Gündüz asker, akşam torbacı

Günün sözü

Maskeyle görüntülenen 62 yaşındaki Ayşe Yıldız: “Virüse de inanmıyorum, hastalığa da. Para ödememek için takıyorum. Çok sağlıklıyım, gençlere taş çıkartırım. Maskeye ihtiyacım yok.”
Facebook
Twitter
Instagram
Gündüz asker, akşam torbacı: Esrar satan askerlerin 27 yıla kadar hapsi isteniyor

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde uyuşturucu kaçırdıkları iddiasıyla tutuklanan dört asker ve iki muhtarla ilgili hazırlanan iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi. Sanıklara, 10 yıldan 27 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

+ İddianameye göre aracında 8 kilo 660 gram esrar yakalanan uzman çavuş F.Ö., etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istedi ve detayları anlattı. Esrarı, adli emanet deposundan aldığını söyleyen uzman çavuş, Lice Merkez Jandarma Karakol Komutanı Astsubay H.K. ile birlikte hareket ettiklerini belirtti.

+ Uzman çavuş, “Karakol komutanı esrarı, 38 bin lira karşılığında muhtar A.Y.’ye satmıştı. Paranın 11 bin lirasını ben aldım, kalanını komutana verdim” dedi.

+ Adli emanet deposunun sorumlusu olan uzman çavuş O.T. ise depodan defalarca uyuşturucu çıkarıldığını ve satıldığını itiraf etti.

+ Soruşturma kayıtlarına göre askerler, uyuşturucu ektiği için tutuklanan bir kişiyi 300 bin lira karşılığında cezaevinden çıkarmak için de pazarlık yaptı.

Havada – karada: Ambulans uçaklar için uçuş garantisi

Sağlık Bakanlığı, en büyük hissedarı Katar merkezli Gulf Helicopters’a ait olan Red Star Havacılık adlı bir şirketten iki ambulans uçak kiraladı. Bakanlığın, ambulans uçaklar için ‘günlük iki saat uçuş garantisi’ verdiği ortaya çıktı. Anlaşmaya göre uçaklar, bir gün boyunca hiç havalanmasa dahi iki saatlik uçuş bedeli ödeniyor.

+ Sağlık Bakanlığı’nın 19 Şubat 2018’de kiralanan ve dört yıllık anlaşma yapılan uçaklar için şirkete ödediği miktar 126 milyon lira.

◉ Şırnak’ın Silopi ilçesinde, seyir halindeki kamyonette bulunan dört işçi patlama sonucu hayatını kaybetti. Valilik, patlamanın PKK saldırısı olduğunu açıkladı.

◉ HDP’nin hazırladığı rapora göre, 2015’ten bu yana partiye yönelik operasyonlarda 15 bin 530 kişi gözaltına alındı. Aralarında 750 üye ve yöneticinin de bulunduğu 6 bin kişiyse tutuklandı.

◉ LGS’nin yapılacağı 20 Haziran, 09.00-15.00 ile YKS’nin yapılacağı 27 Haziran, 09.30-15.00 ve 28 Haziran, 09.30-18.30 saatleri arasında 81 ilde sokağa çıkma yasağı olacak. Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından biletleme yapanlar kısıtlamaya tabi değil.

◉ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun eşi Ali Ayvazoğlu’nun devlet kademelerindeki ‘hızlı yükselişi’ni kaleme alan Sözcü yazarı Saygı Öztürk’ü “Namussuz” sözleriyle hedef aldı.

◉ AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, TBMM Başkanlığı için aday olmayacağını söyledi.

◉ THY’nın güncel uçuş planı: Yurtdışında sefer düzenlenen şehirler…

◉ Avrupa Birliği (AB) eski bakanı Volkan Bozkır, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığı’na seçildi.
◉ Hamile bir kadın ve eşinin bulunduğu araca saldıran baklavacı kardeşler Hasan ve Hüseyin Sel, ‘hürriyeti tahdit’ suçundan dörder yıl ikişer ay hapis cezasına çarptırıldı.

◉ Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS’ye girecek 1 milyon öğrenci ve yakınlarının sağlığına ilişkin risklerler ilgili konuşurken, “Bu zorunlu bir sınav değil” dedi.

◉ Kanal D’de dün gece yayımlanan ‘Kocan Kadar Konuş’ filminde bir sahnede geçen ‘gay’ kelimesi sansürlendi.

TTB: Sonuçlar alarm veriyor, bakanın verileri tartışmalı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, erken yeniden açılmanın sonuçlarının alarm verdiğini söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 10 ile dair açıkladığı verilerin tartışmalı olduğunu belirten TTB, hükümetten şeffaf bilgi paylaşımı talep etti.

+ Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verdiği bilgilere göre, illerin günlük vaka ortalamaları.

DSÖ ‘hidroksiklorokin’ çalışmasını durdurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’a karşı kullanılan sıtma ilacı ‘hidroksiklorokin’in tedavideki rolüne ilişkin çalışmasını durdurduğunu açıkladı. Örgüt, ilacın ölüm oranını azalttığına dair bir bulgu ortaya koymadığını söyledi. İlaç, aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı ülkelerde kullanılıyordu.

◉ Tekirdağ ve Tokat’ta maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Maske kullanmanın zorunlu olduğu il sayısı 49’a yükseldi.

◉ Salgında ülkelere göre ölüm oranı nedir?

◉ Deksametazon: ‘Ölüm oranını azaltan ilk ilaç’ Türkiye’de nasıl kullanılıyor?

◉ Almanya’da mezbaha çalışanı 657 işçinin Covid-19 testi pozitif çıktı. Rheda-Wiedenbrück kentindeki mezhbahada çalışan yaklaşık 6 bin 800 işçi karantinada.

◉ Güneydoğu Asya’daki pazarlar ve restoranlarda satılan farelerde farklı koronavirüs türleri bulundu. Tespit edilen türler, Covid-19’dan farklı ve insan sağlığına zararlı olduğu düşünülmüyor.

Eski ulusal güvenlik danışmanı Bolton’ın kitabında Halkbank detayları da var

ABD eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’ın, Beyaz Saray’da görev yaptığı döneme ilişkin anılarını kaleme aldığı kitap gelecek hafta satışa çıkıyor. Bolton, ‘The Room Where It Happened’ (Olayın Gerçekleştiği Oda) adlı kitabında Başkan Donald Trump ile Tayyip Erdoğan arasındaki Halkbank davasına da değiniyor.

+ Bolton şöyle yazdı: “Mayıs 2018’de Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trump’a, İran yaptırımlarını ihlal nedeniyle New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından soruşturulan bir Türk firmasının suçsuz olduğunu iddia eden kısa bir not gönderdi. Trump, Erdoğan’a konuyla ilgileneceğini, Güney Bölgesi savcılarının kendi adamları olmadığını, Obama’nın adamları olduğunu, onların yerini kendi adamları aldığında sorunun çözüleceğini söyledi.”

Almanya ile Rusya arasında cinayet gerginliği

Alman Federal Başsavcılığı, geçen yıl Berlin’de bir Çeçen asıllı Gürcistan vatandaşının öldürülmesiyle ilgili olarak Rus hükümetini cinayet emri vermekle suçladı. Dışişleri Bakanı Maas da Rusya’ya karşı sert bir açıklama yaptı.

◉ Rusya’da, Koronavirüs’ün varlığını reddeden aşırı muhafazakar bir rahip, kadınlara ait Sredneuralsk Manastırı’nı zorla ele geçirdi. Rahip Sergey Romonav’ın girişinin arından başrahibe ve bazı rahibeler manastırı terk etti. Manastır etrafında silahlı muhafızların devriye gezdiği bildirildi.

◉ 2020’nin en güçlü ülkeleri listesi açıklandı. Listenin zirvesinde ABD yer alırken, Türkiye 16’ncı sırada.

◉ ABD Başkanı Trump, Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

◉ Reuters’a bilgi veren üst düzey bir Türk yetkili, Türk donanmasının NATO misyonu yürüten bir Fransız gemisini taciz ettiği iddiasının doğru olmadığını söyledi. Yetkili, “Gemiye, Türk donanması tarafından yakıt ikmali yapıldı” diye konuştu.

Varlık Fonu, Turkcell’in hissedarı oldu

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Turkcell’in yüzde 26,2 oranında hissedarı oldu. TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez, Varlık Fonu açısından makul bir fiyattan alım olduğunu söyledi. Telia’nın 2002 yılından bu yana Turkcell’den 1,6 milyar dolara yakın para kazandığını belirten Sönmez, yıllık dolar getirisinin yüzde 5’ler seviyesinde olduğunu ifade etti.

+ Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye Varlık Fonu’nun Turkcell’in değerine değer katıp daha da büyüteceğinden eminim. Türkiye Varlık Fonu ve Turkcell ortaklığı küresel ticarette ve iş dünyasında tarihi bir performans ortaya koyacak. Hayırlı olsun.” dedi.

Ne anlama geliyor:  Varlık Fonu, İsveçli Telia’nın yüzde 24’lük hissesini satın alarak Turkcell’in kontrolünü eline aldı. Satın alma için verilen 530 milyon doların yaklaşık 380 milyon dolarının Rus Letterone şirketi tarafından sağlandığı öğrenildi. Eş zamanlı gerçekleşen işlemlerde Varlık Fonu, Turkcell Holding’in tamamını satın aldıktan sonra Turkcell hisselerinin yüzde 24,8’lik kısmını Rus Letterone’a devrediyor. Satış öncesi Rusların payı yüzde 13,22 iken satış sonrası pay yüzde 24,8’e çıktı.

OECD: Türkiye ‘işsiz ve eğitim almayan’ genç oranında zirvede

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) raporuna göre Türkiye, eğitim almayan ve çalışmayan gençler alanında yüzde 26 ile ilk sırada.

◉ Kısa çalışma, ücretsiz izin uygulaması ve nakdi destek ödemeleri için kullanılan İşsizlik Sigortası Fonu’nda prim gelirleri yüzde 40 azaldı. Primlerin iki katına çıkarılması öngörülüyor.

◉ Havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurtiçine ilişkin harcamalarda taksit süresi 12 aydan 18 aya çıkarıldı.
◉ Yayıncı Can Öz ve müzisyen Harun Tekin, ‘Anormal Şartlar Altında’ podcastinde, ‘aydın düşmanlığı’ kavramını konuşuyor ve “Entelektüeller gerekli mi?” sorusuna yanıt arıyor.

◉  Agora Images’in düzenlediği, ‘2020’nin En İyi Hava Fotoğrafları Yarışması’na katılan en iyi 30 fotoğraf

◉ Sosyolog Ulus Baker’den ‘Hasta kimdir?’: “Fabrika işçi için bir sorundur, tıpkı hastanenin hasta için bir sorun oluşturduğu gibi…”

◉ Bir şoförün kamerasından yol görüntüleriyle, Britanyalı trip-hop grubu Massive Attack’ın BBC için 1994’te hazırladığı liste….

◉ Spotify, süper kahramanların podcastlerini yapmak için DC Comics ve Warner Bros ile anlaştı. Şirket kısa bir süre önce, Kim Kardashian West ile bir podcast anlaşması yapmıştı.

İstanbul ‘bisiklet şehri’ olur mu: Mevcut 189 km’lik bisiklet yolunun 1000 km’ye çıkarılmasının hedeflendiği şehrin bisiklet yolları test ediliyor.
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın