Günün sözü

● Babası tarafından hortumla dövülerek öldürülen 10 yaşındaki Ceylan Aslan’ın annesi Rukiye Mat: “Ben ölseydim kızım yaşayacaktı.”

Tarihte bugün

● Çernobil: 34 yıl önce neler yaşandı? Risk devam ediyor mu? 

34 yıl önce bugün, 26 Nisan 1986’da, o dönem Sovyetler Birliği’ne bağlı olan Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 130 kilometre kuzeyindeki Çernobil kenti, insanlık tarihinin en korkunç çevre felaketlerinden birine sahne oldu.

Gündem

 • ‘Sahte limon’ haberi soruşturmasında gözaltılar

Mersin’in Erdemli ilçesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında kurgu haber yaptıkları belirtilen dört kişi gözaltına alındı.

       • Gazeteci İsmail Saymaz kameraman Mahmut Dölek’in AKP üyesi, çiftçi Ömer Tuncel’in AKP ilçe yöneticisi, kaydı çeken Emrah Toraman’ın AKP gençlik kollarından Demokrat Parti’ye geçtiğini, arsa sahibi Burhan A.’nın da AKP yöneticisi olduğunu iddia etti. 
       
       • Sabah gazetesi ise gözaltı haberini ‘CHP kumpası’ başlığıyla duyurdu. Haberde gözaltına alınan şahısların AKP üyeliği ile ilgili herhangi bir bilgi verilmezken, Ömer Tuncel’in eski Demokrat Parti yöneticisi olduğu belirtildi.  

● AKP’li Şahin ‘hızlı döndü’: Cumhurbaşkanımıza aykırı beyan olmaz

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li başkanı Fatma Şahin, katıldığı radyo programında, “Ankara ve İstanbul belediyelerine FETÖ ve PKK benzetmesini doğru bulmuyorum” dedi. Sözlerinin gündem olmasından sonra açıklama yapan Şahin, ‘düzeltmede’ bulundu: “Cumhurbaşkanımızın belirlediği politikalara aykırı beyanda bulunmamız söz konusu olamaz.”

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’li büyükşehir belediyelerinin yardım kampanyalarının engellenmesi için “CHP’li belediyelerin salgınla mücadele kurallarını hiçe sayarak giriştikleri şov yapmaktır. Bu tür teşebbüsler özellikle FETÖ ve PKK gibi örgütler tarafından denenmiştir” demişti.


● 5 Haziran Diyarbakır saldırısı davasının gerekçeli kararı açıklandı

Dava avukatı Kazım Bayraktar, beraat eden Burhan Gök ile ilgili “Sanki biz hiçbir delil göstermemişiz, sunmamışız gibi bir gerekçeli karar yazılmış” dedi

● Ali Nesin yatılı lise kuruyor

Matematik Profesörü Ali Nesin, Şirince’deki Nesin köylerine bitişik lise kurmaya hazırlanıyor. Bir yıl İngilizce hazırlık dersleri okutulacak, lise yatılı olacak.

● Kargo çalışanları: Biz de müşteriler de risk altında

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında yüz milyonlarca insanın evinde karantinaya girmesiyle birlikte internet üzerinden alışverişlerde artış yaşanıyor. Paketleri evlere taşıyan kargo çalışanlarıysa iş yüklerinin arttığını, ancak virüsten korunmaları için gereken önlemlerin yeterince alınmadığını söylüyor.

       • 🎥 Kimliğini gizli tutan bir kargo çalışanı: Şirketler çalışanların sağlığını gözetmiyor ve insani taleplerimizi görmezden geliyor. 

Ne izlesem?

● Arte TV, Joan Baez’in 2018’de Paris’teki Olympia’da verdiği konserin tam kaydını erişime açtı. 92 dakikalık konser kaydı 17 Mayıs’a kadar ücretsiz olarak izlenebilecek.

Covid-19

Türkiye:

📉 Resmi rakamlara göre, son 20 gün içinde yeni vaka sayısının en düşük olduğu gün.

– Yeni vaka sayısı: 2 bin 357

– Toplam vaka sayısı: 110 bin 130

– Vefat sayısı: 99

– Toplam vefat sayısı: 2 bin 805

– İyileşen hasta sayısı: 3 bin 558.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyona yaklaştı, vefat sayısı 205 bini aştı.

🇺🇸 ABD, 970 bin 352 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

 • Hava kirliliği içerisindeki parçacıklarda koronavirüse rastlandı

  💨 Hava kirliliği içerisindeki parçacıklarda yeni tip koronavirüstespit edildi. Bilim insanları, virüsün bu şekilde daha uzun mesafe katetmesine ve daha fazla insanın enfekte olmasına yol açıp açmadığını anlamaya çalışıyor.

● Pilot il Antalya: İllerin virüs yükü tespit edilecek

Sağlık Bakanlığı yeni kararlar alabilmek için her ilin virüs yükünün tespit edilmesine karar verdi. Pilot il seçilen Antalya’da numuneleri diş hekimleri toplayacak. Çalışma, turizm sezonu nedeniyle önem taşıyan Antalya’dan başlatıldı.

● Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye destek: Bilim Kurulu’nun sözcüsü olmalı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, karmaşa yaşandığı gerekçesiyle Bilim Kurulu’na sözcü tayin edilmesini öneren MHP lideri Devlet Bahçeli’ye destek verdi. Kılıçdaroğlu bu kişinin, siyasetten arındırılmış bir yetkili olması gerektiğini kaydetti.
 

 • İsveç’te Covid-19 hastası Türkiye vatandaşı Ankara’ya getirildi

  İsveç’te yüksek ateş ve nefes darlığına rağmen hastanede tedavi edilmeden evine gönderilen Covid-19 hastası Emrullah Gülüşken, ambulans uçakla Ankara’yagetirildi.

  ● Salgın, çocukların gelişimini de olumsuz etkiliyor

  Çocuk sağlığı uzmanları, salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaların çocukların gelişimine olumsuz etkileri olabileceğini belirtiyor. Özellikle temas yasağı ve hapsedilmişlik hissi çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilir.

Günün podcasti

● Film Koması

Kendisini ‘sinema insanı’ olarak tanımlayan Melikşah Altuntaş, sinemaseverlere yönelik konsept listelerle birlikte, sinema dünyasının ilginç olaylarını mercek altına alıyor.

Günün söyleşisi

● ‘S-400’ler hedef olabilir’

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda şube müdürlüğü ve savunma alanında danışmanlık yapan Dr. Sıtkı Egeli: “S-400’ler Türk hava savunma unsurlarına entegre edilmeden kullanılırsa kendileri kolay hedef olur.

Bir hikaye

● İkinci Dünya Savaşı yıllarında cep telefonu, internet ve hatta Instagram olsaydı nasıl olurdu? Peki ya küçük bir kız çocuğu, soykırım günlerinde neler yaşadığını, hissettiğini, korkularını tüm dünyayla anlık olarak paylaşabilseydi? 1.4 milyon takipçili Eva.Stories adlı Instagram hesabı, 13 yaşındaki Macar Musevisi Eva Heyman’ın gerçek yaşam öyküsünden esinlenerek Instagram hikayeleri paylaşıyor.

Müzik

● Erivan Radyosu’nun 900 şarkılık Kürtçe arşivi dijital platformlarda 

Geçtiğimiz yıl çalışmalarına başlayan Kürt-Alman Kültür Enstitüsü (Deutsch-Kurdisches Kulturinstitut), yarım asır yayın yapan Erivan Radyosu Arşivi’nde yer alan 900 eseri YouTube kanalı başta olmak üzere tüm dijital platformlarda yayınlamaya başladı.

Dünya

● İtalya’da ‘stratejik’ sektörler üretime başlıyor

🇮🇹 İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Covid-19 nedeniyle duran imalat sanayinin 4 Mayıs’ta üretime başlayacağını, okullarınsa eylülde açılacağını söyledi.

● Önce çocuklar: İspanya’da 14 yaş altı sokağa çıktı
 

🇪🇸 İspanya’da yapılan bazı gevşetmeler kapsamında 43 gün aradan sonra 14 yaş altındaki çocuklar sokağa çıkmaya başladı. Ülkedeki yaklaşık 6 milyon çocuğu kapsayan karar gereği, 14 yaş altı çocukların yanlarında bir aile üyesi olması şartıyla bir saatliğine ve sadece evin bir kilometre çevresinde sokağa çıkmasına izin veriliyor.

Ekonomi & İş dünyası

● ÇAYKUR’un üç yıllık zararı 1,5 milyar liraya ulaştı!

Varlık Fonu’na devredildikten sonra zarar etmeye başlayan ÇAYKUR’un üç yılık toplam kaybı 1 milyar 559 milyon lira oldu.

● Karantinanın yıldızı: Puzzle

Birleşmiş Markalar Derneği’nin yaptırdığı araştırmaya göre, karantina döneminde internet alışverişinde en çok tercih edilen ürün puzzle (yapboz) oldu. İkinci sırada oyuncu koltuğu yer alırken, üçüncü sırada ise ağda var.

Ne okusam?

● Dünyanın önde gelen sosyal kuramcılarından sayılan David Harvey: “Koronavirüse karşı kolektif bir cevaba ihtiyacımız var”

Köşe vuruşu

● Hem mafyanın avukatı, hem de demokrasi havarisi olunmaz

Mine Kırıkkanat: “Av. Uğur Poyraz gibi hem mafyanın avukatı, hem kanal kanal TV gezip devlet, hukuk, ahlak nutukları atan sosyal demokrasi havarisi olunmaz. Prof. Dr. Ümit Kocasakal gibi hem mafyanın avukatı hem ulusalcı Kemalist hukukçu da olunmaz. Kısaca hem mafya avukatı hem erdemli hukukçu olmaz! Olmaya kalkmak, en hafif tanımıyla hadsizliktir.”

● Meclis öldü, yaşasın ‘rejim’in 23 Nisan’ı

Hakkı Özdal: “Türkiye, öncesi bir yana, 12 Eylül rejiminden bu yana 40 yıldır yaşadığı çözülmenin önemli bir kavşağında duruyor. Tasfiye edilmiş cumhuriyet, bunu yapan neo-islamcı, ülkücü, Susurlukçu, ama son noktada kesinkes piyasacı ittifakın karşısında, balkonda coşarak geri dönmeyecek bir kabuğa dönüşmüştür artık.”

Yalan dünya

● Bir söylentinin peşinde: İngiltere’de 5G kulelerine saldırı sayısı 53’e yükseldi

🇬🇧 İngiltere’de 5G teknolojisini koronavirüse bağlayan komplo teorilerinden ötürü 5G kulelerine saldırı sayısı 53’e yükseldi. Bilim insanları söz konusu komplo teorisini ‘hiçbir gerçekliği olmayan bir saçmalık’ olarak tanımlarken, hükümet de iddiaların gerçek olmadığını söyledi.

Ekoloji

● ‘Dünyanın nazar boncuğu’: Konya’daki Meke Gölü kurudu

Konya’da görünümü nazar boncuğuna benzediği için ‘dünyanın nazar boncuğu’ diye anılan, yaklaşık 8 bin yıl önce iki aşamalı volkanik patlama sonucu meydana gelen Meke Gölü kurudu. Neredeyse bir avuç kadar kalan suyun rengi de mikroorganizma nedeniyle kırmızıya döndü.

● Çevreciler endişeli: Covid-19 salgını plastik kullanımını artırdı

🇹🇷 Koronavirüs pandemisi sırasında temizlik kaygılarının bir sonucu olarak Türkiye’de tek kullanımlık plastik tüketimi hızla arttı. Çevre savunucuları bu artışın gelecekte yaratacağı ekolojik etkileri yüzünden endişeli.

Ne dinlesem?

● ‘Saturday Nigh Live’a evinden katılan ABD’li müzisyen Miley Cyrus, Pink Floyd’un efsaneleşmiş parçalarından ‘Wish You Were Here’ı yeniden yorumladı.

Kapsül

BEDAVA
İNCELE