‘Baroyalizm’: Böl, parçala, yönet

Günün sözü

ALS hastalığı nedeniyle iki ay önce hayatını kaybeden Selman Vahid’ten kızına doğum günü e-postası: “Baban seni seviyor.”

Facebook
Twitter
Instagram
‘Baroyalizm’: Böl, parçala, yönet

AKP’nin ‘çoklu baro’ teklifi, tüm itirazlara rağmen 4 gün, 52 saat süren görüşme maratonunun ardından TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

➤ AKP ve MHP’nin imzasıyla TBMM’ye sunulan Avukatlık Yasası’nda değişiklik yapan yasa teklifi, üye sayısı 5 bini geçen İstanbul, Ankara ve İzmir’de birden fazla baro kurulmasının yolunu açıyor.

➤ Yasa teklifi, perşembe günü Meclis Genel Kurulu’na getirilecek. Düzenlemenin ‘FETÖ projesi’ olduğunu söyleyen CHP, çoklu baro öngören düzenlemelerden vazgeçilmediği taktirde Anayasa Mahkemesi’ne gidecek.

➤ Adalet eski bakanı Hikmet Sami Türk’ün ‘Barolar için çözüm nedir?’ yazısı

Adım adım: Sosyal medya düzenlemesi

Sosyal medya düzenlemesinin ayrıntıları kulislere düşmeye başladı.

➤ Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi detayları yazdı“Kişilerin şeref ve itibarının korunması için ‘unutulma hakkı’ getiriliyor. Elektronik ortamda yapılan bildirimler tebligat olarak kabul edilecek. Bant daraltılması uygulaması temsilcilik atamaya direnen sosyal medya platformları için zorlayıcı bir tedbir olarak kullanılacak.”

➤ Milliyet’te yer alan kulis haberine göre ise, düzenleme için ABD ve Fransa örnekleri inceleniyor. Fransa’da hükümet, ‘terör eylemlerini yücelten’ siteleri engelleme yetkisine sahip. ABD’de ise platformlar, üçüncü kişilerin paylaşımlarından hukuken sorumlu.

● Türkiye verileri: Nüfusun yüzde 75.3’ü internet kullanıcısı, internette geçirilen ortalama süre 7 saat 29 dakika, sosyal medya kullanıcısı 54 milyon.

● Sakarya valiliği, havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada ölü sayısının yedi olduğunu, aranan kişi kalmadığını duyurdu. Gözaltına alınan dört kişi ise adliyede.

● Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde çıkan orman yangınında yaklaşık 300 hektarlık alan kül oldu. Şimdilik yerleşim yerlerini tehdit etmeyen yangının söndürme çalışmaları devam ediyor.

● 2017’de törenle temeli atılan Çankırı’daki Devrez Kızlaryolu Barajı’nı incelemeye giden CHP’li vekiller, barajın temelini bile bulamadı.

● Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi Doç. Dr. Zekai Kutlubay, sivrisineklerin belediyelerin kullandığı ilaçlara karşı direnç geliştirdiğini, bu nedenle sivrisinek sayısında inanılmaz bir artış olduğunu söyledi.

● Kendisini ‘devletin gizli ajanı’, ‘bakan Soylu’nun sağ kolu’ olarak gösteren bir kişi, ayrılmak isteyen sevgilisini tehdit etti, sevgilisinin ailesini dolandırdı.

● Kısa bir süre önce kurucu başkanı olduğu Genç Parti’nin kongresine katılan Cem Uzan, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

239 bilim insanından DSÖ’ye mektup: Virüs havadaki parçacıklardan bulaşıyor

32 ülkeden 239 bilim insanı, Covid-19’un havada küçük parçacıklar halinde insanlara bulaştığına dair kanıt olduğunu belirtti ve Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) salgınla ilgili tavsiyelerini gözden geçirme çağrısında bulundu. WHO, virüsün havadan bulaştığına dair kanıtın inandırıcı olmadığını söylüyor.

Araştırma: Toplumun yarıdan fazlası aşı Türkiye’de geliştirilirse yaptıracak

Ipsos’un araştırmasına göre Covid-19’a karşı aşının, Türkiye’de geliştirilmesi halinde yaptıracağını söyleyenlerin oranı yüzde 58. Covid-19’un Çin’de laboratuvar ortamında insanlar tarafından üretildiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 48.

● Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Ümit Çelik; ODTÜ’lü bilim insanlarının geliştirdiği atomik kuvvet mikroskobunu kullanarak koronavirüsü üç boyutlu olarak görüntüledi.

● Emniyet Genel Müdürlüğü, polislerin koronavirüs tedbirlerini ihlal edenler hakkında ceza tutanağı düzenleme yetkisinin bulunduğunu bildirdi.

● 31 Ağustos’ta açılacak okullardaki herkese maske zorunlu tutulacak, velilere taahhütname imzalatılacak. Eğitim-Sen’e göre bu kuralları uygulamak mümkün değil.

● Virüsün yayılımını kontrol altına aldığı düşünülen bazı ülkelerde yeni vakalar tespit edilmeye başladı. Grafiklerle ülkelerdeki son durum

● Eski milli masa tenisçi 37 yaşındaki Fevzi Durmaz, solunum yetmezliğinden tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Durmaz’ın Covid-19 testi pozitif çıktı.

● ABD’li oyuncu Nick Cordero, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 41 yaşındaki oyuncu 30 Mart’tan bu yana hastanede tedavi görüyordu.

● Erkekler neden maske takmakta daha isteksiz?

● Çin, İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bir kişide hıyarcıklı veba görüldüğünü açıkladı. Hıyarcıklı (bubonik) veba nedir, nasıl bulaşır?

● ABD’de bir kişide ‘beyin yiyen amip’ vakasına rastlandı. Tek hücreli amip, beyinde enfeksiyona yol açıyor ve genelde ölümcül oluyor. Çoğunlukla tatlı sularda bulunan ‘Naegleria fowleri’, burun yoluyla bulaşıyor ve insandan insana geçmiyor.

Türkiye’den AB’ye: İlave kararlar gelirse karşılık veririz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile yaptığı görüşmenin ardından konuştu. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi taleplerini yinelediklerini söyleyen Çavuşoğlu, “AB Türkiye’ye yönelik ilave kararlar alırsa karşılığını vermek durumunda kalacağız” dedi.

ABD seçimlerinin yeni adayı: Kanye West

ABD’li rapçi Kanye West, 2020 seçimlerinde başkanlığa aday olacağını duyurdu. İlk olarak 2015’teki MTV Müzik Ödülleri töreninde başkanlığa aday olacağını açıklayan West, sonradan adaylığını 2024’e ertelediğini belirtmişti.

West’in 2020 seçimlerine katılmasının önündeki yol da şimdilik çok açık gözükmüyor. Birçok eyaletten bağımsız aday olma şansını şimdiden kaçıran West’in, kasım ayındaki seçimlerden önce Federal Seçim Komisyonu’na kayıt yaptırması, bir seçim kampanyası yürütmesi ve yeterli sayıda imza toplaması gerekiyor.

2016 seçimlerinde Trump’ı destekleyen ve hayranlığını her fırsatta dile getiren West’in adaylık duyurusuna Tesla CEO’su Elon Musk da tam destek sözü verdi.

● ABD’de George Floyd’un ölümüne yol açmakla suçlanan dört polis memurundan üçüncüsü Tou Thao da 750 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı. Floyd’un ölümüne sebep olan Derek Chauvin ise hala cezaevinde ve kefaleti 1 milyon 250 bin dolar.

● Fransa’nın Bayonne bölgesinde bir otobüs şoförünün, maske takmayı reddeden yolcuların saldırısının ardından beyin ölümü gerçekleşti.

● ABD’de yer alan Harvard Üniversitesi, gelecek akademik yılda tüm derslerin internet üzerinden yapılacağını duyurdu.

● Sinema dünyasının en büyük bestecilerinden İtalyan müzisyen Ennio Morricone, 91 yaşında hayatını kaybetti. Morricone, 2007’de Onur Ödülü ve 2016’da ‘The Hateful Eight’ filmi müziği olmak üzere iki Oscar sahibiydi.

➤ Morricone, NTV Radyo’daki ‘Babil Kulesi’ programında iki bölüm halinde işlenmişti.

● Hollanda, 2024’ten itibaren kimliklerde cinsiyet ibaresinden vazgeçme kararı aldı.

2019’dan bu yana: Esnafın en çok kepenk kapattığı il Mersin 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 1 Ocak 2019-15 Haziran 2020 tarihleri arasında 90 bin 743 esnafın kepenk kapattığını duyurdu. İlk sırada yer alan Mersin’i sırasıyla Bursa, Manisa ve Muğla takip etti.

Kıdem tazminati tavanı: 7 bin lirayı aştı

Yılın ikinci yarısında uygulanacak kıdem tazminatı tavanı 7 bin lirayı aştı. Temmuz ayında işten ayrılan veya emekli olanlar haziran ayında ayrılanlardan daha yüksek kıdem tazminatı alabilecek. Kıdem tazminatı tavanındaki artış, brüt ücreti 6 bin 730 liranın altında olan işçileri ise etkilemeyecek.

➤ 6 bin 730 liranın altında brüt ücreti olan işçilerin kıdem tazminatı, brüt ücretleri üzerinden hesaplanıyor.

● Motorin fiyatlarına 10 kuruş zam yapıldı.

● Şişecam Topluluğu, cam yüzeylerde koronavirüs dahil olmak üzere virüs ve bakterileri etkisiz hale getiren özel bir kaplama teknolojisi geliştirdiğini duyururken, topluluk hisseleri yüzde 5 üzeri primli seyrediyor.

● Gazeteci İpek Özbey‘in akademisyen Evrim Kuran‘la ‘Z kuşağı’ söyleşisi: “Sessiz, çok güçlü ve politik bir kuşak.”

● Radyo Eksen programcısı Artemis Günebakanlı’nın 2020’nin ilk yarısında iz bırakan 20 albümü değerlendirmesi ve 40 şarkılık liste

● Altın Kelebek Ödülleri’nde iki ödül alan müzisyen Mabel Matiz, törende ‘sansürlenen’ konuşmasının tamamını paylaştı.

● ‘Sigaraya özendirme’ gerekçesiyle RTÜK’ün yasakladığı Sıla’nın ‘Karanfil’ videosu

● MFÖ üyesi Özkan Uğur, kanseri ikinci kez yendiğini duyurdu.

● Yayıncı Can Öz ve iletişimci Ümit Alan, ‘Yeni Medya 451’ podcastinde ‘dijital obezite’yi konuşuyor.

Ölümünün 23’üncü yılında, arşiv görüntüleri ve onu tanıyanların anılarıyla yazar Aziz Nesin’in mini belgeseli.
Paylaş Paylaş
Tweetle Tweetle
Arkadaşına ilet Arkadaşına ilet
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın