Dolar tırmandı: Fatura Londra’ya kesildi

🖐🏻 Editörden
🎧 Kapsül’ün e-bülteni, Kısa Dalga‘nın podcastleriyle buluştu. Bundan böyle son 24 saat içerisindeki gelişmeleri yalnızca posta kutunda değil, kulaklıklarında da bulacaksın. 6 Mayıs Çarşamba haberlerini dinlemek için buraya göz atabilirsin. Bundan sonra sesli bültenlerden anında haberdar olmak içinse Kısa Dalga’ya abone olmayı unutma.

📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

📲 Kapsül’ün e-bültenleri artık Telegram’da da yayında. Kapsül’ün Telegram kanalına buradan abone olabilirsin.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
Ankara’da iş başvurusu için gittiği Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) önünde çay satmaya başlayan Yusuf Derin’in kızı Nuray Derin: “Fakiriz evet, ama bundan utanmıyorum. Babama destek olmayı yüreğimle istiyorum.”
📰 Gündem
● ‘Koruyucu malzeme krizi’ 

İngiltere medyası, geçen nisan ayında Türkiye’den 400 bin koruyucu önlük satın alan İngiltere’nin, gönderilen malzemenin standartlara uymadığını bildirerek dağıtımını durdurduğu iddia edildi.

• Tıbbi ekipmanları satan Selegna Tekstil’den Mehmet Düzen, sattıkları ürünler hakkında İngiltere’den herhangi bir şikayet almadıklarını söyledi.

• Birleşik Krallık’ın Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, kişisel Twitter hesabından konuya ilişkin bir paylaşımda bulundu: “Özel bir tedarikçiden alınan az sayıda cerrahi önlük testi geçemedi ancak aynı tedarikçiden daha çok cerrahi önlük testi geçmiş bulunuyor ve Birleşik Krallık Sağlık Sistemi için kullanıma uygun durumdadır.”

● Grup Yorum’un bir üyesi daha hayatını kaybetti

Ölüm orucuna ara verdikten sonra hastaneye kaldırılan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hayatını kaybetti. Grubun ölüm orucundaki diğer üyesi Helin Bölek de 3 Nisan’da, eyleminin 288’inci gününde yaşamını yitirmişti.

• 🎥 Grup Yorum’un öyküsü, 2004 yılında Mehmet Ali Brand ve ekibi tarafından 32. Gün’de işlenmişti.

● AKP gündeminde: Alternatif barolar kurulabilir 

AKP MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın gündeme getirdiği meslek kuruluşu seçimlerine dair yapılacak düzenlemenin detayları belli oldu. Toplantıda Erdoğan’ın “Hemen bitirin” diyerek talimat verdiği düzenleme kademeli olacak. Ankara, İstanbul, İzmir gibi üye sayısı fazla olan illerde alternatif barolar kurulması konusu da toplantının gündemlerinden biriydi.

● Muğla’da 4 kilometrelik araç kuyruğu

Pazartesi günü yedi kente giriş-çıkış yasağının kaldırılması sonrasında Bodrum, Marmaris gibi ‘yazlıkçıların gözdesi’ ilçeleri sınırlarında barındıran Muğla’nın girişinde yoğunluk yaşanıyor. Binlerce kişinin akın ettiği kentin girişinde 4 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.

● THY’nin uçuş planı belli oldu

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, seferlerin ilk etapta İskandinav ülkeleri, Avusturya, Güney Kore ve Japonya’ya yapılacağını söyledi.

• Esas kazançlı olan hat New York ama uçuşunu açamayız. Çok riskli.

• Resmi makamlardan izin çıkarsa 28-29 Mayıs gibi iç hat uçuşları başlar.

• Orta koltuk boş da bırakılsa arada 1,5 metre olmuyor. Uçakta sosyal mesafe kuralına boş koltukla da uyulamaz. Üstelik orta koltuğun boş kalması demek uçağın ancak yüzde 66’sının satılabilmesi demek. Bunun maliyeti ile baş etmek mümkün değil.

● İBB’nin kampanyasına siber saldırı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ‘Askıda Fatura’ kampanyasına siber saldırı yapıldı. Belediye Sözcüsü Murat Ongun, saldırının yurt dışı kaynaklı olduğunu, bundan dolayı da kampanyanın yurt dışı erişime kapatıldığını duyurdu.

• Kampanya kapsamında bugüne kadar toplam 41 bin 883 fatura için 5 milyon 27 bin 92 lira ödendi.

🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Bakan Koca: “Vaka sayısında dün göze çarpan kısmi artış, geriledi. Vefatta, yoğun bakım sayısında düne göre yine düşüş var. ”
– Bugünkü test sayısı: 30 bin 395
– Toplam test sayısı: 1 milyon 265 bin 119
– Yeni vaka sayısı: bin 977
– Toplam vaka sayısı: 133 bin 721
– Bugünkü ölüm sayısı: 57
– Toplam ölüm sayısı: 3 bin 641
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 4 bin 782w
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 82 bin 984.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyon 862 bini geçti, ölüm sayısı 267 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 321 bin 657.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 270 bin 643 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● Cerrahi maskelerin satışı: Tavan fiyatı 1 lira

Ticaret Bakanlığı, cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında en fazla 1 liraya satılabileceğini duyurdu. Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak, önümüzdeki haftadan itibaren 10’lu standart paketler halinde de satışta olacak.

● Bilim Kurulu üyesi: AVM’ye gitmem, maçlar niye başlıyor anlamıyorum

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 11 Mayıs’ta açılacak alışveriş merkezleriyle ilgili, “Ben zorunlu durum olmadıkça, yapay havalandırmanın olduğu mekanlara gitmemeyi tercih ederim” dedi. Berberlerde sakal tıraşının çok riskli olduğunu söyleyen Özlü, 12 Haziran’da açılması planlanan futbol liglerine de değindi: “Bana sorarsanız maçların hemen başlaması için gerekçe yok. Neden hemen başlanıyor anlayamıyorum. Bilim Kurulu’nun böyle bir gündemi olmadı.”

● Bilim insanları inceliyor: Koronavirüs nasıl mutasyonlar geçiriyor?

 

ABD ve İngiltere’deki araştırmacılar Covid-19’a yol açan koronavirüsün geçirdiği yüzlerce mutasyon tespit etti. Fakat bu mutasyonların virüsün yayılma hızı veya aşı çalışmalarına nasıl etki edebileceği henüz bilinmiyor.

● ABD’den sonra: Japonya da remdesivir kullanımını onayladı

Japonya, Covid-19 tedavisinde antiviral ilaç remdesivir kullanımına onay verdi. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci, ilacı alan Covid-19 hastalarının ‘plasebo’ alan hastalara kıyasla yüzde 31 oranında daha hızlı iyileştiğini bildirmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dünkü basın toplantısında söz konusu ilaçtan 400 hasta için temin edildiğini, önümüzdeki günlerde kullanmayı planladıklarını söylemişti.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Üç bankaya işlem yasağı getirildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türk bankalarına TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmeyen BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG’ye işlem yasağı getirildiğini açıkladı.

● AA: Türk lirasına saldırı sürüyor

Anadolu Ajansı, döviz kurlarının hızlı bir şekilde yükselmesinin ardından ‘Londra merkezli finansal kuruluşların Türk lirasına saldırıları sürüyor’ başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, “Londra merkezli bazı finansal kuruluşlar, ellerinde olmayan Türk lirası ile hızlı bir şekilde ve yüksek miktarda döviz almaya kalkarak, Türk lirasına değer kaybettirmeye yönelik manipülatif ataklarına devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

• 7 Mayıs’ta gün içinde dolar 7,20 lirayı, euro ise 7,85’i görerek rekor kırdı.

• Fed yöneticisi Thomas Barkin, Türkiye ile swap hattı anlaşmasıyla ilgili konuştu. Barkin, “Karşılıklı güven duyduğumuz ülkelerle yapıyoruz” dedi.

▶︎ Swap hattı nedir: Türkiye ile ABD’nin görüşmeleri hakkında neler biliniyor?

● Ekonomist Kubilay: Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi

Ekonomist Dr. Murat Kubilay, Türkiye’nin cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olduğu görüşünde: “2001, 2009 ve 2018 krizlerinin belki de toplamından büyük bir patlama maalesef yaşanacak. Türkiye birilerinin beka meselesi nedeniyle elde ne varsa sattı, daha da borçlandı ve neticesinde cumhuriyet tarihinin en büyük buhranı için uygun ortamı hazırlamış oldu.”

🌍 Dünya
● Banksy yeni eserlerinden birini hastaneye hediye etti

🇬🇧 Sokak sanatçısı Banksy’nin yeni bir eseri İngiltere’deki Southampton Hastanesi’nde ortaya çıktı. Büyük kısmı siyah beyaz olan bir metrekare boyutundaki resim, hastane yönetimi tarafından acil servis girişine asıldı. Resimde bir çocuğun oyuncak sepetindeki süper kahramanlar yerine, pelerinli bir hemşireyle oynadığı görülüyor.

● İtalya duyurdu: İlk aşıyı bulduk

🇮🇹 İtalya’da araştırmacılar, koronavirüsün ‘hücrelerde yok edilmesini sağlayan dünyadaki ilk aşı‘yı bulduklarını ve sonbaharda insan deneylerine başlayacaklarını açıkladı. Farelerde üretilen antikorları insan hücrelerine aktaran bilim insanları, hiçbir hücrenin Covid-19 ile enfekte olmadığını açıkladı.

💬 Köşe vuruşu
● ‘Kuru tutmak yerine bırak’

Uğur Gürses: Baskı ekonomik temellerden kaynaklanıyorsa kuru tutmak yerine bırakın, dengelenmesini bekleyin. TL’yi kendi piyasa koşullarınızda sıkın. Sermaye kısıtlaması alanına sürükleyerek swapla, repoyla, depoyla, krediyle TL verme yasakları getirmeyin. Bu, sıranın dövize geleceği kaygısını yaratır. Yan yollara saptıkça berbat edersiniz.

● ‘Diyanet meselesi pek de öyle değil’
Barış Terkoğlu: “Erdoğan sadece Diyanet ile baro atışmasına müdahale etmiyor. ‘İslam adına Diyanet İşleri Başkanı konuşur’ diyerek “yaşayan din”in hüküm yetkisinin sahibini de işaret ediyor. İslamcılığa da bir çizgi çiziyor. Kuşkusuz, devletin yetkilerinin tümünü kendinde toplarken Diyanet’i de yeniden tanımlıyor. Diyanet, Erdoğan’ın çizdiği politikaların aktif fetvacısı oluyor. Ne trajik ki bu dönüşüm FETÖ’nün derneklerinde görev almış, onun projeleri için Vatikan’a kadar gitmiş, FETÖ imamı Suat Yıldırım’ın çalışma arkadaşı, Adil Öksüz’ün tez hocası Ali Erbaş’a nasip oldu.”

🗞 Medya
● RTÜK’ten Habertürk ve Halk TV’ye ceza

RTÜK, Halk TV’ye CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sözleri nedeniyle üst sınırdan para ve beş program durdurma cezası; Habertürk’e ise Fatih Altaylı ve Meral Akşener’in aynı yayındaki sözleri nedeniyle üst sınırdan para cezası verdi.

  • TELE 1 TV’de sunduğu programdaki sözleri nedeniyle kısa bir süre önce RTÜK’ten ceza alan gazeteci Can Ataklı, bu sabahki yayında, beş dakika boyunca gazeteleri sessizce yorumladı.

● ‘MİT mensubunun cenazesi’ haberi: İddianame kabul edildi

Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenazesinin haberleştirilmesiyle ilgili yürütülen soruşturmanın iddianamesi kabul edildi. Gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Ferhat Çelik, Aydın Keser, Erk Acerer ve Akhisar Belediyesi basın birimi görevlisi E.E. hakkında 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Acarer ve belediye görevlisi dışındaki altı isim soruşturma kapsamında tutuklu.

● Tutuklu gazeteci Türfent: Temizlik malzemeleri yetersiz, maske paralı
Van’da tutuklu bulunan gazeteci Nedim Türfent, cezaevi koşullarını anlattı. Risk grubunda olan hasta tutuklu ve hükümlülere dair herhangi bir önlem alınmadığını, verilen temizlik malzemelerinin yetersiz olduğunu ve maskelerin parayla satıldığını söyleyen Türfent, “Defalarca talep edilmesine rağmen kolonya ve eldiven hiçbir şekilde verilmedi” dedi.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Kayserispor asbaşkanı: ‘Ölümüne oynamak’ sözü gerçek oluyor

Hes Kablo Kayserispor Asbaşkanı Mustafa Tokgöz, futbol liglerinin başlayacak olmasının büyük risk olduğunu belirterek, “Ölüm riski yüksek bir durumda nasıl maçlara motive olunacak? Eskiden ‘ölümüne oynamak’ bir motive sözcüğüydü. Şimdi ise gerçek oluyor” dedi.

● Almanya da futbola dönüyor: 16 Mayıs

Almanya’da 8 Mart’ta askıya alınan futbol ligleri 16 Mayıs’ta yeniden başlayacak. Maçların seyircisiz oynanmasının planlandığı Almanya’da ligler, 28 Haziran’da sona erecek.

⚖️ Toplumsal cinsiyet
● ‘Bir Kız Çocuğunun Bedeli’

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) dünyanın pek çok bölgesinde erken yaşta evlenen, evlendirilen genç kızlar ve kadınlarla konuştuğu ”Bir Kız Çocuğunun Bedeli’ projesi, Webby Ödülleri’ne aday gösterildi.

💾 Teknoloji
● Facebook, mesajlaşma botu üretti

Facebook yapay zeka ile Blender adında bir mesajlaşma botu geliştirdi. Blender’ın empati, kişilik ve anlayış sahibi olduğu iddia ediliyor. Bot, Reddit platformunda atılan toplam bir buçuk milyar mesajla geliştirildi. Yapılan testlerde Blender’ın, uzun konuşmalarda saldırgan bir dil kullandığı görüldü.

● Zoom’dan hackerlara karşı önlem

Zoom, video konferanslara hacker girişini engellemek için yeni güvenlik önlemleri getiriyor. Ücretsiz Zoom hesapları kullanan herkesin tüm görüşmeler için bir şifre kullanması gerekiyor.

🎧 Günün podcasti
● Radyo Tiyatrosu

TRT arşivinden radyo tiyatroları podcast olarak yayınlanıyor. Oyunları seslendirenler arasında Zeki Alasya, Tuncel Kurtiz, Kenan Işık gibi isimler de yer alıyor.

🎞 Dizi
● Savcılıktan ‘Aşk 101’ kararı: Soruşturmaya yer yok

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapılan ihbarda ‘gençleri eşcinselliğe yönlendirdiği’ belirtilen Netflix Türkiye yapımı ‘Aşk 101’ dizisi hakkında savcılık, “Soruşturmaya yer yok” dedi. Savcılık, dizinin ücretli bir platformda yayınlandığını hatırlattı ve ihbarı değerlendirmeye almadı.

● Yeni ‘Black Mirror’ sezonu pandemiye takıldı 

 

Teknolojik distopya ‘Black Mirror’ dizisinin yaratıcısı Charlie Booker, merakla beklenen altıncı sezon için “Çöken toplumlarla ilgili hikayelere şu sıra dayanılabilir mi, bilmiyorum. Şu anki çalışmalarım diziyle ilgili değil” dedi. Dizinin son sezonu geçen yıl yayınlanmıştı.

📖 Ne okusam?
Filozof Etienne Balibar pandemi sürecini anlatıyor: “Kriz ilerledikçe, bu devlet sorunu daha da merkezî diyorum kendime.”
🎵Ne dinlesem?
Dünyaca ünlü İzlandalı post-rock grubu Sigur Ros’un 2017 yılında Los Angeles Filarmoni Orkestrası’yla birlikte verdiği konser.
📺 Ne izlesem?
Haldun Taner’in öncülüğünde Metin Akpınar ve Zeki Alasya’nın hayat verdiği Devekuşu Kabare’nin klasikleşen oyunlarından ‘Reklamlar’…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın