Günün menüsü: At burger, boyalı çay, jelatinli yoğurt

Günün sözü

Türk Tabipleri Birliği: “Salgın sırlarla yönetiliyor.”

Facebook
Twitter
Instagram
Twitter ‘fişi çekti’: Hükümete yakın ‘troll’ hesaplar kapatıldı

Twitter, AKP’ye yakın olan ve iktidarı eleştirenleri hedef gösterdiğini belirlediği Türkiye merkezli 7 bin 340 hesabı kapattı. Ayrıca, Çin devletiyle bağlantılı 23 bin 750 ve Rusya devletiyle bağlantılı bin 152 hesap kapatıldı.

+ Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Twitter’ın PKK ve FETÖ gibi Türkiye’ye düşman yapıların kara propaganda faaliyetlerine kol kanat germe isteği ve Türk siyasetini dizayn etme hevesi net bir şekilde görülmektedir” dedi.

+ Twitter kullanıcısı Ata Mert Binicioğulları, hükümete yakın troll hesapların faaliyetlerini Medyascope yayınında anlatıyor.

Cumhurbaşkanlığı: Konser maliyeti paylaşımı yapanlar için hukuki işlem başlatılacak

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan ‘İstanbul Yeditepe Konserleri’ ile ilgili açıklama geldi. Konserlerin 30 milyon liraya mal olduğu yönündeki haberlerin gerçek dışı olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, bu yönde paylaşım yapanlar hakkında da hukuki yollara başvurulacağını duyurdu.

+ Cumhurbaşkanlığı’nın 60 sanatçının katılımıyla YouTube aracılığıyla düzenlediği konserlerin 30 milyon liraya mal olduğu öne sürülmüştü. Youtube istatistiklerinde, konserlerin izleme sayısının düşük olduğu görülmüştü.

İfade veren Başbuğ: TBMM’nin manevi şahsiyetini hedef almam 

Genelkurmay eski başkanı emekli orgeneral İlker Başbuğ, ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçlarından başlatılan soruşturmada ifade verdi. Başbuğ, “TBMM’nin manevi şahsiyetini hedef alan bir konuşma veya davranışım söz konusu olamaz.”

+ Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘siyasal ve askeri casusluk’ soruşturması kapsamında gözaltına alınan OdaTV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ile astsubay E.B. tutuklandı.

+ İstanbul Büyükşehir Belediyesi verilerine göre, mayıs ayında kentteki toplu taşımada yolculuk sayısı yüzde 68, 60 yaş üstü yolcularda ise yüzde 78 artış görüldü.

Fotoğraf: Hilmi Hacaloğlu
+ Tarım Bakanlığı sahte gıda ürünlerinin listesini paylaştı. Listeye göre kırmızı pul biberde ve siyah çayda boya, tantuni, dana köfte ve tavuk dönerde at eti, yoğurtta jelatin tespit edildi.

+ Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mücahit Dilekmen’in hazırladığı ‘Çocuk Gelişimi 2’ dersinin notlarında ‘Aile içi cinsel istismarın nedenleri’ arasında şunlar yer aldı: “6-8 yaşında kız çocuğu olmak”, “Küçük kızda aniden gelişen baştan çıkarıcı tavırların varlığı.”

+ Ülke Tv yayınındaki sözleri nedeniyle Sevda Noyan hakkında ‘halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ suçundan, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

+ Karayoluyla yurtiçi yolcu taşımacılığında 31 Temmuz’a kadar uygulanmak üzere belirlenen tavan ücret tarifesinde, yaklaşık yüzde 25 indirim yapıldı.

+ İstanbul Ekonomi Araştırma’nın 12 ilde, bin 537 kişiyle yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 65’i Türkiye’de ırkçılık olmadığını düşünüyor. Yüzde 58 de ‘George Floyd’un öldürülmesi gibi bir olay’ın Türkiye’de yaşanmayacağı görüşünde.

+ Covid-19 sebebiyle birçok spor organizasyonu ertelendi, iptal edildi veya son haliyle bitirildi. Federasyonların iptal kararı almakta en zorlandığı spor ise kuşkusuz bir şekilde futbol oldu. Türkiye’de futbol liglerinde santra düdüğü bu akşam (cuma) çalıyor. Kapsül editörlerinden Doruk Karaca‘nın, Türkiye ve Avrupa liglerindeki son durumu kaleme aldığı yazısını buradan okuyabilirsiniz.

+ Öğrencilerine çevrimiçi sınav yaptığı sırada ekrana porno görüntüler yansıtan Atılım Üniversitesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Kaval, istifa etti. Kaval kendini, “Çocuklar soru sordu. Zoom’dan çıktığım sırada geçmişte kalan bir reklam ekranda belirmiş” sözleriyle kendini savundu.

+ İstanbul’da Covid-19 pozitif tanısı konmuş polis sayısı 700’ü geçti.

Bilim Kurulu kulisi: Maske takmayanlara cezai yaptırım önerildi 

Bilim Kurulu, ‘normalleşme’nin ardından kurallara uyulmadığını tespit etti. Kurul, özellikle kapalı alanlarda maske takmayanlara cezai yaptırım uygulanması, vakaların öngörülmeyen bir şekilde arttığı illerde sokağa çıkma yasağı dahil, bazı tedbirlerin uygulanması önerilerinde bulundu.

+ Sen ne düşünüyorsun? Türkiye’de hafta sonlarında sokağa çıkma yasağı devam edilmeli mi?

◉  Evet
◉  Hayır

TTB: ‘Vakalar hafifledi’ sözlerini hayretle izliyoruz
Türk Tabipleri Birliği (TTB), bakanlığın “Vakalar hafifledi” yönündeki açıklamalarını hayretle izlediklerini söyledi. Akademik çalışmaların bunun tam tersini ortaya koyduğunu aktaran TTB, bakanlığa “PCR testi negatif olan ancak COVID-19 tedavisi alan kaç hasta var?” sorusunu yöneltti. TTB, ilk dalganın henüz tam olarak bastırılmadığını da ekledi.
İfade veren Başbakan Conte: Bilim ve vicdana uygun hareket ettim

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, kuzeydeki Lombardiya bölgesinde salgına karşı tedbir almakta geç kalındığı gerekçesiyle açılan soruşturmada savcıya ifade verdi. Conte bugün birçok gazetede yayımlanan ortak söyleşisinde, yine aynı kararları alacağını söyleyerek “Bilim ve vicdana uygun hareket ettim” dedi.

+ Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs tedavisinde kullanılan ‘Favipiravir’ adli ilacın yerli sentezinin üretildiğini açıkladı.

+ Kırklareli Valisi, Vize’de bir mahalleyi karantinaya aldıran vakanın İstanbul kaynaklı olduğunu söyledi. Kentte vakaların arttığını belirten Batman valisi de “Yeni normale Batmanlılar alışamadılar. Sanki salgın bitmiş, her şey normale girmiş gibi bir tavır içinde olan vatandaşlarımız var” dedi.

+ Türkiye’nin komşularında Covid-19 salgını ne aşamada, sınır kapılarında son durum ne?

+ Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın: “Sıcağın virüsü engelleyici bir etkisinin olmadığı Diyarbakır ile ortaya çıktı.”

+ Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, aşı çalışmalarının şu an 3. fazında olduğunu, bir sonraki fazda otoriteler tarafından onaylanma aşamasından geçeceğini paylaştı. Kara, “Şu an FAZ 3’te olan aşının Ekim-Kasım ayı gibi kullanılabilme ihtimali görünmekte” dedi.

+ Türk Fizyoterapistler Derneği, COVID-19’u geçirenlerin solunum, kalp damar ve kas iskelet sistemlerinde farklı sıkıntılar oluşabileceğini belirterek, “Korona geçiren herkes fizik tedavi hizmetinden yararlanmalı” çağrısı yaptı.

+ ABD’li ilaç şirketi Moderna, ‘mRNA-1273’ adı verilen potansiyel yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı için üçüncü aşama klinik denemelere başlamak üzere onay aldı.

Miçotakis: Türkiye haklarımızı ihlal ederse ciddi sonuçları olur

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis,Türkiye ile Libya arasında yapılan anlaşmanın geçersiz olduğunu savundu ve “Türkiye egemenlik haklarımızı ihlale teşebbüs ederse bunun ciddi sonuçları olacaktır” diye konuştu. Miçotakis, Türkiye’nin karşısında sadece Yunanistan’ı değil Avrupa’yı bulacağını da söyledi.

ABD’den Türkiye’ye verilmeyen F-35’lerin modifiye edilmesine onay

ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi, F-35 savaş uçaklarından 95 adet üretilmesi için 9,1 milyar dolarlık bütçeye onay verildiğini açıkladı.

+ Türkiye’nin sipariş ettiği 100 uçak, ‘S-400 krizi’ nedeniyle Türkiye’ye teslim edilmemişti. Türkiye ayrıca, savaş uçaklarının üretim sürecinden de çıkartılmıştı.
+ Türkiye; İran hariç, kapatılan tüm sınır kapılarını açtı.

+ İngiltere Başbakanı Boris Johnson, eski başbakan Winston Churchill’in heykelinin hedef alınmasını ve saldırıya uğrama ihtimaline karşı tahta panolarla kaplanmasını ‘saçma ve utanç verici’ olarak değerlendirdi.

+ Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin eşi Olena Zelenska’da Covid-19’a rastlandı. Cumhurbaşkanı Zelenski hafta başında, sokağa çıkma kısıtlamaları kurallarını ihlal ettiği için ceza almıştı.

+ Hollanda’nın Rotterdam şehrinde çocuklara Kur’an dersi veren bir imamın, öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. Polisin olayla ilgili inceleme başlattığı, 25 yaşındaki Kur’an hocasının ise Türkiye’ye kaçtığı belirtildi.

+ ABD’de yaşayan bir iPhone kullanıcısı Apple’a 1 trilyon dolarlık tazminat davası açtı: “Arıza nedeniyle cihazımı Apple Store’a götürdüm. Telefonum, eski bir iPhone modeli ile değiştirildi. Bu modelde şifreleri sıfırlamak ve uygulamaları yeniden indirmek zorunda kaldım.”

İmamoğlu’ndan ‘tansiyon yükselten’ taksi projesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, taksilerle ilgili kiralama modeli üzerinde çalıştıklarını açıkladı. İstanbul’a beş bin yeni sarı taksi kazandıracaklarını söyleyen İmamoğlu, “Elbise tek tip olacak, üç vardiya çalışacak. Elektronik sistemle donatıyoruz bu beş bin taksiyi. QR koduyla, İstanbulkart’la beraber taksi paranızı ödeyeceksiniz” diye konuştu.

+ Taksi projesini değerlendiren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkan Vekili Veli Yurt, “Haberimiz yoktu, taksici esnafı üzüntüyle karşıladı. Bütün esnafımızın tansiyonu şu an yükselmiş durumda” dedi.

Bodrum boş kaldı: Şezlong ücretleri kaldırıldı

Normalleşme sürecine rağmen Bodrum sahilleri boş kaldı. Salgın öncesi astronomik ücretler ödenen deniz kenarındaki şezlong ve localara turist gelmeyince, bazı sahillerdeki ücretler kaldırıldı.

ABD Merkez Bankası FED, ekonomik görünüme yönelik olağanüstü bir belirsizlik bulunduğunu, bu nedenle de ekonomik durgunluğun hasarının oldukça kalıcı olabileceği uyarısını yaptı.

+ Birleşmiş Milletler, salgın sonrası dünya üzerinde 400 milyon kişinin daha ‘aşırı yoksul’ konumuna düşebileceğini açıkladı.

+ Covid-19 salgınının en yoğun yaşandığı nisan ayında sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 31,4 daraldı. Piyasalarda sanayi üretim endeksinin yüzde 25 gerilemesi bekleniyordu.

‘Bekçiler size hangi duygularla dokunacaklar?’ 

Mine Söğüt: Ellerinde silahlar kalplerinde kim bilir hangi karanlıklar. Şehrin dört bir yanına dağılacaklar. Kimliklerinize bakacaklar. O kimliklere baktıklarında ne görecekler? Halihazırda polisin de gördüğünü mü? Bir Kürt? Bir Türk? Bir Suriyeli? Bir Rus? Bir Afgan? Bir Faslı? Gerekli görürülerse üstünüzü arayacaklar. O bekçiler size hangi duygularla dokunacaklar? Bir eşcinselseniz, transsanız, lezbiyenseniz, tuhaf giyimliyseniz, sizden kuşkulandıklarında… aslen neden kuşkulanacaklar?

‘Hükümet misilleme olarak Twitter erişimini engeller mi?’

Emre Kızılkaya: “Davutoğlu tasfiye edilirken AKP içinde trol ve botların faydasına inananların iktidarı sürüyor gibi görünüyor. Ama bugün de iktidar partisi içinde bu trol ve botlardan medet umanlara karşı kayda değer itirazlar olduğunu, oradaki kaynaklarımızdan biliyoruz. Spesifik olarak trol ve botlarla ilgili görüşleri ne olursa olsun, kamuoyuna açıklanan resmi politikalarda bile iktidarın, bir kamusal alan olarak sosyal medyaya da bir ‘intizam’ verme girişimlerini sürdürdüğünü görüyoruz.”

‘FETÖ’vari bir yargılama mı olacak?’

Fatih Altaylı: Yine başladı ajanlık suçlamaları. İki gazeteci bu suçlama ile tutuklandı. Kimseyi peşin peşin savunacak halim yok. Bekliyoruz. Bakalım tutuklamaya karar verenler bu gazetecilerin kimin için ajanlık yaptığını elde ettikleri bilgileri kime verdiklerini iddianameye koyabilecekler mi? Yoksa ‘Ajandır ajan’ diye FETÖ’vari bir yargılama mı olacak.

12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde Adana, Konya ve Şanlıurfa’dan mevsimlik tarım işçileri Abdullah, Ayşe, Hasan, Leyla, Yusuf ve Zeynep anlatıyor
YouTuber Kirt Connor, bir bilgisayar programı tarafından bestelenen hayali bir Metallica şarkısını kaydetti: ‘Deliverance Rides’
Sony, yeni oyun konsolu PlayStation 5’i ve konsoldaki bazı oyunları tanıttı. PlayStation 5, Microsoft’un rakip Xbox Series X’iyle birlikte yıl sonundan önce satışa çıkacak.
Kolja’dan ‘Year Zero’ için hazırlanan bir hafta sonu seti: ‘Nicetry’
Gazetecilikte 50. yılını geride bırakan Uğur Dündar’ın hayatını anlatan belgesel: ‘Olağanüstü Bir Hayat’
Fotoğraflarla: Kuşadası’nın ilk köpek parkı hizmete açıldı.
‘Yine Yeni Yeniden 90’lar podcastinin ‘Pop Müzikte Şiir’ bölümünde, şiir ve müziğin ilişkisi Orhan Veli, Atilla İlhan ve küçük İskender gibi şiirleri bestelenen şairlerle ele alınıyor.
bantmag editörleri seçti: Filmi çekilesi 20 kitap
Yürümenin tesellisi: “Yalnız yürümenin ayrı bir hazzı olsa ve düşünmeye daha çok imkân verse de birisiyle konuşarak ya da susarak ilerlemenin başka bir tadı var.”
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın