‘Fıtrat’ bu kez Sakarya’da

Günün sözü

Dragos Sahili’nde denize giren Mustafa Genç: “Çok sıcak. Gerekirse denizden çıkmamayı düşünüyorum.”

Facebook
Twitter
Instagram
‘Fıtrat’ bu kez Sakarya’da

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda sabah saatlerinde (cuma) patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle dört kişi hayatını kaybederken, 103 kişi de yaralandı. Patlama sırasında kaybolan üç kişiyi arama faaliyetleriyse devam ediyor. Fabrika önüne gelen aileler çalışma koşullarına ve daha önce de patlamalar yaşanmasına rağmen önlem alınmamasına tepki gösterdi.

✔︎ Fabrikada daha önce de 17 Ağustos 2009, 29 Eylül 2009, 11 Şubat 2011, 14 Aralık 2014 ve 27 Ocak 2018’de olmak üzere beş kez patlama yaşandı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, her patlamanın ardından fabrikanın isim ve el değiştirdiğini açıkladı.

✔︎ Yaşanan patlamayla ilgili bilgi veren Dr. Alp Sirman, “Havada yüksek oranda zehirli kanserojen gaz olabilir. Meteoroloji rüzgara göre uyarı yapmalı” dedi.

✔︎ Twitter hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, patlamanın ardından bölgeye yakın evlere oturan vatandaşları uyardı ve “Havaya karışan zehirli gazlara tedbirli olmalıyız” diye yazdı. Koca ayrıca yurttaşlardan, en az 12 saat boyunca dışarı çıkmamalarını da istedi.

✔︎ Patlamanın ardından bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan radyasyon haritası paniğe neden oldu. Sakarya bölgesinde radyasyon seviyelerinin hızla arttığı iddia edildi. İddiayı inceleyen Teyit, bunun doğru olmadığı sonucuna ulaştı. Teyit’in ulaştığı bilgilere göre bölgedeki radyasyon seviyesinde herhangi bir değişiklik görünmüyor. Ayrıca havai fişek yapımında radyoaktif madde de kullanılmıyor.

Savunma Meclis’in kapısında

AKP’nin Meclis’e sunduğu çoklu baro teklifi ikinci gününde Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başladı. Görüşmelere katılmak isteyen bazı baro başkanları, Meclis’e alınmadı. Çankaya Kapısı girişine dün akşam saatlerinde gelen baro başkanları beklemeye devam ederken yeni gelen baro başkanlarının yaya olarak geçişlerine izin verilmedi. İçeri alınmayan baro başkanları, CHP’li vekillerin araçlarına binerek polis kontrol noktasını geçti.

✔︎ Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Meclis’e alınmayan baro başkanlarıyla ilgili “Komisyona çağrıldınız ama gelmediniz” diye konuştu.

✔︎ Ankara Emniyet Müdürlüğü, Ankara Adliyesi önünde düzenlenen eyleme dair açıklama yaptı. Grup içerisinde bulunan bazı kişilerin personele saldırdığı öne sürülen açıklamada “Suç duyurusunda bulunacağız” dendi.

● Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayanan İstanbul Sözleşmesi için partisine talimat verdi: “Gözden geçirin. Halk istiyorsa kaldırın.”

● Ayasofya’nın müzeye çevrilmesinin iptali istemiyle Danıştay’da görülen davanın kısa süren duruşmasında savcı, “İşlem hukuka uygundur. Ayasofya’nın açılması Cumhurbaşkanlığı’nın takdirinde” dedi. Karar iki hafta içinde açıklanacak.

● Milli Eğitim Bakanlığı, ‘şartların uygun olması’ durumunda ders yılının 31 Ağustos’ta başlayacağını duyurdu.

● ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS’de müzisyen Mabel Matiz’e ilişkin soruyla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

● Eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank’a yönetim kurulu üyesi olarak atanmasını eleştiren Liberal Demokrat Parti üyeleri, İzmir’deki bölge müdürlüğü önünde güreşti ve bankaya iş başvurusunda bulundu.

● İBB’nin önceki dönemde iştiraki Kiptaş’la, AKP’li vekiller Ahmet Hamdi Çamlı ve Harun Karaca’nın şirketine akaryakıt istasyonu fonksiyonlu arazi sattığı ortaya çıktı.

TTB: Hasta sayısındaki artış endişe verici, salgın kontrol altında değil

Sağlık Bakanlığı’nın ‘COVID-19 Türkiye Durum Raporu’nu değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB), hasta sayısındaki artışın endişe verici olduğunu söyledi. Test verilerinin paylaşılmasını bir kez daha talep eden TTB, “Salgın kontrol altında diyemiyoruz” dedi.

Küresel araştırma: Virüs daha kolay bulaşmasını sağlayan mutasyon geçirdi

Covid-19 üzerine yapılan küresel bir araştırma, virüsün geçirdiği mutasyonla daha hızlı ve kolay bulaştığını ortaya koydu. Mutasyonun daha ağır bir hastalığa neden olduğuna dair bilimsel bir kanıt henüz mevcut değil.

➤ Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), vaka sayılarında görülen artışın ilk dalganın ikinci tepe noktası (pik) olduğunu vurguladı. Örgüt, koronavirüsün insanlık için uzun vadeli bir tehdit olduğunu ve hastalığın süreklilik göstermesinin beklendiğini söyledi.

➤ DSÖ, Çin’in ilk koronavirüs vakalarını zamanında bildirmediğini kabul etti.

● Asker uğurlamalarındaki sosyal mesafenin ihlal edildiği görüntüleri yorumlayan Bilim Kurulu üyeleri: “Böyle giderse eski tedbirler geri gelir.”

● Grafiklerle: Türkiye’nin ‘normalleşme’ karnesi

● ABD’nin ardından Avrupa Birliği de Remdesivir ilacını stoklamak istiyor. AB Komisyonu, üretici Gilead Sciences şirketi ile pazarlıkların sürdüğünü açıkladı.

● Sürecin başından bu yana ‘sürü bağışıklığı’ uygulayan İsveç hükümeti, stratejisini gözden geçireceğini duyurdu.

● Dünyada vaka sayısı 10,8 milyonu geçti, harita ve verilerle ülkelerdeki son durum

● ABD’de tespit edilen 55 bin 274 yeni vaka, bir günde en çok görülen vaka sayısıyla Brezilya’nın rekorunu kırdı.

● AVM’ler ziyaretçi kaybı yaşadıklarını ve klima yasağının esnetilmesini istedi.

● ABD’nin Wisconsin ve Alabama eyaletlerinde koronavirüs bulaştırma partileri düzenlendi. Enfekte katılımcıların yer aldığı partilerde, virüsü kapan ilk kişiye para ödülü veriliyor.

Cemal Kaşıkçı davası: Keşif talebi reddedildi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğunda öldürülmesiyle ilgili 20 sanığın yargılanmasına başlandı. Sanıkların gıyaben yargılandığı davada Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’in konsolosluk binası ve konutunda keşif yapılması talebi reddedildi. Bir sonraki duruşma 24 Kasım’da.

Seyahat yasağı: Türkiye, Almanya’yı ikna edemedi

Almanya’da mevkidaşlarıyla görüşen iki bakan Mevlüt Çavuşoğlu ve Mehmet Nuri Ersoy, seyahat uyarısının kaldırılması konusunda Berlin’i ikna edemedi. Merkel hükümeti, topu Avrupa Birliği’ne (AB) atarak karşılanması gereken kriterlere işaret etti.

➤ Salgının kontrol altına alınmasına dönük önlemleri inceleyecek AB, Türkiye’de 100 bin kişide son 14 günde görülen yeni vaka sayısının, AB ortalamasına yakın ya da daha az olmasını istiyor. AB ayrıca verilerde şeffaflık da talep ediyor.

●  Üç yıldır görev yapan Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti. Ülkenin yeni başbakanı Prades Belediye Başkanı Jean Castex oldu. Anketlerde, eski başbakan Philippe’in Cumhurbaşkanı Macron’dan daha fazla sevildiği görülüyordu.

● Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un serveti 172 milyar doları bularak kendi rekorunu kırdı. Dünyanın en zengin insanı konumundaki Bezos, çalışanlarına yarım milyar dolar teşekkür ikramiyesi dağıtacak.

● Amerika kıtasını keşfeden Kristof Kolomb’un heykeli isminin verildiği ABD’nin Columbus şehrinden kaldırıldı.

● ABD’nin Portland şehrinde, kalabalık bir grup striptiz kulübü çalışanı sokağa çıkarak sektörlerindeki ırksal eşitsizliğe tepki gösterdi. Siyah çalışanlara ayrımcılık yapılmasını eleştiren protestocular, “Reform yoksa gösteri de yok” dedi.

Esnaflardan Erdoğan’a: Kooperatifler ve belediyeler bize rakip olmasın

2,5 milyon esnafın temsilcisi Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek 11 ayrı talepte bulundu. Taleplerden biri, kamu kurumlarının, belediyelerin ve tarım kredi kooperatiflerinin ticaret yapmalarının önlenmesi.

Enflasyon beklentiyi aştı: En çok zamlanan ürünler tütün ve alkollü içecekler

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre haziran ayında enflasyon yüzde 1,13 ile beklentilerin üzerinde bir artış kaydetti. Böylece yıllık enflasyon yüzde 12,62 oldu.

➤ Yıllık bazda en çok zamlanan ürünler tütün ve alkollü içecekler oldu.

● Merkez Bankası (MB) Başkanı Murat Uysal’ın ABD’li mevkidaşı Jerome Powell’la liranın sert düşüşe geçtiği ve fon arayışlarının sürdüğü dönemde uzun bir telefon konuşması yaptığı ortaya çıktı.

✔︎ Analistlere göre aranan kaynak, 10 milyarlarca dolar değerindeydi.

● Eurocontrol verilerine göre, Türk Hava Yolları (THY) haziran ayının son iki haftasında Avrupa hava sahasında en çok uçuş gerçekleştiren havayolu oldu.

● Pink Floyd üyelerinden David Gilmour, beş yıl aradan sonra yeni bir şarkı paylaştı: ‘Yes, I Have Ghosts’

● Fotoğrafçı ve zoolog Dani Connor, dört yavru sincabın hayatını görüntüledi.

● Ferhan Şensoy soruları yanıtlamaya devam ediyor: “Televizyon kaypaklar geçidi gibi bir şey haline geldi. Maazallah malum şahısla program yaparım, binlerce dislike alırım, haşmetlüyü sinirlendiririm diye çok korkuyorum.”

● Türkiye’de Z kuşağının özellikleri ve yaşadıkları sorunlar….

● Fatih Pınar’ın kamerasından 2013’ten bugüne Türkiye’de Onur Yürüyüşü’nün seyri

Rol arkadaşları ve sevenleri, ölümünün 20’nci yıldönümünde sinemanın kült isimlerinden Kemal Sunal’ı anlatıyor.
Paylaş Paylaş
Tweetle Tweetle
Arkadaşına ilet Arkadaşına ilet
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın