Hükümetin hesabı şaştı: Vaka sayısında sapma var

Günün sözü

Hollandalı eski futbolcu Wesley Sneijder, fazla kilolarının gündem olması üzerine konuştu: “Evde bir aynam var. Ben de biraz kilo aldığımın farkındayım.”

Facebook
Twitter
Instagram
İYİ Parti Ayasofya için araştırma önergesi getirmişti: AKP, “Mesele araştırmanın ötesinde” dedi

İYİ Parti’nin Ayasofya’nın toplu ibadete açılmasına dair Meclis’e getirdiği araştırma önergesi, AKP’nin ret, MHP ve HDP’nin ise çekimser oylarıyla kabul edilmedi. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, öneriye şimdilik ret oyu verdiklerini söyledi ve ekledi: “Danıştay’da bir dava yürümektedir. Temmuz ayı içerisinde bununla ilgili bir karar verilecektir. Mesele araştırmanın ötesine geçmiştir. Karardan sonra gerekli adımlar atılacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 65 yaş üstü yurttaşlar gün içinde özgür

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni bir istihdam paketi hazırlandığını duyurdu ve ‘normalleşme’ sürecindeki yeni kararları açıkladı.

+ 65 yaş ve üstü vatandaşlar haftanın her günü 10.00-20.00 saatleri arası dışarı çıkabilecek.

+ 18 yaş ve altına sokak kısıtlaması, ebeveynleriyle birlikte olmaları şartıyla tümüyle kaldırıldı.

+ Lokanta, kafe ve kıraathanelerin kapanış saatleri 22.00’den 24.00’e uzatıldı.

+ Sinema, tiyatro ve gösteri merkezleri 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. Nikah salonları 15 Haziran, düğün salonları ise 1 Temmuz’dan itibaren hizmet verebilecek.

Yaprak dökümü: Osmanlı ve Türk tarihine damga vuran iki kişinin büstü daha kaldırıldı

Oyuncu Engin Altan Düzyatan’a benzeyen Ertuğrul Gazi büstünün ardından, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı büstlerden ikisi daha kaldırıldı. Kaldırılan ve benzerliği tartışma konusu olan iki büstün Cengiz Han ve Timur’a ait olduğu belirtildi. Büst ihalesini alan heykeltıraş Ömer Gençtürk’ün, anlaşmadan bir yıl sonra vefat ettiği, büstlerinse heykeltıraşın oğlu Ertuğrul Kağan Gençtürk tarafından gönderildiği ortaya çıktı.

Leyla Güven tahliye oldu

Mahkemece verilen hapis cezası onandığı için vekilliği düşürülerek tutuklanan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven tahliye oldu. Güven’in kalan bir aylık hapis cezası, tutuklu yargılandığı başka bir dosyadan mahsup edildi.

BDDK tatil harcamaları için taksit sayısını artırdı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurtiçine ilişkin harcamalarda kredi kartı taksitlerini 12 aydan 18 aya çıkarılmasına karar verdi.

Pandemi özel sağlık sektörünü de vurdu

İstanbul Tabip Odası, ‘Covid-19 Pandemisinde Özel Sağlık Sektörü Anketi’nin sonuçlarını açıkladı. Buna göre sorulara yanıt verenlerin yarısı, gelirlerinde yüzde 50’den fazla azalma olduğunu söyledi. Sağlık çalışanlarının yüzde 97’si, “Çalıştığınız kurumda ciro/gelir azalması oldu mu” sorusuna “Evet” yanıtı verdi.

Yavru köpekleri zehirlediler

Tokat’ın Zile ilçesinde baygın halde bulunan beş yavru köpekten biri öldü. Köpeklerin zehirlendiği anlaşıldı.

İki yaşındaki Suriyeli bebek silahlı saldırıda öldü

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Taha B. adlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, komşusu olan Suriyeli ailenin evine pompalı tüfekle saldırdı. Saldırıda ailenin iki yaşındaki bebeği Halid Yusuf hayatını kaybetti.

DSÖ: Salgının bitişine uzağız, asemptomatiklerden bulaşma oranı düşük

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgının bitmesine henüz çok uzak olunduğunu duyurdu. Yeni vakaların yaklaşık yüzde 75’inin Amerika, Latin Amerika ve Güney Asya’daki 10 ülkede görüldüğünü söyleyen örgüt, asemptomatik (belirti göstermeyen) kişilerin hastalığı başkalarına bulaştırma oranının son derece düşük olduğunu açıkladı.

+ Harita: Dünyada vaka sayısı 7 milyonu geçti, ülkelerde son durum ne?

Kulis: Vaka sayısı hesabı şaştı ama ‘normalleşme’ye devam

Hükümetin bayramdan sonra günlük vakaların 500 civarında olacağını tahmin ettiği, ancak yüzde 40 oranında bir sapma yaşandığı öğrenildi. Hürriyet’in kulis haberine göre, hükümet ‘normalleşme’de geri adım atmak yerine kurallara uyulmasının sağlanması gerektiğini düşünüyor. Toplumun yüzde 50’sinin kurallara uyduğu değerlendiriliyor.

+ Diyarbakır’da son bir haftalık süreçte Covid-19 tanısı konulan hasta sayısı 300’ü geçti. Kent genelinde maskesiz dolaşmak yasaklandı.

İyileşenlerin süreci: Göğüs ağrısı, ishal, nefes darlığı sürebiliyor

İstanbul Tıp Fakültesi’nde bir ay önce hizmete giren COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi’nin çalışmalarının ilk sonuçlarını açıklayan Prof. Dr. Tufan Tükek, hastaların büyük çoğunluğunun iyileştiğini, bir kısmında ishal, göğüs ağrısı ve nefes darlığının sürdüğünü söyledi.

Salgın bitene kadar: İspanya’da maske takmak zorunlu

Salgından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’da, salgın tamamen bitene kadar maske takmak zorunlu olacak. Olağanüstü hal ise 21 Haziran’da kaldırılacak. Almanya’da yapılan bir araştırma, maske zorunluluğunun virüsün yayılmasının engellenmesinde etkili olduğunu ortaya koydu.

Araştırma: Toplumun üçte biri virüse yakalanacağını düşünüyor

Ipsos’un 29 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında 800 kişiyle yaptığı araştırmaya göre, toplumun üçte biri virüse yakalanacağını, üçte biri ise yakalanmayacağını düşünüyor. Katılımcıların üçte biri sosyal mesafesini korumamaları durumunda tanıdıklarına bir şey söylemeye çekineceklerini dile getiriyor.
George Floyd’un ölümü: Polis Chauvin ilk kez yargıç karşısındaydı

ABD’de George Floyd’u öldürmekle suçlanan polis memuru Derek Chauvin, Minnesota’da ilk kez yargıç karşısına çıktı. Chauvin, video konferansla katıldığı 11 dakikalık duruşmada konuşmadı. Yargıç, Chauvin’in kefalet ücretini 1 milyon 250 bin dolar olarak belirledi. Bir sonraki duruşma 29 Haziran’da.

Fransa’da ‘işten bunalma’ davası: 40 bin euro tazminat

Paris’te Interparfums adlı parfüm şirketinde çalışan Frederic Desnard, şirketinden davacı oldu. Adam, sıkıcı ve basit işler veren şirketinin kendisini depresyona sürüklediğini savundu. Hakim karşısında haklı bulunan Desnard 40 bin euro tazminat kazandı.
Kuzey Kore, Güney Kore’yi yeniden ‘düşman’ ilan etti 
Pyonyang yönetimi, Güney Koreli aktivistlerin ülkelerine havadan broşür atmasına sessiz kalmakla suçladığı Seul yönetimiyle acil iletişim hattını keseceğini açıkladı. İki ülke yetkilileri her gün iki kez telefonda görüşüyordu. Güney Kore dün, 21 aydır ilk kez Kuzey Kore yetkililerinin telefona çıkmadığını duyurmuştu.
200 bin gemici salgın nedeniyle mahsur kaldı
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) verilerine göre, gemilerde yaklaşık 200 bin denizci mahsur kaldı. Örgüt, durumun çok sayıda personel için giderek kötüleştiğini, dört aydır evlerine dönemeyen mürettabatın kontrat süreleri uzatılarak çalışmaya devam ettiğini kaydetti.
Yabancılara tahvil: Hazine, Avrupalı bankayla anlaşma yaptı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, devlet iç borçlanma senetlerine takas ve saklama hizmeti için Euroclear Bank ile mutabakata vardığını, anlaşma ile yabancıların Türk tahvillerine erişiminin artacağını açıkladı.

Türkiye’nin en değerli markası THY

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın araştırmasına göre Türk Hava Yolları (THY), 2 milyar dolara yaklaşan marka değeriyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Türkiye’nin en değerli markası’ oldu. İkinci sırada Ziraat Bankası yer alıyor.

Babacan dönemi ve sonrasında AKP’nin izlediği ekonomi politikası 

AKP hükümetlerinde uzun süre ekonominin dümeninde yer alan Ali Babacan, kısa bir süre önce kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi’yle (DEVA) birlikte sıklıkla ekonomi politikalarını eleştiriyor. 18 yıllık AKP hükümetinde ekonominin seyri…

‘KADEM ‘#erkekleryerinibilsin’i neden sevmedi?’

Tuba Torun: “KADEM’in ataerkiyi anaerkiye çevirme akımından niçin hoşlanmadığı gayet açık. Kadının insan hakları mücadelesinin en temel kavramı olan eşitlik anlayışından farklı bir bakış açısı taşıyor olabilirler; fakat kadının toplumda nasıl ikinci cins olarak görüldüğünü apaçık ortaya koyan ve ciddi bir farkındalık yaratan bu akımı alkışlamak yerine karşı duruş sergilemek, kadınların tarihler boyu edindiği birikimi baltalamaya çalışmaktan başka bir anlam taşımaz.”

‘Merkez Bankası’nın kredi verdiği şirketler açıklanacak mı?’

Murat Muratoğlu: “Öyle bir karar aldılar ki, Merkez Bankası özel şirketlere kredi verecek. Benim esas merakım para basıp hesabına kredi olarak geçtiği şirketler açıklanacak mı? Yoksa ‘ticari sır’ olarak mı kalacak? Lakin krediyi alacak şirketleri tahmin etmek pek de zor olmayacak! Biz bu işin ithalatını, ihracatını yeri geliyor imalatını yapıyoruz demekle olmaz bu iş! Ne yapacağız? Birkaç ay daha kendimizi kandıracağız.”

‘Gözümüz artık Lübnan’da olmalı’

Hediye Levent: “Beyrut’ta önceki gün yaşanan ve ‘iç savaş çanları mı?’ korkularına sebep olan gerginlikler şimdilik yatışmış görünüyor. Lübnan ordusu bazı bölgelere konuşlandı, güvenlik tedbirleri alındı, siyasi liderler ‘İstemeye istemeye’ ve sanki gerginliği tırmandıran açıklamalar yapmamışlar gibi sükunete çağıran söylemleri sıralıyor. Bölgedeki gidişatı anlamak için ABD yaptırımları ile birlikte bir gözümüz artık Lübnan’da olmalı. Oldukça belirsiz, kestirilmesi güç dönemlerin çatırtıları duyuluyor artık.”

💸 Ekonomi profesörü Daron Acemoğlu, salgın sonrası devletlerin hangi yönlere gidebileceğini dört farklı senaryoyla inceliyor: “Tıpkı İkinci Dünya Savaşı kuşağı gibi, denemekten başka şansımız yok.”
🥁 Rapçi Ezhel, Berlin’de bir araya geldiği gazeteci Can Dündar’a Ankara’yı, gençliğini, cezaevi dönemini ve müziğini anlatıyor.
🎸 Hayko Cepkin, eski şarkılarının evde kaydettiği akustik versiyonlarını 24 şarkılık ‘Karantina Günlüğü’ serisinde yayınladı.
💆🏻‍♀️ İngiliz kültür teorisyeni Mark Fisher, gençlerde artan depresyonun sebeplerini neoliberalizmin yarattığı tahribatla ilişkilendirerek anlatıyor.
⚽️ İki deneyimli spor gazetecisi Mert Aydın ve Alp Ulagay, 2000’lerdeki medyanın durumunu masaya yatırıyor. İkili, çalıştıkları Hürriyet, Sabah, LigTV ve Four-Four-Two kurumlarındaki tecrübeleriyle birlikte, canlı izledikleri spor turnuvalarına da değiniyor.
1995 tarihli 32. Gün yayınında, Kültür Bakanlığı’nın bir tiyatro grubuna Ayasofya’nın kapılarını açması üzerine başlayan tartışmanın ışığında, Deniz Arman, Kültür Bakanı Ercan Karakaş ile Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk’ü Ayasofya’da bir araya getiriyor.
🎨 Dünyaca ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy, İngiltere’nin Bristol kentinde Edward Colston’ın heykelinin yıkılması ve nehre atılmasını çizdi.
📺 Time dergisi, yeni sezonları 2020’nin ilk yarısında dijital platformlarda seyirciyle buluşan en iyi dizileri seçti.
🎭 Sabah saatlerinde kalp krizi sonucu hayatını kaybeden oyuncu Ayşegül Atik’in anısına: ‘Önce Alışveriş Sonra Fiş’
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın