Bilim Kurulu şaşkın: AVM’ler için beklenmeliydi

🖐🏻 Editörden
🎧 Kapsül’ün e-bülteni, Kısa Dalga‘nın podcastleriyle buluştu. Bundan böyle son 24 saat içerisindeki gelişmeleri yalnızca posta kutunda değil, kulaklıklarında da bulacaksın. 5 Mayıs Salı haberlerini dinlemek için buraya göz atabilirsin. Bundan sonra sesli bültenlerden anında haberdar olmak içinse Kısa Dalga’ya abone olmayı unutma.

📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
ABD’de polisin ‘sarhoş’ sandığı için durdurduğu aracın 5 yaşındaki sürücüsü: “Lamborghini almaya gidiyordum.”
📰 Gündem
● Üç devrimci için ‘iade-i itibar’ teklifi

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarının 48’inci yılında CHP’den, ‘itibarlarının iade edilmesini’ içeren bir kanun teklifi geldi. Teklifi hazırlayan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Bağımsızlık, demokrasi, özgürlük için mücadele eden bu üç genç adalet, kardeşlik ve yoksulluğun bitmesi gibi haklı taleplere rağmen idam edilmişlerdir. Bu kanun teklifi ile fiilen ve toplum nezdinde itibarları zaten var olan üç fidanın hukuki olarak da itibarlarının iadesi amaçlanmaktadır” dedi.

● ‘Covid-19, siyasi değişim için fırsat olabilir’

Siyaset bilimci Prof. Murat Somer, Covid-19 salgınının bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini savunarak şöyle konuştu: “Bu tür krizler dönemeç noktalarıdır. Dolayısıyla değişim isteyenler bunu toplumsal desteğin gerçekleştirilmesi için bir potansiyel olarak görebilirler. En önemli soru, siyaset için bu değişim ihtiyacı talebine kim yanıt verecek ve bunun öncüsü kim olacak.”

● AYM, infaz yasasının iptalini görüşecek

CHP, cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesini sağlayan infaz düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunmuştu. Teklif için toplanan AYM Genel Kurulu, iptal istemini daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşme kararı aldı.

● İGDAŞ’a soruşturma açıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İGDAŞ’a soruşturma açtı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Gelen şikayetlere baktığımızda mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiğini tespit ettik. Bu durum haliyle vatandaşlarımızın faturasını oldukça yükseltmiş. Derhal soruşturma başlattık, gerekeni yapacağız” diye konuştu.

• İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen ise soruşturmayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Salgın nedeniyle sayaç okuma işlemleri yaparken zorluklar yaşadık. Bu konu daha önce hem kamuoyu ile paylaşılmış, hem de EPDK yönetimi bilgilendirilmiştir.”

• İBB’nin, zor durumdaki İstanbullular için başlattığı ‘Askıda Fatura’ uygulamasında 7 saatte 16 bin 100 ailenin, 2 milyon 73 bin 580 liralık faturası ödendi.

● İçişleri’nden kuaför, berber, güzellik salonu genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine 11 Mayıs’ta açılacak berber, kuaför ve güzellik salonlarıyla ilgili bir genelge gönderdi:

• İş yerlerinde müşterilere, randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacak.

• Çalışanlar mutlaka maske kullanacak. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işleme göre maskeyi çıkarabilecek.

● Beş yaşındaki oğlunu boğarak öldürdü

Bursa’da koronavirüs şüphesiyle 23 Nisan’da tedaviye alındığı gün hayatını kaybeden 5 yaşındaki Kasım Toktaş’ın, cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. Baba Cevher Toktaş, oğlunu boğarak öldürdüğünü itiraf etti. Toktaş, bir dönem süper ligde futbol da oynamıştı.

🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Bakan Fahrettin Koca: “Yeni vaka sayısında sokağa çıkma kısıtına ara verilen günlerden kaynaklanan, beklenen sınırlar içinde bir artış oldu. ”
– Bugünkü test sayısı: 30 bin 303
– Toplam test sayısı: 1 milyon 234 bin 724
– Yeni vaka sayısı: 2 bin 253
– Toplam vaka sayısı: 131 bin 744
– Bugünkü ölüm sayısı: 64
– Toplam ölüm sayısı: 3 bin 584
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 4 bin 917
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 78 bin 202.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyon 765 bini geçti, ölüm sayısı 260 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 268 bin 657.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 242 bin 267 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● Bakana göre Türkiye ikinci dönemde: ‘Kontrollü sosyal hayat’

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde ilk dönemi tamamladığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni dönemin ismini açıkladı: “Kontrollü sosyal hayat”. Maske satışları hakkındaki soruya cevap veren Koca, bir tavan fiyat belirleneceğini söyledi ve ekledi: “Maskeler eczanelerden, marketlerden ve medikal mağazalardan alınabilecek. En geç cuma günü maske fiyatı açıklanacak.”

● Bilim Kurulu üyesi: AVM’lerin açılma kararına şaşırdık

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, her şey olmuş bitmiş gibi bir davranış sergilendiğini, bunun riskli sonuçlar doğurma ihtimalinin bulunduğunu söyledi. AVM’lerin açılması kararının kendilerini de şaşırttığını aktaran Okyay, “Biz daha çok 19 Mayıs sonrası bu konuyu masaya yatırırız diye bakıyorduk; 1-2 hafta daha beklense iyi olurdu” dedi.
● Araştırma: 10 kişiden dördüne göre hükümetin ‘salgın politikası’ başarılı

Kadir Has Üniversitesi’nin araştırmasına katılanların yüzde 41.3’üne göre, salgının nedeni ‘Çinlilerin gıda ve beslenme anlayışı’. Yüzde 18.4 ise salgının ‘biyolojik silah’ olduğunu düşünüyor. 10 kişiden yedisi virüsten endişe duyuyor. 10 katılımcıdan dördü hükümetin salgın politikalarını ‘başarılı’ bulurken, ‘başarısız’ diyenlerin oranı yüzde 30.6. Başarılı veya başarısız bulmayanların oranı ise yüzde 29.5.
● Kulis: Türkiye’den Almanya’ya giden maskeler kriz yarattı

Alman medyasında, Türkiye’nin Kuzey Ren Vestfalya eyaletine 2 milyon koruyucu maske gönderdiği ancak yardımın kabul edilip edilmemesi konusunda eyaletin başbakanı ile Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas arasında tartışma yaşandığı ileri sürüldü. Aynı habere görüş veren Türk hükümetine yakın bir kaynak ise, Alman tarafının Ankara’dan yardımın gizli kalmasını istediğini söyledi.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Bakan Albayrak: Ekonomik aktivite ikinci yarıda normale dönecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, telekonferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda uluslararası yatırımcılarla bir görüşme yaptı. İhracat ve turizmde düşüş olsa da emtia fiyatlarındaki düşüş ile cari dengede önemli değişiklik olmayacağını savunan bakan, “En kötü senaryoda dahi ekonomik aktivite yılın ikinci yarısında normale dönecek” diye konuştu.

● BDDK’dan bankaların yurt dışındaki bankalarla TL işlemlerine sınırlama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), salgın nedeniyle ekonomik aktivitenin yavaşlamasına işaret ederek yeni bir karar aldı. BDDK’dan şu açıklama yapıldı: “Bankaların, yurt dışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile yurt dışındaki şubeleri de dahil olmak üzere, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal öz kaynaklarının yüzde 0,5’i ile sınırlandırılmasına karar verilmiştir.”

● THY uçuşa hazır

THY, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan uçuş planlama taslağı hazırladı. Uçuş planlamasına göre Haziran ayında yurt içinde seferler başlatılırken, yurt dışında da 19 ülkeye 22 noktada haftalık 75 frekans uçuş yapılacak.

🌍 Dünya
● İngiltere’nin koronavirüs danışmanı istifa etti

🇬🇧 İngiltere hükümetinin koronavirüs konusundaki danışmanlarından Prof. Neil Ferguson, sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği için istifa etti. Kız arkadaşını iki kez evinde ağırlayan Ferguson “Yanlış bir karar aldım” dedi ve ekledi: “Acil Durum Bilimsel Danışma Grubu’ndaki görevimi bıraktım. Sosyal mesafe konusundaki net çağrılara ters düşen bir eylemde bulunduğum için pişmanım.”

● Koronavirüs üzerine çalışan bilim insanı öldürüldü

🇺🇸 ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde araştırmacı olan 37 yaşındaki Bing Liu, başından ve boynundan vurularak öldürüldü. Genç bilim insanının, koronavirüsle ilgili çok önemli bir buluşun eşiğinde olduğu iddia edildi.

💬 Köşe vuruşu
● Teknik direktörlerin isyanı

Fatih Altaylı: “Süper Lig’de görev yapan yedi teknik direktörle konuştum. Ortak görüşleri şöyle: ‘Dünya karışmış zaten. Olimpiyat iptal, Avrupa Şampiyonası iptal. Şampiyonlar Ligi oynanamıyor. Temmuz’da oynayalım, Ağustos’ta sıkışık takvim oynayalım. Bu acele niye.'”

● Dönmek istediğimiz yer bizi salgına taşıyan yerdir

Bülent Şık: “Koronavirüsü durduk yere ortaya çıkmadı. Doğal hayatın tahribi, kalabalık kentler, yaygınlaşan yoksulluk, dünya ölçeğinde bir kıyım makinesi gibi iş gören kitlesel-endüstriyel hayvan yetiştiriciliği başta olmak üzere bir dizi sorun virüslerin toplumsal hayata sıçramasına neden oldu, oluyor ve olacak. Dönmeyi umduğumuz yer epeyce çoraktı, bitikti zaten…”

🗞 Medya
● Erdoğan’dan Ragıp Zarakolu hakkında suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Evrensel ve Artı Gerçek’te yayınlanan “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı yazısı gerekçesiyle yazar Ragıp Zarakolu hakkında suç duyurusunda bulundu. Zarakolu’nun Türkiye’nin yakın tarihine göndermeler yaparak, “Korona günleri, bırakın Türkiye’yi tüm dünyayı bir sorgulamaya yöneltmekte. Bundan RTE’nin ve tayfasının kaçması mümkün değil” ifadeleriyle ‘darbe çığırtkanlığı’ yaptığı savunuldu.

● 2020 yılı Pulitzer Ödülleri açıklandı

Araştırmacı gazetecilik dalında ödülü, New York’taki yetkililerin göz yummasıyla taksi plakası sahipleri zenginleşirken şoförlerin borç batağına nasıl girdiğini inceleyen haberiyle, New York Times gazetesi kazandı. Yüzlerce mahkûmun aniden affedilmesi ve yerel yetkililer ile kamu hastaneleri arasında gizlenen para ilişkisi gibi konular da bu yıl ödüle değer görüldü.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Futbolda son karar: Ligler 12 Haziran’da başlıyor

Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, ligleri 12 Haziran’da yeniden başlatma kararı aldıklarını ve 26 Temmuz’da bitirmek istediklerini duyurdu. Maçların seyircisiz oynanacağını aktaran Özdemir, maçların tek bir şehirde oynatma düşüncelerinin olmadığını söyledi. Özdemir’in açıklaması sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Federasyon kendi iradesiyle kararı verdi, bundan sonra sorumluluk federasyonundur” dedi.

  • Federasyonun kararına tepki gösteren Demir Grup Sivasspor teknik direktörü Rıza Çalımbay, “Futbolcu arkadaşlarımız korkuyorlar, oynamak istemiyorlar. Çok erken başlatıyorlar. Bunun sebebini anlayamıyorum” dedi. Çalımbay, kararın iptal edileceğine inandığını, bu nedenle 18 Mayıs’a kadar antrenmanlara başlamayacaklarını sözlerine ekledi.
💾 Teknoloji
● Twitter’ın yeni özelliği ‘Sakin ol şampiyon’ diyecek

🐦 Twitter, öfkeyle yazılmış, rahatsız edici ve hakaret içeren mesajlar için yeni bir sistem üzerine çalışıyor. Platform yeni özelliği ile bu tür kelimeler içeren bir mesaj algıladığında, kullanıcıya mesajı düzenlemesi için uyarıda bulunacak.

● NASA doğruladı: SpaceX ve Cruise’la film çekeceğiz

🚀 NASA, Tom Cruise ve Elon Musk’ın şirketi SpaceX ile birlikte uzayda film çekmeye hazırlanıldığı iddiasını doğruladı. Aksiyon filmlerinde dublör kullanmamasıyla bilinen Cruise, bu filmde de geleneği bozmayacak. Cruise’ın film için yakın bir gelecekte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gitmesi planlanıyor. Cruise ve ekibinin ISS’te en az 12-13 gün geçireceği tahmin ediliyor.

● Android 11’de gecikme

📱 Google, Android 11 deneme sürecinin bir ay gecikeceğini duyurdu. Google yetkilisi yaptığı açıklamada, gecikmenin Covid-19 salgını nedeniyle yaşandığını söyledi.

🎧 Günün podcasti
Türkiye’nin ‘en derin magazin çukurunu’ Youtube’dan yayınladığı videolarla kazan Şokopop: “Magazini takip ettiğimizi söylemekten çok utanıyoruz.”
🎞 Sinema
Sinema yazarı Şenay Aydemir ve yönetmen Onur Ünlü, kısa bir süre önce Netflix’te de yayınlanan ‘Uncut Gems’ filmini konuşuyor.
📖 Ne okusam?
Psikiyatrist Dr. Agah Aydın, karantina sürecini anlatıyor: “Kendi kendimize sıkılıyorsak, bu başkalarını nasıl sıkmış, bunaltmış olabileceğimiz hakkında bize bir fikir verebilir.”
🎵Ne dinlesem?
Barış Manço’nun daha önce Avrupa baskılarında yayınlanmış ancak Türkiye’de dinleyiciyle hiç buluşmamış bir şarkısı ilk kez paylaşıldı: ‘Dön Desem Döner Misin’  
📺 Ne izlesem?
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmesine dair tüm süreç, Mehmet Ali Birand’ın ekibiyle hazırladığı ’12 Mart’ belgeselinden bir kesitle, dönemin tanıkları tarafından anlatılıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın