Halk, belediyelere ‘engelden’ rahatsız

📣 Günün sözü
Türkiye’de devlete ait bir enerji santralinde çalışan işçi: “Virüsü alır, bir de iş arkadaşlarıma bulaştırırsam, bir grup izole olursa diğerlerinin iş yükü çok artar. Onlara da bulaşırsa herkes izole olmak zorunda kalır, eleman kalmaz, santral durur. Bunun vebali çok ağır.”
👨🏻‍🔧👩🏭 1 Mayıs
● Tüm emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlu olsun1 Mayıs 1886’da ABD’de işçiler günlük çalışmanın sekiz saate indirilmesi talebiyle iş bıraktı. Gazeteciler haberin tüm dünyaya yayılmasını sağladı. İşçi sınıfı bu talebi sahiplendi. 1889’da Paris’te toplanan İkinci Enternasyonal, 1 Mayıs’ı ‘Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’ ilan etti.

● Covid-19 gölgesinde 1 Mayıs

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) Beşiktaş’taki genel merkezinde bir araya gelen DİSK yöneticileri ve milletvekilleri, çelenk bırakmak için Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Polis, Covid-19 salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaları gerekçe göstererek yürüyüşe engel oldu. Gruba müdahale eden polis, 15 sendika yöneticisini gözaltına aldı.

  • Kadıköy’de de 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen yurttaşlar polis tarafından gözaltına alındı.
  • İstanbul Valiliği’nce yapılan açıklamada, gözaltına alınanların savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı duyuruldu. Valilik ayrıca 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne özel Kıraç konseri düzenledi. Konser, radyo ve televizyon kanalları ile sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı.
  • Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamasına en son 2012 yılında izin verilmişti. 2012’deki 1 Mayıs kutlamalarında yaşananları gazeteci Banu Güven anlatıyor…
📰 Gündem
● RTÜK talep etti, Netflix dizinin o bölümünü kaldırdı

Netflix, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) talebi üzerine ‘Designated Survivor’ dizisinin bir bölümünü Türkiye’de yayından kaldırdı. Kaldırılan bölümde oyuncu Troy Caylak tarafından canlandırılan Fatih Turan adındaki Türkiye’nin cumhurbaşkanı olan bir karakter, Kiefer Sutherland’in canlandırdığı ABD başkanı Tom Kirkman ile karşı karşıya geliyordu.

▶︎ Yapım daha önce Türkiye’de, dizideki ABD başkanı karakterin Türkiye yönetimi ve Türkiye’de gerçekleşen darbe girişimiyle ilgili sözleri yüzünden de eleştirilmişti.

● ‘Halk, belediye yardımlarının durdurulmasını onaylamıyor’

Metropoll’ün ‘Türkiye’nin Nabzı’ araştırmasının Nisan ayı sonuçları yayınlandı.

  • Fox TV’nin akşam ana haber bülteni yüzde 39,3 ile en çok izlenen haber programı olurken, onu yüzde 11,2 ile ATV haber takip etti.
  • Yüzde 49,6 Haluk Levent’in kurduğu AHBAP derneğinin faaliyetlerini beğeniyor.
  • Halkın yüzde 24,2’si temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda.

● Alarm: İstanbul’un suyu 15 günde yüzde 2,3 azaldı

İstanbul’a su sağlayan 10 barajdaki doluluk oranı, son 15 günde yüzde 2,3 azaldı. 16 Nisan’da yüzde 70,17 olan barajların doluluk oranı, 30 Nisan’da yüzde 68,56’ya düştü. Geçen yılın aynı dönemine göre, barajların doluluk oranı yüzde 25,8 daha az. Bu yıl yüzde 68,56’lık oran, son 10 yılın en düşük ikinci seviyesi.

● ‘İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemde yok’

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’nin olası kapatma açıklamalarının ardından İncirlik üssünün çalışma düzeninde herhangi bir değişikliğe gidilmediğini ve üssün kapatılmasının gündemde olmadığını belirtti.

● CHP lideri İmam Hatipliler Derneği üyeleriyle görüştü

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Genç İmam Hatipliler Derneği üyeleriyle video konferans görüşmesi yaptı: “İslam dünyasında bir çığır açmanız lazım, yeni bir felsefe, yeni bir anlayış ortaya koymanız lazım. İnsanları birbirine düşüren kin, nefret ve öfkeyle, intikam duygusuyla yola çıkan bir anlayışı elinizin tersiyle itmeniz lazım.”

  • Derneğin başkanı Muhammet Samet Akkaya: “Gerçekleştirdiğimiz görüşmede karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Son günlerde gündeme gelen bazı konular hakkında görüşlerini ve düşüncelerini dinledik.”
🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Bakan Fahrettin Koca: “Tedbirde dikkatli olalım. Dışarıdaki hava tabloyu değiştirebilir.”

– Bugünkü test sayısı: 41 bin 431
– Toplam test sayısı: 1 milyon 75 bin 48
– Yeni vaka sayısı: 2 bin 188
– Toplam vaka sayısı: 122 bin 392
– Vefat sayısı: 84
– Toplam vefat sayısı: 3 bin 258
– İyileşen hasta sayısı: 4 bin 922.
🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyon 357 bini geçti, vefat sayısı 237 bini aştı. İyileşen hasta sayısı ise 1 milyon 67 bin 670.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 105 bin 34 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● İddia: Koronavirüs taşıyıcılarını, bulaştırıcı olmadan tespit eden test geliştirildi

ABD ordusunun koronavirüs taşıyıcılarını bulaştırıcı olmadan tespit edebilen bir test geliştirdiği öne sürüldü. Projenin koordinatörleri, bu test ile birlikte virüs bulaşmış bir kişinin, bulaştığı andan 24 saat sonra tespit edilebileceğini belirtiyor. Virüsün bulaşıcı hale gelmesi ve vücutta semptom göstermesi ise bundan birkaç gün sonra gerçekleşiyor.

● Akasya ve Akbatı alışveriş merkezleri 1 Haziran’da açılıyor
Akiş GYO, salgın sebebiyle 19 Mart’ta kapanan Akasya ve Akbatı AVM’lerinin 1 Haziran’da açılacağını duyurdu. Firma, AVM’lerde virüse karşı tedbirler alındığını ve haziran ayında dükkanlara kira desteği sağlanacağını belirtti.
🌍 Dünya
● Trump: Flynn tamamen aklandı

🇺🇸 ABD Başkanı Donald Trump, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in 2017’de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerince yalan beyana zorlandığını gösteren belgelerin ortaya çıkmasına ilişkin “Flynn tamamen aklandı” yorumunda bulundu.

● Biden’dan cinsel saldırı iddialarına yalanlama

🇺🇸 Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Joe Biden, 27 yıl öncesine dayandırılan cinsel saldırı iddialarını yalanladı.

● Bolsonaro’dan DSÖ’ye ‘suçlama’: Eşcinselliği teşvik ediyor

🇧🇷 Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) teşvik ettiği evde kalma ve sosyal mesafe kurallarını protesto etti. Konuya illişkin bir Facebook paylaşımı yapan Bolsonaro, DSÖ’yü çocuklar arasında eşcinsellik ve mastürbasyonu teşvik etmekle suçladı.

● ‘Taş pişiren’ kadına yardım yağdı

🇰🇪 Kenya’da evinde yiyecek olmayan bir kadın, sekiz çocuğuna yemek geleceğine inandırmak için ocakta taş pişirirken görüntülendi. Görüntülerin haber olması üzerine kadına yardım yağdı.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● İstanbul’un enflasyonu açıklandı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Nisan 2020 fiyat indekslerini açıkladı. Buna göre nisanda İstanbul’da, perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan ‘İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’ bir önceki aya göre yüzde 1,04, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yüzde 0,83 arttı.

● İddia: Varlık Fonu zarar ediyor

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Varlık Fonu’nun zararda olduğu iddia ediliyor. Uzmanlar, Varlık Fonu’nun yakın gelecekte Türkiye ekonomisinde olumlu bir rol oynamasının mümkün olmadığını söylüyor: “Norveç ve Suudi Arabistan gibi varlık fonu olan diğer ülkelerden farklı olarak cari fazla değil cari açık veren Türkiye ekonomisinde bu tür oluşumlar ekonomiye fayda sağlamaktan uzak.”

💬 Köşe vuruşu
● Ayakkabı bağcığı kadar değerimizin olmadığını bilerek, hissederek yaşamak…

Murat Sevinç: “Doğru, gündem değişikliği çabası çok açık ve doğru, rejim de böyle böyle değişiyor. Bir adım at bekle, bir adım daha at bekle, bir adım daha! Her şey herkesin gözünün önünde olup bitiyor. Muhalefet, o esnada işine gelmeyenleri, riskli bulduğu adımları görmezden gelerek, azımsanmayacak miktarda yağ sürüyor iktidarın ekmeğine. Türkiye’nin bir ‘din devleti’ vs. olacağı yönünde kaygılı değilim. Buna mukabil bir din devleti olmadan, hatta adını hiç koymadan da, özellikle muhalifler açısından yaşanmaz, nefes alınamaz hale getirilebilir bir ülke…”

●  1 Mayıs, işçinin ve emekçinin ‘korona’sı

Mine Söğüt: “Salgın sonrasına dair olumlu düşler kurarken aldığınız her rahat nefesin ardında…. Bir işçinin göz göre göre resmen tehlikeye atılan hayatı var. Sanmayın ki böyle bir zamanda işçinin ve emekçinin o zorlu hayatını tehlikeye atan… Gerçekte sizi de adamdan sayar.”
🤥 Yalan dünya
● Medya, Ali’nin hikayesini doğru aktaramadı

27 Nisan 2020 tarihinde Türkiye’de yoğun kullanıcı trafiğine sahip Sabah, Mynet, Ahaber, gibi sitelerde bir haber yer aldı. Demirören Haber Ajansı’na dayandırılan habere göre, Adana’da polisin kontrol yaptığını görünce kaçan Suriyeli Ali A. (19), ‘dur’ ihtarına da uymayınca, bacağından vurularak yakalandı ve sonrasında da hastanede tedavi altına alındı. Bazı haberlerde ise gencin yanlışlıkla vurulduğu belirtiliyordu.

Haber sosyal medyada ve haber sitelerinde yayıldıktan birkaç saat sonra, gerçeğin göründüğü gibi olmadığı ortaya çıktı. Teyit’ten Emre Saklıca, Ali’nin gerçek hikayesinin medya tarafından neden doğru aktarılamadığının izini sürüyor.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Lionel Messi, kariyerinin ilk golünü, Albacete’ye karşı 15 sene önce bugün attı.
💾 Teknoloji
● Facebook, komplo teorisyeni David Icke’ın hesabını kapattı

Facebook, komplo teorisyeni David Icke’ın resmi hesabını ‘sağlık hakkında zarara yol açabilecek şekilde yanlış bilgi yaydığı’ gerekçesiyle kapattı. Icke 5G ağlarıyla koronavirüsün yayılması arasında bir bağ olduğunu iddia eden paylaşımlar yapıyordu. Bir videosunda da virüsün arkasında Yahudi bir grubun olduğunu öne sürmüştü.

🎧 Günün podcasti
● Devam Filmi

Sokaktan kovulan toplumsal hareketlerin dijital mecralarda olması, salgın günlerinde nasıl şekilleniyor? Akademisyen Emre Tansu Keten, gazeteci Seçil Türkkan’a anlatıyor.

📖 Ne okusam?
● Şu ‘cover’ dedikleri

90’lı yıllardaki gece hayatında ‘cover’ yapan gruplar ve sahne aldıkları ‘Flatline’, ‘Kemancı’, ‘Hayal Kahvesi’ gibi mekanlara doğru bir yolculuk. Bahsi geçen gruplar daha sonra, Duman, Athena, Kurban gibi başka gruplara ve Şebnem Ferah, Teoman, Aylin Aslım, Melis Danişmend gibi solo kariyerlere doğru yelken açacak.

📺 Ne izlesem?
● 1 Mayıs 1977’de neler yaşandı?

‘Kanlı 1 Mayıs’ olarak anılan 1977 yılında Taksim’de yaşananlar, Mehmet Ali Birand’ın ekibiyle hazırladığı ’12 Eylül’ belgeselinden bir kesitle, dönemin tanıkları tarafından anlatılıyor.

🎵 Ne dinlesem?
● ‘Afrobeat’ efsanesi Tony Allen hayatını kaybetti 
Afrika’nın yerel müziğini ABD’de doğan ezgilerle birleştirerek ‘Afrobeat’ türünü yaratıp dünyaya sunan Nijeryalı müzisyen Tony Oladipo Allen, 79 yaşında hayatını kaybetti. Menajeri, henüz tespit edilemese de, Covid-19 kaynaklı bir ölüm olmadığını duyurdu.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın