‘Düğmesiz cüppeler’ biat etmiyor

Günün sözü

Saros Körfezi’ni basan uğur böceklerinden şikayetçi olan Enez sakini: “Çok kötü ısırıyorlar, seviyoruz ama ısırmasınlar.”

Facebook
Twitter
Instagram
‘Düğmesiz cüppeler’ biat etmiyor

Hükümetin getirmek istediği çoklu baro uygulamasını protesto eden avukatlar, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde ‘Savunma Mitingi’ düzenledi. Mitingde konuşan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Buradan Ankara’ya söylüyorum… Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz” dedi. Durakoğlu’nun konuşmasını buradan izleyebilirsiniz.

✔︎ Avukatlar, İstanbul Adliyesi içerisinde de bir araya gelip “Savunma susmadı, susmayacak” sloganı attı. Gazeteci Rıfat Doğano anları cep telefonuyla görüntüledi.

✔︎ İstanbul Barosu bünyesinde kurulan dayanışma platformu Genç Savunma, çoklu baro düzenlemesinin doğuracağı sonuçları bir video ile anlatıyor.

✔︎ AKP’nin, 28 maddeden oluşan çoklu baro teklifi Meclis Başkanlığı’na sevk edildi. Teklife ilişkin konuşan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, barolarda reform yapmanın şart olduğunu söyledi. Özkan ayrıca özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir barolarının avukatları mesleğe hazırlayamadıklarının görüldüğünü, bu durumun da baroların demokratik temsilini ortadan kaldırdığını savundu.

✔︎ Barolar, 3 Temmuz’da Ankara’da bir araya gelerek ‘Büyük Savunma Mitingi’ düzenleyeceklerini duyurdu.

Siyasi hesaplaşmada olan yine öğrencilere oldu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, kurucusu olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kapatılmasına tepki gösterdi. Davutoğlu, “Siyasi hırsı ve kini için artık hiçbir engel tanımayan da bizatihi bu Cumhurbaşkanı kararına imza atan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır” dedi.

✔︎ YÖK’ten de üniversitenin kapatılmasına dair açıklama geldi. Açıklamada, “İstanbul Şehir Üniversitesi’ne kayıtlı öğrencilerin, garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne aktarılmasına karar verilmiştir” dendi.

✔︎ İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ‘yükselişi ve düşüşü’

● Milli Piyango’nun 20 gün ara ile yapılan Sayısal Loto çekilişinde çıkan beş numara da birbirinin aynısı oldu. 6 Haziran’daki çekilişte 5-11-24-39-41-44 şanslı numaralar ilan edildi. 27 Haziran’da ise 5-11-24-30-39-41 sayıları küreden düştü. Her iki çekilişte de 5-11-24-39- 41 numaralar çıktı. İki ikramiye de Ankara, Yenimahalle’ye çıktı.

● Uyuşturucu ve uyuşturucu gelirlerine karşı dokuz ülkeyle birlikte yürütülen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olarak nitelenen ‘Bataklık Operasyonu‘ başladı. Operasyon kapsamında 94 kişi hakkında gözaltı kararı verildi, 67’si gözaltına alındı.

● KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AKP’ye oy desteğinin azaldığını, partinin yeni seçmen kitlelerinden oy alamadığını, özellikle de metropollerdeki AKP seçmeninde bir çözülme görüldüğünü söyledi. Ağırdır şöyle konuştu: “AK Parti’nin çaydanlığı fokurduyor ve bakıldığı zaman AK Parti de paniklemiş durumda. Ama bundan sonra ne olacağı sadece AK Parti’den çözülme ile ilgili değil, muhalefetin veya diğer partilerin ne üreteceğine de bağlı. Henüz ne olacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil.”

● Gökkuşağı Endeksi’nin güncellenen değerlerine göre Türkiye, LGBTİ+ olmak için Avrupa’da en kötü ikinci ülke.

● CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç’ın TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde, ‘gazetecilik’ tanımının güncellenmesi ve internet haber sitelerinde çalışan gazetecilerin Basın İş Kanunu kapsamına alınması öneriliyor.

Prof. Ceyhan: Normalleşmenin etkisi bilinmiyordu, hesap edilemedi

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, virüsün etkisinin yaz mevsimiyle azaldığına yönelik düşüncenin ‘yanlış’ olduğunu söyledi. 1 Haziran’da başlayan ‘normalleşme’yle ilgili “Etkisi bilinmiyordu, hesap edilemedi” diyen Ceyhan’a göre seyri değiştirmek için dört ‘sert müdahale’ye ihtiyaç var.

Çin’de pandemi potansiyeli taşıyan yeni bir grip virüsü tespit edildi

Çin’deki bilim insanları, dünya çapında salgın şeklinde yayılma ihtimali bulunan yeni bir grip virüsü türü keşfetti. Domuzlarda tespit edilen virüsün insanlara da bulaştığı açıklandı. Araştırmacılar, virüsün mutasyon geçirerek hızla yayılmasından endişe ediyor.

● İzmir’de maske takmalarını söyleyen iki doktoru darp eden iki kişi tutuklandı.

● Tokat’ta cenaze ve nişan törenlerine katılan toplam 75 kişi, testlerinin pozitif çıkması üzerine tedavi altında.

● Antalya Havalimanı’nda 15 euro (110 TL) karşılığında test yaptırılabilen laboratuvar açıldı. Türkiye’de ilk olan laboratuvar 24 saat açık.

● AKP Grup Başkanvekili Mehmet Emin Akbaşoğlu’nun testi pozitif çıktı.

● Haliç’te çalışan İBB temizlik ekipleri, boğazına maske dolanan bir martıyı kurtardı.

● Okullar açılırken: Ağustos ayında başlayacak yüz yüze eğitim için uzmanlar farklı görüşte

● Uzmanlar, salgının ABD’nin birçok bölgesinde kontrol altına alınamayacak kadar hızlı yayıldığını açıkladı.

● İngiltere’de erkeklerde Covid-19 nedeniyle en yüksek ölümün yaşandığı iki meslek grubu, fabrika işçileri ve güvenlik görevlileri oldu. Kadınlarda ise en yüksek ölümün gerçekleştiği meslek kuaförlük.

● İsrail, ikinci dalgaya girdiğini duyurdu. Perşembe günü 668 yeni vakayla, günlük vaka rekoru kırılmıştı.

Türkiye hariç: AB sınırlarını 15 ülkeye açıyor

Avrupa Birliği (AB) 1 Temmuz’dan itibaren dış sınırlarını Türkiye hariç 15 ülkeye açacak. Çin’in, AB’ye kapılarını açması halinde listede yer alacağı duyuruldu.

➤ ABD’nin de yer almadığı listede, son iki haftada kaydedilen yeni vaka sayısının 100 bin kişide 16’dan az olması kıstas alındı. Türkiye’de şu anda 100 bin kişi başına vaka ortalaması 23,5.

Trump’ın telefon kayıtları: En sık Erdoğan’la konuşuyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın dünya liderleriyle yaptığı telefon görüşmelerinin detayları basına sızdı. Habere göre Trump, en fazla telefon görüşmesini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yaptı.

➤ Haberde şu ifadelere yer verildi: “Suriye ve Ortadoğu’daki durumu bilmeyen Trump, Erdoğan’la konuşurken sık sık gardını düşürüyordu. Erdoğan da bunu avantaja çevirdi.”

➤ Trump’ın Erdoğan ve Putin’le konuşurken önceki başkanları kötülediği, kadın liderlere ise öfkeli bir dil kullanıp hakaret ettiği belirtildi.

● ABD’de cumhuriyetçi senatör John Thune, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 savunma sisteminin ABD tarafından satın alınabileceğini ve bu şekilde ‘F-35’ krizinin aşılabileceğini söyledi. Rusya, onayları olmadan bunun gerçekleşemeyeceğini duyurdu.

➤ AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Bir silah sistemi bir ülkeye satıldığı zaman son kullanıcı olarak satılır” dedi.

● New York’ta devam eden ‘Halkbank Davası’nda ara duruşma yapıldı. Halkbank bir kez daha, iddianamenin ve hakimin reddedilmesi için talepte bulunacak.

● Hollanda, yurtdışına her ay posta yoluyla gönderilen uyuşturucu miktarını 9 bin koli olarak açıkladı. En çok gönderilenler kokain ve ekstazi.

● International Crisis Group raporuna göre, IŞİD’e katılıp dönen Türkiye vatandaşlarının sayısı 5 ila 9 bin arasında.

● Dünyanın en büyük canlı gösteri gruplarından Cirque Du Soleil iflas başvurusu yaptı. Yaklaşık 1 milyar dolar borçla 3 bin 500 çalışanı işten çıkaran grup, 20 milyon dolarlık başlangıç fiyatıyla kendisini açık artırmaya çıkardı.

● Avustralya’nın 36 bin koalaya ev sahipliği yapan Yeni Güney Galler (NSW) eyaletindeki koalaların soyu 2050’den önce tükenebilir.

İhracat düştü, dış ticaret açığı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ihracat, 2020 yılı mayıs ayında bin önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,9 azalarak 9 milyar 967 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalatta da düşüş yaşandı ve yüzde 27,8 azalarak 13 milyar 387 milyon dolar seviyesinde kaldı.

Mayıs ayında dış ticaret açığı yüzde 102,7 artarak 1 milyar 687 milyon dolardan, 3 milyar 420 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 mayıs ayında yüzde 90,9 iken, 2020 mayıs ayında yüzde 74,5’e geriledi.

‘Türkiye’den 3 buçuk milyar dolarlık çıkış olabilir’

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı Alp Keler, dünyanın en büyük endeks sağlayıcısı MSCI’ın Türkiye hakkındaki yorumunu değerlendirdi. Keler, “MSCI’ın, Türkiye’yi gelişmekte olan ülkeler endeksinden çıkarması, pasif fonlar kanalıyla Türkiye’den 3,5 milyar dolarlık çıkışa neden olabilir” dedi.

➤ MSCI geçen hafta yaptığı açıklamada Türkiye’yi alt endekse düşürebileceklerini belirtmişti.

● Ekonomi yazarı Erdal Sağlam’ın analizi: ‘Kısa çalışma ödeneği neden 1 ay uzatıldı?’

● Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ödemesi devam eden konut kredilerinde müşterilerin bankalardan yapılandırma talep etmesinin yasal olarak mümkün olmadığını, bankaların da hukuken yapılandırma yoluna gitme zorunluluğu bulunmadığını açıkladı.

● Dünyanın ilk diplomalı ninjası göreve başladı.

● Yazar Deniz Koloğlu’nun ‘Okaliptüs’ şarkısında bir araya gelen müzisyenler Nejat Yavaşoğulları ve Hakan Kurşun’la söyleşisi.

● Thom Yorke’tan “Kafama vuran her şeyi bir araya topladım” dediği 20 şarkılık bir seçki

● Netflix, ırkçılığa karşı ‘diz çöken’ ve 2017’den beri takımsız kalan NFL oyuncusu Colin Kaepernick’in hayatının ‘Colin in Black & White’ adıyla dizi olacağını duyurdu.

● Anadolu Efes, bira üretiminde geliştirdiği yeni teknikle Almanya’dan onay aldı. Patent başvurusu olumlu sonuçlanırsa, literatürdeki bira üretim tekniği sayısı üçe çıkacak.

● Uluslararası fotoğraf yarışması ‘Istanbul Photo Awards’ kazananları açıklandı.

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu’nun farklı alanlarda başarıya ulaşmış dokuz kadının hikayesini anlattığı ‘Yapabilirsin’ belgeseli erişime açıldı. Belgesel, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde 20. Yıl Özel Ödülü’ne değer görülmüştü.
Paylaş Paylaş
Tweetle Tweetle
Arkadaşına ilet Arkadaşına ilet
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın