Bilim Kurulu: Kitle bağışıklığı düşüncesi yok

🖐🏻 Editörden
🎧 Kapsül’ün e-bülteni, Kısa Dalga‘nın podcastleriyle buluştu. Bundan böyle son 24 saat içerisindeki gelişmeleri yalnızca posta kutunda değil, kulaklıklarında da bulacaksın. 7 Mayıs Perşembe haberlerini dinlemek için buraya göz atabilirsin. Bundan sonra sesli bültenlerden anında haberdar olmak içinse Kısa Dalga’ya abone olmayı unutma.

📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

📲 Kapsül’ün e-bültenleri artık Telegram’da da yayında. Kapsül’ün Telegram kanalına buradan abone olabilirsin.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
Henüz Covid-19 vakası görülmeyen 5 bin nüfuslu Antarktika’da yaşayan Robert Taylor: “Sanki Ay’dasınız ve aşağı bakıyorsunuz. Ne olup bittiğini görebiliyorsunuz ama çok uzaktasınız.”
📰 Gündem
● Kadirova dosyası resmen kapatıldı

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Özbekistan Vatandaşı Nadira Kadirova’nın dosyasına ilişkin verilen takipsizlik kararı kesinleşti. Mahkemenin ret gerekçesinde, ‘takipsizlik kararının usul ve yasaya uygun olduğu’ belirtildi.

▶︎ Kadirova ailesinin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan, soruşturma dosyasının ihmal ve özensiz toplanmış delillerle dolu olduğu gerekçesiyle takipsizlik kararına itiraz etmişti.

● AKP ve MHP’li üyelerden Yavaş’ın talebine ret 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, ASKİ’nin borularının acil olarak değiştirilmesi için talepte bulunmuştu. Belediye Meclisi’nde görüşülen talep, AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Yavaş ise “İnsanlar daha ne kadar zehirli su içmek zorunda kalacak? Halkın sağlığı için bu parayı harcamak istiyoruz” diyerek karara tepki gösterdi.

● Gökçek’in cenazesine polis müdahalesi

Grup Yorum’un, ölüm orucu nedeniyle hayatını kaybeden üyesi İbrahim Gökçek’e Gazi Cemevi’nde tören yapılmak istendi. Polis, salgını gerekçe göstererek törene engel oldu. Cemevi’nin kapısını kıran polis Gökçek’in naaşını belediyeye ait bir cenaze aracına koyup mahalleden uzaklaştırdı. Polis müdahalesinde plastik mermi ve gaz bombaları da kullanıldı. Gökçek’in naaşı daha sonra Tuzla’da, Kayseri’ye götürülmek üzere ailesine teslim edildi.

● Alternatif baro fikrine Feyzioğlu’ndan veto

AKP MYK Toplantısı’nda, avukatlık kanununda bazı değişiklikler yapılması ve alternatif barolar kurulması gündeme gelmişti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyizoğlu, “Ne Türkiye Barolar Birliği’nin ne de Türkiye’deki bir tek baronun bunu istemesi mümkündür. Çoklu baro, alternatif baro, barolara kayıt zorunluluğunun kalkması bunlar hiç kimse için ve Türkiye için kabul edilemez” diye konuştu.

● HDP’den vekil maaşları için teklif: Siyasetçiler fedakarlık yapmalı

HDP, milletvekili maaşlarının düşürülmesi için teklif hazırladı. HDP’li Garo Paylan teklifle ilgili “Asgari ücret 2 bin 300 lira iken bir milletvekili 23 bin lira alamaz. Önce siyasetçiler fedakarlık yapmalı. Vekil maaşlarının yarıya düşürülmesini önerdik” dedi.

▶︎ HDP, geçen yıl da milletvekili maaşlarının asgari ücretin dört katından fazla olmaması için iki kez kanun teklifi vermiş ancak reddedilmişti.

▶︎ 2019’da TBMM Başkanı AKP’li Mustafa Şentop, milletvekillerinin geçinemediklerini söylemiş, bu sözleri tartışma yaratmıştı.

▶︎ Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Almanya’daki bir milletvekilinin maaşı asgari ücretin altı katı. Fransa’da bu oran dört kat, Yunanistan’da ise dokuz. Türkiye’deyse milletvekili maaşı asgari ücretin 10 katı.

● Saniye saniye kaydedildi: Bekçi, tartıştığı yurttaşı vurdu

İstanbul, Arnavutköy’de bir bekçi, araç içinde bekleyen yurttaşlara kimlik kontrolü yapmak istedi. Araçtakilerin kimlik vermek istememesi nedeniyle tartışma çıktı. Tartışma sırasında bekçinin biber gazı sıkması üzerine bir yurttaş kaldırımda bulduğu sopayla karşılık verdi. Silahını çeken bekçi yurttaşı bacağından vurarak yaraladı. Yaşanan tartışma ve bekçinin yurttaşı silahla vurma anı cep telefonu kamerasıyla saniye saniye kaydedildi.

● Şizofreni hastası ama tahliye edilmiyor

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ettiği gerekçesiyle Afyonkarahisar’da tutuklanan şizofreni hastası Yılmaz Altınok, sağlık raporlarına rağmen ‘cezai ehliyeti var’ denilerek tahliye edilmiyor. Talepleri reddedilen Altınok’un avukatı Özgür Yakut, “Askerlik yapmaya elveriş olmadığı raporu askeri hastane tarafından verildi. Kronik psikotik bozukluk tanısıyla tedavisi devam ediyordu” diye konuştu.

🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Bakan Koca: “Tablo, virüsle mücadelemizde lehimize veriler ortaya koyuyor. Ama bunlar kesin sonuçlar değil, ciddi bir fırsat. Fırsatı kullanalım.”
– Bugünkü test sayısı: 33 bin 687
– Toplam test sayısı: 1 milyon 298 bin 806
– Yeni vaka sayısı: bin 848
– Toplam vaka sayısı: 135 bin 569
– Bugünkü ölüm sayısı: 48
– Toplam ölüm sayısı: 3 bin 689
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 3 bin 412
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 86 bin 396.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyon 967 bini geçti, ölüm sayısı 273 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 367 bin 337.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 299 bin 772 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● Bilim Kurulu: Kitle bağışıklığı düşüncesi yok, AVM için 28 Mayıs dedik

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, bakanlık ve Bilim Kurulu’nda kitle bağışıklığının sağlanmasına yönelik bir düşüncenin kesinlikle olmadığını söyledi. Türkiye genelinde oluşan bağışıklığın henüz yüzde 15-20 seviyesinde olduğunu ve bu rakamın İstanbul’da yüzde 40’a çıktığını aktaran Akın, AVM’lerin açılma kararını erken bulduklarını belirterek, “Bizim takvimimizde 28 Mayıs planı vardı” dedi.

  • Sağlıklarından duydukları endişenin geçim derdinin önüne geçtiğini belirten alışveriş merkezi çalışanları, “Yetkililer sesimizi duymuyor, bari vatandaş duysun: AVM’lere gelmeyin!” diyor.

● Ülke ülke: Avrupa’da ‘normalleşme’ ne durumda?

Hafta başından itibaren kademeli olarak sokağa çıkmaya başlayan Avrupa’daki mevcut durumu ve yürütülen politikaları interaktif olarak gösteren bir harita yayınlandı.

● 20 günde sonuç: 150 bin kişiye antikor testi yapılacak

Türkiye genelinde 150 bin kişiye örnekleme metoduyla antikor testi yapılacak. Hastalığı geçirip kanında antikor oluşanlara ileriki aşamalarda ‘bağışıklık belgesi’ verilmesi de tartışılıyor. İstanbul için belirlenen rakamın, en az 35 bin olacağı belirtiliyor. Testin sonuçlarının 15-20 günde çıkması hesaplanıyor.

● İstiklal Caddesi’nde maske ve sosyal mesafe ‘zorunlu’

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde maske takılması ve üç metrelik sosyal mesafe kuralına uyulması zorunlu hale getirildi. Alınan tedbirleri uygulamayanlara bin ila 3 bin 150 lira arasında ceza kesilecek.

● Bakan aşı çalışmalarını anlattı: Bir üniversite hayvan deneyini başlattı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, aşı geliştirme çalışmalarına ilişkin bilgi verdi: “Rekombinant aşıda üç üniversitemiz hayvan deneyleri aşamasına geldi, hatta bir tanesi hayvan deneylerini başlattı. Hayvan deneyleri tamamlandıktan sonra klinik çalışmalara geçilmesi gerekiyor.”

● Silivri Cezaevi’nde 44 pozitif vaka
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Cezaevi’nde 44 tutuklu/hükümlünün Covid-19 testinin pozitif çıktığını, hastaların genel sağlık durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Reuters: Kamu bankalarına sermaye enjeksiyonu

İki bankacılık kaynağının Reuters’e verdiği bilgiye göre Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’na 7.5 ve 5 milyar lira bandında sermaye enjeksiyonu yapılacak. Üç kamu bankası için planlanan sermaye artışının birkaç gün içinde yapılması bekleniyor. Toplam 20 milyar liralık sermaye enjeksiyonu öngörülüyor.

● Covid-19 nedeniyle 30 milyar dolar kaybetti

Bloomberg Billionaires Index’e göre, Fransız şirket LVMH’nin (Moet Hennessy–Louis Vuitton) sahibi Bernard Arnaud, yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle 30 milyar dolar kaybetti. Arnaud’nun, dünyanın pek çok ülkesinde sahibi olduğu butikler uzun bir süredir kapalı olduğu için hisselerinin yüzde 19 değer kaybettiği belirtildi.

🌍 Dünya
● Günlük test yolda: Trump’ın yaveri ve Pence’in danışmanı pozitif

🇺🇸 ABD Başkanı Donald Trump’ın yaverinin Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in danışmanı da koronavirüs pozitif çıktı. Trump, henüz koronavirüs belirtileri göstermeden önce yaveriyle Oval Ofis’te bir arada olduğunu ancak fazla kişisel kontağı olmadığını söyledi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yaptırdığı testlerin negatif çıktığı, bundan sonra her ikisine de günlük testler yapılacağı kaydedildi.

● ABD’de işsizlik maaşı başvuruları tavan yaptı

🇺🇸 ABD’de işsizlik maaşlarına başvuruda bulunanların sayısı 33 milyona ulaştı. Yalnızca geçen hafta 3 milyon 200 binden fazla kişi başvuruda bulundu.

● 16 işçi tren altında kaldı

🇮🇳 Hindistan’da demiryolu üzerinde uyuyakalan 16 işçi tren altında kalarak can verdi. Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle işini kaybeden işçilerin, köylerine geri dönüş yolu üzerinde oldukları belirtildi.

💬 Köşe vuruşu
● ‘Yerli ve milli iktidarın, dolarla anlaşma yaptığı bir ülke’

Murat Sabuncu: “Türkiye mahkemelerine ‘siyasi baskı olabileceği’ nedeniyle güvenmeyen yabancı sermayenin davalarını Londra’da açma imkanı veriyor ‘yerli ve milli’ iktidar. Yıllık artışlar ise ABD TÜFE’Sİ üzerinden yapılacağı kayda geçiriliyor kimi projelerde. Yerli ve milli vurgusunu kullanan iktidarın, dolarla anlaşma yaptığı, ABD TÜFE’si ile yıllık artırımı belirlediği, Londra mahkemeleri yetkili kıldığı projelerin olduğu bir ülkeden bahsediyoruz.”

● ‘Saray’ın hukuk işportacılığı’

Celal Başlangıç: “Müşteki Erdoğan adına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç durusundaki ‘şüpheliler’ bölümünde Ragıp Zarakolu’nun soyadı yanlış yazılmış; ‘Ragıp Zarakoğlu.’ Bu da Saray’ın hukuk işportacılığı… Nereden bileyim ki, meğer bizim yıllardır barış, demokrasi kahramanı olarak bildiğimiz kıdemli sosyalist, insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu, hem de Artı Gerçek üzerinden darbe planları yapmaktaymış sinsi sinsi! Artık Saray’a jurnal edebilirim; “aradığınız darbe öküzün altında bulunmuştur.”

● ‘Muhalefet de soruşturma istiyor’

Nevşin Mengü: “Britanya’nın bu önlüklere 300 bin sterlin kadar ödediği tahmin ediliyor. Britanya basını şimdi devlete soruyor: Nasıl oluyor da daha dün kurulmuş bir şirkete güvenip böyle bir iş veriyorsunuz? Muhalefet de soruşturma istiyor.”

☘️ Ekoloji
● Sıra Olimpos’a geldi: SİT alanı derecesi düştü, yapılaşmanın önü açıldı

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Olimpos ile ilgili 2004 yılında çalışmalarına başlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı. 1’inci derece SİT alanı olan bölge, 3’üncü derece SİT alanına dönüştürüldü. Aynı adı taşıyan Olimpos Antik Kenti ise 1’inci derece arkeolojik SİT alanı olarak korundu.

● Tepkilerin ardından: Ölüdeniz ve Kayaköy’de jeotermale onay çıkmadı

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz ve Kayaköy’de birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı bulunan altı noktadaki jeotermal arama ruhsat izni, tepkiler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan döndü.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Yeni kurallar: Beş oyuncu değişikliği hakkı geldi, VAR zorunlu değil

FIFA, geçici olarak bir kural değişikliğine gidildiğini ve takımların maç içerisinde beş oyuncu değişikliği yapabileceğini açıkladı. Ayrıca video yardımcı hakem (VAR) sistemi kullanımının zorunluluğu da ortadan kaldırıldı. Beş oyuncu değişikliği hakkı ve VAR sistemi kullanımı ülke federasyonlarının takdirine bırakıldı.

● Ercan Taner rest çekti: Riske girip maç mı anlatacağım, tabii ki hayır 

Futbol liglerinin yayıncısı beIN Sports spikeri Ercan Taner, 12 Haziran’da başlaması planlanan maçlarda görev almayacağını açıkladı. “Bu işte yokum” diyen Taner, şöyle devam etti: “Eşimin kronik rahatsızlığı var. Ne yapacağım yani; stattan stada koşup her riske girip maç mı anlatacağım? Tabii ki hayır.”

⚖️ Toplumsal cinsiyet
● Uçan Süpürge Festivali başladı

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılışı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Açılışta Nükhet Duru evinden canlı yayına katılırken, Ece Dizdar ve Yetkin Dikinciler törenin sunuculuğunu yaptı. 14 Mayıs’a kadar devam edecek festival kapsamındaki filmler ve etkinlikler, Uçan Süpürge Vakfı’nın internet sitesi üzerinden takip edilebiliyor.

🎧 Günün podcasti
● Kaçınılası kıskançlık

Yazar ve komedyen Deniz Özturhan, ‘Olumlu Dünya’ podcastinde, kıskanma duygusuna tarihi ve mizahi açıdan bakıyor.

🎞 Dizi
● George Costanza yıllar sonra: Finalden sızıntı için para teklif ettiler

Televizyon tarihinin en unutulmaz yapımlarından Seinfeld’in Elaine Benes’i Julia Louis-Dreyfus ile George Costanza’sı Jason Alexander, sağlık çalışanlarına yardım toplamak için canlı yayında buluştu. Seinfeld’in tarihe geçen finaliden bilgi sızdırması için kendisine para teklif edildiğini anlatan Alexender, bu teklifi kendisine ileten menajerine ‘zam yaptığını’ söyledi.

📖 Ne okusam?
● Kutuplarda karantina

Prof. Dr. Talat Kırış, Antartika sularında yelkenlisiyle 2013 yılında yaptığı yolculuğu, geçmekte olduğumuz günleri düşünerek bir kez daha hatırlıyor: “Kendi içimdeki yolculuğun uçsuz bucaksızlığına kürek çekmeye başladım.”

🎵Ne dinlesem?
● Evden Uzakta

Beyoğlu’nun simge noktaları Yakup ve Büyük Londra Oteli’nin terasında, İlhan Erşahin ve Hüsnü Şenlendirici’den dört şarkılık bir performans.

📺 Ne izlesem?
BBC Türkçe ekibi, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin defin işlemlerini İstanbul’daki gasilhane ve mezarlıklarda takip etti.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın