Bölündük: Kapı kolu silenler vs. umursamayanlar

📣 Günün sözü
Ağrı’da fırtınada sürüklenen konteynerdeki işçi Tuncay Şahin: “Güvenlik kamerası görüntülerini izledim. Ne yalan söyleyeyim, kendime üzüldüm.”
📰 Gündem
● Erdoğan, ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nı açtı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs’ın yıldönümünde eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada’daydı. Yeni adıyla ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın açılışında konuşan Erdoğan, “Türkiye bundan tam 60 yıl önce tarihinin en kara günlerinden bir olan 27 Mayıs darbesine maruz kaldı. Yassıada’da yapılan iş yargılama değil, bir hukuk cinayetiydi” dedi.

  • Açılış töreninde bulunan MHP lideri Devlet Bahçeli: “Bu yürek oldukça hiçbir demokrasi düşmanı, 15 Temmuz’da olduğu gibi belini doğrultamayacak, başını kaldıramayacak, başını kaldırsa bile cezasını çekecektir”
● CHP’li yönetici adli kontrol şartıyla serbest

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatlarının İzmir’de beş CHP’li yönetici için suç duyurusunda bulunduklarını açıklamasının ardından bugün bir kişi gözaltına alındı. Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle gözaltına alınan Karabağlar Belediye Meclisi üyesi Dila Koyurga, ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.

● Cumartesi Anneleri, 25’inci yılda da Galatasaray’daydı

27 Mayıs 1995’ten bu yana kaybedilen yakınlarını soran Cumartesi Anneleri, mücadelenin 25’inci yıldönümünde yine Galatasaray Meydanı’ndaydı. Kırmızı karanfilleren bırakan kayıp yakınları “Kayıplarımızdan ve kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

● Kulis: Belediye meclisleri başkanlarını kendi seçecek

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘Seçim ve Siyasi Partiler’ kanunlarında düzenleme yapılmasına ilişkin çağrısıyla harekete geçen hükümet, uzun süredir beklettiği hazırlık dosyalarını açtı. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın kulislerden aldığı bilgiye göre seçilen belediye başkanları, belediye meclislerinin doğal başkanı olamayacak; belediye meclisleri TBMM gibi başkanını kendisi seçecek.

  • Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı bütçesine konulan ‘belediyelere yardım ödeneğinin’ kullanımı sıkı şartlara bağlandı. Belediyeler, ‘kendi kaynaklarıyla gerçekleşmeme’ nedenini açıklayacak.

● İdlib’de bir asker hayatını kaybetti

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’de yol kontrol devriyesi esnasında sebebi henüz bilinmeyen bir patlama sonucunda bir askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

● Kulis: Vaka sayısının yüksek olduğu illerde yasak devam edecek

Bakanlar Kurulu’nda vaka sayısının düştüğü bazı illerdeki yasakların kaldırılması; İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep gibi vaka sayısının ve riskin yüksek olduğu şehirlerde ise haftasonu sokağa çıkma yasağının bir süre daha devam etmesi kararının alınması öngörülüyor.

● Zeynep Şenpınar’ı öldüren boksörün 14 ayrı suçtan kaydı varmış

Muğla’da Zeynep Şenpınar’ı öldüren milli boksör Selim Ahmet Kemaloğlu’nun kasten yaralama ve cinsel saldırı gibi suçlardan 14 ayrı suç kaydı olduğu ortaya çıktı.

● Üç GSM operatörü hakkında inceleme başlatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, üç GSM operatörü Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hakkında inceleme başlattı.

▶︎ Bayramda yakınlarını aramak isteyenlerin telefonu çalmamıştı. Yurttaşlar tepkilerini sosyal medyadan dile getirmiş, üç operatör de sorunun kendilerinde olmadığını iddia eden açıklamalar yayınlamıştı.

🦠 Covid-19
– Bugünkü test sayısı: 21 bin 43
– Toplam test sayısı: 1 milyon 894 bin 650
– Yeni vaka sayısı: bin 35
– Toplam vaka sayısı: 159 bin 797
– Bugünkü ölüm sayısı: 34
– Toplam ölüm sayısı: 4 bin 431
– Bugün iyileşen hasta sayısı: bin 286
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 122 bin 793.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 5 milyon 745 bini geçti, ölüm sayısı 354 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 2 milyon 471 bin 541.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 736 bin 744 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● TTB sordu: Türkiye’de hidroksiklorokin kullanan hastalar ne durumda? 

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye’de hidroksiklorokin kullanan binlerce hastaya ilişkin verilerin ne durumda olduğunu sordu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sıtma ilacı olarak bilinen hidroksiklorokin kullanımını ‘güvenlik endişeleri’ nedeniyle durdurduğunu açıklamıştı.

● Bilim Kurulu üyesi: Toplumda iki uç nokta oluştu, ikinci dalga olabilir
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, salgın döneminde toplumda “Masayı sildim mi”, “Kapı kolunu sildim mi” diye obsesif kompulsif bozukluk (OKB) göstermeye başlayan ve önlemlerden yorulduğu için umursamaz davranan iki uç noktanın oluştuğunu belirtti. Özkan, “Bu iki uç nokta çok tehlikeli. Bundan sonra yeni normale geçtiğimizde bu iki uç noktada kalırsak tekrar ikinci bir dalga yaşayabiliriz” dedi.

● 11 sektöre yönelik yeni tedbirler açıklandı

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 tedbirleri sonrası kontrollü normalleşme sürecine ilişkin hazırlanan rehberleri tek başlıkta topladı. Buna göre, işyeri girişlerinde el antiseptikleri bulundurulacak; çalışan ve müşteri dahil dört metrekareye bir kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınacak.

  • 27 maddelik rehberin tamamı
● Salgın araştırması: Çoğunluğun ilk altı aydan umudu yok

Ipsos’un araştırmasına göre, dünyada yüzde 57’lik bir kesim salgının kontrol altına alınmasının altı aydan daha fazla süreceğini düşünüyor. Türkiye’de ise bunu düşünenlerin oranı yüzde 46.

● Uçaklarda yeni önlemler

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, uçuşlarda bundan sonraki dönemde alınacak önlemleri anlattı. Aycı, iç hatlarda ikram ve battaniye dağıtımına son verileceğini söyledi.

  • Uluslararası firmaların aldığı önlemler
● Kısıtlamanın ardından: İstanbul’da trafik yoğunluğu arttı

İstanbul’da dün gece sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesinin ardından trafik yoğunluğu saat 00.35 itibarıyla yüzde 20 olarak ölçüldü. Bugün ise saat 18.30’da yoğunluk yüzde 54 olarak görüldü.

🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Salgın en fazla giyim-tekstil sanayisini vurdu

Türkiye ekonomisinde hem üretim ve ihracat hem de istihdam yönünden en önemli yere sahip olan giyim-tekstil sanayisi, pandemi ile birlikte en ağır darbeyi alan sanayi sektörü oldu. Kartla yapılan giyim harcamaları, pandemi sonrası sekiz haftada pandemi öncesi sekiz haftaya göre yüzde 64 geriledi. Pandemi öncesi harcamalarda giyimin payı yüzde 7,5 iken sonrasında yüzde 3,5’a kadar düştü.

● Bebek ve anne ürünlerine bir yılda yüzde 35 zam geldi

‘Çocuk Sahibi Olmak Lüks’ başlıklı rapora göre, Türkiye’de 2019 yılında 1 milyon 183 bin 652 bebek doğdu. Rapora göre bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği için gereken ürünlere bir yıl içinde ortalama yüzde 35’lik zam geldi.

● Vergi indiriminden yararlanmak isteyenlere ‘borcu olmaması’ şartı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi indiriminden yararlanmanın koşullarını belirledi. Buna göre indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıla ait vergi beyannamelerini kanuni süresi içerisinde vermiş olmaları ve beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenmesi şartı aranacak.

🌍 Dünya
● Kızını, kafasını keserek katletti

İran’da 13 yaşındaki Romina Eşrefi, babası tarafından başı kesilerek katledildi. Kızın bir süre önce evlenmek istediği 35 yaşındaki bir adamla evden kaçtığı, polis tarafından yakalanarak ailesine teslim edildiği belirtildi. Eşrefi’nin yetkililere eve dönmek istemediğini, dönmesi durumunda öldürüleceğini söylediği aktarıldı.

● İsviçre’de genelevler açılıyor: Yüz yüze gelmeyecek pozisyonlar serbest

Covid-19 salgını nedeniyle İsviçre’de kapatılan genelevler bir yol haritasıyla yeniden açılıyor. Buna göre damlacıkla virüs bulaşma ihtimalini en aza indirmek için müşteri ile seks işçisi yüz yüze gelmeden, öpüşme olmadan, ‘doggy’ ve ‘ters cowgirl’ pozisyonlarında birlikte olacak. Ödemeler temassız olarak yapılacak.

● İsviçre’de devleti kandıran Türkiyelilere soruşturma

İsviçre’de savcılık, devletin Covid-19 nedeniyle verdiği mali desteği yurtdışına kaçıran ya da farklı işlerde kullanan Türkiyeliler hakkında soruşturma başlattı. Edinilen bilgiye göre soruşturma kapsamında gözaltına alınan bazı Türkiyeliler, sahte beyanlarla elde ettikleri düşük faizli kredileri şirketleri için kullanmadı ve yurtdışına gönderdi.

💬 Köşe vuruşu
● ‘İdama götürüleceği Menderes’ten nasıl gizlendi?’

Sedat Ergin: Aslında askerler “Fotoğrafınızı ailene göndermek için çekiyoruz” diyerek Menderes’i kandırmışlardı. Menderes gibi Astsubay Şenyüz de gerçekte ne olup bittiğinden habersizdi. Kendisi bir gün önce Yassıada’ya gönderilirken, komutanları görevinin çerçevesini “Menderes’in sağlıklı fotoğrafları çekilecek. Basında dedikodular var. Onları önlemek için bunları basına vereceğiz” şeklinde tarif etmişlerdi… Menderes darağacının hazırlanmış olduğu İmralı’ya doğru yola çıkarken hastaneye götürüldüğünü zannetmektedir.

● ‘Bu ne mahcubiyet’

Çiğdem Toker: Babacan uzun yıllar Hazine’den sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı. Konumu gereği, hem yolsuzluk hem de yoksulluk endeksleriyle ilgilendi. Açıklamalar, toplantılar, uluslararası platformlarda iddialı sunuşlar yaptı. Dolayısıyla bugün Türkiye’yi dünya liginde utanç verici sıralara iten, uluslarüstü kuruluşlara ‘Sonuçlanmış bir tane bile rüşvet dosyanız yok’ raporları yazdıran yolsuzluklar için, hâlâ “nemalanma” filan gibi mahcup ifadeler kullanması, geçiştirilecek bir durum değil. Kimler, nerelerden, nasıl nemalanmak istiyor, hangi kamu ihalelerine göz dikildi, ne çıkarlar sağlandı. Babacan özeleştiri yapmadıkça bu eleştirilerden kaçamayacak.
📺 Ekran
● İçinden müzik geçen 50 film ve belgesel

Müziği odağına alan 50 film ve belgeselden oluşan bir seçki

🗞 Medya
● RTÜK ‘beklemede’: A Haber şikayeti sonuçlandırılmadı 

RTÜK, üzerinden üç buçuk ay geçmesine rağmen CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın A Haber’le ilgili şikayetini sonuçlandırmadı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “İnceliyoruz” demekle yetindi

▶︎ 13 Şubat’ta TBMM kürsüsünden 12 AKP’li milletvekilinin Pensilvanya’da Fethullah Gülen’le çektikleri hatıra fotoğrafını gösteren Tanal, normal yaşantılarında başı açık olan kadın vekillerin Gülen’i ziyaretleri sırasında örtünmelerini eleştirmişti. A Haber ise bu haberi “Mahmut Tanal yine başörtüsüne saldırdı” yorumuyla yayınlamıştı.

● Kızıştı: Twitter ve Trump’ın savaşı, Twitter’da devam ediyor

Twitter, ilk kez ABD Başkanı Donald Trump’ın bir mesajına “Bilgiyi doğrula” etiketi koydu. California’da mektupla kullanılan oylarda hile yapıldığı iddiasını dile getirdiği tweetine uyarı konulan Trump, “Twitter özgür ifadeyi tamamen boğuyor ve ben başkan olarak bunun olmasına izin vermeyeceğim” diye yazdı.

⛹🏻‍♀️ Spor
● ‘Futbola Dönüş Protokolü’ güncellendi: En az sekiz kez test zorunlu
 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Sağlık Kurulu, ‘Futbola Dönüş Öneri Protokolü’nü güncelledi. Kulüplerin maç dönemi boyunca en az sekiz kez teste girmesinin zorunlu olduğu, herhangi bir futbolcuda pozitif vaka çıkması halinde tüm takımın ve oynadıkları rakip oyuncuların teste tabi tutulacağı belirtildi.

● 11 yıl önce bugün: Barcelona vs. Manchester United

Roma’da oynanan maçta Barcelona, Manchester United’ı 2-0 yenerek Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldu. Barcelona’nın golleri Samuel Eto’o ve Lionel Messi’den geldi. Cristiano Ronaldo ise İngiltere’den ‘Şampiyonlar Ligi Şampiyonu’ ünvanını koruyamadan ayrılmış oldu.

☘️ Ekoloji
● Salda Gölü projesi: Millet kıraathanesi, bungalov, otopark

Salda Gölü’ne yapılması planlanan ‘Millet Bahçesi’ ile ilgili peyzaj projesi ortaya çıktı. Projede; kıraathane, bungalovlar ve otopark bulunuyor.

● ‘Yakında Akdeniz’de denizanasından çok maske çöpü olacak’
Fransız aktivist, Côte d’Azur kıyılarında denize karışan tıbbi eldiven ve maske çöplerini görüntüledi.
🤖 Bilim
● İlk astronotlu SpaceX roketi yola çıkıyor

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, ‘Crew Dragon’ adlı uzay aracını iki astronotla birlikte bugün uzaya gönderiyor. Bu, özel bir şirketin uzaya astronot taşıyacağı ilk sefer.

● Asteroidin Dünya’ya yolculuğu

Dinozor neslinin tükenmesine neden olan asteroidin, Dünya’ya ‘mümkün olan en ölümcül’ açıyla isabet ettiği açıklandı.
🎧 Günün podcasti
Netflix Türkiye’nin ilk orijinal filmi “Yarına Tek Bilet” 19 Haziran’da izleyicilerle buluşuyor. Başrollerini Dilan Çiçek Deniz ve Metin Akdülger’in paylaştığı film, Ankara’dan İzmir’e doğru bir yolculuk sırasında tanışan iki kişi anlatıyor. Filmi izleyen Filmloverss ekibi, izlenimlerini anlatıyor.
🎸 Ne dinlesem?
Elektronik müzik bestecisi, prodüktör ve ses tasarımcısı Başak Günak’ın projesi ‘Ah! Kosmos’, dün gece Karlsruhe’deki Sanat ve Medya Merkezi’ndeki (ZKM) konser serisinde sahnedeydi. Beş saatlik yayında, ‘Ah! Kosmos’un sahnesi 03:02:21’den itibaren izlenebilir.
📖 Ne okusam?
Klinik Utangaçlık Sendromu, Sosyal Fobi veya Sosyal Anksiyete nedir?
📺 Ne izlesem?
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın