Çorlu tren katliamı davası: Aileler salonda, sorumlular yok

Günün sözü

Kapıkule’den yıllık izinlerini geçirmek için Türkiye’ye gelen gurbetçiler: “Korona olacaksak vatanımızda olalım.”

Facebook
Twitter
Instagram
Çorlu tren katliamı davası: Aileler duruşma salonunu terk etti

Çorlu’da, 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla insanın da yaralandığı tren katliamıyla ilgili davanın beşinci duruşması bugün görüldü. Duruşmaya katılan aileler, mahkemeye tepki göstererek salonu terk etti.

Katliamda oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden anne Mısra Öz, adliye önünde mahkeme heyetine “Ben sanık oluyorum, hakimler üç maymunu oynuyor. Bir kişiyi bile tutuklayamıyorlar” diyerek isyan etti. Öz, bu esnada kendisini kamera ile kayıt altına alan polislere de tepki gösterdi.

ABD’nin terör raporundan: Türkiye, muhalifleri yargılıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, terör raporunu yayınladı. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, hükümetin kapsamı geniş ‘terörle mücadele yasası’ uyarınca bazı özgürlükleri ve hukukun üstünlüğü unsurlarını kısıtladığı belirtildi.

✔︎ Savcılar, terör ve ulusal güvenliğe yönelik tehdit kavramlarına ilişkin tanımları genişletti. Böylece gazeteciler, muhalif siyasetçiler, aktivistler ve hükümeti eleştirenler yargılanıyor.

✔︎ ‘FETÖ’, ABD’nin terör örgütleri listesinde değil. Hükümet, ‘FETÖ’ ya da terör bağlantılı oldukları gerekçesiyle çoğu zaman yetersiz delil sunarak kişileri gözaltına almaya ve tutuklamaya devam ediyor.

● Van’da 5,4 büyüklüğündeki depremde beş kişi hafif yaralandı.

● Melih Gökçek’in “En büyük projem” diyerek 750 milyon dolara yaptığı Ankapark’ın hurdaya dönen halini FOX Haber görüntüledi.

✔︎ Altyapıya ayrılan ödeneklerin Ankapark’a harcandığını söyleyen Mansur Yavaş, Ankara’da arıtılmayan suların İstanbul’daki baraja aktığını belirtti.

● AKP, alkollü içki satışıyla ilgili yeni bir yasa teklifi hazırladı. Teklif, gece saat 22.00’den sonra alkollü içki satan bakkal ve bayilere 320 bin liraya kadar para cezası öngörüyor.

● İBB’nin 6 bin taksiyi kiralama kararı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla kabul edilmeyerek, alt komisyona havale edildi.

● Başak Demirtaş’a ‘cinsiyetçi hakaret’ ve ‘cinsel saldırı tehdidi’nde bulunan V.M, ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.

● AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis’teki konuşmasında “AK Parti’ye kadar ‘kadın’ kelimesinin adı yoktu Türkiye’de” dedi.

● “PKK ile mesafe koyun” ifadesinin bir iktidar ve tahakküm operasyonu olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Mesafe koymak değil, hiçbir ilişkimiz yok, olmaz da” dedi.

● Antalya’nın Kaş ilçesinde doğal SİT alanı statüsündeki iki büyük parsel, imara açıldı. Bölgede kısa bir süre önce yangın çıkmıştı.

● İstanbul’da şehir hatları vapurları 31 Ağustos 2020’ye kadar 10.00/16.00 saatleri arasında 5 kuruş olacak. Ada seferleri uygulamadan muaf tutuldu.

● Kars Belediyesi, sokak köpeklerinin beslenmesi için aşevi kurdu.

● Baro başkanlarının ‘savunma yürüyüşü’nde avukatları taciz eden inşaat şirketinin, inşaat ruhsatının bulunmadığı ortaya çıktı.

● Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olan üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örnek Londra’da yapılan açık artırmada satıldı. Tabloyu, 935 bin sterlin (yaklaşık 8 milyon lira) ödeyen İBB satın aldı.
Peki, Fatih Sultan Mehmed portresiyle ilgili sen ne düşünüyorsun?

– İBB’nin tabloyu satın aldığı iyi oldu

– Ne gerek vardı böyle bir masrafa

DSÖ: Durum kötüleşiyor, Avrupa’daki 11 ülkede artış var

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde durumun kötüleştiğini, Avrupa’daki 11 ülkede ‘normalleşme’yle beraber aylar sonra ilk defa vaka sayısında hızlı bir artışın olduğunu açıkladı.

Valiliklere yazı: Vakalar artıyor, yurttaşlar ihbarda bulunsun

İçişleri Bakanlığı, artan vaka sayılarının düşürülmesi için denetimlerin artırılması ve yurttaşların Alo 155, 156 ve 112’ye ihbarda bulunabilmesi konusunda valileri uyardı.

● İzmir genelinde maske takmak zorunlu hale getirildi.

● 65 yaş ve üzeri yurttaşlar, izin belgesiyle turizm amaçlı seyahat yapabilecek.

● Şırnak ve Diyarbakır’ın Tabip Odası başkanları vaka sayısında ciddi artış olduğunu ve hastanelerde yer kalmadığını söyledi.

● Ankara Tabip Odası, testi pozitif çıkan sağlık çalışanı sayısının 452 olduğunu duyurdu.

✔︎ Salgın, Türkiye’de sağlık çalışanlarının psikolojisini nasıl etkiledi?

● Sağlık Bakanlığı, 10 ve üstü personel çalıştırılan işyerlerinde Covid-19’dan sorumlu bir personel görevlendirileceğini duyurdu.

● Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Cengiz Uzun: “Sel suyuna kanalizasyon suyu karışmışsa koronavirüs bulaşma ihtimali var.”

● Diyarbakır’da taziye ziyaretlerine karşı ‘ikna ekipleri’ kuruldu.

● Güney Kore’de salgının merkezi olduğu kabul edilen Daegu şehri, ülkedeki vakaların 5 bininden fazlasına yol açtığı gerekçesiyle bir kiliseye ‘sivil kayıp’ davası açtı.

● 36 bin yeni vakayla bir günde en yüksek ikinci vaka artışının yaşandığı ABD’de New York, New Jersey ve Connecticut eyaletleri, ‘riskli’ eyaletlerden gelenlere karantina uygulama kararı aldı.

● ABD’de üç gün sürecek ‘sürü bağışıklığı müzik festivali’ temmuz ayında düzenlenecek.

Paludan, 14 ayrı suçlamayla hakim karşısındaydı

Danimarka’da aşırı sağcı, İslam ve göçmen karşıtlığı ve Kuran’ı yakmasıyla tanınan Rasmus Paludan, 3 ay hapis cezası ve 3 yıl avukatlıktan men cezasına çarptırıldı. Paludan, bugün 14 ayrı suçlamayla hakim karşısına çıkmıştı.

Ocasio-Cortez ‘farklı’ seçildi

Demokrat Partili Alexandria Ocasio-Cortez, ABD Temsilciler Meclisi üyeliği için yapılan ön seçimlerde yeniden seçildi. Ocasio-Cortez, Wall Street sermayedarları tarafından da desteklenen Michelle Caruso-Cabrera’ya 50 puanın üzerinde fark attı. 30 yaşındaki siyasetçi, zenginlerin vergilendirilmesi ve gelir eşitsizliğinin azaltılması gibi talepleriyle tanınıyor.

● NASA, Güneş’in 10 yıl boyunca çekilen 425 milyon fotoğrafını bir araya getirdiği yüksek çözünürlüklü videoyu paylaştı.

● Bira markası Guinness’in sahibi Diageo, salgın nedeniyle fıçılarda kalan biraların Noel ağaçlarında gübre olacağını açıkladı.

● Tanzanyalı madenci Saniniu Laizer, 15 kilogram ağırlığındaki iki tanzanit taşını, devlete 3,4 milyon dolara (23 milyon 300 bin Türk Lirası) sattı.

Wirecard iflas başvuru yaptı

Almanya merkezli teknoloji şirketi Wirecard, iflas başvurusu yapmaya karar verdi. Şirket, hesaplarında görünen 1,9 milyar euronun kayıp olması skandalıyla sarsılmıştı. Olay sonrası CEO Markus Braun istifa etmiş, ardından da gözaltına alınmıştı.

Yapılan araştırmalarda bu paranın aslında hiç var olmadığı, Braun’un yatırımcıları çekmek için gelirlerde manipülasyon yaptığı tespit edilmişti.

Geçiş garantili köprü ve otoyolların ödemeleri ikiye bölündü

Dolar üzerinden ‘geçiş garantisi’ verilen köprü ve otoyollarda ikili ödeme dönemine geçiliyor. Buna göre Hazine’nin konsorsiyumlara yaptığı garanti ödemesi yılın ilk yarısı için ekim ayında, ikinci yarısı da izleyen yılın nisan ayında yapılacak.

✔︎ Daha önce garanti ödemesi ilgili yılın ocak ayı kuruyla izleyen yılın nisan ayında tek seferde yapılıyordu. 2019 yılı için 5.5 milyar lira ödenmişti.
● Psikiyatr İlker Küçükparlak: ‘Issız Adamlar ve Issız Kadınlar’

● Trump’ın mitingiyle bir kez daha gündeme gelen ve 99 milyona ulaştığı tahmin edilen K-pop hayranlarının dünyası

● Matrix 4’ün Berlin’de süren çekimlerinden fotoğraflar paylaşıldı.

● Bartu Küçükçağlayan ve Melikşah Altuntaş’ın canlı yayını ‘Mücbir Sebepler’, birçok ismin performansıyla katıldığı bölümle sona erdi.

● Hakan Bıçakçı ve Kutlukhan Kutlu, ‘İstanbul Turu’ podcastinde, pandemi sürecini bir bilimkurgu filmi olarak ele alıyor.

● Mehmet Güreli’nin 1998 çıkışlı albümü: ‘Yağmur’

Kazım Koyuncu’nun ölüm yıldönümünde DW belgeseli: Çernobil’in Türkiye’deki izleri
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın