Günün sözü

Microsoft’un kurucusu Bill Gates: “Salgının dünya savaşından tek farkı, hepimizin aynı cephede olması.”

Gündem

◎ Kuzey Irak’taki PKK saldırısında bir asker hayatını kaybetti

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kuzey Irak’taki üs bölgesinde PKK’lıların saldırısı sonucu bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.


◎ ‘AVM’ler açılsın’ talimatı Bakan Berat Albayrak’tan gelmiş

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş,11 Mayıs’tan sonra AVM’lerin açılacağını duyurmuştu. Altaş AVM’lerin açılmasını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istediğini söyledi: “Sayın Albayrak 4 Mayıs’ta açılmasını istiyor. Biz de 4’ünün çok erken olduğunu, yetişmesinin mümkün olmadığını, 11’inden sonra olabileceğini söyledik.”

◎ 65 yaş üstü yurttaşlardan talep var: Belli saatlerde sokağa çıkalım

Yaşlı Hakları Derneği, 65 yaş üstü yurttaşlara Covid-19 salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanması konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada beş maddelik talepler sıralandı. Talepler arasında 65 yaş üstü yurttaşların günün belli saatlerinde, kendi mahalleleriyle sınırlı olarak sokağa çıkmalarına izin verilmesi de var.

       + 65 yaş üzeri yurttaşlar için hafta sonları üç saatliğine ‘izin’ çıkabileceği AKP kulislerinden alınan haberlere yansımıştı. Buna göre, 65 yaş üstü maske ve mesafe kuralına uyup yürüyüş yapabilecek.

◎ 65 yaş üstünün ‘çözümü’: Sahte doktor randevusuyla sokak turu 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 65 yaş üstü bazı yurttaşların, e-devlet üzerinden aldıkları doktor randevusu belgesiyle dolaşmaya çıktıklarını söyledi. Altaylı’nın aldığı bilgiye göre bu durum, son günlerde randevulara gelmeyen yaşlı hastaların sayısının artmasıyla fark edildi. Önce hastaların korktuğu için gelmediği zannedildi ancak durum sonra anlaşıldı.

◎ İHD: Cuma hutbesinde nefret suçu işlendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Diyanet’in eşcinselleri ve HIV’le yaşayanları hedef alan, LGBTİ+ karşıtı Cuma hutbesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

+ Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma günkü hutbesinde “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti.” demişti.

◎ Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin iftarlık sitesine saldırı


Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine iftarlık ulaştırılabilen internet sayfasının saldırıya uğradığını açıkladı.

◎ Eren Erdem hakkındaki hapis cezasının onanması istendi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem hakkında daha önce verilen hapis cezasının onanmasını talep etti. Erdem, Karşı gazetesiyle ilgili davada yargılanmış ve ‘üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ne izlesem?

24 Temmuz 1999 tarihli Zaga’nın konuğu, kariyerinin ilerleyen yıllarında canlı yayınlara katılmayı pek sevmeyen pop müzik efsanesi Sezen Aksu.

Covid-19

Türkiye:
– Yeni vaka sayısı: 2 bin 861
– Toplam vaka sayısı: 107 bin 773
– Vefat sayısı: 106
– Toplam vefat sayısı: 2 bin 706
– İyileşen hasta sayısı: 3 bin 845.
Dünyada ise toplam vaka sayısı 2 milyon 800 bini, vefat sayısı 200 bini aştı. ABD, 929 bin 841 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

◎ DSÖ: İyileşen Covid-19 hastaları bir daha virüse yakalanabilir
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), iyileşen Covid-19 hastalarında antikor geliştiği ve bu hastaların bir daha koronavirüse yakalanmayacağına dair kanıt olmadığını açıkladı. Örgüte göre iyileşen Covid-19 hastalarına, işe dönebilme veya seyahat edebilme izni verilmesini sağlayan ‘bağışıklık pasaportu’ uygulaması güvenilir değil.

◎ Trump ‘vazgeçti’: Kinaye yaptım, dezenfektan enjektesini önermiyorum 

Koronavirüs tedavisi için deri altına dezenfektan enjekte edilmesini öneren ABD Başkanı Donald Trump, ‘fikir değiştirdi’. Trump, Oval Ofis’te ek bütçe için düzenlenen imza töreninde bir gazetecinin “Halka dezenfektan enjektesini öneriyor musunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Tabii ki hayır. Düşmanca davranan bir grup vardı. Tıpkı senin gibi yalan haberler yapan insanlar. Onlara kinaye yaptım.”

Günün podcasti

Mizah yazarı Kaan Sezyum, deneyimli gazeteci ‘Venım Venımoğlu’ mahlasıyla hem gündemi yorumluyor hem de ‘büyük oyun üzerindeki büyük oyunu’ görmeye çalışıyor.

Dünya

◎ Suudi Arabistan’dan ‘atılım’: Kırbaç cezası kaldırılıyor

🇸🇦 Suudi Arabistan Kralı Selman’ın kırbaç cezasının kaldırılması, yerineyse hapis ya da para cezası verilmesi yönünde talimat verdiği bildirildi.

◎ Bir yıl önce: İngiliz bakanlar koronavirüse karşı uyarılmış

🇬🇧 Guardian gazetesine sızdırılan belgelere göre İngiltere’de bakanlar, olası bir koronavirüs salgınına karşı geçen yıl uyarılmıştı. 

◎ Libya’da taraflara ateşkes çağrısı 

🇱🇾 Almanya, Fransa, İtalya ve Avrupa Birliği ortak bir açıklama yaparak Libya’daki savaşan taraflara ateşkes çağrısı yaptı.

Ekonomi & İş dünyası

◎ Albayrak dökümü açıkladı: 4.4 milyon aileye bin lira destek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında alınan tedbirlerle toplamda 200 milyar TL’lik destekte bulunulduğunu aktardı. Bakan, 4.4 milyon aileye de bin lira tutarında nakdi destek sağlandığını da ekledi.

◎ IKEA’dan büyük hizmet: İsveç köftesi

🇸🇪 IKEA Britanya, Covid-19 nedeniyle evlerinden çıkamayanlar için markasıyla özdeşleşen İsveç köftesinin tarifini verdi. Resimli yemek tarifi, IKEA Britanya’nın resmi Twitter hesabından paylaşıldı.

◎ 1 trilyon dolarlık fon yöneticisi kiralık uçağa bindiği için istifa etti

Norveç’in 1 trilyon dolarlık ulusal varlık fonunu yöneten Yngve Slyngstad istifa etti. Slyngstad, Philadelphia’dan Oslo’ya giderken hedge fon yöneticisi Nicolai Tangen tarafından kiralanan uçağa binmişti.

Ne okusam?

Cemal Tunçdemir’in “Satın alıp da okumadığımız kitapların üzerimizdeki etkisi” yazısıyla ‘canlı yayında kütüphane tartışması’na bir katkı: “Okunmamış kitaplar, bilmediğimiz bilgilerin ve bazı konularda yanlış düşündüğümüzü bir gün gösterecek bilgilerin güçlü bir hatırlatıcısı olarak egomuzun balonlaşmasını engeller.”

Köşe vuruşu

◎ Demirtaş’a aynı fotoğrafla dördüncü dava

Ayşe Yıldırım: “Sonuncu dava yeni açıldı. Hani Selahattin Demirtaş’ın 2012-2016 yıllarında yaptığı konuşmalar nedeniyle açılan dava dosyasından söz ediyorum. Üç buçuk yıldır cezaevinde tutulan Demirtaş’ın sekiz yıl önce yaptığı konuşma, Alman gazetesine verdiği demeç, CİMER’e yapılan bir şikayetin yanı sıra Kandil’de çekilen fotoğraf da suçlamalar arasında yer aldı. Aynı fotoğraftan Diyarbakır, Adana ve Ankara’da üç ayrı dava mükerrer şekilde dava açılmış. Aynı fotoğrafa dördüncü dava açılıyor. Savcılık tümüyle siyasi saikle hareket ediyor, ağır suçlar işlemeye devam ediyor.”

◎ Yeni kuşak Oda TV soruşturma kumpası

Celal Ülgen: “Aç tavuk kendini buğday ambarında hissedermiş. AKP nerede hissediyor bilmiyorum. Bildiğim bu yöntemleri FETÖ’nün sıkça kullandığı. İddianameler biz avukatlar verilmeden önce basına sızdırılırdı. Kısıtlama kararı olan dosyalardaki ifadelere biz ulaşamazdık yandaş basında çarşaf çarşaf  yer alırdı. Savunma erişemesin diye mutlaka soruşturma açılır açılmaz kısıtlama kararı alınırdı. Kısıtlama kararları adeta savcılığın çekmecesi içinde bulunurdu. Bunların hepsi de var bu yeni kuşak ODATV soruşturma kumpası içinde…”

◎ İğnenin ucunda bir ip, ev içi şiddeti dikiyoruz

Aslı Pasinli: Ev deyip geçmeyin! Evde kalmanın ne demek olduğunu siz bir de kadınlara sorun. Karantina sürecinde dünyanın her yerinde evlerin içinde iğnenin ucunda bir iplik, şiddeti dikiyoruz, biriktiriyoruz, bir çözüm bekliyor, alternatif istiyoruz. Bu dikişi sökmeye gelin.

Spor

◎ Beyzbol severlerin yeni gözdesi Tayvan

Covid-19 salgını nedeniyle liglere ara verilen ABD’deki beyzbolseverlere Tayvan ligi ilaç gibi geldi. Tayvan Beyzbol Ligi’nde oynanan oyunlar ABD’ye kıyasla çok amatör kalsa da, (ABD saatine göre) sabahın dördünde alarm kurup uyanan sporseverler bu durumu dert etmediklerini söylüyor.

Bilim

◎ Kuzey Kutbu üzerindeki ozon tabakası deliği kapandı
Kuzey Kutbu üzerinde bulunan ozon tabakasında gözlenen en geniş delik kapandı. Bilim insanlarına göre, mart ayında söz konusu deliğin formu farklı bir hal aldı. Bunun nedeni ise, Kuzey Kutbu’nda görülen düşük sıcaklıklar. Ozon tabakasındaki deliğin koronavirüs sonrası azalan karbon salınımıyla büyük bir ilişkisi bulunmuyor.

Ne dinlesem?

The What List‘in kurucularından Gina Pell’in hazırladığı ‘Cloud Cover’ adlı çalma listesinde 60’lardan günümüze hit olmuş 97 parçanın yeniden yorumu yer alıyor.

Medya

◎ Meclis gündemini takip eden uygulama: Referandom
Meclis’in gündemini takip eden sosyal platform ‘Referandom’ yayına başladı. Meclis oturumları, ‘Referandom’ editörleri tarafından izleniyor, tutanaklar okunuyor ve oylanan önerge ya da kanun teklifleri paragraflık hallere getiriliyor.
Kapsül

BEDAVA
İNCELE