Bir devrin sonu: Kahvede ‘yancılık’ bitiyor

📣 Günün sözü
Son günlerde görülen ışık huzmelerinin ‘meteor düşmesi’ olduğunu söyleyen Prof. Dr. Osman Bektaş: “Daha yeni başladık.”
📰 Gündem
● ‘Yeni normal’ açıklandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları duyurdu.

14 büyükşehir ve Zonguldak’ta, 29 Mayıs saat 00.00 ile 31 Mayıs saat 00.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

1 Haziran’dan itibaren;

 • Şehirlerarası seyahat sınırlaması tamamıyla kaldırılıyor.
 • Restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmeler saat 22’ye kadar açık olacak. Eğlence ve nargile mekanları kapsam dışı.
 • 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatlerinde serbestlik devam edecek.
 • 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulaması 18 yaşa indirildi. 18 yaş ve altı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 arası sokağa çıkabilecek.
 • Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı açılacak.
 • İşletme sahibi 65 yaş üstü maske, mesafe ve temizlik şartıyla iş başı yapabilecek.
 • Müze, ören yerleri, plajlar, milli parklar ve bahçeler açılacak.
 • İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli normal mesaiye başlayacak.
 • Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri hizmet vermeye başlayacak.
 • Sürücü kursları hizmet verebilecek.
 • Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar kaldırıldı.
“Maske, mesafe ve temizlik, bunları ihmal etmeyelim” diyen Erdoğan ayrıca, ‘Fetih Şöleni’ kapsamında yarın Ayasofya’da Fetih Suresi okunacağını ve dualar edileceğini söyledi.

● Hakim-savcı atamalarında ‘Cumhur ittifakı’ damgası

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) geçen hafta yaptığı kura töreninde, bin 379 hakim ve savcı atandı. AKP ve MHP’ye yakın birçok isim de atananlar arasında yer aldı.

● Akar duyurdu: Terhisler başlayacak, herkese test yapılacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhislerin başlatılacağını ve asker adaylarına birliğe katılmadan önce PCR testi yapılacağını söyledi.

● Manisa’da kadın cinayeti: Sokak ortasında pompalı tüfekle vuruldu

22 yaşındaki Gülnur Kocabaş, sabah işe gittiği sırada erkek arkadaşı Yusuf Akbulut tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Teslim olan Akbulut’un hırsızlık ve kasten adam yaralama suçlarından sabıkası olduğu öğrenildi.

● Kuzguncuk’taki kilisenin kapısındaki haç söküldü

Üsküdar, Kuzguncuk’taki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin kapısındaki haç, kimliği belirsiz bir kişi tarafından yerinden söküldü. Konuyu Meclis’e taşıyan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Kiliselere yapılan nefret saldırılarını neden kınamıyorsunuz?” diye sordu.
       ▶︎ 8 Mayıs’ta da Bakırköy’deki Dzınunt Surp Asdvadzadzni Kilisesi’nin giriş kapısı ateşe verilmiş, olayın ardından gözaltına alınan saldırgan M.K ifadesinde “Koronavirüsü bunlar bela ettiği için yaktım” demişti.

● Taksici, doğum yapan kadını arabasından attı

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde, hamile olan Suriyeli Ayşe Haşim ve eşini evinden alan taksici, doğum yapmak üzere olan kadını aracından indirdi. Haşim sokakta doğum yaparken, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Taksici M.B., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

● Bir devrin sonu: Kahvehanelerde ‘yancılık’ bitiyor

Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, açılmayı dört gözle beklediklerini söyledi ve yeni önlemleri açıkladı: “Artık yancılık bitti, masalara dört kişiden başka kimse oturamayacak. Herkes maske ve eldiven takacak. Cam bardak yerine plastik veya karton bardaklar olacak.”

🦠 Covid-19
– Bugünkü test sayısı: 33 bin 559
– Toplam test sayısı: 1 milyon 928 bin 209
– Yeni vaka sayısı: bin 182
– Toplam vaka sayısı: 160 bin 979
– Bugünkü ölüm sayısı: 30
– Toplam ölüm sayısı: 4 bin 461
– Bugün iyileşen hasta sayısı: bin 576
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 124 bin 369.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 5 milyon 849 bini geçti, ölüm sayısı 359 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 2 milyon 537 bin 939.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 736 bin 744 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke. Ülkedeki ölüm sayısı 102 bin 704.

● DSÖ: Türkiye vaka sayısının arttığı beş Avrupa ülkesinden biri
Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da son 14 gün içinde kümülatif vaka sayısında en fazla artış yaşanan ülkelerin Rusya, İngiltere, Türkiye, Belarus ve İtalya olduğunu duyurdu. Örgüt, Avrupa’daki ölümlerin yüzde 72’sinin İspanya, İtalya, İngiltere ve Fransa’da kaydedildiğini söyledi.

● Araştırma: Koronavirüs bağışıklığı süresi altı ayı geçmiyor

Amsterdam Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, koronavirüse koruyucu bağışıklığın altı ay süre sonunda kalmadığı gözlendi ve virüse karşı oluşan antikorların uzun süre dayanamayacağı sonucuna varıldı.

● İstanbul’dan alınan çamur örneklerinde SARS-CoV2 görüldü
Koronavirüsün su ve atık sulardaki varlığını araştıran ekipte yer alan Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi, İstanbul’dan çamur örnekleri toplandığını söyledi. Kocamemi, “Bu analizler bize gösterdi ki, çamur örneklerinde SARS-CoV2 daha yoğun olarak bulunuyor” dedi.
● ‘Yalancı negatif’ sonuçlara karşı: Antikor testleri Çapa’da başladı
İstanbul Tıp Fakültesi Koronavirüs Laboratuvarı’nda antikor testi yapılmaya başladı. Bu test sayesinde ‘yalancı negatif’ sonuçların önüne geçilebilecek ve hastalığı hiçbir belirti olmadan atlatanlar tespit edilecek. Test, başta sağlık çalışanlarına uygulanacak.
● Yasağı ihlal edip bayramlaşan pozitif vakadan 18 kişiye virüs bulaştı

Diyarbakır’da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edip bayramlaşmaya giden ‘Covid-19’ hastası, 18 kişiye virüs bulaştırdı. Temaslı kişilerin yaşadığı mahalle karantinaya alındı.

● Güney Kore başa döndü: Son 50 gündeki en yüksek artış 

Güney Kore’de yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarında ‘son 50 gündeki en yüksek artış’ yaşandı. Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (KCDC), ülkede son 24 saatte 79 yeni vaka görüldüğünü duyurdu.

🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Yeni kredi destek paketinin ayrıntıları
Kamu bankalarının sağlayacağı kredilerle, beyaz eşyadan konuta kadar uygun maliyetli kredi verilecek. Konut kredisinde bugüne kadar uygulanan en düşük faiz oranının geçerli olması bekleniyor. Turizmi desteklemek amacıyla yaş gruplarına özel tatil kredileri sağlanacak. Kredi destek paketlerinden ilkinin yarın açıklanması bekleniyor.

 • Ülkelerin açıkladığı ekonomik destek paketlerinden bir derleme
● Analiz: Özel ve yabancı sermayeli bankaların çekilmesi hızlanabilir
Bazı analistler, salgının Türkiye’deki finansal sektöre yansımasının, özel ve yabancı sermayeli bankaların birleşmesini veya çekilmesini hızlandırabileceğini ifade ediyor. Ayrıca kamu bankalarının pazar payı kaptığı bir ortamda, bazı bankaların mücadeleden çekilebileceği görüşü de hakim.

● THY, ilk çeyrekte 2 milyar lira zarar etti

Türk Hava Yolları (THY), yılın ilk çeyreğinde 2 milyar 23 milyon liralık zarar açıkladı. THY geçen yılın aynı çeyreğinde 1 milyar 250 milyon TL zarar bildirmişti. Şirket, iç hat uçuşlarını 4 Haziran’dan itibaren tekrar başlatacak.

🌍 Dünya
● George Floyd protestoları: Bir kişi hayatını kaybetti

ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd isimli siyah Amerikalının gözaltına alınırken öldürülmesi sonrası başlayan protestolar ikinci günde de devam etti. Göstericiler, geç saatlere kadar polisle çatıştı. Bazı işyerleriyse yağmalandı. Çıkan olaylarda bir kişinin daha silahla vurularak öldürüldüğü açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump, ihraç edilen polislerin yargılanmasına ilişkin bir soruya, “Buna bakacağız. Yarın elimizde bir rapor olacak” yanıtını verdi.

● Taraftarlardan Watford kaptanına: Umarım bebeğin koronaya yakalanır

İngiltere Premier Ligi takımlarından Watford’ın kaptanı Troy Deeney, solunum güçlüğü çeken beş aylık oğlunu riske atmamak için antrenmana çıkmadı. Sporcu, bu nedenle taraftarlardan sözlü saldırılar aldığını ve bazı taraftarların kendisine “Umarım bebeğin koronaya yakalanır” dediğini anlattı.

● Hollanda: Her üç gençten ikisi sigara içenlerle seks yapmak istemiyor

Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre her üç gençten ikisi, sigara içenlerle seks yapmak istemediğini söylüyor. Gençlere göre sigara içmek, cinsellik açısından itici bir durum. Gençlerin yüzde 55’i sigaranın tamamen yasaklanması görüşüne destek veriyor.

💬 Köşe vuruşu
● ‘Kılıçdaroğlu’nun korkusu muhafazakâr bir ittifak’

Abdulkadir Selvi: “Seçimlere girme konusunda Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun bir kaygısı olmadığı halde, Kılıçdaroğlu onlar adına neden telaşlandı? Kılıçdaroğlu da bir baskın seçim olmadığını biliyor. Tek korkusu, bu partilerin 1991 seçimlerinde Erbakan, Türkeş ve Aykut Edibali’nin yaptığı gibi İYİ Parti ve Saadet Partisi’yle birlikte milliyetçi ve muhafazakâr bir ittifak kurmaları. Böylece CHP’yi HDP ile baş başa bırakmaları.”

● ‘Türkiye ekonomisini neler bekliyor?’

Erdal Sağlam: “Eğer Türkiye dışa kapanacaksa bile mevcut yüklü dış borç geri ödemelerini yapmak zorunda. Bunu yapabilmek için ise yeni döviz kaynağı olmazsa, kendi kıt olan iç tasarruflarını bile dış borç geri ödemelerinde kullanmak zorunda kalacak. O zaman Türkiye’nin büyüme imkanının kalmayacağı, hele ki yeni bir ekonomik modele geçişin hiç mümkün olamayacağını tüm iktisatçılar biliyor.”

● ‘İtalya’da normalleşmeyle kakafoni de artıyor’

Nilgün Cerrahoğlu: ‘COVID’le mücadele bekçileri’ icap ederse sonra polis desteğine müracaat edebilecek. Kişisel özgürlüklere ağır müdahale olarak görüldüğü için kamuoyunda çok eleştirilen proje, gerçekte ölü doğmuş sayılıyor. Ama bu derecede rastgele ve saçma bir düşüncenin ciddiyetle masaya yatırılması bile, hükümetin bir ikinci dalga ihtimali karşısında ne kadar panik olduğunu ortaya koyuyor. …İtalya velhasıl normalleşiyor. Normalleşmeyle kakafoni de artıyor.

📺 Ekran
● ‘Friends’ detayları: Özel bölüm dizinin devamı niteliğinde değil

90’lı yılların kült dizisi ‘Friends’e dair yeni detaylar ortaya çıktı. Dizinin yayıncısı HBO Max’ın başkanı Bob Greenblatt, özel bölümün dizinin devamı niteliği taşımayacağını ancak çekimin orijinal sette yapılacağını söyledi. Dizi oyuncuları açıklananın aksine, yayından önce izleyicilerle canlı yayında buluşmayacak.

🗞 Medya
● Trump’la Twittter’ın savaşı: Başkanlık kararnamesi yolda

Beyaz Saray, ABD başkanı Donald Trump’ın sosyal medya şirketleriyle ilgili bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını açıkladı. Twitter yöneticisi Jack Dorsey ise doğru olmayan veya tartışmalı bilgilere dair uyarılarda bulunmaya devam edeceklerini söyledi. Twitter ve diğer sosyal medya platformlarını suçlayan Trump’ın, imzalayacağı kararnameye dair detaylar henüz bilinmiyor.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Lig 12 Haziran’da başlıyor: Beş değişiklik hakkı, küme düşme geçerli

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2019-2020 sezonunun kalan sekiz haftasına 12 Haziran’da başlanacağını açıkladı. TFF, yedi kulüp tarafından gündeme getirilen küme düşmenin kaldırılması talebini ise reddetti. Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçları da 16 ve 18 Haziran tarihlerinde oynanacak. Tüm maçlarda oyuncu değişikliği hakkı beşe çıkarıldı.

 • Yeni Malatyaspor, beşi futbolcu altı kişinin Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.
🤖 Bilim
● Bir fırtına tuttu: SpaceX’in fırlatma işlemi hafta sonuna kaldı

NASA ve SpaceX işbirliğiyle Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden dün gece yapılması planlanan, Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderme işlemi hortum uyarısı nedeniyle 30 Mayıs Cumartesi gününe ertelendi. Crew Dragon Kapsülü Falcon 9, Türkiye saatiyle 22.22’de fırlatılacak.

🎧 Günün podcasti
Gazeteci Nevşin Mengü ve Amerika’nın sesi muhabiri Dilge Timoçin, ABD’de kasım ayında yapılacak seçimlerde Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’ın şansını değerlendiriyor.
🎸 Ne dinlesem?
Belçikalı müzisyen Angele; LGBTİ+ hakları, küresel ısınma ve cinsiyet eşitsizliği gibi konulara değindiği şarkıların yer aldığı ‘Brol’ albümüyle gündemde.
📖 Ne okusam?
Yazar Ayşe Kulin, salgın sürecindeki deneyimleri, zihnini kurcalayan düşünceler, hissettiği umut ve karamsarlık üzerine yazdı: “Görünen o ki, değişmedik, değişmeyeceğiz. Hırslarımız hep baskın çıkacak. İnsanız biz; mevcut mahlukatın en zekisi ve fakat en tahripkarı, en inatçısıyız.”
📺 Ne izlesem?
Türkiye’de televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden Bizimkiler’in hikayesini, kısa süre önce hayatını kaybeden senarist Umur Bugay ve dizinin oyuncuları anlatıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın