yol, Devrimci Gençlik, MLKP, MKP, HKO, TKP/ML, TİKKO, KP/İÖ örgütlerinin propagandasını yapmak suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

● Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi’nin, 33 medya kuruluşunda yaptığı ankete göre gazetecilerin yüzde 41,5’i, Covid-19 salgını sürecinde kendini güvende hissetmiyor.

● İBB’nin, açık artırma ile satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi, bir süre Saraçhane’deki belediye binasında halkın ziyaretine açılacak. Portrenin satın alınma öyküsü

● Diyarbakır’da aralarında görevden alınan eski HDP’li belediye başkanlarının da bulunduğu 42 kişi gözaltına alındı.

● Hüsne Kökoğlu, 13 yıl önce birlikte olduğu erkeğin kendisine tecavüz etmesiyle ona kaçmak ve onunla evlenmek zorunda kaldı. Erkek şiddetine uğrayan kadınlar anlatıyor

● BBC ekibi, Britanya’nın Türkiye’ye gönderdiği atıkların izini sürdü. Haberde, Türkiye’nin yurtdışından gelen tonlarca plastik atık bir yana, kendi plastik atıklarını bile geri dönüştürmek için yeterli kapasitesi olmadığı eleştirilerine yer verildi.

Türkiye’nin Covid-19 günlüğü: Test yaptırmak zorlaştı

Türkiye’de halk sağlığı uzmanları, açılmayla birlikte vaka sayıları artarken test yaptırmanın güçleştiğini söylüyor. Sahadaki hekimler, sadece hastalık belirtisi gösterenlere test yapıldığına işaret ediyor.

Oxford araştırması: 10 ülke ‘ikinci dalga’ riskinde 

Oxford Üniversitesi’nin ‘normalleşme’ ve vaka sayılarındaki artış arasındaki ilişkiyi inceledği analizde, Almanya ve İran’ın da aralarında bulunduğu 10 ülke ‘ikinci dalga riski’ altında. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 11 ülke ise, ‘vaka artış hızı ciddi oranda yükselmeyen ülkeler’ kategorisinde.

● Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: “YKS tarihinin turizm sektörünü canlandırmak için belirlendiği iddiası tamamen spekülasyon.”

● 1 Temmuz’da açılmasına karar verilen internet kafeler ve video oyunu yerlerinde maskeyi çıkarmak yasak olacak.

● HDP, bir milletvekilinde koronavirüs tespit edildiğini duyurdu. Meclis 30 Haziran’a kadar tatil edildi.

● KKTC, Türkiye’den gelen yolculara çifte PCR testi şartı getirdi.

● ‘Sürü bağışıklığı’ uygulayan İsveç’te vaka artışı kontrol altına alınamadı, birçok ülke sınırlarını kapatmaya başladı.

● Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk’e göre, grip sezonunun başladığı kasım ayına dek Covid-19 hastası sayısı azaltılmalı.

● İtalya’nın Napoli kenti yakınlarında karantinaya alınan bir apartmanda isyan hareketinin başlaması üzerine ordu göreve çağrıldı.

● Dünya turu: ABD’de en yüksek vaka sayısı, İngiltere’de sahiller kapatılabilir

● Corendon Havayolları, 10 Temmuz’dan itibaren Hollanda’dan Türkiye uçuşlarına başlayacağını duyurdu. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Türkiye’ye gitmek akıllıca değil” dedi.

● Pandemi döneminde Türkiye’de tüketicilerin en fazla şikayet ettiği sektör, yüzde 447’lik artışla kargo sektörü oldu.

● BBC Türkçe’nin ‘Pandeminin kronolojisi’ video haberi: ‘Dünyayı değiştiren altı ay.’
Rapor: Türkiye destekli cihatçılar tahılları yağmalıyor, ticaret yapıyor

Suriye’deki insan hakkı ihlallerini belgeleyen Hakikat ve Adalet İçin Suriyeliler Örgütü, yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre Türkiye’nin müttefiki Suriye Milli Ordusu, kuzeydoğu Suriye’de yağmaladığı tahılla ticaret yapıyor, Ankara da buna olanak sağlıyor.

Gittiği yere kadar: Rusya, Putin’in görev süresi için sandıkta 

Rusya’da anayasa değişikliği referandumu süreci başladı. Devlet başkanı Vladimir Putin’in 2036 yılına kadar görevini sürdürmesinin önünü açacak oy kullanma süreci, 1 Temmuz’a kadar devam edecek. Putin’in görev süresi 2024’te sona eriyor.

✔︎ En uzun süre görevde kalan liderler kimler?

● ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, eşcinselliğin toplumlarda kabul görme eğilimi dünya genelinde arttı. Türkiye’deki kabul oranı yüzde 25.

● Amsterdam’da kent merkezinin tarihsel dokusunu yansıtan üç bölgede, 1 Temmuz’dan itibaren Airbnb de dahil olmak üzere tatil için ev kiralamak yasaklanacak.

● İskoçya’nın en büyük kenti Glasgow’da düzenlenen bıçaklı saldırıda, biri polis memuru en az üç kişi yaralandı.

● NASA, Ay’da kurmak istediği üste kullanılabilecek en uygun tuvalet için yarışma başlattığını duyurdu. Yarışmayı kazanan projeye 35 bin dolar ödül verilecek.

● Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara’nın Rosairo kentindeki doğduğu ev satışa çıkarıldı. Evin satış bedeli belli değil.

● Premier Lig ekibi Liverpool, bitime yedi hafta kala en yakın rakibi Manchester City’nin 23 puan önünde şampiyonluğunu ilan etti. 30 yıl aradan sonra şampiyon olan takım bu sezon bir kez yenildi.

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 431 lira

Türk-İş, Haziran ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırını 2 bin 431 lira 8 kuruş, yoksulluk sınırını ise 7 bin 918 lira 82 kuruş olarak hesapladı.

Bakan Varank: 2020’de 520 yeni fabrika üretime geçti
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yılın ilk beş ayında sanayi siciline 5 bin 547 işletmenin kaydolduğunu, organize sanayi bölgelerinde 520 yeni fabrikanın üretime geçtiğini açıkladı.
● ABD Hazinesi, yanlışlıkla 1,4 milyar dolardan fazla koronavirüs yardımını ölülere gönderdi.
● Hollandalı eski futbolcu Wesley Sneijder: “Acı, gelip beni buldu. Ailemi mahvettim. Türkiye’de yeni dairelere yatırım yaptım. Birçok şekilde 10-15 milyon euro kaybettim.”

● 81 şarkılık bantmag seçkisi: ‘Ne dinlesek – Haziran 2020’

● Teknoloji ve trend yazarı Serdar Kuzuloğlu, ‘Zihnimin Kıvrımları’ podcastinde “Sabretmek öğretilebilir mi?” sorusuna yanıt arıyor.

● ‘Avrupa Yakası’ dizisine dair bir inceleme: ‘Farklı Habituslar ve Evleri’

● Yönetmen Senem Tüzen’in 2015 yapımı ‘Ana Yurdu’ filmi, 15 Temmuz’a dek ücretsiz erişime açıldı.

Elektronik müzik ikilisi Pan-Pot’la Berlin’de beş saati aşkın bir bot turu…
Sevgili okur… Dün abonelerimize İBB’nin, Fatih Sultan Mehmed portresini satın alması hakkında ne düşündüğünü sormuştuk. Okurlarımızın yüzde 77’si İBB’nin portreyi satın almasını olumlu bir hamle olarak gördüğünü söyledi. Yüzde 23’e göreyse bu satın alma, gereksiz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın