Durun, onlar kardeş!

Burak Kılıç

Durun, onlar kardeş!

Herkes birbirinin kimi kutladığına bakıyor? Herkes birbirine ‘öteki daha kirliydi’yi anlatmaya çalışıyor.

Sona kalmasın söz. Devlet, devleti yendi. Ne Başakşehir ne de Trabzonspor devlet babalarının paçasını bıraktı. O yüzden birini diğerinden ayırmak, kardeş ayırmaktır. Yapmayın onlar kardeştir.

Trabzonspor’u, Başakşehir’e göre güçten azade, daha pirüpak kılan ne? Arkasında bir camia olması, taraftarının olması ya da 1967’de kurulması mı? Başkanları, yönetim kurulları mı bağımsız? Ne Başakşehir’de sizi rahatsız edip, Trabzonspor’da etmeyen.

Trabzonspor bir fırtınaydı, hırçındı. Söz dinlemezdi.

Artık arkasında siyasi üflemesi var. Ben üfürükle fırtına çıkaran görmedim.

Anadoluluydu. Anadolu sadece siyasilerin seçim zamanı uğradığı yerdir. Ben Anadolu’da bu kadar bakanın kol kanat gerdiği üzerinden ihaleler yürüttüğü başka şehir görmedim.

Hırçındı ve bu hırçınlığı başına bazen dert olurdu. Haklılığın öfkesiydi. Artık haddinden fazla kollanmamanın öfkesi var.

Söz dinlemezdi… Üzgünüm. Çoktan biat etti.

Gardaş bu uçak Riyad’a mı?

Trabzonlu kime sorsanız hepinize aynı şeyi söyler. “Trabzon’a kalkan uçakların yarısı Arap.” Irkçılık hassasiyetinden diken diken olan tüylerinizi sakinleştirin. Bahsedilen Arap, gezgin turistten çok alıcı, yeni yer sahibi.

Şehrine gelen Portekizli turiste bile “Terörist mi acaba, ajan mı bu” diye kovalayan bir şehir dolusu insan, yaylaları talan edilirken, toprakları şeyhe şıha para babasına giderken kovalamadı bu yeni insanları.

Trabzonlu yeni yapılan stadının açılışında gerilen 20 metrelik Katar Emiri Şeyh Al Sani’nin posterine ‘gık’ demedi.

Göğsüne yapıştırılan QNB sponsorluğundan dört köşe olurken Seçilen değil tayin edilen başkanları Medical Parkçı Muharrem Usta’ya ya da Ahmet Ağaoğlu’na “Ya bu işler neeee” demedi.

FFP İstanbullu ukala büyüklerin belini kırarken, Sturridge’ler Sosa’lar 3’er 4’er para alırken, “Etimiz ne budumuz ne” demedi. Daha doğrusu hemen her takım taraftarının düştüğü gibi, onlar da aynı tuzağa düştü. “Takım essin gürlesin de fırtınada kimi yıkarsa yıksın.” Yıkılan Trabzonsporlu’nun hayalleri gibi görünebilir. Aslında hayal kırıklığı değil “E Albayrak’ı, Soylu’su alayı bizden, daha niye şampiyon olamadık” öfkesi bu.

AKPSpor nihayet şampiyon

“Başakşehir’e edecek iki çift lafın yok mu” denmesin, var. Yıllar önce yazmıştım. ‘Avcı’nın yavrusu devletin gözbebeği Başakşehir’ diye. Hala aynı yerdeyim. Evet, Trabzonspor son dönemde devletlülerince kollandı.

Ama Başakşehir, doğrudan AKP’nin rahminden dünyaya geldi.

Stadından, tesisine, başkanından yönetim kuruluna kadar AKPSpor. Ama kimse saha içinde kollandıklarını söyleyemez. Kollansalardı, geçen sene TT Arena’da öyle bir sonla karşı karşıya kalmazlardı.

Dışarıdan içeriye sorgusuz sualsiz giren para, planlı kullanıldı ve şampiyonluk geldi. Fenerli, Beşiktaşlı ya da Galatasaraylıysanız gönül rahatlığıyla “Devletin gücüyle şampiyon oldular” argümanına konfor bağlayabilirsiniz. Haklı da çıkarsınız ha!

Ama gerçeklerle yüzleşecekseniz, kulüpleriniz neden batık, onca para nereye gitti? Bu sorularla başlayabilirsiniz. Üzgünüm. Herkes biraz kirli, kimisi daha fazla.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın