‘Diriliş İsviçre’: Cumhur gençliği yurtdışı istiyor

🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
Antalya’da, uyuşturucu almak için karantinadaki mahalleye kanalizasyondan ulaşmaya çalışıp mahsur kalan Aziz G.: “Uyuşturucu bağımlısının giremeyeceği yer yok.”
📰 Gündem
● Bugün 19 Mayıs
Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için Samsun’a çıkışının 101’inci yıldönümü. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
       ▶︎ Saat tam 19.19’da yurttaşlar evlerinin balkon ve pencerelerinden İstiklal Marşı’nı okudu.

● Hayaller İsviçre, gerçekler Türkiye: AKP gençliği yurtdışı istiyor

‘Türkiye’nin Gençliği Araştırması Raporu’nun sonuçları açıklandı. 15-25 yaş arasındaki gençlerle yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan rapora göre, AKP’yi destekleyen gençlerin yarısı, MHP’yi destekleyenlerin de yüzde 68’i Türkiye’den gitmek istiyor.

  • AKP’yi destekleyen gençlerin yüzde 72,2’si, 10 bin dolar maaş ile Suudi Arabistan’da yaşamak yerine, 5 bin dolar kazanarak İsviçre’yi tercih edeceğini söylüyor.
  • Katılımcıların yüzde 70,3’ü, Türkiye’de ‘arkası sağlam’ bir kişinin yetenekli gencin önüne geçebileceği görüşünde.
  • Gençlerin yüzde 68,3’ü, düşüncelerini özgürce ifade edebilmeyi çok önemli olarak görüyor.

● Diyanet de tasarrufu sevmiyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı nisan ayında 911,4 milyon lira harcama yaptı. Dört ay içerisinde toplamda 3,8 milyar lira harcayan Diyanet, yedi bakanlığı geçti. Cumhurbaşkanlığı’nın son dört aydaki harcamalarıysa 875,1 milyon liraya ulaştı.

● ‘Bloke konan İBB bağışları sahiplerine iade edilmedi’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Covid-19 salgını nedeniyle toplanan ancak İçişleri Bakanlığı’nca bloke konan bağış paralarının sahiplerine iade edilmediğini söyledi.

▶︎ İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere 11 CHP’li büyükşehir belediyesi, koronavirüsten ekonomik olarak etkilenenler için yardım kampanyası başlatmıştı. İçişleri Bakanlığı, Vakıfbank hesabında toplanan 900 bin lira bağışa bloke koymuştu.

● Hasankeyf’i sular altına gömen Ilısu Barajı açıldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hasankeyf’le birlikte toplamda 199 yerleşim yerini sular altında bırakan Ilısu Barajı’nın ilk türbin açılışında konuştu: “Terör örgütlerinden yurt dışındaki finans kuruluşlarına kadar yıllarca bu barajın yapımına engel olmak isteyen herkesin bugün karşımızdaki eserin ihtişamı karşısında ezildiğine inanıyorum.”

● Şehir hastaneleri raporu: Bataklık alanlara ve şahıs arazilerine yapıldı
Uluslararası Şeffaflık Derneği şehir hastaneleri raporunu açıkladı. Rapora göre, bazı hastaneler bataklık alana, şahıs arazilerine, bazıları hava kirliliğinin en çok hissedildiği alana yapıldı. Şehir merkezindeki kamu hastanelerin taşınmazları yüklenici şirketlere otel, rezidans ve AVM yapmak üzere bedelsiz devredilecek.

● AB’den Türkiye’ye kayyum çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisi, kayyum atamalarıyla ilgili Türkiye’ye hukuki yükümlülüklerini hatırlattı ve hükümete ‘yerel demokrasinin işlemesini engelleyen uygulamalarını feshetmesi’ çağrısı yaptı.

▶︎ HDP, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde üçü büyükşehir olmak üzere 65 belediye kazanmıştı. Büyükşehir belediyelerinden sonra dokuz aylık sürede 45 belediyesine kayyum atanan HDP’nin elinde sadece 12 belediye kaldı.

● Ankara Büyükşehir Belediyesi ihaleleri erteledi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik mücadeleyi ön plana alıp, halkın ihtiyaçlarına daha fazla destek olmak amacıyla toplam 338 ihaleyi erteledi. 1 milyar 702 milyon 869 bin 331 lira tutarındaki ihale bedelleri, salgınla mücadelede halk için kullanılacak.

🦠 Covid-19
– Bugünkü test sayısı: 25 bin 382
– Toplam test sayısı: 1 milyon 675 bin 517
– Yeni vaka sayısı: bin 22
– Toplam vaka sayısı: 151 bin 615
– Bugünkü ölüm sayısı: 28
– Toplam ölüm sayısı: 4 bin 199
– Bugün iyileşen hasta sayısı: bin 318
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 112 bin 895.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 4 milyon 943 bini geçti, ölüm sayısı 321 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 936 bin 611.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 557 bin 846 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke olurken, Brezilya vaka sayısında dördüncü sıraya yükseldi.

● Bilim Kurulu’ndan Hürriyet’e yalanlama: Çalışma var ama yayınlanmadı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kovid-19 salgınıyla ilgili olarak hazırlandığı ileri sürülen raporla ilgili “Böyle bir çalışmanın yapıldığı doğru ama henüz makale haline getirilmedi” dedi.

  • Hürriyet’te yer alan ‘Türkiye’nin korona raporu’ başlıklı haberde, raporun ‘The New England Journal of Medicine dergisinin ön baskısında yayımlandığı öne sürülmüştü. Raporda, “Ölüm oranı yüzde 3.8 oldu. İzlenen hastalanın yüzde 9.5’i ayakta, yüzde 79.4’ü izole servislerde, yüzde 11.1’i yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi” ifadeleri yer alıyor.
● Dünya Sağlık Örgütü üyesi ülkelerden ‘bağımsız soruşturma’ kararı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üyesi ülkeler, koronavirüs salgınının küresel çapta ele alınışı hakkında bağımsız bir soruşturma başlatılmasını kararlaştırdı. Soruşturmada, DSÖ’nün izlediği politikalar da incelenecek.

● Araştırma: Yaz mevsimi salgının büyümesini engellemeyecek
ABD merkezli Princeton Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, yaz mevsimindeki sıcaklıklar, beklendiği gibi koronavirüsün yayılmasını engellemeyecek. Çalışma, söz konusu korelasyonu tamamen dışlamamakla birlikte, iklimin virüsün yayılması üzerindeki etkisinin hayli ‘mütevazı’ olduğu sonucuna varıyor.

● Trump DSÖ’ye 30 gün verdi: Fonu kalıcı olarak dondururuz

ABD Başkanı Donald Trump, esaslı reformlar yapmaması halinde Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) sağladığı fonları 30 gün sonra ‘kalıcı olarak’ donduracağını açıkladı. Çin’in birçok delili saklamaya çalıştığını savunan Trump, örgütün Çin’i ‘şeffaf’ olarak nitelediğini de hatırlattı.
  • Trump, koronavirüse karşı yaklaşık bir buçuk haftadır sıtma hastalarına verilen hidroksiklorikin içeren ilaç kullandığını ve çinko takviyesi aldığını açıkladı.
● 50 berber karantinada: Tavşanlı’da denetim yapan doktorun testi pozitif 

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yeniden açılan berberleri denetleyen ekipte yer alan bir doktorun Covid-19 testi pozitif çıktı. Görevlinin denetlediği 50 berber ve çalışanları, 14 günlük ev karantinasına alındı.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Fransız bankası BNP Paribas, TL işlemlerini durdurdu

Paris merkezli BNP Paribas’nın ana aracılık birimi, TL işlemlerini durdurdu. En büyük TL aracılarından biri olan BNP Paribas’nın aynı zamanda Türk Ekonomi Bankası’nda da payı bulunuyor. Avrupa merkezli takas şirketleri EuroClear ve ClearStream de geçtiğimiz hafta uluslararası piyasada TL işlemi yapmayı durdurmuştu.

● Havacılıkta küresel zarar 314 milyar dolar

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu şirketlerinin Covid-19 pandemisi kaynaklı zararını küresel ölçekte 314 milyar dolar olarak tahmin ediyor. IATA’nın Nisan 2020 araştırmasına göre, sektör temsilcilerinin yüzde 86’sı altı aydan önce toparlanma öngörmüyor.

● Yabancı yatırımcı neden Türkiye’deki gayrimenkullerini satıyor?

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, yurt dışındaki yerleşik yatırımcıların Türk menkul kıymetlerini satarak Türkiye’den çıktıklarını yazdı. Aktaş bu durumu şöyle gerekçelendirdi: “Yabancı yatırımcının niye çıkmakta olduğu belli; parası cebinde olsun istiyor. Ama Türkiye günlerce içi boş bir darbe tartışmasına kafa yoruyor, ardından bu kez erken seçim için adeta fal açıyoruz. Dünya ve Türkiye yangın yeri, biz nelerle uğraşıyoruz… Bütün bunlar bize yabancı çıkışının daha da hızlanması olarak geri dönüyor.”

● Swap: Türkiye istiyor, ABD vermiyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, birçok ülkeyle swap görüşmelerinin yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde devam ettiğini bildirdi.

  • Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na müdahale etmesini, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Türkiye’ye swap hattı açmamasına neden olarak gösterdi.
🌍 Dünya
● DSÖ: Avrupalı gençlerde zihinsel sağlık problemleri artış gösterdi

🇪🇺 Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) raporuna göre, Avrupalı gençlerde zihinsel sağlık problemleri artış gösterdi. Araştırmada, her dört gençten birinin haftada en az bir kez uyku problemi yaşadığı ve sinirli hissettiği rapor edildi.

● Havayolu şirketine siber saldırı: 9 milyon kredi kartı numarası çalındı

✈️ Havayolu şirketi EasyJet hacklendi. Şirkete yapılan siber saldırıda dokuz milyon müşteriye ait bilgi ve kredi kartı numarası çalındı.

● Esad’dan, kuzeninin malvarlığına tedbir

🇸🇾 Suriye ekonomisinin yüzde 60’ını kontrol ettiği tahmin edilen iş insanı Rami Mahluf ve ailesinin malvarlığına tedbiren el kondu. Tedbirin nedeninin, aynı zamanda Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kuzeni de olan Mahluf’un Şam yönetimine olan borcu olduğu belirtildi.

● Bir fikir: Salgınla mücadele için Mona Lisa’yı satalım

🇫🇷 Fransa’da bir iş insanı, salgının yarattığı maddi krizle mücadele etmek için dünyaca ünlü Mona Lisa gibi tabloların satılması önerisinde bulundu. Ayrıca bunun için de 50 milyar euro gibi bir fiyat biçti.

💬 Köşe vuruşu
● ‘Türkiye’de darbe mi olacak gerçekten?’

Kadri Gürsel: “İktidarın CHP’yi darbecilikle suçlaması bir ‘darbe korkusu atmosferi’ yaratma amacına hizmet ediyor. İktidar, bir ‘darbe hazırlığını’ gerçekten de algıladığına ve dolayısıyla varsayılan komplonun sahici olduğuna kendi kamuoyunu inandırmak için propagandasını çok güçlü bir duygu durumu ile destekliyor. Bu “duygu hâli gerçekliği” sayesinde, AKP tabanının ‘darbe hazırlığı’ iddialarının gerçekliğine ikna olarak iktidara desteğini mevcut ekonomik kriz şartlarında da sürdürmesi hedefleniyor.”

● ‘Can güvenliğimin sağlanması için hangi merciye başvuracağım?’

Müyesser Yıldız: “Soylu’yu ispata davet ediyorum. Nasılsa tüm sosyal medya hesaplarımız takipleri altında; ‘PKK seviciliğime’ dair tek bir kelime bulsun ve hakkımda suç duyurusunda bulunsun! Soylu’ya hakaret ve iftiradan dava açacağımı belirttikten sonra Erdoğan başta olmak üzere tüm siyasilere, ayrıca hakim ve savcılara şunu sormak istiyorum: ‘Beni doğrudan hedef gösteren, can güvenliğimden sorumlu olan kişi ise can güvenliğimin sağlanması için hangi merciye başvuracağım?”

● ‘Kemalistlerin ‘Mavi Vatan’ı ile AKP’nin Osmanlıcılığı örtüşüyor’

Alp Altınörs: “İşte bu noktada Cihat Yaycı gibi Kemalistlerin ‘Mavi Vatan’ kavramı ile AKP ve İslamistlerin Osmanlıcılığı örtüşüyor, bir ittifak haline giriyor. Suriyeli cihatçı çetelerin Libya’ya taşınması bu şekilde ortak bir iş haline geliyor. Ne var ki, bu ittifak haline rağmen, yine de ‘sivrilen’ generaller dönem dönem tasfiye ediliyorlar.”

🗞 Medya
● Radyocu Nihat Sırdar’a ceza: ‘Alkole özendirdi’

RTÜK, radyocu Nihat Sırdar ve Kafa Radyo’ya üç kez yayın durdurma ve para cezası verdi. Sırdar yayında, bir dinleyicinin “Yufkayı parçalayıp zeytinyağıyla baharatlayıp fırına attım. Kendi cipsimi yaptım. Biranın yanında iyi gider” mesajını okumuştu. Radyocu, cezanın gerekçesinin ‘gençleri alkole özendirmek’ olduğunu söyledi.

● Bayramları ‘karıştıran’ TRT özür diledi

TRT Haber’de yayınlanan haber bülteninde, ekranda “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun” yazısı yer aldı. Kurumsal Twitter hesabından özür dileyen TRT, sorumlu personel hakkında soruşturma başlatıldığını aktardı.

☘️ Ekoloji
● Yalancı katil balinalar 25 yıl sonra Ege’de

Gökçeada’nın 6 mil açığında nesli tükenme tehlikesi altında olan yalancı katil balinalar görüntülendi. Balinalar Kuzey Ege’de ilk, Ege Denizi’nde ise 25 yıl sonra görüldü.

● Dünya mirasına hafriyat döktüler

Diyarbakır’ın tarihi surlarıyla birlikte, 2015 yılında Türkiye’nin 14’üncü miras alanı olarak Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısına dökülen hafriyatla kirletildi.

🎧 Günün podcasti
● ‘Saraya damat olmak’

Açık Radyo’da yayınlanan ‘Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona’da, Osmanlı İmparatorluğu’nda ‘saraya damat olmak’ işleniyor: “Sultana babası tarafından verilen sarayda yaşayacak, damat bey de buraya içgüveysi gelecek.”

📖 Ne okusam?
Dünya kentlerinde, yerel ve merkezi yönetimlerin kamusal alanlarda Covid-19’a karşı aldığı önlemler
🎵Ne dinlesem?
19 Mayıs’ta Atatürk’ün sevdiği şarkıları söylemek için bir araya gelen Evrencan Gündüz, Melike Şahin ve Zeynep Bastık, sırasıyla ‘Bülbülüm Altın Kafeste’, ‘Fikrimin İnce Gülü ve ‘Yemen Türküsü’nü seslendirdi.
📺 Ne izlesem?
Kurduğu partiyle muhalefet saflarına geçen eski bakan Ali Babacan hikayesini, 140journos ekibine anlatıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın