Herkes kaydırdı: Tinder 29 Mart’ta rekor kırdı

📣 Günün sözü
İstinye Sahili’nde kıyıya gelen binlerce kefali görüntüleyen Özkan Ünal: “İnsan bu kısıtlamalar devam etse, hayvanlar daha rahat etse diye düşünüyor. Doğadaki en zararlı canlılar biziz gibime geliyor.”
📰 Gündem
● Yüreğir’deki tartışmanın görüntüleri: Kaymakam koruması silah çekiyor

Adana’da, CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın tutuklanmasıyla sonuçlanan tartışmanın görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, silah çekme ve mermiyi namluya sürme sesi duyuluyor. Bu esnada Yıldırım’ın annesi, silah çektiği iddia edilen Yüreğir Kaymakamı korumasına “Sen halka silah mı çekiyorsun?” diye soruyor.

▶︎ CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım, Vefa Destek Grubu ekipleriyle tartışmış ve gözaltına alınmıştı. Serbest bırakılan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “PKK’nın Van’da uzun namlulu silahlarla gerçekleştirdiği saldırıyı CHP’liler Adana’da hakaret ve yumrukla yapmıştır” sözlerinin ardından tutuklanmıştı.

● Kalem kalem: Gökçek dönemindeki 48 milyon TL’lik zararın detayları

Ankara Büyükşehir Belediyesi, eski başkan Melih Gökçek dönemindeki 48 milyon TL’lik kamu zararına ilişkin rapor hazırladı. Gökçek döneminde AFM isimli şirketin düşük ücretle aldığı çoğu atıl ve kullanılamaz durumda olan fabrikalara sermaye artırımı yapıldığı ortaya çıktı. Rapora göre, bu artırım belediyeye yansıtılarak fahiş fiyatlarla Seğmen Su adına Belka A.Ş.’ye satıldı.

● Sağlık emekçileri tek ses: Ek ödeme vaadi gerçekleşmedi

Salgın sürecinde yaşanan sorunlar ve ek ödemelerde ortaya çıkan adaletsizlik, sağlık emekçileri tarafından ülkenin dört bir yanında protesto edildi. Sağlık Bakanlığı’nın tavandan ek ödeme vaadinin gerçekleşmediğini hatırlatan sağlık çalışanları, tüm sağlık emekçilerine eşit temel ücret istedi.
  • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yoğun bakım servisinde görevli hasta bakıcı Hüseyin Aslandaş anlatıyor: “Covid-19 salgınının başından beri hastalara bakıyorum. Annem, babam, eşim ve üç çocuğumla yaşadığım eve iki aydan fazladır gitmiyorum. Kıyafet ihtiyacım olduğunda eşime söylüyorum. O da bir poşet içinde apartmanın önüne bırakıyor. Çocuklarımı o sırada camdan el sallarken görüyorum.”
● Babacan’dan Bahçeli’ye: Ülkeye hangi faydası dokunuyor?

DEVA Partisi kurucusu Ali Babacan, Gelecek Partisi ve kendileri için ‘FETÖ projesi’ diyen MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi: “Şu anda iktidar güçleri ellerinde. Ülkeye hangi faydası dokunuyor? Türkiye’yi sıkıntılı durumdan çıkarmak için ne yapıyorlar, onları anlatsınlar.”

● Yavaş: Vakıfbank borç yapılandırmıyor, özel bankaya gidiyoruz
Hükümetin yeni kaynak bulamaması halinde mecburen işçi çıkaracaklarını söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Vakıfbank’ın borçları yeniden yapılandırmadığını ve teminat vermediğini belirtti. Mecburen özel bankaya gittiklerini aktaran Yavaş, “Vakıfbank’ın iki kredisini kapattık, özel bankadan kredi aldık. Devletin kazanması lazım ama mecbur kaldık” dedi.

● Soyer’den ‘Çav Bella’ yayınına: Bu oyuna gelmeyelim

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dün İzmir’de camilerin merkezi sistemine girilerek ‘Çav Bella’ çalınmasını ‘provokasyon’ olarak değerlendirdi ve “Bu oyuna gelmeyelim” dedi.

  • İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişilerle, destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlattı.
  • Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşım yapan Banu. Ö., yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

● Covid-19 süreci: Geliri azalan yüzde 53, psikolojisi bozulan yüzde 40

Girişim Araştırma, koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı son anketin sonuçlarını açıkladı. Rapora göre salgın nedeniyle vatandaşların yüzde 53,1’inin geliri azaldı, yüzde 39,6’sının da psikolojisi bozuldu.

● CHP’li üç belediyeye Avrupa Konseyi’nden ödül
CHP’li Çiğli, Çorlu ve Selçuk belediyeleri Avrupa Konseyi’nin Avrupa Diplomasi Ödülü’ne değer görüldü. Ödül, bu alanda en yüksek seviye olan Avrupa Ödülü’nün ilk basamağı olarak değerlendiriliyor.

● Bankaların kapısı KHK’lilere kapandı 

Kilis’te, bankaya para yatırmak için hesap açılmasını isteyen KHK’li M.İ.’ye, hakkında herhangi bir hüküm olmamasına rağmen “Size hesap açamayız” dendi. Üç bin liralık destek kredisi onaylanan KHK’li M.A.’ya ise hesabına bloke konduğu için kredinin verilmeyeceği iletildi. Bankalar gerekçe olarak iki kişiye de KHK’li olmalarını gösterdi.

🦠 Covid-19
● Bakan Koca: “Artan test sayısına rağmen pozitif çıkan vaka sayısı öngörüldüğü seviyede seyrediyor.”

– Bugünkü test sayısı: 33 bin 633

– Toplam test sayısı: 1 milyon 729 bin 988
– Yeni vaka sayısı: 961
– Toplam vaka sayısı: 153 bin 548
– Bugünkü ölüm sayısı: 27
– Toplam ölüm sayısı: 4 bin 249
– Bugün iyileşen hasta sayısı: bin 3
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 114 bin 990.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 5 milyon 141 bini geçti, ölüm sayısı 331 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 2 milyon 51 bin 407.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 603 bin 709 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke olurken, ikinci sırada Rusya var.

● Covid-19 test kriterleri değişiyor: Sağlıklı kişilere de yapılacak

Hastalık belirtisi taşıyanlara hastanelerde yapılan testin kapsamı genişletilecek. Bundan böyle sağlıklı kişilere de test uygulanabilecek. Son günlerde nişan, düğün, kutlama, toplu yemek ve toplu dualarda vakalar görülmesi üzerine lokal karantina uygulaması planlanıyor.

 DSÖ: En fazla vaka artışını son 24 saatte gördük, daha çok yolumuz var
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde son 24 saatte Covid-19 salgının başladığı günden bu yana en fazla vaka artışının yaşandığını, 106 bin kişide virüs tespit edildiğini söyledi ve ekledi: “Bu salgında daha gidecek çok yolumuz var.”

● Uzman uyarısı: Virüsün dolaşımı arttı, Avrupa ikinci dalgaya hazır olmalı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Başkanı Doktor Andrea Ammon, Avrupa’yı ikinci bir koronavirüs dalgasına hazırlanması gerektiği konusunda uyardı. “Bana göre asıl soru, ikinci dalganın ne zaman başlayacağı ve ne kadar büyük olacağı” diyen Ammon şöyle devam etti: “Virüs etrafımızda, ocak ve şubatta olduğundan daha fazla dolaşımda.”

 Seyahatlerde ve kamusal alanlarda geçerli ‘HES kodu’nun ayrıntıları

‘Hayat Eve Sığar’ (HES) mobil uygulaması güncellendi ve seyahatlerde kullanılacak HES kodu eklendi. Şehirlerarası seyahatlerde, iş yerlerinde ve bireysel iletişim gerektiren tüm kamusal mekanlarda kullanılmaya başlanacak HES kodu ile vatandaşların kontrollü sosyal hayatta güvenliğinin en üst düzeye çıkarılması hedefleniyor.

  • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bayramdan sonra İstanbul’dan çıkışlar için tatil amaçlı özel izin belgesi oluşturulacağını söyledi.

● Covid-19’un bölge haritası: Korku düzeyi en yüksek Güneydoğu Anadolu

72 ilde farklı eğitim seviyelerinden ve değişik sosyo-ekonomik gruplardan toplam 2 bin 133 kişiyle yapılan araştırmaya göre, salgından korku düzeyi en yüksek bölge Güneydoğu Anadolu, en düşük ise Karadeniz.

● Bakanlıktan restoranlara ‘normalleşme’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, restoranlarda müşterilerin yeme-içme faaliyeti dışında maske takması istenecek. Restoran girişlerinde termal kamera ya da temassız cihazla müşterilerin ateşi ölçülecek. Her masada el antiseptiği veya kolonya olacak.
🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Bakan Albayrak: Salgının Türkiye ekonomisine etkisi daha az olacak

Türkiye’nin salgının ekonomiye yönelik olumsuz etkileriyle mücadele etmek için kapsamlı ve kararlı bir strateji uyguladığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Geride bıraktığımız süreç, salgının Türkiye ekonomisine etkisinin, gelişmekte olan ülkelere göre çok daha az olacağını gösterdi” dedi.

● Fitch, dokuz bankanın kredi notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı sermayeli dokuz bankanın yabancı para cinsinden kredi notu görünümünü negatife düşürdü. Yapılan açıklamada, negatif görünümün Türkiye’nin dış finansmandaki zayıflığının hükümetin bankacılık sektörüne müdahale etme riskini artırdığı yönündeki Fitch görüşünü yansıttığı belirtildi. Kredi notu düşürülen bankalar şunlar: “ING Bank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), ICBC Turkey, Alternatifbank, Burgan Bank, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans.”

● Merkez Bankası’ndan faiz indirimi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan indirimle, yüzde 8.75´ten yüzde 8.25´e çekti.

🌍 Dünya
● IŞİD’in yakalanan yeni lider adayı Abdunnasır Kardaş kimdir?

Irak, IŞİD’in öldürülen elebaşı Ebubekir Bağdadi’nin halefleri arasında ismi geçen ve dün yakalandığı duyurulan Abdunnasır Kardaş’la ilgili bilgi paylaştı. Kardaş’ın IŞİD’e Ninova’da 2007’de üye olduğu ve El-Cezire bölgesinde yıl sonuna kadar valilik yaptığı, bu süre zarfında da Irak güçleri ile sivilleri hedef alan birçok operasyon düzenlediği ifade edildi.

● Tinder CEO’su: Paralı üyelik azaldı ancak 29 Mart’ta rekor kırıldı

Popüler sosyalleşme ve flörtleşme uygulaması Tinder’ın CEO’su Elie Seidman, pandemi döneminde kullanıcı sayısının arttığını ancak işsizliğin yükselmesi dolayısıyla üyelik için para ödeyenlerin sayısında azalma olduğunu söyledi. 29 Mart Pazar günü Tinder uygulaması içinde 3 milyar defa sağa ve sola kaydırma yaşandı. Bu sayı, Tinder için bir rekor.

● Wuhan’da vahşi hayvan yemek yasaklandı

Covid-19 salgınının çıkış yeri olan Çin’in Wuhan kentinde, vahşi hayvan ticaretinin yanısıra bu hayvanların avlanması ve yenmesi de yasakladı.

💬 Köşe vuruşu
 ‘Ankara’da neler oluyor?’

Murat Yetkin: “Akar istediğini aldı. Hem de kritik bir zamanda… Uzun süre sessiz kalan Soylu’nun 16 Mayıs’ta Şırnak dağlarında Mehmetçikle oruç açarak, medya orucunu da bozmuş olduğunu söyleyeyim; 17 Mayıs’ta medyadaydı. Muhtemelen tesadüftür. Ama geçtiğimiz hafta Ankara’da iktidar ilişkileri bünyesinde bir şeyler olmuş gibi duruyor. Bunda CHP’nin yeni partiler üzerinden yaptığı hamlenin iktidar saflarında zafiyet ortaya çıkarmış olmasının da payı olabilir.”

● ‘Covid-19, Türkiye’ye Mart’tan önce mi geldi?’

Mehmet Y. Yılmaz: “Gazeteci arkadaşım Işın Görmüş, 21 Kasım 2019 günü, Çin’den gelen aşçıların yemek yaptığı bir etkinliğe katıldı. Aşçılar ile el sıkışıp, tanıştı, sohbet etti. 4 Aralık 2019 günü hastaneye kaldırıldığında, şu belirtileri gösteriyordu: Yüksek ateş, nefes darlığı, yüksek tansiyon, migren ağrısına benzer baş ağrısı, kesilmeyen kuru bir öksürük, halsizlik ve mide bulantısı, koku kaybı, bulanık görme, şiddetli ishal. 3 gün üst üste acil servise kaldırıldı ve her seferinde oksijen verildikten sonra evine gönderildi.”

● ‘Trol meydan muharebesi’

Nevşin Mengü: “Türkiye’de ortalığı kasıp kavuran, iktidarın beğenmediği isimlere saldıran, ağzından alevler saçan trol sayısı yapılan araştırmalara göre 3 bin civarında. Aslında ne AKP tabanının hissiyatını ne de düşünce biçimini yansıtıyorlar. Bir avuçlar ama sesleri çok çıkıyor. Ne var ki, “Boşver trolleri dikkate alma, yokmuş gibi davran” demek bir çözüm değil.”

🗞 Medya
● Gazeteci Portakal’dan bakana: Kişisel bilgilerim nasıl sızdırıldı?

Gazeteci Fatih Portakal, Twitter hesabından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a seslendi: “Bir gün karşılaşırız elbet. O zamana kadar ‘kişisel bilgilerimin nasıl/niye sızdırıldığı’ sorusuna cevabı hazır hale gelir umarım.”

▶︎ Hükümete yakın medya organları, Portakal’ın Seferihisar’daki çiftlik evinde kaçak yapılar olduğunu drone görüntüleriyle iddia etmiş ancak yapılan incelemede kaçak yapıya rastlanmamıştı.

● 19 Mayıs reklamı ‘sansür yiyen’ İYİ Parti sordu: Neresi rahatsız etti?

Kanal D ve CNN Türk’ün 19 Mayıs dolayısıyla hazırlattığı 30 saniyelik reklam filmini yayınlamadığı İYİ Parti “Filmin neresi sizi rahatsız etti? Bandırma Vapuru mu, Atatürk mü?” diye sordu.

▶︎ İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul’daki tarihi çeşmelerin restorasyon işlemleri haberinde çalışmayı yapan İBB’nin adını anmayan CNN Türk’e “Peki kim yaptı?” diyerek tepki gösterdi.

💾 Teknoloji
● Apple ve Google’dan yeni yazılım: ‘Temas takipte dönüm noktası’
Apple ve Google, temas takip uygulamalarının kullanımı için geliştirdikleri kişisel veri mahremiyetini merkezine alan yazılımı açıkladı. İki şirket, 22 farklı ülkenin sistemi test etmek için başvurduğunu söyledi.
⛹🏻‍♀️ Spor
● Güney Kore’de tribünü şişme kadınlarla dolduran takıma para cezası

Güney Kore’de salgın nedeniyle boş kalan koltukları porno sitesinin reklamını yapan şişme kadınlarla dolduran futbol kulübü FC Seoul’e, 100 milyon won (yaklaşık 553 bin TL) para cezası verildi. Kulüp cezaya itiraz etmeyeceğini, kararı ‘alçakgönüllülükle kabul ettiklerini’ duyurdu.

● ‘The Last Dance’ izlenme rekoruyla veda etti

NBA efsanesi Michael Jordan’ın ve Chicago Bulls’un 6’ncı şampiyonluğa gidiş öyküsünden kesitler sunan ‘The Last Dance’, son iki bölümüyle sona erdi. ESPN tarihinin en çok izlenen belgeseli rekorunu eline geçiren yapımın açılış bölümü 6,3 milyon, tamamı ise ortalama 5,6 milyon izleyici tarafından izlendi. Belgeselden akılda kalanlardan kısa bir derleme…

📺 Ekran
● Bantmag. seçkisi: 2010’ların en iyi 500 filmi

2004 yılının Eylül ayında Bant adıyla yayın hayatına başlayan ve yola bantmag. olarak devam eden kültür dergisi, 2010’ların en iyi 500 filmini seçti.
🎧 Günün podcasti
Komedyen Deniz Göktaş, ‘Deniz Göktaş’a Ayıracak Vaktim Yok’ podcastinde, böcekler, akrabalar, meybuzlar, tribünler, cesetler ve kuzenler hakkında kendi deyimiyle ‘ileri geri’ konuşuyor.
🎸 Ne dinlesem?
Kieren Hebden’ın elektronik müzik projesi Four Tet’in pandemi günlerinde çıkardığı albümü ‘Sixteen Oceans’
📖 Ne okusam?
Foucault pandemiyi anlamamıza nasıl yardımcı olabilir?: “Hükümetler, doktorların önerisiyle dünya çapında nüfuslara diktatörlük dayatıyorlar.”
📺 Ne izlesem?
Küba Devrimi’nden sonra, Che Guevara ve Fidel Castro, Havana’daki golf sahasına dünyanın en güzel sanat okulunu yapması üç mimarı görevlendirir. ‘Tamamlanmamış Mekânlar’ belgeseli, ambargo yüzünden yarım kalan projeyi anlatıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın