Erdoğan ile Bahçeli ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda

📣 Günün sözü
Tuzlu suya konan çileklerin içinden çıkan kurtçukların görüldüğü videoyla ilgili konuşan Prof. Dr. Bülent Nazlı: “Meyvede görülen bu durum doğal bir döngü. Fazla ürkmemek gerekiyor.”
📰 Gündem
● Kılıçdaroğlu: İki partiye kurulacak kumpası bozmak boynumun borcu

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi ve Gelecek Partisi’ne ‘kumpas kurulmak’ istendiğini söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti’yle yapılan ‘vekil transferi’ni hatırlatarak, “Bu kumpası bozmak benim boynumun borcudur” dedi.

● Altun’dan Babacan’ın ‘ilk vaadine’: Darbeciler düşünce suçlusu olamaz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a Twitter hesabı üzerinden cevap verdi. Altun, “Terör suçunu, düşünce suçu olarak gösterme gayreti içinde olanlar ne yüz yıllık mücadeleyi, ne de tehditleri kavrayabilmişlerdir. Hangi gelişmiş demokraside; darbe yapanlar, terör ve şiddete bulaşanlar düşünce suçlusu olarak kabul edilir?” dedi.

▶︎ Babacan, Cüneyt Özdemir’in YouTube programına konuk olmuş ve iktidara geldiğinde gerçekleştireceği ilk şeyin ‘cezaevindeki düşünce suçlularını serbest bırakmak’ olacağını söylemişti.

● İddia: AKP’li meclis üyesi, CHP’li üyenin aracını kurşunladı

Çorum’un Kargı ilçesi belediyesinin CHP’li meclis üyesi Sonay Ergül, AKP’li meclis üyesi İbrahim Eken’in silahlı saldırısına uğradığını iddia etti. İddiaya göre AKP’li Eken, Ergül’ün aracının önünü kesti, küfür ve tehditler savurduktan sonra da otomobiline ateş açtı. Şikayet üzerine gözaltına alınan Eken ve beraberindeki şahıs, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. CHP’li Ergül, belediye ihalesi alan Eken’e itiraz ettiğini ve soru önergesi verdiğini söyledi.

● ‘Kaba kuvvet yerine diyalog’

Afyonkarahisar’da akli dengesi yerinde olmayan şahıs ile kendisini hastaneye götürmek isteyen ailesi arasında tartışma çıktı. Bu sırada yakınlardaki polis merkezinde görevli komiser Seydi Emirhan, şahsı hastaneye gitmesi için ikna etmeye çalıştı. Şahıs, eline geçirdiği kürek ile komiseri başından yaraladı. Akli dengesi bozuk yurttaşın saldırısına uğrayan ancak kaba kuvvet kullanmayan komiser, “Farklı bir tercihte bulunsaydım ve sonucu daha ağır olsaydı bundan ailem de etkilenecekti. Kaba kuvvet uygulamak yerine diyalog yolunu tercih ettim” diye konuştu.

● Erdoğan ile Bahçeli ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda

Eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamıyla sonuçlanan yargılamaların yapıldığı Yassıada, ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ haline getirildi. Ada, yarın (Çarşamba) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin katılacağı törenle darbenin yıl dönümünde açılacak.

● İşkence iddiası ‘kaba ve yaralayıcı’ bulunduğu için araştırılmadı

Afyonkarahisar’da ‘FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle 2017’de gözaltına alınan M.B., işkence gördüğünü iddia etti. HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakaret edilen, elektrik verilen ve darp edilen M.B.’nin anlattıklarını araştırma komisyonu kurulması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sundu. Meclis Başkanlığı ise işkencenin detaylarını ‘kaba ve yaralayıcı’ bularak ret kararı verdi.

● Ankara 43 kenti bir araya getirdi: ‘COVID-19’a Karşı Dünya Başkentleri’

Ankara Büyükşehir Belediyesi, salgınla mücadelede diğer dünya başkentlerinin deneyimlerini paylaşmasını sağlayacak uluslararası bir platformun kurulmasına öncülük etti. ‘COVID-19’a Karşı Dünya Başkentleri’ platformunda 43 başkent var.

● Genelkurmay eski başkanı İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti

28 Şubat sürecinde Genelkurmay Başkanı olan İsmail Hakkı Karadayı pazar günü kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Kanser tedavisi gördüğü öğrenilen Karadayı’nın ölüm nedeni çoklu organ yetmezliği olarak açıklandı.

▶︎ Karadayı, 28 Şubat davasında “28 Şubat süreci, bazı çevrelerce söylendiği gibi bir darbe süreci asla değildir” demişti.

● THY’den ‘yeni normal’: El bagajı yok, dört saatte bir maske değişimi
Haziran ayında yeniden uçuşlara başlayacak Türk Hava Yolları (THY) uygulanacak bazı yeni kuralları açıkladı. Buna göre, yolcular maskeli olacak, her dört saatte bir değiştirecek. El bagajı olmayacak, küçük el çantasına izin verilecek. Koridorda kuyruk ve temasa izin verilmeyecek.
● Dört büyük otobüs firması 4 Haziran’da seferlere başlayacak
Türkiye’nin dört büyük otobüs firması Pamukkale, Ulusoy, Metro ve Kamil Koç, 4 Haziran’da tüm seferlerine başlayacaklarını duyurdu. Bilet satışı ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasından alınacak kodla gerçekleştirilecek. Seyahat yasağı olan iller için ayrıca ‘seyahat izin belgesi’ alınması da gerekiyor.

● Kişisel havuza talep arttı

Ulusal Havuz Enstitüsü Başkanı Korcan Kurtoğlu, salgın nedeniyle kişisel havuz yapımına talebin geçen seneye göre yüzde 25-30 civarında arttığını söyledi.

🦠 Covid-19
– Bugünkü test sayısı: 19 bin 853
– Toplam test sayısı: 1 milyon 873 bin 607
– Yeni vaka sayısı: 948
– Toplam vaka sayısı: 158 bin 762
– Bugünkü ölüm sayısı: 28
– Toplam ölüm sayısı: 4 bin 397
– Bugün iyileşen hasta sayısı: bin 492
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 121 bin 507.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 5 milyon 642 bini geçti, ölüm sayısı 349 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 2 milyon 407 bin 571.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 714 bin 327 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke. Üçüncü sırada yer alan Rusya ise, 8 bin 915 ile bugün en çok vaka görülen ülke.

● Van’da düzenlenen taziyeler nedeniyle 163 pozitif vaka sayısı

Van’ın İpekyolu ile Edremit ilçelerinde yasak olmasına rağmen iki mahallede düzenlenen taziyeler nedeniyle pozitif vaka sayısı 163’e çıktı. İpekyolu ilçesinde bir kişi hayatını kaybetti.

● Gaziantep valisi: Vaka artışında ikinciyiz, ekmek almaya ailecek gidiliyor

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep’in vaka artış hızında ikinci sırada yer aldığını söyledi ve ekledi: “Yürüme mesafesindeki fırınlardan, evden bir kişinin ekmek almasına izin verilmişti. Fakat ailecek ekmek almaya gidenler olduğunu görüyoruz.”

 Oxford Üniversitesi: İlk aşama başarılı, maymunlarda zatürreyi önledik

İngiltere’de Covid-19 aşısı çalışmalarının merkezindeki Oxford Üniversitesi’nde görevli profesör Andrew Pollard, maymunlardaki deneylerin başarısız olmasıyla ilgili konuştu. Aşı çalışmasındaki ilk amacın başarılı olduğunu söyleyen Pollard, “Bu deneme aslında az sayıda maymun üzerinde yapıldı ancak bu durum geliştirdiğimiz aşının hayvanlarda zatürreyi kesin olarak engellediğini gösterdi. Yani onları koronavirüsün ölümcül etkisinden koruduk” dedi.

  • Oxford Üniversitesi’nden Prof. Adrian Hill ise daha önce Eylül ayına kadar etkili bir aşı geliştirme ihtimalinin yüzden 80 olduğunu söylediklerini ama şimdi yüzde 50 hiç sonuç alamama ihtimali bulunduğunu söyledi.
● Fotoğraflarla: Kısıtlamanın son gününde İstanbul ve Ankara sokakları

Bayram boyunca getirilen dört günlük sokağa çıkma kısıtlamasının son gününde, Ankara ve İstanbul’un boş sokakları görüntülendi.

● Hollanda’da ikinci kez vizondan insana geçen Covid-19 vakası

Hollanda Tarım Bakanlığı, son bir haftada ikinci defa bir vizon üretim çiftliğinde hayvandan insana Covid-19 bulaştığını rapor etti. Önceki vakanın ardından tedbirleri sıkılaştırmayan bakan Schouten, veterinerler tarafından hayvan-insan enfeksiyonu riskini göz ardı etmekle eleştiriliyor.

● Havadan fotoğraflarla: Bebek ve Caddebostan’da ‘mesafe çemberleri’
İstanbul sahillerinde, sosyal mesafe kuralına uyulması için ‘çemberli sosyal mesafe’ uygulaması başlatıldı. Uygulama için en az 1,8 metrelik aralıklarla, 2,4 metre çapında çemberler çizildi.
🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Babacan: İş Bankası hisselerinin devri daha önce de gündeme gelmişti

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ekonomiden sorumlu olarak hükümette görev yaptığı dönemde, İş Bankası hisselerinin Hazine’ye aktarılması konusunun defalarca gündeme geldiğini ancak hukukçuların devir işleminin Anayasa’ya aykırı olduğunu söylediğini aktardı.

● Salgın nedeniyle oluşan kaynak açığı ek vergilerle kapatılmaya çalışılıyor

Ekonomistlere göre hükümet, salgın nedeniyle oluşan kaynak açığını vatandaşlara yönelik yeni vergilerle kapatmaya çalışıyor. Ancak atılan adımlar, uluslararası yatırımcılarda ‘sermaye kontrolü’ endişelerinin artmasına da sebep oluyor.

  • İthal ürünlere getirilen ilave gümrük vergisinin, salgının ekonomiye olan olumsuz etkilerini hafifletmeyi ve yerli sanayiyi korumayı amaçladığı aktarılıyor. İlgili kararnamelerde, ilave gümrük vergilerinin amacı ‘artan ithalat baskısına karşı yerli sanayiciyi ve yerli üreticiyi korumak’ olarak yer alıyor.
● Kartlı işlem hacmi 2019’u geçti

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın ‘COVID-19’un Tüketici Harcamalarına Etkisi’ araştırmasına göre, 15 Mayıs haftasında tüketim harcamaları bir önceki haftaya göre yüzde 4 arttı. Banka ve kredi kartı ile yapılan harcama tutarı ise 2019 yılının üzerine çıktı.

🌍 Dünya
● Türkiye yok: Almanya 31 ülkeye seyahat kısıtlamasını kaldırıyor
🇩🇪 Alman hükümeti, 15 Haziran itibariyle 26 Avrupa Birliği (AB) ülkesinin yanısıra AB’den çıkan İngiltere ve Schengen dahilindeki İzlanda, Norveç, İsviçre, Lichtenstein olmak üzere 31 ülkeye seyahat kısıtlamasını kaldıracak.

● İngiltere’de ‘karantina krizi’: İlk istifa geldi

🇬🇧 İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın başdanışmanı Dominic Cummings’in sokağa çıkma yasağına uymamasıyla başlayan krizde ilk istifa geldi. Devlet Bakanı Douglas Ross, “Son günlerde yaşanan olaylar artık hükümetin bir üyesi olarak çalışamayacağım anlamına geliyor” diyerek istifasını verdi.

● ABD’de polis, herkesin önünde siyah bir adamı boğarak öldürdü

🇺🇸 ABD’nin Minneapolis kentinde ‘sahtecilik’ ihbarı üzerine olay yerine gelen polis ekibi, gözaltına almak istediği siyah bir adamı boğarak öldürdü. Çevrede bulunanlar, 40 yaşlarındaki adamın “Nefes alamıyorum” yakarışlarına aldırış etmeyen polisleri cep telefonlarıyla kayıt altına aldı.

● Şili Devlet Başkanı Pinera: Sağlık sistemi çökmek üzere

🇨🇱 Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, hızla artan koronavirüs vakaları nedeniyle ülkedeki sağlık sisteminin çökme sınırına çok yaklaştığını söyledi.

💬 Köşe vuruşu
● ‘Şehirlerarası yasağa VIP araçlı çözüm…’

Muharrem Sarıkaya: Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın aktardığına göre özel kiralama, VIP yolcu taşıma hizmeti veren bazı şirketlerin araçlarına kentte sıklıkla rastlanır olmuş: ‘VIP araç kiralama şirketlerine gideceği yerin adresi, TC kimlik numarası ve bilgilerini gönderiyorlarmış. Şirket de seyahat serbestisi için gereken izinleri aldıktan sonra İstanbul’dan kapılarının önünden müşteriyi alıp, Bodrum’a kadar getiriyormuş. Çoğu bu yolla gelmiş. Bazıları da izin verme yetkisine haiz tanıdık bildik makam sahiplerinden edinmiş.'”

● ‘ABD’nin Suriye jargonuna son hediyesi’

Cansu Çamlıbel: “Pentagon Başmüfettişi Sean O’Donnell’ın Kongre’ye sunduğu 2020’nin ilk çeyreğini değerlendiren rapor önemli detaylarla dolu. Her şeyden önce dikkatimi çeken raporda sıkça kullanılan yeni bir kavram; Doğu Suriye Güvenlik Alanı (Eastern Syria Security Area – ESSA). Belli ki Amerikalılar hala SDG kontrolü altındaki alana eskiden olduğu gibi özerk yönetim ‘Autonomous Administration – AA’ dememek için yeni bir laf üretmiş.

📺 Ekran
● 10 kısa animasyon: Evde olmanın farklı halleri

Farklı ev hâllerine değinen 10 kısa animasyondan oluşan bir seçki

🗞 Medya
● ‘Bira’ cezası yerine: RTÜK’ün yayınlattığı belgeselde ‘mey’ övüldü

Radyocu Nihat Sırdar’ın Kafa Radyo yayınında dinleyicisinin mesajından aktardığı “Birayla iyi gider” sözlerine ceza veren RTÜK’ün, aynı radyoda yayınladığı zorunlu belgeselde, Elazığlı bir ozanın ‘mey’ övdüğü sözler yer aldı.

⛹🏻‍♀️ Spor
● NBA’de Florida hazırlığı: ‘Devam etmek’ için görüşmeler sürüyor

12 Mart tarihinde maçları durduran NBA, ligin devamına hazırlanıyor. NBA sözcüsü Mike Bass, takımların Disney’in Florida’daki tesislerinde kalma ve idmanlara devam etmesi için görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Plana göre, maçlar da burada oynanacak. Normal sezonun 30’dan az, 16’dan fazla takımla devam etmesi ve play-off’lara geçilmesi yüksek bir ihtimalken, normal sezonun bitirilmesi ve 16 takımla direkt olarak play-off’lara geçilmesi de söz konusu. Maçların Temmuz’da başlaması bekleniyor.

☘️ Ekoloji
● Riva Deresi siyah akıyor

İstanbul Beykoz’daki Riva Deresi’nin 30 kilometrelik bölümü kirlilik nedeniyle son bir aydır siyaha döndü. Beykoz Belediyesi, İSKİ’nin arıtma tesisinin yetersiz kaldığını ve bu nedenle atık suların dere suyuna karıştığını, bazı fabrikaların da kimyasal atıklarını kaçak şekilde dereye bıraktığını söyledi.

🎧 Günün podcasti
Psikanalist Sigmund Freud’un ailevi ve tarihi romanı ‘Didik Didik Freud’ programının “Bu gece bu işi bitirelim” bölümü adını, Nazilerin bombardımanı başladığında Freud’un özel doktoruna söylediği sözden alıyor.
🎸 Ne dinlesem?
Hollanda’nın Amsterdam şehrinde kurulan saykodelik funk grubu ‘Altın Gün’ün Grammy Ödülü’ne aday gösterilen ‘Gece’ albümünde, Neşet Ertaş ve Aşık Veysel gibi isimlerin eserleri de yer alıyor.
📖 Ne okusam?
Salgın, capcanlı ve tuhaf rüyalar gördürüyor: “Bazı rüya uzmanları, alıştığımız çevre ve uyarıcılardan uzak kalmamızın ‘ilham kıtlığına’ yol açtığını söylüyor. Bu kıtlık, bilinçaltımızın geçmişimizdeki temalara yoğunlaşmasına yol açıyor.”
📺 Ne izlesem?
Ilısu Barajı nedeni ile sular altında bırakılan köyleri ve antik kent Hasankeyf’i anlatan ‘Siya Avê’ (Suyun Gölgesi) belgeseli erişime açıldı. Belgeselde, sular altında kalan Çeltikbaşı köyünde yaşayan iki kadının hikayesini konu ediliyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın