Hekimler kaygılı: Normalleşme için çok erken

🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
50 gün sonra ilk kez sokağa çıkan 84 yaşındaki Metin Dokur: “Çok üzgünüm, hayalet bir şehir gibi olmuş. Gözlerim yaşarıyor. Hayvancıklar aç. Evdeyken fark edemedim ama çıktığıma pişman oldum.”
📰 Gündem
● 19 Mayıs’la birleşti: Dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından konuştu:

  • 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
  • 65 yaş ve üstü 17 Mayıs Pazar günü 11.00-17.00, 20 yaş altı ise 20 Mayıs Çarşamba ve 22 Mayıs Cuma günlerinde aynı saatlerde sokağa çıkabilecek.
  • Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da şehirler arası giriş-çıkış sınırlandırılması sona erdi.

● Barolardan Erdoğan’a tepki: Bu tavrı kabul etmiyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin MYK toplantısında barolar ve diğer meslek odalarının seçim sisteminde değişiklik yapılması gerektiğini söylemişti, yasa değişikliği için düğmeye basmıştı. Erdoğan’ın talebine 50 baro ortak açıklamayla tepki gösterdi ve şöyle dedi: “Baroların demokratik yapısını bozacak, işlevsiz ve atıl kılacak, bağımsız ve özgür savunmaya ket vuracak hiçbir girişim ve antidemokratik tavrı kabul etmiyoruz.”

● Grup Yorum üyesi Gökçek’in mezarına saldırı

323 gün devam ettiği ölüm orucuna ara vermesinin ardından hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Göçkçek’in mezarına saldırı düzenlendi. Saldırganları, mezarlığa gelen polis uzaklaştırdı. Saldırganlar, “Teröristin mezarını istemiyoruz. Polis bir gün bekler, iki gün bekler, sonra gider. Polis giderse çıkartıp yakacağız” diyerek tehdit etti.

  •  Verdiği ifadeyle Grup Yorum üyeleri ile Çağdaş Hukukçular Derneği’ne bağlı avukatların yargılanmasına sebep olan itirafçı İ.İ., ifadesini baskı altında imzaladığını itiraf etti. İfade vermediği takdirde tutuklanacağı söylenen itirafçı, şunları aktardı: “Özgür irademle vermediğim bu ifadenin geri çekilmesini talep ediyorum, siz avukatlardan bu konuda yardım istiyorum.”
  • Hakimler ve Savcılar Kurulu, Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ın sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek hakkında inceleme başlattı. “Ben neticede bir insanım, benim de duygularım var” diyen hakim, 7 Mayıs’ta yaptığı paylaşımda, “Ölüm adın kalleş olsun” ifadelerini kullanmıştı.

● Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anan belediyeye soruşturma

6 Mayıs’ta Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan paylaşımı yapan Tekirdağ’ın Saray ilçesi belediye başkanlığı hakkında soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, Saray Belediye Başkanlığı’nın sosyal medya hesaplarından sorumlu çalışanı ifadeye çağırdı.

● Reuters: Türkiye, ‘tıp diplomasisi’ yürütüyor

Reuters, Türkiye’nin koronavirüs salgınında 61 ülkeye tıbbi yardım göndererek bir ‘tıbbi diplomasi yürüttüğü’ yorumunu yaptı. Haberde Ankara’nın, ABD ve AB ile yaşadığı gerilimleri hafifletmeye çalıştığı, Afrika ve Ortadoğu’da da nüfuzunu genişletmeyi amaçladığı belirtildi.

● TÜİK verileri: İşsizlik 1,1 puan düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayı işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Şubat 2020’de bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 502 bin azalarak, 4 milyon 228 oldu. İşsizlik oranı ise 1,1 puan düşerek, yüzde 13,6 seviyesinde gerçekleşti.

  • Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR),  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işsizlik rakamlarını değerlendirdi. “Bu verilerde Covid-19’un yarattığı ekonomik depremin sonuçları, işsizlikteki artış ve istihdam kaybı henüz yer almıyor” diyen DİSK-AR, salgının 7-8 milyon yeni işsiz yaratabileceği görüşünde.
🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Bakan Koca: “Tedbirlere uyarsak, yeni vaka sayımız yakında günde binden daha az olacak. Yoğun bakım ve solunum desteğine ihtiyaç duyan hastalarımızın sayısı azalmaya devam ediyor. ”
– Bugünkü test sayısı: 32 bin 722
– Toplam test sayısı: 1 milyon 403 bin 320
– Yeni vaka sayısı: bin 114
– Toplam vaka sayısı: 139 bin 771
– Bugünkü ölüm sayısı: 55
– Toplam ölüm sayısı: 3 bin 841
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 3 bin 89
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 95 bin 780.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 4 milyon 230 bini geçti, ölüm sayısı 285 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 516 bin 60.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 375 bin 401 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● Bilim Kurulu üyesi Azap: İkinci dalgada en korktuğumuz grup yaşlılar

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, ‘tehlike’nin henüz geçmediğini ve ikinci dalgada en çok korktukları grubun yaşlılar olduğunu söyledi. Azap’ın bu sabah katıldığı Fox TV yayınındaki açıklamalarının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

● Hekimler kaygılı: Normalleşme için erken, yeni vakalardan kaygılıyız

Ankara ve İstanbul’da görev yapan hekimler, ‘normalleşme’ adımlarının henüz çok erken olduğu görüşünde. Hekimler, hastanelerdeki hasta sayısında azalma olsa da, tedbirlerin erken gevşetilmesi durumunda vakalarda artış yaşanmasından da kaygı duyuyor.

● 3 Nisan’dan bu yana ilk kez: Vuhan’da yeni vaka

Covid-19 salgının başlangıç noktası olarak kabul edilen Çin’in Vuhan şehrinde 3 Nisan’dan beri ilk defa bir vaka tespit edildi. Ulusal Sağlık Komisyonu, Vuhan’daki vaka ile birlikte toplam 14 kişide Covid-19’a rastlandığını açıkladı. Bu rakam Çin’de 28 Nisan’dan beri tespit edilen en yüksek sayı. Salgının bulaştığı 14 kişiden 11’i, ülkenin Rusya sınırındaki Şulan şehrinde tespit edildi. Vuhan ve Şulan dışındaki diğer iki vaka ise yurt dışı kaynaklı.

 Araştırma: Her 10 kişiden altısına ücretsiz maske ulaşmadı

20-29 Nisan’da, 81 ilde, 2 bin 409 kişinin katılımıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, her 10 kişiden altısına ücretsiz maske ulaşmadı.

▶︎ E-devlet başvurusuyla ücretsiz olarak dağıtılan maskeler, geçen hafta alınan kararın ardından perakende satış noktalarında KDV dahil en fazla 1 liraya satılıyor.

 İstanbul’da her yedi haneden biri belediyeden yardım talep etti

İBB İstatistik Ofisi, İstanbul nüfusunun yüzde 12.7’sinin büyükşehir belediyesinden destek aldığını açıkladı. Hanelerin yüzde 43’ü düzenli gelire, yüzde 59.2’si sosyal güvenceye sahip değil. Sosyal destek alan hanelerin yoğunlaştığı ilçelerin başında Esenyurt, Bağcılar, Sultangazi geldi. En az destek alan ilçeler ise Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy.
 ‘Gevşeyen’ Almanya’da rakamlar terse döndü: Bulaşma katsayısı artıyor

 

Tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmeye başladığı Almanya’da, koronavirüsün bulaşma katsayısında artış olduğu bildirildi. Robert Koch Enstitüsü (RKI), güncel bulaşma oranının yüzde 1,1 olduğunun tahmin edildiğini açıkladı. Bu oran, bir kişinin 1,1 kişiye virüsü bulaştırdığından yola çıkılarak tespit ediliyor. Bu rakam Cuma günü 0,83 idi. RKI’ye göre, yayılmanın azalması için bulaşma katsayısı yüzde birin altında olmalı.

● Avrupa’da son durum: ‘Gevşeme’ ne durumda?
4 Mayıs gününden bu yana aşamalı olarak sokağa çıkan Avrupa’da ülke ülke son durum.

 

● Virüsü yenen NTV muhabiri Korhan Varol süreci kayıt altına aldı

Salgının Türkiye’de başladığı ilk günlerde koronavirüse yakalanan NTV muhabiri Korhan Varol yaşadıklarını hem kayıt altına aldı, hem de anlattı.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Bazı ithal ürünlere ek gümrük vergisi

Aralarında mücevherler, bazı elektronik ev eşyaları, zirai aletler ve makinelerin de bulunduğu çeşitli ithal ürünlere 30 Eylül’e kadar yüzde 30’a varan oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak. Söz konusu ürünler için 1 Ekim’den itibaren ise yüzde 25’e kadar değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanması hükme bağlandı.

● Sabah: ‘Hijyen’e uyan otel ve restoranlar 27 Mayıs’ta açılacak

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi, önümüzdeki hafta açıklanması beklenen hijyen genelgesini sağlayan otel ve restoranların 27 Mayıs’ta yeniden hizmete başlayacağını öne sürdü.

● BDDK, manipülasyonla suçlanan üç bankanın işlem yasağını kaldırdı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), BNP Baribas SA, Citibank NA ve UBS AG’ye 7 Mayıs günü getirdiği işlem yasağını bugün kaldırdı.  BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben dün “Üç banka yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde işlem yasağı kalkar, ama soruşturma sürecek” demişti.

● Pegasus: Mayıs sonu iç hatlarla uçuşa başlıyoruz
Pegasus Havayolları, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve bakanlığın alacağı kararlara bağlı olarak Mayıs sonu uçuşlara iç hatlarla başlamayı planladıklarını duyurdu.

🌍 Dünya
● Keskin sirke küpüne zarar: İran kendi gemisini batırdı

🇮🇷 İran devlet televizyonu, İran donanmasına ait bir geminin, yine İran donanmasına bağlı bir başka gemiyi dost ateşiyle batırdığını duyurdu. Kaza, Umman Körfezi’nde, Hürmüz Boğazı yakınlarındaki bir füze tatbikatı sırasında yaşandı.

● Fransa’da normalleşme

🇫🇷 Fransa bugün itibarıyla Covid-19 kısıtlamalarında yumuşamaya gidiyor:

  • Ülke genelinde 100 kilometreye kadar seyahat edilmesine izin verilecek.
  • En fazla 10 kişi bir araya gelebilecek.
  • Açık havadaki spor aktiviteleri yapılabilecek.
  • Ülkedeki bazı plajlar da yeniden açılacak.

● Almanya’dan protestolara sert tepki

🇩🇪 Almanya’da haftasonunda koronavirüs kısıtlamalarına karşı düzenlenen protesto gösterilerine Alman hükümetinden sert tepki geldi. Hükümet sözcüsü, komplo teorisyenlerini ülkeyi bölmeye çalışmakla suçladı.

💬 Köşe vuruşu
● Neden önlem almadınız?

Uğur Gürses: “Yurttaşlar olarak bizlerin sorması gereken; neden bu çalkantılara önlem almadınız? Piyasalar spekülasyon temelinde çalışır. Beklentilere göre alım-satım yapılır. Kötü giden ülkelerde, krizler de kötü yönetiliyorsa buna spekülatif pozisyon alanlar olacaktır. Sorun, bu beklentileri iyiye çevirecek yeteneğin kapasitenin olup olmadığındadır. Velev ki kötü niyetli spekülatörler paramızın değer kaybetmesi için uğraşıyor; bunu tersine çevirmek için yönetim neden zamanında önlem almadı, bugün şikayet etmek yerine?”
● İYİ Parti, HDP ile örtülü ittifak yaptı, şimdi dışlıyor

Murat Sabuncu: “İyi Parti seçim zamanı HDP ile ‘örtülü ittifak’ yaptı, şimdi dışlıyor. Akşener’in tıpkı Cumhur İttifak’ı bileşenleri gibi HDP’yi dışlayan ve kriminalize eden duruşu Türkiye’yi daha da kutuplaştıracak bir sonuca götürmez mi?”

📰 Medya
● Gazeteci Mehmet Y. Yılmaz’dan ‘yeni medya’ya bakış

Uzun yıllar birçok gazete ve dergide yöneticilik görevlerinde bulunmuş gazeteci Mehmet Y. Yılmaz, anlatıyor: “Okuyucu, internetten bedava ulaştığı habere para ödemek istemez ise tek gelir kaynağı reklamveren olur. Bu da çıkar gruplarına karşı medyanın zayıflaması anlamına gelir. Haber kaynakları giderek paraya sahip olanın tekeline girer. Bedava kötü, bir bedeli olması gereken iyiyi kovar.”

☘️ Ekoloji
● Talana devam: Kazdağları’na kaçak beton döküldü, 5 bin ağaç kesilecek

Kazdağları’ndaki çalışma, 69 türbinlik rüzgar enerji santrali (RES) projesinin imar planı onaylanmadan başladı ve ormana beton döküldü. ÇED dosyasına göre yaklaşık 5 bin ağaç kesilecek. Atıkhisar Barajı, Çanakkale’nin içme suyunu sağlayan tek kaynak konumunda. Baraj, Kanadalı firma Alamos Gold’un Kirazlı bölgesinde inşasına başladığı ve on binlerce ağacın kesilmesine neden olan altın madeni ile gündeme gelmişti.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Şampiyon yok: Basketbol ve voleybol ligleri sona erdi

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), tüm liglerin şampiyon ilan edilmeden ve küme düşme olmadan sonlandırıldığını duyurdu. Türkiye Voleybol Federasyonu da tüm liglerin mevcut haliyle tescillendiğini ve bu sezon için şampiyon çıkmayacağını açıkladı.

● Sosyal mesafeli ve maskeli: Fatih Terim ilk idmana çıktı

24 Mart’ta Covid-19 testi pozitif çıkmasının ardından hastanede tedavi gören Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, takımıyla Florya’da ilk idmanına çıktı. Yaklaşık iki ay sonra antrenmanda yer alan Terim, takımını maskeyle yönetti.

💾 Teknoloji
● Türkiye’de internet: Yüzde 69 kişisel bilgilerinden ‘rahatsız’

23 ülkede 15 binden fazla kullanıcıyla yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de kullanıcıların yüzde 69’u ,web sitelerindeki veya sosyal medyadaki özel bilgilerini sildirmeye çalıştığını söyledi. Ancak, yüzde 44’lük kesim bunun nasıl yapılacağını bilmiyor. Araştırmanın global sonuçlarında ise bu oranlar sırasıyla yüzde 82 ve yüzde 37 oldu.

🎧 Günün podcasti
● İstanbul meyhaneleri

’42 Dakika’nın bu bölümünde sahipleri, çalışanları, müşterileri ve yemekleriyle Osmanlı’dan bugüne İstanbul meyhaneleri konuşuluyor.

🎞 Ekran
● Komedyen Jerry Stiller hayatını kaybetti

Seinfeld dizisinde George Costanza’nın babası Frank Costanza’yı canlandıran komedyen Jerry Stiller hayatını kaybetti. Aktör Ben Stiller’in babası olan komedyen, 92 yaşındaydı. Jerry Stiller, oğluyla birlikte Zoolander serisi, Heavyweights, Hot Pursuit, The Heartbreak Kid filmlerinde rol aldı.

📖 Ne okusam?
● ‘Maraba Televole’

Bir spor-magazin programı olarak yayın hayatına başlayan Televole’nin hikayesini, ilk günden bu yana merkezinde yer alan isimler anlatıyor

🎵Ne dinlesem?
● ‘Bi Milyon’

MC Da Poet ve Barıştık Mı projesinin dışında solo olarak da çalışmalarına devam eden trompetçi Barış Demirel ortaklığıyla ‘Bi Milyon’

📺 Ne izlesem?
2017 yılında hayatını kaybeden Britanyalı yazar, ressam ve eleştirmen John Berger’in ‘referans metni’ olarak bilinen ‘Görme Biçimleri’, Berger’in sunumuyla belgesel halinde…  (Türkçe altyazılı)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın