Ahmet Hakan, Hürriyet’i ‘ibadete açtı’

Günün sözü


Gif: Erdal İnci

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel: “Normalleşme sürecini insanlar çok yanlış anladı.”

Facebook
Twitter
Instagram
‘Asrın projesi’ni onarmak da Kalyon’a düştü

Türkiye ile KKTC arasında inşa edilen denizden su taşıma hattının onarımı için 499 milyon bedelle açılan ihalede en düşük fiyatı, 483,3 milyon lira teklif eden Kalyon İnşaat verdi. İhale bu haliyle onaylanırsa Kalyon, ortakları ile beraber 630 milyon liraya inşa ettiği hattı onarmak için 483,8 milyon lira alacak.

+ Ocak ayında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘asrın projesi’ olarak tanıttığı hattaki boruların patladığı anlaşılmıştı. Sabah gazetesi önce terör örgütlerinin sabotaj düzenlediğini iddia etmiş, ardından da trolle avlanan balıkçıları zan altında bırakmıştı. 15 Ocak’ta açıklama yapan Devlet Su İşleri, iddiaların gerçeği yansıtmadığını, arızanın teknik nedenlerden kaynaklandığını duyurmuştu.

Teklif TBMM’den geçti: Bekçilere silah kullanma yetkisi verildi

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi’nin iki maddesi daha TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Böylece teklifin birinci bölümünde yer alan dokuz madde kabul edilmiş oldu. Kabul edilen teklife göre bekçiler, haklarında tutuklama veya yakalama kararı çıkarılmış kişileri gördüklerinde yakalayabilecek ve bağlı bulunduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edebilecek. Bekçiler ayrıca zor ve silah kullanma yetkisine de sahip olacak.

MHP’li vekil Kılavuz, CHP’li Özel’e arkadan saldırdı

MHP Milletvekili Olcay Kılavuz, dün Meclis’te yapılan görüşmeler sırasında CHP’li Özgür Özel’e arkadan yumrukla saldırdı. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Özel’e yapılan saldırının detaylarını anlattı:

– “AKP yönetimi, komisyon çoğunluğunu kullanarak, komisyonun aslında katılmadığı önergeye ‘katılıyoruz’ demesini emretti. Bu durumda önerge üzerine konuşma olmadan doğrudan oylamaya geçiliyor.”

– “Özgür Özel bu planı deşifre edip, bunu protesto eden bir konuşma yaptıktan sonra Meclis Başkanvekili konuyu müzakere etmek için ara verdi. Özgür Özel görüşmeye giderken arkadan bir saldırıya uğradı.”

+ Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi kaymakamı, Çelikler Tunçbilek termik santralini protesto eden yurttaşları tehdit etti: “Bu gece de protesto olursa herkese sosyal mesafe ihlalinden para cezası keseriz, bütün askerleri oraya yığarız.”

+ Ankara Başsavcılığı, altı AKP’li vekilin şikayeti üzerine Genelkurmay eski başkanlarından İlker Başbuğ’un ifadesinin alınmasını istedi. Başbuğ, 2009’daki bir kanun teklifinin Gülen Cemaati’nin emriyle hazırlandığını düşündüğünü söylemişti.

+ Türkiye’de 3 milyar 261 milyon 500 bin dolarlık yatırım yapan 9 bin 11 yabancı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almaya hak kazandı.

+ Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın eski oyuncularından Colin Kazım Richards, ırkçılıkla her an mücadele edilmesi gerektiğini söyledi: “Bir keresinde Türkiye ile EURO 2008’e katıldıktan sonra İngiltere’de kelepçelenip yere yatırıldım.”

+ Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar, Konyaaltı Sahili ihalesinin iptali üzerine Danıştay’a başvurmuştu. Danıştay’ın, yerel mahkemenin kararını bozması üzerine sahilin işletmesi tekrar Alkoçlar Turizm’e geçmiş oldu.

+ Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 41 ilin valisi değiştirildi. Görev yeri değiştirilen valiler arasında Mardin Belediyesi’ne kayyum olarak atanan ve bazı bakan ve AKP’li vekillere 600 bin liralık hediye aldığı ortaya çıkan vali Mustafa Yaman da bulunuyor.

+ İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, son günlerdeki Ayasofya tartışmasıyla ilgili konuştu: “Bu arkadaşlar 18 yıldır sıkıştıklarında Ayasofya’yı gündeme getirir. ‘Samimiler mi?’ diye merak ettik, araştırma önergesi verdik. Bilin bakalım ne oldu? AK Parti ret oyu verdi.”

+ Rus Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Sorumlusu Metropolit İlariyon, “Ayasofya, cami olarak ibadete açılırsa Türkiye’de dinler arası denge ciddi biçimde bozulur. Bizi de üzer” diye konuştu.

+ Hürriyet’in genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, cuma günleri ‘Cuma Sayfası’ yayınlanacağını duyurdu: “Ahlakı, fazileti, erdemi, iyiliği öne çıkaracak.”

Bakan Koca: Vakaların yüzde 60’ı İstanbul’da, düşüşe geçildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun ardından düzenlediği basın toplantısında vakaların yüzde 60’ının İstanbul’da olduğunu söyledi. İstanbul ve İzmir’de vaka sayısının azaldığını aktaran Koca, Ankara’daki yükselişte bugün itibarıyla düşüş gözlendiğini belirtti.

Bilim Kurulu üyesi: Kurallara uyulmuyor, vaka sayısı binlere çıkabilir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, ‘normalleşme’nin gerektirdiği kurallara uyulmadığını söyledi. Uzun zamandır vaka sayısının 800-900’lü sayılarda ilerlediğini hatırlatan Özkan, “Aslında düşmemiz gerekiyor. Korkum, binlere de çıkabiliriz” dedi.

DSÖ: İyi hissedilmeyen ilk an en bulaşıcı dönem

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgınla ilgili çalışmaların, ‘Covid-19 hastalarının kendilerini iyi hissetmemeye başladıkları anın en bulaşıcı dönem’ olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı.

+ Panamerikan Sağlık Örgütü, koronavirüsün Latin Amerika’nın pek çok bölgesinde ‘katlanarak arttığı’ uyarısında bulundu. Şu an dünya çapındaki Covid-19 vakalarının neredeyse yarısına yakını Latin Amerika’da.

+ Açık alanlarda yapılacak konserlerde alınacak önlemler belirlendi. Konser alanına seyirciler tek tek girecek, ayakta dinleyici alınmayacak.

+ Toplu Ulaşım Bilim Kurulu, İstanbul’da trafik yoğunluğunu azaltmak için mesailerde kademelendirme yapmayı düşünüdüklerini söyledi.

+ İçişleri Bakanlığı, valiliklerden toplu askere uğurlama konusunda tedbir almasını, yasağa uymayanlara işlem yapılmasını istedi.

+ İzmir’de cuma günü oynanacak Göztepe-Trabzonspor maçında görevli 250 kişiye aynı anda Gürsel Aksel Stadı’nda yapılan test sırasında kuyruk oluştu ve sosyal mesafe unutuldu.

George Floyd son yolculuğuna uğurlandı

ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu 25 Mayıs’ta hayatını kaybeden George Floyd, son yolculuğuna uğurlandı. Törenin yapıldığı Fountain of Praise Kilisesi’nde 500 kişi yer alırken, kilise dışında binlerce kişi toplandı.

Olof Palme cinayeti: Zanlı intihar ettiği için soruşturma kapandı

İsveç Başsavcılığı, 34 yıl önce başkent Stockholm’de öldürülen eski başbakan Olof Palme’nin katil zanlısının Stig Engström olduğunu açıkladı. Tek başına hareket ettiğine inanılan Engström, 2000 yılında intihar ettiği için soruşturma kapatıldı. Palme’nin oğlu Marten Palme, savcıların doğru sonuca vardıklarına inandığını söyledi.

Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderilecek 5 ton kokain ele geçirildi

Kolombiya polisi, Türkiye’ye gönderilecek yaklaşık 5 ton kokaini ele geçirdi. Piyasa değeri 265 milyon dolar olan kokain, Kolombiya polisinin pandemi döneminde ele geçirdiği en büyük uyuşturucu miktarı.

İtalya’da ‘virüssüz köy’: Evler 1 euro

Bugüne dek Covid-19 vakasına rastlanmayan, İtalya’nın Calabria bölgesindeki Cinquefrondi kasabası sakinleri evlerini teminatsız olarak 1 euro bedelle satışa çıkardı. Kasabalılar satış ilanını ‘virüssüz köy’ başlığıyla verdi.

+ Geçen hafta maskesiz olarak bir kafede görüntülenen Ukrayna Devlet Başkanı Selenski, sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

+ Çin’in, Uygurlara yönelik keyfi yargılama belgelerine ulaşıldı. Buna göre Uygurlar ellerine verilen suç listesinden bir suç seçmek zorunda bırakılıyor.

+ Facebook, Apple, Amazon ve Microsoft borsada yaşanan artış sonrası tüm zamanların rekorunu kırmaya yaklaştı. ABD merkezli dört teknoloji şirketinin toplam piyasa değeri 5 trilyon dolara dayanmış durumda.

TÜİK açıkladı: İşsiz sayısı 573 bin kişi azaldı

TÜİK, mart ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre işsizlik oranı yüzde 13,2 olarak kayda geçti. 15 ve daha yukarı yaştaki işsiz sayısı ise geçen yılın mart ayına göre 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 kişi oldu.

+ CHP, TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarına tepki göstererek, gerçek işsiz sayısının daha fazla olduğunu savundu.

Danıştay üzdü: Bankalar hesap işletim ücreti alabilecek

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 15’inci Daire’nin bankalar için verdiği ‘hesap işletim ücreti iptali’ kararını bozdu. Böylece bankaların hesap işletim ücretini alabilmesinin yasal olarak önünde bir engel kalmadı.

+ OECD, Covid-19 salgınının ‘yüzyılın en büyük barış zamanı ekonomik krizini’ tetiklediğini belirtti. Örgüt, salgında ikinci bir dalganın küresel ekonomiye büyük bir maliyeti olacağı uyarısında da bulundu.

+ THY’nin bugün yeniden başlaması planlanan yurtdışı uçuşları, gerekli izinler henüz alınamadığı için ertelendi.

+ İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin yaşadığı ekonomik zararlara ilişkin konuştu ve “ABD yaptırımları gelirimizi her yıl 50 milyar azalttı” dedi.

‘Türkiye’ye ilk Covid-19, 10 Mart’tan çok daha önce gelmiş’

Sedat Ergin: “Türkiye’de dolaşımda olan ve ‘SARS-CoV-2’ diye adlandırılan virüsün genetik özellikleri üzerinde yapılan ‘Türkiye’deki Sars-COV-2 Genomlarının Filogenetik (Soyağacı) Analizi’ çalışmasına göre, virüsün Türkiye’ye ilk ‘pozitif’ COVID-19 vakasının 10 Mart tarihinde tespit edilmesinden çok daha önce geldiği sonucuna varıldı.”

‘O iklimde kabaran iştah’

Mine Söğüt: “İnsan, bir et lokantası işletmecisinin, endüstriyel et üretimi yapılan bir işkencehanede çekilmiş neşeli fotoğrafına bakarken aslında kendisine bakar. O kesilmek için korkunç bir cenderede tutulan hayvan da kendisidir. O cehennemde neşeyle poz veren kişi de kendisidir. O iklimde kabaran iştah da bizzat kendi iştahıdır.”

‘Hazine niye bu kadar borçlanıyor?’
Alaattin Aktaş: “Hazine mayıs ayında tam 76 milyar liralık iç borçlanmaya gitti. Bu bir rekor. Beş aydaki borçlanma da 230 milyar lirayı buldu. Bu borçlanma büyüklüğü karşısında ekonomi çevreleri ikiye bölündü. ‘Hazine düşük faizle borçlanarak iyi yapmış ve kasasını güçlendirmiştir’ diyenler ve ‘Hazine böylesine yüklü borçlanmaya gittiğine göre yakın dönemde yaşanacağından endişe edilen bir olumsuzluğa karşı hazırlık yapmaktadır’ diyenler.”
🧠 Psikiyatr İlker Küçükparlak, ‘erteleme’ alışkanlığının derinlerine iniyor: “Izdırabın bir nedeni de ertelemenin istemli biçimde yapılıyor oluşu.”
📅 SALT’ın 80’ler Türkiye’sinde evlerde bulunan tipik ürünlerin çizimlerine içerik ve işlevlerine dair metinlerin eşlik ettiği ‘Ev-Kesit’ sergisi, çevrimiçi erişime açıldı.
🎞 İstanbul Film Festivali’nin Cannes, Venedik, Toronto, Tallinn, SXSW film festivallerinden seçilen 15 filmden oluşan seçkisi, 12-26 Haziran tarihlerinde gösterimde olacak. Biletler ve gösterim takvimi
🎸 Büyük Ev Ablukada, ‘Festtogether’ kapsamında, ‘Boşluk’, Ne Var Ne Yok’, ‘Bi Hıçkırık Gibi’ ve ‘Hoşçakal Kadar’ şarkılarını yeniden düzenleyerek ev ve sokak görüntüleriyle video haline getirdi.
🎙 Teknoloji ve trend yazarı Serdar Kuzuloğlu, ‘Zihnimin Kıvrımları’ podcastinde ‘zamanın keşfi’ni anlatıyor.
🎥 Sinema tarihine damgasını vuran filmlerden ‘Rüzgar Gibi Geçti’ (Gone with the Wind), ırkçı tasvirler içerdiği gerekçesiyle HBO Max tarafından yayından kaldırıldı.
👑 Game of Thrones dizisinde Jon Snow’u oynayan Kit Harington, canlandırdığı karakterin Demir Taht’a neden asla oturmayacağını anlattı: “Jon’un yeri her zaman kuzeydi.”
Müzisyen Gaye Su Akyol, 2019 yılının sonunda ödül töreni ve konser için gittiği Londra’da bir araya geldiği BBC ekibine hikayesini ve hayallerini anlatıyor.
📸 Wikipedia’nın fotoğraf yarışması ‘Wiki Loves Earth’ ilk defa Türkiye’de düzenlenecek. Doğal miras alanlarının fotoğraflarının değerlendirileceği yarışmaya son katılım tarihi 30 Haziran.
🗳 ABD’li rapçi Snoop Dogg, Donald Trump’ın başkanlığına tahammül edemediğini ve hayatında ilk kez oy kullanacağını açıkladı: “Bu zibidiyi bir yıl daha görevde görmeye dayanamayacağım.”
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın