Bilanço: 97’si kadın, 36’sı çocuk 690 kişi işkence gördü

Günün sözü

Sinop’ta Maraş dondurmacısının şaka yaptığı 5 yaşındaki Can Yılmaz: “Baba hemen polisi ara, dondurmayı vermiyor.”

Facebook
Twitter
Instagram
10 yıllık bilanço: 97’si kadın, 36’sı çocuk 690 kişi işkence gördü

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi’nin hazırladığı rapora göre, son 10 yılda işkence gördüğü iddiasıyla derneğe başvuruda bulunanların sayısı 690.

✔︎ İşkence gördüğü iddiasıyla başvuranların 97’si kadın, 592’si erkek.

✔︎ Başvurucuların 36’sı 18 yaşından küçük, 29’u ise 50 yaş üzeri.

✔︎ Şiddeti en fazla ve en yaygın kullanan kamu görevlileri yüzde 45 ile infaz koruma memurları. Onları, yüzde 39 ile polisler, yüzde 10 ile jandarma ve yüzde 1 ile korucular takip ediyor.

➤ Van’ın Gevaş ilçesinde gözaltına alınan köylülere işkence yapan O.Ş. isimli polis memuru, beraat etti. Kararın ardından temyiz incelemesi yapan istinaf mahkemesi, polise 3 bin lira adli para cezası verdi. Cezada da hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulandı.

Savunma atağa kalktı

‘Savunma Yürüyor’ eylemi yapan baro başkanları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yürütülen müzakere sonucunda Anıtkabir’e ulaştı. Mücadelenin süreceği mesajı veren baro başkanları, çeşitli kentlerden Ankara’ya yürümüş ancak polisin sert müdahalesiyle karşılaşmıştı.

➤ Baro başkanlarının Ankara’da oturma eylemi yaptığı sırada İstanbul Çağlayan Adliyesi‘nde de 100’ü aşkın avukatın prostestosu vardı. Adliye içinde slogan atan avukatlar, “Savunma susmadı, susmayacak” diye haykırdı.

➤ Baro başkanlarının dün (pazartesi) polis tarafından darp edildiği sırada Anıtkabir’e giden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bugün baro başkanlarının yanına geldi. Baro başkanları, sırtlarını dönerek Feyzioğlu’nu protesto etti. Başkanlardan bazıları Feyzioğlu’na, “Gölge etme başka bir şey istemiyoruz başkan” diye seslendi.

➤İstifayı düşünüp düşünmediği sorulan Feyzioğlu, “İstifa etmemi gerektiren herhangi bir durum yok. Benle ilgili değil. Ben kanun koyucu değilim.” dedi. Sözcü yazarı Yılmaz Özdil bugünkü (salı) köşe yazısında Feyzioğlu için şu sözleri kaleme aldı: “Halbuki, edepsizlik etmeyip, Metin Feyzioğlu gibi ‘Akp’yle beraber yürüdük biz bu yollarda’yı söyleseler daha güzel olmaz mı!”

✔︎ Herkesin Kendi Barosu Olabilir mi?

● İstanbul’da etkili olan sağanak yağış sele neden oldu. Esenyurt’ta bir kişi hayatını kaybetti, kent genelinde sekiz kişi yaralandı.

● İstinaf, yedi yıl önceki Twitter paylaşımları nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 ay 29 günlük hapis cezasını onadı. Kaftancıoğlu’nun avukatı Ergün Özer, kararın Yargıtay’dan döneceğine inandığını söyledi.

● Basın İlan Kurumu (BİK), Ragıp Zarakolu’nun ‘Makus Kaderden Kaçış Yok’ başlıklı yazısı nedeniyle Evrensel gazetesi ve internet sitesine 45 gün süreyle resmi ilan ve reklam kesme cezası verdi.

✔︎ Artı Gerçek yazarı Mehveş Evin, ‘Bu ülkede gazetecilik mayın tarlasında yürümek gibi’ başlıklı yazısında şöyle diyor: “Gazetecilere amasız, fakatsız sahip çıkın. Onlara yapılan, aslında sizin haber alma hakkınızın gasp edilmesinden başka bir şey değil.”

● Son dönemde kurdukları aile saltanatıyla gündeme gelen Wushu Federasyonu’ndan, haklarında çıkan haberlerle ilgili açıklama geldi: “Amaçları meşru seçilmiş iktidarları gayrimeşru yöntemlerle, darbelerle devirip, kendi menfaat imparatorluklarını Dünya Siyonizm’iyle işbirliği yaparak kurmaktır.”

● ABD’nin eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’ın, ‘The Room Where It Happened’ (Olayın Olduğu Oda) adlı kitabı bugün yayınlandı. BBC Türkçe, kitabın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Türkiye ile bölümlerinden bazı kesitleri haberleştirdi.

Buna göre Bolton, genel olarak Erdoğan için olumsuz sıfatlar kullanıyor, ‘radikal İslamcı’ olarak tanımlıyor ve şunları yazıyor: “Kendisini dinlerken, ki her zaman arada tercüman olur, Roma’daki balkonundan konuşan Mussolini’yi dinliyormuşum gibi hissediyordum. Tek farkı, telefonda aynı ton ve ses düzeyiyle konuşan kişi Mussolini değil, Erdoğan’dı.”

● 23 Haziran 2019’da yapılan seçimle iş başına gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçen bir yılın faaliyetlerini ve önümüzdeki dönemin yol haritasını paylaştı.

● İçişleri Bakanlığı, ihaleye fesat karıştırdığı gerekçesiyle 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırılan Balıkesir’in Erdek ilçesinin belediye başkanı Hüseyin Sarı’yı görevinden uzaklaştırdı.

● Sabah ve Takvim gibi haber siteleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kent için özel bayrak ve para birimi çalışması yaptığını ve özerklik talep ettiğini iddia etti.

Haber sitelerinin cımbızlayarak kullandığı görüntülerin orijinalinde Soyer’in, kente özel, Bitcoin benzeri bir kripto paradan bahsettiği görülüyor. Bayrakla ilgili bölümdeyse Soyer, bir akademisyenin tarihteki kent bayraklarına yönelik çalışmasına atıfta bulunarak “1800’lerde İzmir bayrağı da varmış” diyor.

DSÖ uyardı: Covid-19 çekip gitmiyor, pandemi büyüyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Covid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” dedi.

✔︎ DSÖ, dünkü açıklamasında, 24 saat içerisinde 183 bin 20 vaka bildirimiyle rekor bir artış yaşandığını duyurmuştu.

Altındiş: Az test, çok büyük risk demek

Boston College öğretim üyesi Emrah Altındiş, doktorların PCR testi isteme ölçütlerinin sınırlandırılmasını değerlendirdi: “Formül çok basit, az test, az vaka demek. Bunun iktidar için siyasi kazanımı olabilir. Ama toplum için az test, çok büyük risk demek.”

● Doktorunun verdiği bilgiye göre, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun tedavisine normal serviste devam ediliyor. Durumu iyi olan Maçoğlu’nun kronik rahatsızlığı bulunmuyor.

● Dünyada vaka sayısı 9 milyonu geçti. Verilerle ülkelerdeki durum.

● İsveç, yurtdışında doğup ülkeye gelenlerin Covid-19’a yakalanma ve ölüm riskinin daha yüksek olduğunu duyurdu. Rapora göre, riskin en yüksek olduğu topluluk Türkiye doğumlular.

● Meksika’da premature olarak doğan üçüz bebeklerin koronavirüs testleri pozitif çıktı. Yetkililer, bebeklerin teması olmadığını ve bunun ilk kez görüldüğünü söylüyor.

● Maske takmanın zorunlu olduğu Bulgaristan’da, yasağa uymayan Başbakan Boyko Borisov ve heyetine 150’şer euro ceza kesildi.

● Japonya, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı ‘Fugaku’nun koronavirüs araştırmalarına başladığını açıkladı.

● Sırp tenisçi Novak Djokovic’in koronavirüs testi pozitif çıktı. Djokovic, maçlara çıkması için aşının zorunlu tutulması halinde kortlara dönmeyebileceğini söylemişti.
Almanya’nın en çok silah ihraç ettiği ülke Türkiye 

Türkiye, 2019’da 344 milyon 600 bin euroluk muharebe silahı ithalatıyla Almanya’nın silah ihracat listesinde birinci sıradaki yerini korudu. Almanya’nın 2019’daki silah ihracatının üçte birinden fazlası Türkiye’ye yapılmış oldu.

➤ ABD’ye bazı yabancı işçilerin girişi askıya alındı

ABD Başkanı Donald Trump bazı yabancı işçilerin ülkeye girişlerini yıl sonuna kadar askıya aldı. Bir hükümet yetkilisi bu karar sayesinde ABD’lilerin, 525 bin işte istihdam edilebileceğini söyledi.

● Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, Türkiye’nin Libya’daki tutumunu ‘tehlikeli bir oyun’ olarak tanımlamasının, ‘akıl tutulmasıyla izah edilebileceğini’ savundu.

● ABD’de, Seattle Belediye Başkanı Jenny Durkan, kentteki protestocuların yaklaşık iki hafta önce ilan ettiği ‘özerk bölgeyi’ dağıtacaklarını açıkladı.

● İtalya’nın 500 nüfuslu San Giovanni in Galdo köyü, turizmi canlandırmak için boş evleri ücretsiz olarak turistlere açacak.

● İspanya’nın Barcelona kentindeki Liceu Opera Binası, ‘salgın arası’ndan sonra kapılarını açtı. Tüm koltuklara bitkiler yerleştirildi ve Uceli yaylılar dörtlüsü, Puccini’nin Chrysanthemum eserini çaldı.

Enerji sektörü zorda

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Son altı ayda küresel enerji sektöründe 3 milyonu aşkın insan işini kaybetti. Önümüzdeki 6 ay içinde ise 3,5 milyon insanın daha işini kaybetme riski var” dedi.

Taksicilerden İBB’ye destek: Plaka sahipleri kanımızı emiyor

‘İstanbul’a 5 bin yeni taksi’ tartışmasını yorumlayan taksiciler, 2-3 bin plakaya hükmeden oto galerilerin bulunduğunu belirterek, “Oto Center’daki 10 kişi bu şoförlerin kanını emiyor” diyor.

● Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan bankalara çağrı: “Kalkınma hedefleriyle daha uyumlu bankacılık yapmanızı ve milli bir şuurla hareket etmenizi bekliyoruz.”

● ABD’nin en zengin beş isminden Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Warren Buffett ve Larry Ellison’ın toplam serveti 18 Mart-17 Haziran arasında yüzde 26 (101.7 milyar dolar) yükseldi.

● Radyo Eksen programcısı Artemis Günebakanlı’nın 2000 yılından kayıtlarla oluşturduğu 41 şarkılık liste: ‘Milenyum Kahvaltısı’

● Türkiye’de Yunan müziğini geniş kitlelere ulaştıran Fedon, Beyoğlu günleriyle başlayan hayatını gazeteci Melis Danişmend’e anlatıyor: “40’tan önce fabrikatör, 40’tan sonra sahnelerin yıldızı.”

● Ferhan Şensoy, ‘Soru Cevap’ podcastine devam ediyor: “Cahile cahil, aptala aptala diyemediğimiz için bu haldeyiz.”

● Based Istanbul seçkisi: ‘Yaz ruhu’ olan beş film

Kısa bir süre önce 107 yaşına giren bilim insanı Muazzez İlmiye Çığ anlatıyor: “Hitler istedi ama Atatürk Yahudi profesörleri vermedi.”
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın