Beyaz yakalı evden çalışmayı sevdi

🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
Koronavirüsü yenen, 113 yaşındaki Maria Branyas: “Bu salgın, toplumun yaşlıları unuttuğunu gösterdi. Yaşlı insanlar dünyadan bu şekilde ayrılmayı hak etmedi.”
📰 Gündem
● Bayramda Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan salgınla mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıkladı:

– 23, 24, 25 ve 26 Mayıs’ta 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

– 24 Mayıs’ta 14-20 saatleri arasında 65 yaş ve üstü sokağa çıkabilecek.

– 15 ildeki şehirlararası kısıtlamalar 15 gün uzatıldı.

– Okullar Eylül ayında, kreşler ve gündüz bakımevleri 15 Haziran’da, camiler 29 Mayıs’ta açılacak.

● Pasif göreve alınan tümamiral istifa etti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınarak, Genelkurmay Başkanlığı emrine verilen Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti. Yaycı’nın istifası Milli Savunma Bakanlığı tarafından kabul edildi.

▶︎Yaycı, istifa dilekçesinde şöyle yazdı: “Bilâsebep ve mesnetten yoksun olduğunu düşündüğüm (Fetövari kumpasları çağrıştırırcasına) gerekçelerle emre alınmanın yanı sıra, apar topar ayrılışımın yapılmasının emredilmesi onurumu ziyadesi ile örselemiştir.”

● Kılıçdaroğlu emin: İktidar el değiştirecek

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de ekonomik buhran yaşandığını ancak hükümetin gerçeklerle yüzleşmek istemediğini söyledi. Darbe söylentilerinin de halkın gerçek gündemini bastırmak için dolaşıma sokulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Çok geniş toplumsal bir mutabakatla ilk seçimde iktidar el değiştirecek” diye konuştu.

  • Kılıçdaroğlu, ‘Buhrandan çıkış’ başlığı altında 16 madde sıraladı:

– Kamuda israfa son verileceği millete taahhüt edilmelidir.
– Siyasi ahlak yasası çıkarılmalıdır.
– Seçim barajı kaldırılmalıdır.

● Sağlık Bakanlığı, şehir hastanesi için 25 yılda 235 milyon ödeyecek

Gazeteci Çiğdem Toker, İtalyan Astaldi – Türkerler ortaklığıyla inşa edilen Etlik Şehir Hastanesi için Sağlık Bakanlığı ile yapılan sözleşmenin detaylarına ulaştı. Buna göre bakanlık, 25 yıl süresince şirkete her yıl 235 milyon lira kira verecek. Yıllık kiralar üçer aylık taksitler halinde ödenecek. Şirkete toplamda 5 milyar 875 milyon lira ödeme yapılacak.

● Kulis: ‘Cumhur ittifakı’ yeni partileri seçimde istemiyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, seçime girebilmeleri için yeni kurulan partilere milletvekili verebileceklerini açıklaması MHP’yi harekete geçirdi. Kulislere göre altı maddelik kanun değişikliği talebinde bulunan Bahçeli’nin, partiler arasında transferlere süre sınırı konulmasını istediği öne sürüldü.

● ‘Virüs önlemi’ adı altında işçinin boynuna tasma

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), bir yazılım şirketine MESS-SAFE adlı cihaz ile uygulama geliştirtti. Geliştirilen uygulama aracılığıyla işçilerin attığı her adım takip edilecek. İşçilerin boyunlarına takılacak cihaz, diğer işçilerle mesafeyi ölçerek sosyal mesafe ihlaline göre uyarı verecek.

● HDP’li belediye eş başkanı tutuklandı

Gözaltındaki HDP’li Iğdır belediye eş başkanlarından Yaşar Akkuş, ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklandı. Eylem Çelik’in gözaltı süresiyse dört gün uzatıldı. 15 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında eş başkanlar gözaltına alınmış, yerlerine kayyım atanmıştı.

● Türkiye, Avrupa’nın en genci

Türkiye, 13 milyona yaklaşan genç nüfusuyla Avrupa Birliği (AB) üyesi 20 ülkeyi geride bıraktı. Türkiye’de geçen yıl itibarıyla 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12 milyon 955 bin 672 kişi olarak hesaplandı. Bu sayı, Türkiye nüfusunun yüzde 15.6’sı.

🦠 Covid-19
● Erdoğan: “Salgının seyrinde olumsuz yönde bir gelişme olursa bazı tedbirleri çok daha sert şekilde uygulamak zorunda kalabiliriz.”
– Bugünkü test sayısı: 25 bin 141
– Toplam test sayısı: 1 milyon 650 bin 135
– Yeni vaka sayısı: bin 158
– Toplam vaka sayısı: 150 bin 593
– Bugünkü ölüm sayısı: 31
– Toplam ölüm sayısı: 4 bin 171
– Bugün iyileşen hasta sayısı: bin 615
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 111 bin 577.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 4 milyon 858 bini geçti, ölüm sayısı 318 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 888 bin 23.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 537 bin 769 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke olurken, Brezilya vaka sayısında beşinci sıraya yükseldi.

● Bilim Kurulu: İstanbul’daki seyahat yasağı temmuza kadar devam etmeli

Bilim Kurulu, seyahat yasaklarının kaldırılması konusunda bazı iller için 4 hafta, bazıları için de 8 haftalık bir süre belirledi. Mevcut vaka eğrisinden hareketle yapılan simülasyonlarda, İstanbul’daki seyahat yasağının temmuzun ilk haftasına kadar devam etmesi gerektiği görüşü öne çıktı.

● Muş ve Kütahya’da vakalar
Muş Valiliği, bir ailenin verdiği 20 kişilik iftarda 13 kişiye koronavirüs bulaştığını açıkladı. Kütahya’da bir baba ve 11 gün önce doğan bebeğinin yanı sıra yenidoğan servisindeki başka bir bebeğin annesinde de koronavirüs tespit edildi. Bebek ve iki kişi tedavi altına alındı. Aralarında sağlık çalışanlarının da olduğu 25 kişiyse evlerinde karantinada.
● İngiltere: Koku ve tat kaybı karantina sebebi, 5 yaşından büyüklere test

İngiltere, Covid-19 salgını nedeniyle kişilerin evde kendilerini karantinaya almaları için belirlediği semptomlar listesine koku ve tat alma duyusu kaybını da ekledi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, 5 yaşından büyük herkesin yakında koronavirüs testi yaptırabileceğini açıkladı.

● ABD’de üretilen deneysel koronavirüs aşısı umut verdi

ABD merkezli Moderna Inc.’in aşısı, bağışıklık sisteminin koronavirüsü defetmesine yardımcı olabileceği yönünde ümitlendirici erken sinyaller verdi. Şirket, ABD hükümetiyle beraber yürütülen çalışmayı daha geniş bir test aşamasına taşımak istiyor.

● İtalya’da 70 günlük karantina sona erdi

İtalya’da koronavirüse karşı 70 gündür uygulanan kısıtlayıcı tedbirler bugünden itibaren büyük oranda esnetildi. Restoranlar, kafeler, barlar, mağazalar, kuaförler, müzeler ve plajlar bugünden itibaren açıldı. İnsanların yaşadıkları bölge içinde dolaşımı da serbest hale geldi.
💰 Ekonomi & İş dünyası
● Fitch analisti: Türkiye’nin kredi notu üç kademe yukarıda olabilir 

Fitch analisti Douglas Winslow, Türkiye’ye dair bir değerlendirmede bulundu. Winslow, Türkiye’nin kredi notunun BB seviyesinde olma nedeni için ”Göreceli olarak düşük döviz rezervlerine karşın, büyük dış finansman ihtiyacının Merkez Bankası’nın zayıf kredibilitesiyle bir araya gelmesidir” dedi. Winslow’a göre bu problemler olmasa, Türkiye’nin kredi notu üç kademe daha yukarıda olma potansiyelindeydi.

● Japonya ekonomisi resesyona sürükleniyor

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya, savaş sonrası dönemin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya. Ekonomistlere göre ülkeyi teknik resesyon tehlikesi bekliyor.

● Beyaz yakalı evden çalışmayı sevdi

‘Koronavirüs ve İş Hayatı’ konulu araştırmanın sonucuna göre, salgın nedeniyle evden çalışan beyaz yakalıların yüzde 42’si ofise dönmek istemiyor.

● Emirates 30 bin çalışanını işten çıkarıyor

Dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden Dubai merkezli Emirates, 30 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. Havacılık sektörü salgın nedeniyle zor günler geçiriyor ve eski rakamlara ulaşmanın yıllar alabileceği tahmin ediliyor.

▶︎ Kanada’nın en büyük havayolu şirketi Air Canada da 20 bin personelini işten çıkaracağını açıkladı. Toplam 38 bin personeli bulunan şirket, Covid-19 salgınını karara gerekçe olarak gösterdi.

🌍 Dünya
● Arnavutluk’ta protesto: Cumhurbaşkanının eşi gözaltına alındı

Arnavutluk’ta Ulusal Tiyatro binasının yıkımına karşı çıkan ve gözaltına alınan yaklaşık 30 kişi arasında Cumhurbaşkanı Ilir Meta’nın eşi de bulunuyor. Meta’nın eşi Monika Kryemadhi, aynı zamanda milletvekili ve Sosyalist Bütünleşme Hareketi partisinin lideri.

● Sosyal mesafe: ABD’li rahip su tabancasıyla ‘kutsal su’ sıktı

ABD’nin Michigan eyaletinde Katolik rahip Tim Pelc, sosyal mesafeyi koruyarak kiliseyi ziyaret edenlere su tabancasıyla ‘kutsal su’ sıktı. Vatikan’dan henüz uyarı almadığını söyleyen rahip, cemaatinin hoşgörülü olduğunu söyledi.

💬 Köşe vuruşu
● ‘Güçlü kadından korkuları başka hiçbir şeye benzemiyor’

Murat Sevinç: “Tahmin etmek güç değil, en rezil ve uç ifadeler, hemen her zaman başkaca korkuları olanlar tarafından sarf edilir, ediliyor. Mütemadiyen saçmalayanların iki başat niteliği söz konusu. İlki, hemen hepsi zamanında Cemaat sevdalısı olmuş. İkincisi, belli ki hâlihazırda sahip oldukları ne varsa iktidara borçlular. Bana kalırsa her iki nitelik de, ‘en rezil kim’ yarışında güdüleyici.”

● ‘Türkiye’de iki balıktan birinin midesinde plastik var’

Melis Alphan: “Türkiye’den incelenen balıkların yüzde 44’ünün, yani neredeyse iki balıktan birinin midesinde mikroplastik olduğu saptandı. Kefal türünün yüzde 64,8’inde, barbunun yüzde 63’ünde, mırmırın yüzde 34,3’ünde, tekirin yüzde 32,8’inde, istavritin yüzde 26,7’sinde, kırmızı karidesin yüzde 18’inde, çoğu Ege ve Marmara Denizi’nden tedarik edilmiş midye dolmaların ise yüzde 91’inde mikroplastik bulundu.”
🗞 Medya
● RTÜK başkanından geri adım: Gereğini yapacağız

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’ın televizyon kanalındaki söylemlerinin RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemeyeceğini belirtti. Şahin ayrıca, ilgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde RTÜK olarak gereğinin yapılacağını da söyledi.

  • RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşçı’nın raporuna göre, son bir buçuk yılda hükümete yakınlığıyla bilinen kanallara iki kere uyarı cezası verildi. Eleştirel yayın yapan kanallara ise 36 kez ceza kesildi, bunların 28’i idari para cezası olarak uygulandı.

● Ahmet Hakan’ın yatak firması öven yazısı: Hürriyet’e para cezası verildi

Hürriyet’in eski ombudsmanı Faruk Bildirici, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın bir yatak firmasının reklamını yapan yazısı nedeniyle gazeteye para cezası verildiğini açıkladı. Hakan, ‘Yatak asla ve sadece yatak değildir’ yazısında şöyle yazmıştı: “Yıllardır süren sırt ağrılarım birden kesilmesin mi? Uyku sorunlarımın yüzde 50’si geride kalmasın mı? Öyle memnun oldum ki….”

⛹🏻‍♀️ Spor
● FIFA yardım maçı düzenleyecek

FIFA, salgınla mücadele kapsamında para toplamak için yardım maçı düzenleyecek. Maçta toplanacak gelir,  koronavirüs tedavisi, tanısı ve aşısının geliştirilmesine ve dünya genelinde adil erişiminin sağlanmasına destek olacak.

● Rekor: Air Jordan 1 açık artırmada 560 bin dolara satıldı

Basketbol efsanesi Michael Jordan’ın NBA’deki ilk sezonunda giydiği Air Jordan 1 ayakkabılar, açık artırmada tahmin edilen fiyatın üç katına satıldı. 560 bin dolara alıcı bulan ayakkabılar müzayede rekoru kırdı. Ayakkabının sağ tekinde Jordan’ın imzası bulunuyor.
⚖️ Toplumsal Cinsiyet 
● Kadına şiddete karşı ‘Şiddetten Korunma Kılavuzu’

Gülsüm Kav, Fidan Ataselim, Deniz Çakır, Ceylan Ertem, Meltem Yılmazkaya, Şevval Sam, Gülben Ergen, İpek Erdem, Tilbe Saran ve Ece Uslu, karantina döneminde kadına yönelik şiddet karşısında kadınların yapabilecekleri ve haklarını içeren ‘Şiddetten Korunma Kılavuzu’nu anlattı.

🎧 Günün podcasti
● Koronanın sesleri, kenopsia ve şarkıyı hapseden adam

Beril Eski, 1400’lü yıllarda Ayasofya’da söylenen bir ilahiyle çıktığı yolculukta 12 Eylül’ün işkence seslerine uzanırken, sesin gözardı ettiğimiz etkisini pandemi bağlamında ele alıyor.

📖 Ne okusam?
● ‘Bana düşen tüm görevleri yerine getirdim; ölüme hazırım’

Türkiye’de cüzzamı bitiren doktor olarak da bilinen tıp doktoru, eğitimci, yazar Türkan Saylan’ı ölüm yıldönümünde yakınları anlatıyor.

🎵Ne dinlesem?
Yazar ve radyocu Deniz Koloğlu’ndan bir karantina listesi: ‘geçecek bu günler’
📺 Ne izlesem?
Van Gölü’nde inci kefali üretimi için çevre ve ekonomi alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Mustafa Sarı anlatıyor: “İnci kefalleri asla geri dönmez!”
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın