Bir aylık tam kapanmada: Ekonomi aynı, can kaybı yarı yarıya olacaktı

Günün sözü

Mısır’da bir konserde gökkuşağı bayrağı kaldırdığı için tutuklanan, işkence gören ve cinsel saldırıya uğrayan LGBTİ aktivisti Sarah Hegazi, hayatına son verdi: “Dünya, çok acımasızdın ama affediyorum.”

Facebook
Twitter
Instagram
HDP yürümek istedi, polis sert müdahale etti

HDP’nin başlattığı ‘Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’ polisin sert müdahalesiyle başladı. Polis, Hakkari ve Edirne’den başlayarak Ankara’ya yürümek isteyen dokuz kişiyi gözaltına aldı.

+ HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yürüyüşe devam etmekte kararlı olduklarını söyledi.

+ HDP’nin yürüyüşünü ‘terörist komplosu’ olarak niteleyen MHP lideri Devlet Bahçeli, “Sokakların izbeliklerinden yeni bir Gezi karanlığı çıkarmayı düşünenler, bilsinler ki acıklı durumlara düşeceklerdir” dedi.

+ İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı‘dan da HDP’nin yürüyüşüne dair bir yorum geldi. Subaşı, “İktidara en muhalif olan parti HDP görünüyor. Önce ‘HDP, PKK’nın uzantısıdır’ konusu sürekli işlenerek şeytanlaştırılıyor. Millet ittifakını oluşturan partilerden İYİ Parti’nin milliyetçi, CHP’nin ulusalcı refleksini kışkırtmak zor olmasa gerek.

HDP, ‘Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü’ ile ne hedefliyor?

Başak Demirtaş’a yönelik tehdit ve cinsiyetçi paylaşımla ilgili soruşturma devam ediyor

HDP’nin tutuklu eski eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş hakkında Twitter’da yapılan cinsiyetçi ve tecavüz tehdidi içerikli paylaşımla ilgili açılan soruşturma devam ediyor. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında V.M. ve V.Y. adlı iki şahıs gözaltına alındı. V.M. emniyetteki sorgusunun ardından serbest bırakılırken, V.Y.’nin sorgusunun devam ettiği belirtildi.

+ Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Covid-19 tanısı konan öğrenciler için 20 Haziran’da yapılacak LGS hakkında konuştu. Bakan, ayrı okul ve mekanlar oluşturulduğunu, hastanede de sınav yapılabileceğini söyledi.

+ ‘Evde kal’ çağrılarını eleştirdiği için gözaltına alınan ve daha sonra işten çıkarılan TIR şoförü Malik Yılmaz, işe başladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun araya girmesiyle Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde işe başlayan Yılmaz, “Bir babanın hayata tutunmasını sağladınız” diye konuştu.

+ Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, yerel mahkeme hakimi ile verdiği kararı onayan ceza daire başkanı ve iki üyesi hakkında soruşturma başlattı. Hakkında soruşturma başlatılan yargı mensupları, MHP Lideri Devlet Bahçeli hakkında ‘dönek’, ‘fırıldak’, ‘AKP stepnesi’ diyen kişi hakkında açılan davada beraat kararı vermişti.

+ Bingöl’de dün meydana gelen 5,7’lik depremin hasar tespiti tamamlanmadan 5,6’lık yeni bir sarsıntı yaşandı. Bölgede, büyüklükleri 4’e yaklaşan artçılar da devam ediyor. Depremin vurduğu bölgeden fotoğraflar

+ Sirkeci’de, 1953 yılında İzzet Şefikzade tarafından inşa edilen Doğubank İşhanı’nın dış duvarları geçen yıl tadilat yapılarak yenilenmişti. Ressam, yazar ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun, işhanının duvarlarını süslediği mozaikler de tadilattan nasibini aldı ve dış kaplama malzemeleriyle kapatıldı.

+ İstanbul Bakırköy’de Bayburt Grup’un yüklenici olduğu metro inşaatında çalışan ve yemek olarak ekmek arası ıspanak dağıtıldığını duyuran işçi Bedirhan Aslan da işsiz kaldı.

+ İstanPol’ün yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 58,3’ü, ülkenin birinci sorununun ekonomi olduğunu söylüyor. İkinci sıradaki en büyük sorun Suriyeli sığınmacılar. Adalet ve demokrasi sorunuysa üçüncü sırada yer alıyor.

TTB: Açılma erken ve kademesiz yapıldı, tekrar gözden geçirilmeli

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, 1 Haziran’da başlayan ‘normalleşme’ ile ilgili eleştiride bulundu. “Her yeri açıp fiziksel mesafeye uyulacak şartları sağlayamazsanız fiziksel mesafe tamamen ortadan kalkar” diye konuşan Adıyaman, “İdareciler de, açılmanın erken ve kademesiz yapılmasıyla toplum da rehavete kapıldı” dedi. Uzman, yeniden açılmanın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini de söyledi.

Araştırma: Tam kapanma olsaydı ekonomik maliyet aynı kalacaktı

ODTÜ İktisat Bölümü öğretim üyesi Prof. Erol Taymaz pandemi süreciyle ilgili bir araştırma yaptı. Buna göre Türkiye’de bir aylık tam kapanma uygulanmış olsaydı ekonomik maliyet aynı olacak ancak ölüm sayısı 2 bin 763’te kalacaktı.

AstraZeneca: Ekim ayında aşının dağıtımına başlıyoruz, fiyatı 2 euro

İlaç firması AstraZeneca, ekim ayından itibaren Covid-19 aşısının dağıtımına geçeceklerini ve aşının maliyet fiyatı olan yaklaşık 2 euroya satılacağını duyurdu. Fransa, Almanya, İtalya ve Hollanda, AstraZeneca laboratuvarıyla, yılbaşından önce tüm AB yurttaşları için, 400 milyon aşı tedariki için anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

+ Kocaeli’nde Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına giren öğrenci, rahatsızlanınca başka salona alındı. Öğrenciye yapılan test pozitif çıkarken, aynı salonda sınava giren 15 öğrenci ile öğretmen karantinaya alındı.

+ Çin’in başkenti Pekin’de vaka sayıları artmaya devam ediyor. Çin medyası, pazarda ithal somon balıklarının kesildiği tezgahlarda virüs tespit edildiğini yazdı.

+ Ankara’dan Antalya’ya giden otobüsteki bir yolcu, otobüsteki başka bir yolcunun öksürdüğü ve Covid-19 belirtileri gösterdiği iddiasıyla polisi aradı. Burdur’da durdurulan otobüsteki dört yolcu, test için hastaneye götürüldü. Diğer yolculara da Antalya´da test yapıldı.

+ İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, sosyal mesafe kuralına en çok uyan il Kırklareli olurken, kuralı en çok ihlal eden il Gaziantep.

+ İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, gelen şikayetler üzerine, işletmelerin ‘yeni normal’ kurallarına uymaları için İstanbul’un tüm ilçelerinde her gün eş zamanlı denetim yapılacağını duyurdu. İstanbul’da haziran ayı sonuna kadar 50 kişinin üzerindeki gösteri, açık hava toplantısı, uğurlama, çadır kurma gibi eylemler yasaklandı.

+ ‘Hayat Eve Sığar’ verilerine göre İstanbul’un vaka yoğunluk haritası

+ Bağışıklık oranının tespit edilmesini amaçlayan 153 bin antikor testinin 8 bin 118 tanesi İstanbul’da uygulanacak.

+ İstanbul’un Esenyurt ilçesinde içinde 17 kişi olması gereken minibüsten 35 yolcu çıktı.

+ Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yerli sentezi üretilen ‘favipiravir’ adlı ilacın Covid-19 tedavisinde en çok ümit bağlanan ilaç olduğunu söyledi.

Tunceli ve Ardahan‘da, kent merkezi ve ilçelerde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Adana ve Kastamonu valilikleri, kent çapında pozitif vaka sayısında önemli oranda artış yaşandığını duyurdu.

+ Şırnak’ın Cizre ilçesinde esnaf, artan vakaları engellemek için işyerlerini gönüllü olarak 10 gün kapatma kararı aldı.

+ Beşiktaş Belediyesi, salgın sürecinin psikolojik etkilerini en aza indirmek için yurttaşlarla uzman psikologları bir araya getirecek.
Ülke ülke: Avrupa ülkeleri sınırlarını açmaya başladı
Salgının yayılma hızının azalmasıyla birçok ülke kademeli olarak önlemleri gevşetiyor. Ülkeler arasındaki sınırlar da 15 Haziran’dan itibaren yeniden açılmaya başlandı. Fransa ve İngiltere’de bugünden itibaren sokağa çıkma yasakları gevşetildi.

+ Harita: Dünyada can kaybı 430 bini aştı, ülkelerdeki son durum ne?

Macron: Türkiye’nin Libya’ya müdahalesi kabul edilemez

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin ‘agresif’ bir politika ile Libya’ya müdahale etmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu savundu. Macron ayrıca NATO ile konuyu görüşeceklerini de söyledi.

ABD’deki polis şiddetinde otopsi raporu açıklandı: Cinayet

ABD’de polis tarafından vurulan Rayshard Brooks adlı siyah yurttaşın ölümüyle ilgili otopsi raporunun bilgileri ortaya çıktı. Rapor, sırtından iki mermiyle vurulan 27 yaşındaki Brooks’un organlarındaki yaralar ve kan kaybı nedeniyle öldüğünü ortaya koydu. Raporda olay cinayet olarak tanımlandı.

+ Gelecek hafta piyasaya sürülecek ‘Anlaşma Sanatı: Melania Trump’ın Anlatılmayan Hikayesi’ adlı kitaba göre, Donald Trump’ın eşi Melania ve kızı Ivanka arasında büyük bir güç çekişmesi yaşanıyor.

Fotoğraflarla: İtalya’nın Venedik şehrinde, “Bu yaz turist istemiyoruz” pankartlarıyla turist karşıtı protesto düzenlendi.

+ Belçika’da, iç turizmi ve ekonomiyi canlandırmak için tüm yurttaşlara 31 Temmuz’dan itibaren 10 ücretsiz tren bileti verilecek.

+  ABD Yüksek Mahkemesi, işverenlerin bir işçiyi eşcinsel ya da trans olması nedeniyle işten atmasının, yurttaşlık haklarının ihlali olduğuna hükmetti.

+ Yeni Zelanda hükümeti, 18 yaş altındaki çocukların online güvenliği için hazırladığı kampanyayı porno yıldızlarının oynadığı reklam filmiyle tanıttı.

+ Avrupa Uzay Ajansı’nın şubat ayında Florida’dan fırlattığı gözlem uydusu SolO (Solar Orbiter), bugün Güneş’in 77 milyon kilometre yakınından geçti. SolO; geçişi Venüs ve Merkür arasındayken yaptı.

Pandemi’de alışveriş ve ödeme alışkanlıklarımız da değişti

Salgın toplumun alışveriş ve ödeme alışkanlıklarını da değiştirdi. Buna göre, ATM’lerden nakit para çekim oranı geçen yıla kıyasla yüzde 14 düştü. Temassız ödemeye ilgi ise üç kat arttı. Beş milyon kart internet alışverişi ödemesine açılırken, iki milyon kart ilk kez kullanıldı.

Bütçe beş ayda 90 milyar lira açık verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, mayıs ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre merkezi yönetim bütçesi mayısta 17 milyar 301 milyon lira ve ocak-mayıs döneminde 90 milyar 80 milyon lira açık verdi.

‘Sürü bağışıklığı’

Mehmet Y. Yılmaz: “Türkiye’nin ekonomik durumu, salgına karşı alınan sert önlemleri kaldıracak sıklette değil! Kapalı kalmaya devam edecek işyerlerine ve çalışanlarına destek sağlayacak gücü yok. Onun için Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, kontrol edebileceğini düşündüğü bir sürü bağışıklığı sistemine geçmeye karar verdi. Bugünkü tablonun nedeni budur, sorumsuz vatandaşları uyarırken, asıl sorumluluğu üstlenmesi gereken Erdoğan yönetimini de sorumluluğa davet etmeyi ihmal etmemek gerekir.”

‘Halkbank yakında Meclis gündeminde olacak’

Çiğdem Toker: “Vakıfbank yönetimine Hamza Yerlikaya, Halkbank’a da RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in atanmasının yankıları sürüyor. Halkbank önümüzdeki günlerde TBMM gündeminde olacak. KİT Komisyonu’nun bu ay içindeki denetim görüşmeleri takviminde Halkbank da yer alıyor. Sayıştay’ın TBMM adına yaptığı denetim raporları Meclis’e ulaştı. Raporun ‘yakın izlemedeki krediler’ başlıklı bölümü önemli. Yakın izlemedeki krediler yüzde 244 artmış.

‘Muslera özel bir sporcu’

Mehmet Demirkol: “Muslera özel bir kişilik. Bir sporcuda aradığınız hangi özellik varsa hepsi ve daha fazlası onda var. İşini her zaman ciddiye alıyor ama keyfi de gözlerinden okunuyor. Hırsı içinde fokurduyor. Bunu özellikle gol yediğinde görüyorsunuz ama en sert rakibine bile saygısızlık yapmıyor. Bazen herkes yatıyor o ayakta kalıyor. Ama o havasını hiç atmıyor. Ve ayağı kırılıyor, sanki küçük bir sıyrıkmış gibi sedyeye oturuyor.. Muslera özel bir sporcu. Haza beyefendi.”

+ Pandemi süreci boyunca sokaklarda olan gönüllüler, dernekler ve yerel yönetimler, sokak hayvanlarının durumunu anlatıyor.
+ Adapazarı Akşam Haberleri gazetesi, “Medya güzellikleri yansıtmıyor” diyen AKP Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’a ‘özel sayfa’ hazırladı.
+ İKSV seçkisi: 2010-2019 arası Türkiye caz sahnesinden 100 şarkı
+ 1959 yılında Moskova’da açılan ‘Amerika Ulusal Sergisi’ aracılığıyla ABD kültürüyle Rusların tanışmasını anlatan ‘Opening in Moscow’, Türkçe altyazıyla SALT’ın Vimeo kanalında.
+ BBC Türkçe’den Esra Yalçınalp ve Mesut Ersöz, ‘Deprem: Nasıl oluşur, Türkiye’de en riskli yerler nereler?’ video haberinde, grafiklerle ve Prof. Dr. Naci Görür’ün yorumlarıyla Türkiye’nin deprem riskini inceliyor.
Salgın nedeniyle işsiz kalan, sokaklarda yaşamak zorunda kalanlar anlatıyor.
+ Can Kozanoğlu ve Mirgün Cabas’ın podcasti ‘Nereden Başlasam’da, sinema eleştirmeni Mehmet Açar’la sinema tarihi konuşuluyor.
+ Gazeteci Doğu Eroğlu, Teyit’le birlikte hazırladığı ‘Bildiğimiz Dünyanın Sonu’nda karbon ayak izinin peşine düşüyor.
+ Bilinçaltı ve Bioenerji Uzmanı Didem Moralıoğlu: “Düşünceniz değişirse kaderiniz de değişir. Kadınlar hiçbir erkeğin cesaret edemediği kadar aşık olurlar. Anatomik olarak kadın ve erkek beyni arasında birtakım farklılıklar var.”
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın