Diyanet gözünü Kuran’ın mealine dikti: Ateizme yöneltiyor

Günün sözü

Eminönü-Kadıköy vapurundan inen Yasin Özdemir: “Mesela ben maskesiz bindim, kimse bakmadı maske var mı yok mu diye.”

Facebook
Twitter
Instagram
Erdoğan’ın ‘gönlü razı gelmedi’: Sokağa çıkma yasağını iptal etti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün gece İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hafta sonu için duyurduğu sokağa çıkma yasağını iptal etti. Erdoğan, “Günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı” dedi.

Enis Berberoğlu tahliye oldu

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekilliği düşürülen ve tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Maltepe Açık Cezaevi’nden ‘Covid-19 önlemi’ kapsamında tahliye edildi.

HDP’li vekillerden protesto: Polis sert müdahale etti

Üç milletvekilinin tutuklanmasını protesto eden HDP’li vekiller, Meclis’ten Güvenpark’a yürümek istedi. Polis, parka yaklaşan vekillere müdahale etti. Müdahale sırasında bir vekilin gözlüğü kırıldı, bir başka vekilinse ceketi yırtıldı.

+ Haklarındaki hapis cezaları kesinleşen ancak Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapan vekillerin tutuklanmasına tepki gösterilmişti. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise vekilliklerin düşürülmesi için yasama döneminin sonuna kadar beklenmesi yönünde bir teamül bulunmadığı söyledi. Şentop, “Anayasa ve iç tüzüğe baktığımda neye tepki gösterdiklerini anlamakta zorlanıyorum” diye konuştu.

Terazinin iki kefesi: Polisler, bekçiler

Bekçilere yönelik düzenlemeler Meclis’te görüşülmeye devam ediyor. Toplumun büyük bir kesimi, polislerle aynı yetkilere sahip olacağı gerekçesiyle bekçi düzenlemesine karşı çıkıyor. İçişleri Bakanlığı, polis ve bekçilerin yetkilerini ayıran bir tablo hazırladı.

Durakoğlu, ölüm orucundaki avukatlar hakkında konuştu 

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, 12 Eylül 2018’den bu yana tutuklu bulunan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal hakkında konuştu. Durakoğlu, ölüm orucundaki iki Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukat için “İki avukat da gizli tanık beyanına dayandırılarak tutuklandılar. Suçlamaları destekleyen elle tutulur bir kanıt bulunmuyor” dedi.

Masaya geldi: İşten çıkarma yasağı 3 ay uzatılabilir
Hükümet, işten çıkarmayı üç ay yasaklayıp çalışanların ücretsiz izne çıkarılmasını teşvik eden düzenlemenin uzatılmasını değerlendiriyor. Düzenleme, 17 Nisan 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yasak 17 Temmuz’da son bulacak ancak cumhurbaşkanı üç aylık süreyi altı aya kadar uzatmaya yetkili.
Kulis: Ayasofya’nın hukuki durumu tartışılıyor
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 1934’te Bakanlar Kurulu kararıyla müze yapılan Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi için talimat verdiği öğrenildi. Erdoğan, “Ayasofya, cami olarak turistler tarafından ziyaret edilmeye devam edilebilir. Sultanahmet’te olduğu gibi. Buna milletimiz karar vermeli” dedi.
Metin Uca’ya AA paylaşımı nedeniyle hapis cezası

24 Haziran 2018’de yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde Anadolu Ajansı’nı (AA) eleştiren Metin Uca’ya, ‘görevli memura görevi nedeniyle hakaret’ suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi. Uca, AA’nın önceden açıkladığı verilerle seçim sonuçlarının birebir uyuşmasına ilişkin Twitter paylaşımı yapmıştı.

KKKA vs. koronavirüs

Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Orhan Yıldız, kene ısırması sonucu oluşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığında bu yıl artış olduğunu söyledi. KKKA’nın koronavirüsten daha tehlikeli olduğunu belirten enfeksiyon hastalıkları uzmanı, “Keneyi elinizle kopararak çıkarmaya çalışmayın” uyarısında da bulundu.

Diyanet: Kuran mealleri deizm ve ateizme yönelmeye sebep oluyor

Diyanet’e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Prof. Dr. Cağfer Karadaş, deist ve ateistlerin temel argümanının Kuran çevirisi üzerinden olduğunu, meal çevirisinin bağlamı tam vermediğini söyledi. Karadaş’a göre mealleri okuyan öğrencilerin kafası karışıyor ve ateizm ya da deizme yöneliyor.

İstanbul Boğazı sergisi: Motorsiklet, bilgisayar, maske, telefon…

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde İstanbul Boğazı’nda deniz temizliği yapıldı. Denizden çıkarılan cep telefonu, tespih, bilgisayar, motosiklet, bisiklet gibi atıklar Üsküdar Meydanı’nda sergilendi. Hafta içinde boğazın maske ve eldivenlerle dolduğu görüntülenmişti.

MHP istedi: Polis, elektroşok silahı kullanabilsin

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, polislerin elektroşok tabancası kullanabilmesi için yasa teklifinde bulundu. Öztürk teklifini “Ateşli silah kullanımına bağlı istenmeyen olayların önlenmesi amaçlanmaktadır” diyerek gerekçelendirdi.

share on Twitter

Bakandan veriler: Ölümlerin yüzde 93’ü 65 yaşın üstünde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir ayda Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının 74,6 olduğunu, toplam ölümlerin yüzde 93’ünün ise 65 yaşın üstünde yurttaşlardan oluştuğunu açıkladı.

TTB: İlk dalga bitmedi, ‘hızlı açılma’dan endişeliyiz

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, salgınla mücadelede Türkiye’nin henüz ilk dalgayı atlatmadığını, ‘hızlı açılma’ sürecinden endişe duyduklarını açıkladı. BBC Türkçe ekibi, ‘normalleşmenin’ ilk haftasındaki İstanbul’u görüntüledi.

Bilim Kurulu: Bazı illerde artış var, ‘ikinci dalga’ birkaç ay için beklenmiyor 

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Gaziantep, Diyarbakır ve Karadeniz Bölgesi’nden birkaç şehirde vaka sayısında artış olduğunu aktardı. Azap ayrıca, Ankara’da ise beklenilen azalmanın görülmediğini ve çok hafif bir artış yaşandığını söyledi. Azap, Bakan Fahrettin Koca’nın ‘ikinci dalga’ beklemediğine yönelik açıklamasını da yorumladı ve önümüzdeki birkaç ay için geçerli olduğunu ifade etti.

Bakanlığa general atayan Brezilya, ölüm sayısında İtalya’yı geçti

Covid-19 nedeniyle 34 bin 212 kişinin hayatını kaybettiği Brezilya, en çok ölümün yaşandığı üçüncü ülke olarak İtalya’yı geçti. Brezilya ayrıca, ABD’nin ardından en fazla vaka tespit edilen ikinci ülke konumunda. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, bir buçuk ay içinde ikinci sağlık bakanını da görevden almış, bakanlık koltuğuna bir generali atamıştı.

share on Twitter

Nijerya Uwa için adalet arıyor: Kilisede tecavüze uğrayıp katledildi

Nijerya’nın başkenti Lagos’ta yaşayan 22 yaşındaki Uwaila Vera Omozuwa, üniversitede mikrobiyoloji okuyordu. Omozuwa’nın tutkusu ise ilahiyattı. Bunun için de bir kilisede görev alıyordu. Ancak Omozuwa, korosunda ilahiler söylediği kilisede tecavüze uğradı, ardından da öldürüldü. Nijerya, önceki günden beri Omozuwa cinayetiyle çalkalanıyor. Nijeryalılar #JusticeForUwa (Uwa için adalet) etiketiyle sosyal medyada kampanya başlattılar.

George Floyd Minnepolis’te anıldı: 8 dakika 46 saniyelik saygı duruşu

ABD’de 25 Mayıs’ta polisin boğarak öldürdüğü George Floyd anısına bir tören düzenlendi. Minneapolis’teki törene aile üyeleri ve arkadaşlarının yanı sıra siyasi ve dini liderler de katıldı. Floyd’un gözaltına alınırken yerde yatırıldığı 8 dakika 46 saniye boyunca saygı duruşunda bulunuldu.

+ 2013’teki Gezi protestoları sırasında Taksim Meydan’ında piyano çalan Davide Martello, Minnepolis’teki gösterilerde de piyanosunun başındaydı.

Video: Volkan Emre
Yunanistan el artırdı: ‘Askeri müdahale de dahil olmak üzere…’

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, bir provokasyon olması halinde Türkiye’ye karşı askeri bir müdahale de dahil olmak üzere, ülkesinin egemenlik haklarını korumak için her şeye hazır olduklarını söyledi.

Kuzey’i de ‘halletmişiz’

Yapılan bir çalışmada, Kuzey Kutbu’nda dahi karla birlikte gökten mikro plastik parçacıklarının yağdığı ortaya çıktı. Buna göre bir litrede 10 binden fazla plastik parçacık bulunuyor.

Pandemi süresince ‘şişede durduğu gibi durmuş’

Dokuz ülkede 11 bin kişiyi kapsayan araştırmaya göre, pandemi döneminde içki içmeyi azaltanların oranı yüzde 30, artıranların oranı ise yüzde 11. İçkiyi azaltanların oranının yüzde 21, artıranların oranının yüzde 19 olduğu Britanya, yakın oranlarıyla araştırmadaki tek istisna.

share on Twitter

Decathlon söylediklerinin arkasında: Her türlü ayrımcılığa karşıyız

Spor ekipmanı mağazası Decathlon Türkiye, ‘Onur Ayı’ nedeniyle bir kesimin tepkisini çeken paylaşımının arkasında durdu. Cinsel kimlik ve yönelimden bağımsız, herkes için eşit bir çalışma ortamını desteklediğini söyleyen firma, ayrımcılığın her türlüsüne karşı olduğunu söyledi.

Bakan Albayrak’a göre tarım tamam, sırada istihdam var

Ekonomistler ve gazetecilerle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tarımda verimli bir bahar geçirildiğini savundu. Bakan ayrıca, istihdamla ilgili kapsamlı bir paket üzerine çalıştıklarını da söyledi.

‘Kişisel lüks de virüs mağduru’

Geçen yıl 281 milyar Euro’luk hacme ulaşan kişisel lüks tüketim, korona nedeniyle nisan, mayıs ve haziran aylarında yüzde 69 daraldı. Lüks marka danışmanı ve Oggusto.com Kurucusu Özlem Güsar, yılın genelinde yüzde 35-39 arası düşüş beklediklerini söyledi.

AB ile İngiltere anlaşamadı

Avrupa Birliği ile İngiltere arasında ticaret ve gelecekteki ilişkileri şekillendirecek müzakerelerin son turunda ilerleme sağlanamadı.

share on Twitter

‘Sonraki adım Meclis Tahkikat Komisyonlarına kısmî yargı yetkisi mi?’

Murat Yetkin: “Yıllarca Meclis ve yargı üzerinde vesayet olduğundan -haklı olarak- şikâyet edenleri şimdi yargı ve meclis üzerinde vesayet kurarken görüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın icraatına karşı her çıkışın terörizmden darbeciliğe dek varan oransız suçlamalarla susturulmaya çalışılmasına doğru bir gidiş, yanlış bir gidiş olur. Böyle bir gidişin yarın Kılıçdaroğlu’nu, Akşener’i, ya da yeniden seçilirlerse Ahmet Davutoğlu’nu, Ali Babacan veya Temel Karamollaoğlu’nu da Meclis dışına atıp hapse göndermesi önünde bir engel kalmadı ne yazık ki. Bunun bir sonraki adımında, zamanında Meclis Tahkikat Komisyonlarına kısmî yargı yetkisi verilmesi gibi bir adım izlemez umarım.”

‘Rekabet Kurulu padişah yetkileriyle donatılacak’

Çiğdem Toker: “İktidar, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u değiştiriyor. Değişiklikleri içeren yeni yasa teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndan geçti. Teklifin bu haliyle genel kurulda yasalaşması, iş dünyasını (da) iktidara karşı daha korunmasız, zor zamanların beklediği anlamına geliyor. Özellikle yüksek cirolu işletmeler açısından kartellere karşı, bir tür silahsız “kolluk kuvveti” gibi çalışan Rekabet Kurulu (RK), şu an biri başkan, biri başkan yardımcısı olmak üzere yedi üyeden oluşuyor. TBMM’deki değişiklik yasası, Genel Kurul’dan da geçerse, bütün üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından atanan RK, adeta padişah yetkileriyle donatılacak.”

share on Twitter

+ Mizah yazarı Kaan Sezyum’un Kabak & Lin Records için hazırladığı 111 şarkılık liste: Kabak & Lin Özel
+ Yazar Murat Uyurkulak, yeni kitabı ‘Delibo’yu Cumhuriyet Kitap’tan Turgay Fişekçi’ye anlatıyor.
Yazar ve komedyen Deniz Özturhan, ‘Olumlu Dünya’ podcastinde ‘yalnızlığı’ enine boyuna değerlendiriyor: “Yalnızlık bizde ata sporudur”
Yeni iktidar partisinin heyecanlı devlet bakanı ve bakanlığın 23 yıllık müsteşarının ilişkisini anlatan ‘Sayın Bakanım’, bürokrasinin işleyişini mizahi bir dille ele alıyor. 2004 tarihli yapımda, bakan rolü Kenan Işık’ın, bürokrat rolü ise Haluk Bilginer’in.
+ Sertab Erener ve Fuat Güner, ‘Festtogether’da Erener’in kült şarkısı ‘Yolun Başı’nı söylüyor, ikiliye gitarda Emre Kula eşlik ediyor.
+ Mimar Ahmet Turan Köksal, tartışmaların odağındaki Ayasofya’yı anlatıyor: “Ayasofya neden cami ol(a)maz”
+ Psikiyatr İlker Küçükparlak, pandemi sürecinde belirsizlik ve öngörü sahibi olmaksızın karar vermeye çalışmanın ne olduğunu anlatıyor.

share on Twitter

Kısa süre önce bir anket hazırlamış ve bültenin gönderim saatiyle ilgili fikrinizi sormuştuk. Gelen yanıtlara göre abonelerimizin yüzde 30’u bülteni sabah saatlerinde almak istiyor. Bu nedenle bülteni sabah almak isteyen abonelerimize sabah gönderimi yapmaya karar verdik. Tercihinizi sisteme kaydedebilmemiz için seçeneklerden birine tıklamanızı rica ediyoruz.

💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın