‘Aç kalmaktan korkuyoruz’

📣 Günün sözü
Türk Tabipleri Birliği COVID-19 İzleme Grubu üyeleri: “Rakamların matematiksel olarak azalması salgının biteceği anlamına gelmiyor.”
📰 Gündem
● İzmir’de camilerden ‘Bella Çav’ yayını

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: “Bunların hayallerinde cami minarelerinde ezan dışında başka bir ses duymak vardır. Saygısızlar yayın yapıyor, CHP yetkilileri zevk alıyor.”

  • CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın sözlerinden önce Twitter hesabından “İbadet yerleri kutsalımızdır! Camilerimizden ezan ve İstiklal Marşı dışında başka herhangi bir sesin yükselmesini asla kabul etmiyoruz. İzmir’de yaşananların faillerinin bir an önce bulunmasını istiyoruz” diye yazmıştı.
  • Camilerden ‘Bella Çav’ şarkısı çalınmasının ardından Twitter’dan paylaşım yaptığı için dün gözaltına alınan CHP eski il başkan yardımcısı Banu Özdemir, Erdoğan’ın konuşmasından kısa bir süre sonra ‘dini değerleri alenen aşağılamak’ suçlamasıyla tutuklandı.
  • Türkiye’de merkezi ezan sisteminin şifre sistemini tasarlayan mühendis Vahap Ünalan, “Bu teknoloji eskidi artık. Araçlara yayın cihazı konularak çok rahat şekilde Türkiye’deki tüm camilerin anons yayın sistemi ele geçirilebilir. Bununla ilgili olarak 15 Temmuz’dan sonra hem Diyanet’i hem de siyasileri uyardım ama kimse dikkate almadı” dedi.

▶︎ Dün yine sosyal medyada, İzmir’deki bazı camilerde Selda Bağcan’ın ‘Yuh yuh’ adlı parçasının çalındığına dair videolar paylaşıldı. Bağcan, Twitter hesabından olaya dair bir açıklama yaparak bunun ‘provokatif bir eylem’ olduğunu söyledi.

● Davutoğlu: Fidan’la ısrarcı olduk ama Dişli son anda emekli edilmedi
Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, başbakanlık görevi sırasında halen tutuklu olan 15 Temmuz’un ‘kilit ismi’ tümgeneral Mehmet Dişli hakkında konuştu. Dişli’nin tasfiye edilmesi için MİT müsteşarı Hakan Fidan’la birlikte ısrarcı olduklarını söyleyen Davutoğlu, son anda bunun gerçekleşmediğini söyledi.
       ▶︎ Mehmet Dişli, darbe girişimi bastırıldıktan sonra Hulusi Akar’la birlikte başbakanlığa gelen isimdi. Dişli, Akar’ı odasında derdest eden ekibin içinde yer almakla ve kendisine darbe girişimini tebliğ etmekle suçlanıyor. Dişli’nin kardeşi AKP’li eski vekil Mehmet Dişli, 2018’den bu yana Türkiye’nin Lahey büyükelçisi.

● ‘FETÖ’ye yardım ve finansman: ABB’den Gökçek’e suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek ve belediyenin üç eski yöneticisi hakkında ‘FETÖ’ye yardım ve finansman’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Yapılan incelemede, belediyenin 17/25 Aralık 2013 tarihinden sonra da Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarına ‘kaynak aktardığı’ belirlendi.

● Araştırma: Toplumun yüzde 39,2’si aç kalmaktan korkuyor

İstanbul Üniversitesi’nin pandemi sürecini incelediği araştırmaya göre, özel sektörde çalışanların yüzde 51,32’si, kendi işini yapanların ise yüzde 32,8’i işini kaybetme kaygısı yaşıyor. Yüzde 39,2 ise aç kalmak ya da ihtiyaçlarını karşılayamamaktan korkuyor.

● İstanbulluların yarısı sigortasız, 10 kişiden yedisi bankaya borçlu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gelir düzeyi düşük 1228 haneyle yaptığı araştırmaya göre, kentte yaşayanların yarısı sigortasız; 10 kişiden dördünün mesleği yok, yedisinin bankaya borcu var. 10 kişiden dokuzu haftada iki kere et, tavuk veya balık yiyemiyor, eskimiş mobilyasını değiştiremiyor, istediği zaman yeni kıyafet alamıyor, evini yeterince ısıtamıyor.

● Erdoğan’dan Babacan’a: YouTube’larda netice almanız mümkün değil

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bakanlık yaptığı dönemle ilgili eleştirilerini paylaşan DEVA Partisi kurucusu Ali Babacan’a isim vermeden yüklendi: “Yahu sen bakansın. Atılan bir adımda başbakanın onayı olmadan sen o adımı atabilir misin? ‘Ben ben ben…’ Ne ‘ben’i yahu? Bunu kime yutturuyorsun? Böyle kalkıp YouTube’larda, topladığınız adamlarla netice almanız mümkün değil.”

● İmamoğlu: Eşcinsel evlilik iznine henüz toplumumuz hazır değil

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Eşcinsel evlilikleri onaylıyor musunuz?” sorusunu yanıtladı: “Eşcinsel vatandaşlarımızın da yaşam kalitelerini ya da yaşamla ilgili özgürlüklerini korumakla ilgili sorumluluğumuz var. Şunu söylemekte fayda görüyorum ki, eşcinsel evliliğe izin verilmesi hususuna henüz toplumumuzun hazır olmadığının da altını çizmek isterim.”

🦠 Covid-19
● Bakan Koca: “Destek tedavisine ihtiyaç duyanların sayısı azalıyor.”

– Bugünkü test sayısı: 37 bin 507

– Toplam test sayısı: 1 milyon 767 bin 495
– Yeni vaka sayısı: 952
– Toplam vaka sayısı: 154 bin 500
– Bugünkü ölüm sayısı: 27
– Toplam ölüm sayısı: 4 bin 276
– Bugün iyileşen hasta sayısı: bin 121
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 116 bin 111.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 5 milyon 264 bini geçti, ölüm sayısı 337 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 2 milyon 126 bin 664.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 633 bin 639 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● İBB Bilim Kurulu: İstanbul’a dair sağlıklı bir veri bulunmuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilimsel Danışma Kurulu, ‘İstanbul İçin Açılmanın Aşamaları’ konusunda bir rapor yayınladı. Raporda, ölüm sayılarında Türkiye genelinde bir azalma olduğu ancak İstanbul’a dair sağlıklı bir verinin bulunmadığı belirtildi.

● Bilim Kurulu üyesi Azap: İkinci dalga kesin olacak

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, salgında yeni bir dalgaya yönelik “İkinci dalga kesin olacak” dedi. Azap, havaların soğumaya başlayacağı sonbahar aylarında bazı önlemlerin tekrar hayata geçirilebileceğini söyledi.

 Fotoğraflarla İstanbul’da bayram alışverişi yoğunluğu

İstanbullular, dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde alışverişe çıktı. Market ve semt pazarlarında yoğunluk oluştu.

● İsveç’te ‘sürü bağışıklığı’ stratejisi bekleneni vermedi
Birçok ülkeden farklı olarak sıkı karantina önlemlerine başvurmayan ve adını koymadan sürü bağışıklığı stratejisi uygulayan İsveç’te nisan sonu itibarıyla başkent Stockholm’de nüfusun sadece 7,3’ü bağışıklık kazandı.
● Kürsüde öksürük krizine giren İtalya başbakanına tepki: Maske tak

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, salgın gündemiyle gerçekleştirilen parlamento oturumu sırasında öksürük krizine girdi. Parlamentoda bulunan vekiller “Maske tak” diyerek Conte’ye tepki gösterdi.

● Maskesiz fotoğraf veren Trump: Basına bunu görme zevkini tattırmam

Başkan Donald Trump, Ford firmasına ait bir fabrikayı ziyaret etti ve bu sırada maske takmadığı görüldü. Trump, bir muhabirin neden maske takmadığıyla ilgili sorusuna ”Arka tarafta maske taktım ama basına bunu görme zevkini tattırmak istemedim” dedi.

🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Soros AB’yi uyardı: Covid-19, birlik için tehdit oluşturuyor

Amerikalı milyarder George Soros, Covid-19 salgınının Avrupa Birliği’nin ayakta kalıp kalmaması konusunda önemli bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Birliğin, İtalya gibi ‘zayıf’ üye ülkelere yardım etmek için sürekli tahvil uygulamasına gitmesi gerektiği uyarısında bulunan Soros, “Avrupa Birliği bunu şimdi yapmayı düşünmezse, belki de karşı karşıya kaldığı sorunları atlatamayacak” dedi.

● Merkez Bankası swap ihaleleri limitini artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ‘Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası’nda geleneksel yöntemle gerçekleştirilen swap ihalelerinin limitini yüzde 40’tan yüzde 50’ye çıkardı.

● Albayrak: ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ 600 milyar liraya ulaştı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketinin tutarının 252 milyar liraya, çarpan etkisiyle birlikte toplam büyüklüğünün ise 600 milyar liraya ulaştığını açıkladı.

  • Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi 15 Mayıs itibarıyla bir önceki haftaya göre 2 milyar 255 milyon dolar dolar azaldı ve 48 milyar 894 milyon dolara geriledi.
🌍 Dünya
● Pakistan’da 98 kişiyi taşıyan yolcu uçağı yerleşim yerine düştü

🇵🇰 Lahor’dan Karaçi’ye giden Pakistan Uluslararası Havayolları uçağı yerleşim bölgesine düştü. Havayolu firması sözcüsü uçakta 99 yolcu ve 8 mürettebat olduğunu söyledi, Sivil Havacılık Kurumu ise bu sayıyı toplam 98 olarak düzeltti. Karaçi Belediye Başkanı, uçaktakilerin tamamının hayatını kaybettiğini, yine de kesin açıklama beklediklerini belirtti.

● Cemal Kaşıkçı’nın ailesi: Katilleri affediyoruz

🇸🇦 Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda Ekim 2018’de öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ailesi, cinayeti işleyenleri, ‘Allah rızasını kazanmak için’ bağışladığını açıkladı. Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ise “Kimsenin katilleri bağışlama hakkı yoktur. Ne katilleri ne de bu cinayeti azmettirenleri affedeceğiz” dedi.

● Hollanda’da sosyal mesafe kuralına karşı çıkanlar vakıf kurdu

🇳🇱 Hollanda’da koronavirüs salgınına karşı önerilen 1,5 metre sosyal mesafe kuralına karşı çıkanlar, sosyal medya üzerinden örgütlendi. ‘1,5 metreye Hayır Hareketi’, kısa sürede 45 binden fazla kişinin desteğini alarak vakıf kurdu.

● ABD’de bir baba ‘Zoom’ toplantısı sırasında oğlu tarafından öldürüldü

🇺🇸 ABD’nin New York eyaletinde, 72 yaşındaki bir adam, Zoom uygulamasında 20 katılımcıyla görüntülü toplantı yaptığı sırada, oğlu tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cinayet zanlısı, sohbet odasındaki diğer katılımcıların polise ihbar etmesi sonucu bir saat içinde gözaltına alındı.

💬 Köşe vuruşu
● ‘Test sayısındaki düşüşe dikkat’
Sedat Ergin: “Geçen hafta genellikle 35 bin dolayında günlük test yapılırken bu hafta başında pazartesi ve salı günleri 25 bine düşüldü. Test sayısı önceki gün de 20 bin olarak gerçekleşmiş, ancak dün yeniden 33 binin üstüne çıkmıştır… Test politikasının kuvvetli bir şekilde sürdürülmesi ve toplumun mümkün olduğu kadar geniş bir kesiminin taranması, COVID-19’la mücadelenin duraksamadan ve kararlılık içinde yürütülebilmesi açısından hayati önem taşıyor.”

● ‘Değiştirmek kolay değil belki…’

Pınar Öğünç: “Ne çok ‘distopya’ lafını duyduk şu birkaç ayda. Belki asıl distopya tüm bunların tanığı ve parçası olmak ama başka türlüsünü kurmaya gücün yetmeyeceğine inanmaktır. Birkaç ay içinde her şeyin böyle kökten değişebildiğine tanık olmak, hiçbir şeyin değişmeyeceğine dair teslimiyeti sarsabilse keşke. Yüz binlerce yıllık insanlık tarihinde, dayatılan türlü türlü ‘yeni normale’ itiraz etmiş o isimsiz kadınlar ve erkekler, umut etmeyi seçenler için oradalar. Değiştirmek kolay değil belki, ama başka türlüsünü istemenin hayatlarına kattığı anlamla ve güzellikle karıştılar bu gezegenin toprağına hepsi.

● Camide kim Çav Bella çalar?

Akif Beki: Dünyaya şablonlarla bakan, sloganlarla düşünen kalabalıkları yönlendirmenin şaşmaz formülüdür: Semboller üstünden kışkırtarak istediğiniz tarafa sürüklersiniz. Bu hinliğin hemen her denemede tuttuğu da tecrübeyle sabit. Böyle tehlikeli provokasyon kimin aklına gelir derseniz…İstihbarat örgütlerinin psikolojik savaş birimlerinden başka kim olabilir!

🗞 Medya
● RTÜK’ten Ülke TV’ye üç kez program durdurma cezası 

RTÜK, yazar Sevda Noyan’ın Ülke TV’deki sözleri için ‘toplumun kin ve düşmanlığa tahrik edilmesi ve nefret duyguları oluşturulması’ gerekçesiyle kanala üç kez program durdurma cezası verdi. Karar oybirliğiyle alındı.

▶︎ Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Biz çok donanımlıyız maddi manevi olarak… Bizim sitede halen 3-5 kişi var, benim listem hazır” demişti.

● Cumhuriyet ve Birgün’e ilan kesme cezaları

Cumhuriyet gazetesine 35 gün süreyle resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezası verildi. Gazete, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’ta vakıflardan kiraladığı araziye yaptırdığı şömine ve çardağın yıkılmasına ilişkin haber yayınlamıştı.

💾 Teknoloji
● İnternet hız rekoru kırıldı: Saniyede 44,2 terabayt

Avustralyalı araştırmacılar, internet bağlantısı hızında dünya rekoru kırıp saniyede 44,2 terabayta (TB) ulaştı. Bu hızla, 1000 adet yüksek çözünürlüklü bir filmi bir saniyede indirmek mümkün.

● OkCupid araştırdı: Eski sevgilisini takip edenler yüzde 63

Tanışma ve sosyalleşme uygulaması OkCupid’in araştırmasına göre, “Ayrıldıktan sonra eski sevgilinizi sosyal medyada takip eder misiniz?” sorusuna Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 63’ü “Evet” cevabını verdi.

🌆 Kent
● Fotoğraflarla: Ankara’nın en güzel balkonları

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi’nin düzenlediği ‘En Güzel Pencere, Balkon ve Teras Tasarım Yarışması” sonuçlandı.

⛹🏻‍♀️ Spor
● ‘Yeni normal’: Danimarka’da tribünler ‘Zoom’la dolacak

28 Mayıs’ta seyircisiz olarak yeniden başlayacak Danimarka Süper Ligi’nde mücadele eden AGF Aarhus, kendi sahasında oynayacağı maçlarda ‘Zoom’ uygulamasını kullanarak futbolcularını ve taraftarlarını buluşturacak.

📺 Ekran
● Netflix’ten sektör çalışanlarına 4 milyon TL’lik destek

Çevrimiçi izleme platformu Netflix, Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilenen sinema televizyon sektörü çalışanlarına 4 milyon TL’lik destek fonu oluşturacak. Desteğin yönetimini ve dağıtımını İstanbul Kültür ve Sanat Vakıf (İKSV) ve Sinema Televizyon Sendikası üstlenecek.

● Nuri Bilge Ceylan vs. Zeki Demirkubuz

YouTube kanalı Kutsal Motor’un ‘Duyduğuma Göre’ adlı programında, iki önemli yönetmen Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan’ın ilişkisi, ikilinin filmlerinde birbirlerine yaptıkları göndermelerle işleniyor.

🎧 Günün podcasti
İtalya’da yaşayan oyuncu Serra Yılmaz, Covid-19’un en çok etkilediği ülkelerden biri olan İtalya’daki son durumu anlatıyor.
🎸 Ne dinlesem?
‘Whiplash’ ve ‘La La Land’ ile adını duyuran Damien Chazelle, bu kez Netflix’in ‘The Eddy’ adlı mini dizisi için yönetmen koltuğunda. ‘The Eddy’nin müziklerinde Jorja Smith, St. Vincent ve Julia Harriman gibi isimler yer alıyor.
📖 Ne okusam?
2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Polonyalı ünlü yazar Olga Tokarczuk, pandemi günlerini anlatıyor: “Penceremden yeni bir dünya”
📺 Ne izlesem?
Murathan Özbek’in Zagreb’de yer alan ‘Museum of Broken Relationships’ müzesinden ilham aldığı kısa metraj filmi ‘Bitmiş Aşklar Müzesi’nde, Gün Koper, Büşra Develi ve Ahmet Rıfat Şungar rol alıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın