Bir cinayet, iki sebep

Günün sözü

Kontrollü normal hayatın ilk gününde oltasını kapıp soluğu Üsküdar sahilinde alan yurttaş: “Üç gün balık yemeyince evde iyice bunalıyoruz.”

Facebook
Twitter
Instagram
Bir cinayet, iki sebep: 20 yaşındaki Barış Çakan kalbinden bıçaklandı

Ankara, Etimesgut’ta dün gece (pazar) iki grup arasında çıkan tartışmada, Barış Çakan adlı bir genç kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.

+ Çakan’ın Mezopotamya Haber Ajansı’na konuşan dedesi Veli Çokyaman ile iki kuzeni, gencin Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldüğünü iddia etti.

+ Medyascope’a konuşan baba Nihat Çakan ise 20 yaşındaki oğlunun, arkadaşının, ezan okunduğu sırada aracında yüksek sesle müzik dinleyen bir grubu uyarması nedeniyle öldürüldüğünü savundu.

+ İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da benzer ifadeler yer aldı: “Anlatıldığı gibi hayatını kaybeden müzik dinleyen değil, müzik dinleyenleri uyaran vatandaşımızdır.”

+ Ankara Barosu tarafından soruşturmaya atanan avukat Fatma Bodur Gönülal da, dosyada Kürtçe müzikle ilgili herhangi bir ifadenin yer almadığını duyurdu.

+ Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da cinayete ilişkin bir açıklaması oldu. Altun, belirli çevreler ve odakların kasıtlı bir şekilde olayı manipüle ettiğini söyledi.

+ Cenazede Rudaw’a konuşan ve Çakan’ın yakın arkadaşı olduğu belirtilen bir kişinin röportajı, cinayetin Kürtçe müzik nedeniyle işlendiğini söylediği sırada yanındakilerce çağrılarak (14’üncü dakika) yarıda kesildi. Rudaw muhabiri Ali Tahsin, konuşan gencin ‘korktuğunu’ ve konuşmaması için ‘uyarıldığı’ yorumunu yaptı.


Barış Çakan, 20

Darbenin kilit ismi, 16 Temmuz’da Başbakanklık’ta uyurken yakalanmış

15 Temmuz’daki darbe girişiminin kilit ismi Tümgeneral Mehmet Dişli’nin, bir gün sonra Başbakanlık’ta kanepede yatarken gözaltına alındığı ortaya çıktı. İki kez ifadesi alınmasına rağmen sır vermeyen Dişli, Terörle Mücadele Şubesi ekibi tarafından uyandırılarak gözaltına alınmış.

Ne olmuştu?: Darbe girişimi bastırıldıktan sonra Hulusi Akar’la birlikte başbakanlığa gelen isim olan Dişli, Akar’ı odasında derdest eden ekibin içinde olmakla ve kendisine darbe girişimini tebliğ etmekle suçlanıyor. Tümgeneral Dişli’nin, aynı zamanda AKP’nin eski genel başkan yardımcısı da olan kardeşi Şaban Dişli, 2018’den bu yana Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi.

Noyan ‘içini döktü’: Keskin acılar nedeniyle söylenmiş sözler

Yazar Sevda Noyan, bir televizyon programında söylediği sözler için “15 Temmuz sürecinin toplumumuzda ve üzerimde oluşturmuş olduğu travmalar ve keskin acılar nedeniyle söylenmiş sözlerdir” yorumunda bulundu.

Ne olmuştu?: Ülke TV’de, Esra Elönü’nün programına katılan Noyan, komşuları için ölüm listesi hazırladığını belirterek “15 Temmuz kursağımızda kaldı. İstediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda donanımlıyız” demişti.

Kılıçdaroğlu: CHP’lileri sokağa döküp OHAL ilan etmek istiyorlar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, son dönemde CHP’lileri sokağa dökme planları yapıldığını öne sürdü. İktidarın, baskıcı bir yönetim ile herkesi susturmaya çalıştığını, bu nedenle de OHAL ilan etmek istediğini savunan Kılıçdaroğlu, “CHP sokağa çıktı, anarşiden, terörden yana’ söylemlerine yöneldiler” diye konuştu.

Ethem Sarısülük anmasına sert müdahale

Gezi eylemleri sırasında Ankara’da polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük için yapılan anmaya polis sert müdahale etti. Covid-19 kısıtlamalarını gerekçe gösteren polis, yaklaşık 20 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Toplu taşımada yüzde 50 zorunluluğu kaldırıldı
İçişleri Bakanlığı, salgın nedeniyle getirilen toplu taşımada yüzde 50 zorunluluğunu kaldırdı. Metrobüs ve diğer toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınıp alınmayacağına il ve ilçe hıfzısıhha kurullarınca karar verilecek. Şehirlerarası yolcu taşıma araçları ve personel servislerinde de yüzde 50 kotası kaldırıldı.
İBB Bilim Kurulu: En zorlu süreç başladı, ikinci dalga Ekim’de gelebilir

‘Normalleşme’nin erken olduğunu düşünen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilimsel Danışma Kurulu, “İkinci dalga Ekim ayı gibi gelebilir. Şu an en zorlu süreç başladı” dedi. Bazı Bilim Kurulu üyeleri ise, ‘normalleşme’nin erken olduğu görüşüne katılmıyor.

Araştırma: Salgın Avrupa’ya Kasım ayında gelmiş olabilir

Fransız bilim insanları, 2019’un son aylarında çekilen binlerce göğüs filmi röntgenini inceledi ve salgının Avrupa’ya Kasım ayında geldiğine yönelik bulguların bulunduğunu açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Kamu Sağlığı Direktörü Maria Neira, koronavirüse karşı etkin ve güvenli bir aşının 11 ila 17 ay içinde bulunabileceğini söyledi.

328 vaka: Vietnam’da Covid-19 nedeniyle ölüm görülmedi

97 milyon nüfuslu Vietnam’da şu ana kadar, Covid-19 nedeniyle ölüm yaşanmadı. Çin sınırındaki Vietnam’da Çinli turist yoğunluğu olmasına rağmen, yalnızca 328 Covid-19 vakası bulunuyor. Çin’de pozitif vaka sayısı, yurtdışından hasta gelenlerin artışıyla son üç haftanın en yükseğine ulaşarak 16 oldu.

Fotoğraflarla: İstanbul’da normalleşmenin ilk günü

Normalleşmenin ilk gününde, Beyoğlu ve Beşiktaş sokaklarıyla birlikte toplu taşıma duraklarındaki yoğunluk görüntülendi. İstanbul’da akşam saatlerinde trafik yoğunluğu yüzde 56’ya çıktı. Bugün itibarıyla kaldırılan kısıtlamaların detayı

100 kişiye soruldu: Eski alışkanlıklar devam edecek mi?

‘Normalleşme’ye geçen Türkiye’de 19-81 yaş aralığındaki 100 kişi, eski alışkanlıklarını devam ettirip ettirmeyeceklerini anlattı. Yüzde 43, evde spor yapmaya devam edeceğini söylerken, bu yaz tatile gideceğini söyleyenlerin oranı yüzde 51.

Fotoğraflarla: Türkiye’de ve ‘normalleşen’ ülkelerde kafe ve restoranlar
21 Mart’tan itibaren oturma alanları kapatılan ve sadece paket servise izin verildiği için bir kısmı kepenk kapatan restoran ve kafeler, bugün itibarıyla hizmete başladı. Kısıtlamaların gevşetildiği diğer ülkelerde kapılarını açan mekanlar ise, sosyal mesafeyi ve hijyeni korumak için farklı yöntemler buldu.

Video: George Floyd cinayetinin anatomisi

The New York Times gazetesi, güvenlik kameraları, telsiz kayıtları ve grafiklerin eşliğinde George Floyd cinayetinin anatomisini anlatan bir video yayınladı.


Fotoğraf: Munshots/Unsplash

Trump, Antifa’yı ‘terör örgütü’ olarak tanıyor

ABD Başkanı Donald Trump, kısa adıyla Antifa olarak adlandırılan antifaşist hareketin ‘terör örgütü’ olarak tanınacağını duyurdu.

Nedir?: Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan ve neo-Nazi anlayışını destekleyen aşırı sağcı gruplara tepki olarak oluşan Antifa, ‘sol eğilimli’ olarak nitelendiriliyor.

+ The New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın cuma gecesi Beyaz Saray önündeki protestolar sırasında yeraltındaki bir sığınağa götürüldüğünü ve saklandığını yazdı.

Yunanistan’da mülteci karşıtı gösteri düzenlendi 

Bir grup mülteci karşıtı, Yunanistan’ın Orospos beldesinde gösteri düzenledi. “Artık dayanamıyoruz” yazılı pankart açan göstericiler, Malakasa’da bulunan mülteci kampına yürümek istedi. Çıkan olaylarda altı polis yaralandı, beş gösterici de gözaltına alındı.

İstanbul’da perakende fiyatlar bir ayda yüzde 2.16 arttı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), yeni enflasyon verileri yayınladı. İstanbul Ücretliler Geçinme indeksi, Mayıs 2020’de, bir önceki aya göre yüzde 2,16; Toptan Eşya Fiyatları indeksi ise yüzde 0,97 oranında arttı. İstanbul’da Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre artış; perakende fiyatlarda yüzde 11,79, toptan eşya fiyatlarında yüzde 6,83 oldu.

Kamu bankalarından dört yeni kredi paketi

Kamu bankaları konuttan taşıta, mobilyadan tatile dört yeni kredi paketi hazırladı. Konut desteği kapsamında sıfır ve ikinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 faizle finansman sunulacak. Yerli üretim sıfır otomobilde yüzde 0,49 – yüzde 0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi verilecek.


Fotoğraf: BP Miller/Unsplash

THY’nin yolcu hedefi yüzde 60’ın altında kalabilir

Covid-19 salgınında ‘normalleşme’ döneminde uçuşlarına sınırlı sayıda seferle başlayan Türk Hava Yolları’nın (THY), yolcu trafiğinin eski seviyelere dönmesinin birkaç yıl süreceği belirtiliyor. Bu yıl hedeflenen yolcu sayısının ise yüzde 60’ın altında kalabileceği öngörülüyor.

Dünya devi Zynga, yerli oyun firması Peak’i satın aldı

Yerli mobil oyun firması Peak, dünyanın en büyük sosyal ağ oyun tasarımcısı firmalarından biri olan Zynga tarafından 1,8 milyar dolara satın alındı. Zynga şirketi CEO’su Frank Gibeau, 1,8 milyar dolarlık satış rakamının 900 milyon dolarının nakit, 900 milyon dolarının da şirket hissesi şeklinde ödeneceğini söyledi.

‘Akkuyu’ya ikna için milyonlar harcanacak’

Çiğdem Toker: İktidar açısından da Akkuyu NGS projesinde “işlerin” iyi gitmediği anlaşılıyor. Aksi takdirde medyadaki “önyargılı” algıyı düzeltmek üzere iletişim faaliyetlerine 2.8 milyon TL ayrılır mıydı? Evet 2.8 milyon TL. Bu tutar 2023 yılına kadar,  ‘nükleer enerji şöyle iyidir böyle iyidir, şahanedir’ demek için bütçeden harcanacak kaynak.

‘Hosrof Dink’e telefon açtım’

Nedim Şener: “Bu konuda en gerçekçi, en sağduyulu açıklama her zaman olduğu gibi Hrant Dink’in ailesinin üyelerinden gelmiştir. Bu sefer de öyle oldu. Hrant Dink Vakfı’na gönderilen tehdit mesajından sonra Dink’in kardeşi Hosrof Dink’e telefon açtım. Aynen şunları söyledi: ‘Bu ülkeye bir kötülük yapmak istiyorsan, kaos yaratmak istiyorsan ancak böyle bir tehdit atıp Rakel Dink’i hedef alırsın. Bu hiçbir yurtseverin, hiçbir vatanseverin işi olamaz, olsa olsa karanlık ellerin işidir.'”

+ Partnerinizle uyku pozisyonlarınız ilişkinize dair neler söylüyor?: “Birbirine yakın uyumaya alışkın olan bir çift giderek uykuda arasına mesafe koymaya başlıyorsa, uyanık olduklarında da birbirlerinden uzaklaşmaya başladıklarının göstergesi olabilir bu durum.”

+ Oruç Aruoba’ya saygıyla, onun sesiyle: “Felsefe öğrenilemez”

+ Journo Proje Editörü Emre Kızılkaya ve TGS Akademi Direktörü Orhan Şener, ‘Sakın Kader Deme’ başlıklı Ali Babacan belgeseliyle gündemde olan 140journos’un kurucusu Engin Önder’le konuşuyor.

+ İstanbul Modern, farklı kuşaklardan 43 sanatçının pandemi günlerinde gerçekleştirdikleri yeni çalışmaları, ‘Pandemi Günlerinde Fotoğraf’ adlı çevrimiçi sergide buluşturdu.

BBC’nin 1981 yılında Türkiye ekonomisiyle ilgili hazırladığı ve darbe sonrasındaki durumu incelediği belgeselde, iş insanları Sakıp Sabancı ve Rahmi Koç’un yanı sıra dönemin başbakan yardımcısı Turgut Özal’la da yapılan söyleşiler yer alıyor.
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın