İBB uyardı: Suyu tasarruflu kullanın

🖐🏻 Editörden
📈 Kapsül’ün abone sayısı 1.197’ye ulaştı. Eğer faydalandığını düşünüyorsan, yukarıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak Kapsül’ü arkadaşlarına önerebilirsin.

📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
Ankara Şehir Hastanesi’nde görev yapan hemşire Eylem Kaya Eroğlu: “Psikolojik sorunların hepsini yaşayan bir grup haline geldik. Hiçbir şekilde kurumlarımız tarafından manevi olarak desteklenmedik. Sanki yokmuşuz, sanki hiçmişiz gibi bize davranıldı.”
📰 Gündem
● Bitlis’te çatışma: İki asker hayatını kaybetti

Bitlis’te PKK ile güvenlik güçleri arasında dün gece çıkan çatışmada iki asker hayatını kaybetti, dört asker hafif yaralandı.

● Prof. Dr. Pala: Gerçek rakam açıklananın üç ya da dört katı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu üyesi ve halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, gerçek koronavirüs vakası sayısının açıklananın üç ya da dört katı olduğunu savunuyor. Uzmana göre bakanlık kayıtlarında 600 binin üzerinde kuşkulu vaka var.

● ‘Yoksul doktoru’ olarak biliniyordu: Prof. Dilmener Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin duayen öğretim üyelerinden Prof. Dr. Murat Dilmener, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. ‘Yoksul doktoru’ olarak bilinen Dilmener hakkında, dar gelirli yurttaşları ücretsiz tedavi ettiği gerekçesiyle 2004 yılında soruşturma başlatılmıştı. Maliye Bakanlığı o dönem hastaneyi zarara uğrattığı iddiasıyla Dilmener’e 500 bin liralık borç çıkarmış, Yargıtay ise dosyayı kapamıştı.

● İBB’den su uyarısı: Tasarruflu kullanın

İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) verilerine göre, nisan ayında mevsim normallerinden yüzde 22 daha az yağış gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları konusunda uyardı.

● Türkiye’nin basın özgürlüğü raporu

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), ‘2019-2020 Basın Özgürlüğü Raporu’nu yayınladı.

• Yargı reformuna rağmen 85 gazeteci hala hapiste.

• Son bir yılda 103 gazeteci, 108 kez gözaltına alındı.

• Gazeteciler toplamda en az 178 yıl 6 ay 9 gün hapis cezasına çarptırıldılar.

● Suriye Gözlemevi: Türkiye destekli Suriyeli savaşçılar Libya’da ölüyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin raporuna göre, Türkiye tarafından Libya’ya götürülen Suriyeli savaşçılardan en az 20’si son birkaç gün içerisinde öldürüldü. Gözlemevi, Libya’da öldürülen Suriyeli savaşçıların sayısının en az 249 olduğunu bildiriyor. Türkiye’de halıhazırda Libya’daki çatışmalara götürülmek üzere eğitimde olan Suriyeli savaşçıların sayısıysa 2 bin 500.

● Afgan mültecilere ‘doğum’ senedi

Ankara’da işsizlik ve yoksullukla başa çıkmaya çalışan Afgan mülteciler yaşadıkları sorunları anlatıyor. Hamile olan bir Afgan kadın, “Zübeyde Hanım Doğumevi kayıtsız mültecileri doğum için alıyormuş. Ama doğuma girmeden önce senet imzalattırıyorlar. Normal doğum için bin, sezaryen için 700 lira istiyorlar” diyor.

● Ayhan Bilgen: Talebini reddettik, belediyeye kayyum istedi

Son günlerde sosyal medya ve kulislerde Kars Belediyesi’ne kayyum atanacağı konuşuluyor. Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, söylentilerin altında yatanları şöyle anlatıyor: “Sosyal medyada kayyım atanması için kampanya yürütenlerden biri, ihale usulsüzlükleri nedeniyle ceza almış bir isim. Belediyeye gelerek ‘Partiliyim, bedel ödedim’ dedi ve talepte bulundu. Talepleri reddedilince de belediye önünde ‘Belediyeyi PKK ele geçirmiş’ diye bağırdı.”

● Hava ambulansına tarla engeli

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, Vezirköprü ilçesinde kalp krizi geçiren yurttaş için hava ambulansı sevk etti. Ambulans helikopter, dağlık arazide inecek yer bulamayınca uygun bir tarlaya iniş yapmak istedi. Helikopter, tarla sahiplerinin inişe izin vermemesi üzerine hastayı alamadan geri dönmek zorunda kaldı.

🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Bakan Fahrettin Koca: “11 Mart’tan bu yana, ilk kez bugün, iyileşen hasta sayımız, mevcut koronavirüs hasta sayımızı geçti. Gebze’de, günlük 5.000 test kapasiteli bir laboratuvar kurduk. ”

– Bugünkü test sayısı: 24 bin 1
– Toplam test sayısı: 1 milyon 135 bin 367
– Yeni vaka sayısı: bin 670
– Toplam vaka sayısı: 126 bin 45
– Bugünkü vefat sayısı: 61
– Toplam vefat sayısı: 3 bin 397
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 4 bin 892
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 63 bin 151.🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyon 520 bini geçti, vefat sayısı 246 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 136 bin 992.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 168 bin 212 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● Bilim Kurulu üyesi: 36 bin ‘hayalet taşıyıcı’ olabilir, yazın rahatlayabiliriz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye’de yaklaşık 36 bin ‘hayalet taşıyıcı’ olabileceğini söyledi. Belli örneklemlerle bu kişilerin tespit edilmeye çalışıldığını aktaran Kara, şöyle devam etti: “Virüsün zayıf bir noktası var. Güneş ışığının ultraviyolesi. Kurallarımızı tam uygularsak yaz aylarında biraz daha rahatlayabiliriz.”

● Kalın: Maske parayla satılmayacak, 65 yaş üstüne ‘esneklik’ gelebilir

Maskelerin ücretli satışının gündemde olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bilim Kurulu’nun da kanaati öncelikli olarak 65 yaş ve üstü grubunun belli gün ve saatlerde dışarıya çıkmasının sağlanması” dedi. Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü bu konuda, ‘güzel haberler’ verebileceğini açıkladı.

● Yurtlardaki karantina durumu: 28 bin 700 kişi

Bakanlık verilerine göre, 76 ildeki yurtlarda, yurt dışından gelen 28 bin 700 kişi karantinada. 37 bin 468 kişi ise süreci tamamlayıp evlerine döndü.

● ‘Temkinli’: Avrupa kıtası sokağa çıkmaya başlıyor

Avrupa ülkelerinin önemli bir bölümü 4 Mayıs Pazartesi gününden itibaren, eve kapanma koşullarını yumuşatarak aşamalı olarak dışarı çıkmaya başlıyor.
💰 Ekonomi & İş dünyası
● İstanbul’un nisan ayı: Soğan zamlandı, taze fasulye ucuzladı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre nisan ayında soğan, portakal ve limon fiyatı en fazla artan; taze fasulye, kabak ve patlıcan ise fiyatı en fazla azalan ürünler oldu.

● İktisatçı Refet Gürkaynak anlatıyor: Tarihte döviz kuru krizleri

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak, para ve kur politikası uyumsuzluğu ile tarihte döviz kuru krizlerini anlatıyor.
🌍 Dünya
● Boris Johnson: Ölümümü ilan etmeye hazırlandılar

🇬🇧 Koronavirüse yakalanan ve bir süre hastanede yoğun bakımda tutulan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hayatta kalması için kendisine litrelerce oksijen verildiğini söyledi. Londra’daki St. Thomas Hastanesi çalışanlarına teşekkür eden Johnson, “Doktorlar bir aşamada ölümümü ilan etmeye hazırlandılar” diye konuştu.

● Covid-19, Suudi Arabistan’da kemer sıktırıyor

🇸🇦 Suudi Arabistan, Covid-19 salgını nedeniyle bütçe harcamalarının kısılacağını duyurdu. Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, ülkenin ekonomik olarak çok sıkı ve hatta acı verici önlemler alacağını, yaşanan krizin üstesinden gelmek için tüm seçeneklerin değerlendirileceğini söyledi.

💬 Köşe vuruşu
● Tatlıses gibi keşfedilme heyecanı taşıyan yüzbinler

Ümit Alan: “Adeta inşaatta şarkı söyleyerek İbrahim Tatlıses gibi keşfedilme umudu taşıyan yüzbinlerce insan bir arada. Koyduğumuz her içerikle, Unkapanı’nda kapı kapı gezen bir dönemin şarkıcı adayları gibi hissediyorum bazen. Podcast, YouTube videosu vs. diyelim ki bir içerik ürettik ve koyduk. Bunun tanıtımına, eşe, dosta özel mesajla iletilip paylaşım rica edilmesine, Twitter’da süslü cümlelerle tanıtılmasına, ilk anda dikkat çekmesine büyük ihtiyaç var.”

● ‘Bu tablo habercilerin eseri değil’

Murat Yetkin: “Türkiye dünya basın özgürlüğü sıralamasında giderek daha gerilere düşüyor ne yazık ki. Bu tablo habercilere, yazarlara, yorumculara, basın çalışanlarının eseri değil. Bu tabloda en büyük paylar 2002’den bu yana ülkeyi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti yönetimi, tartışmalı mahkeme kararları ve bu süreçte değişen medya sahipliğinin.”

☘️ Ekoloji
● Tire’yi çekirgeler bastı!
İzmir’in Tire ilçesindeki Akarca Ovası’nı istila eden çekirgeler, mahsulleri yemeye başladı. İlaçlama yapacaklarını söyleyen Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, “Tahminlerimize göre bu çekirgeler henüz yumurta aşamasındayken Güneydoğu Bölgesi’nden gelen tarım işçileriyle birlikte ilçemize geldi” dedi.
🗞 Medya
● Avrupa’da televizyon kanalı sayısı: Türkiye dördüncü sırada

Avrupa Görsel ve İşitsel Yayınlar Gözlemevi raporuna göre Türkiye, Avrupa ülkeleri içinde en fazla televizyon kanalına sahip 4’üncü ülke. Sıralamada, bin 26 TV kanalıyla İngiltere açık farkla ilk sırayı alırken, Rusya 503 kanalla ikinci, Hollanda 478 kanalla üçüncü sırada.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Rıza Çalımbay: Risk var, ileri tarihe atalım

Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, ‘Futbola Dönüş Öneri Protokolü’nün uygulanmasının mümkün olmadığını söyledi: “Top taça çıkınca topu hemen dezenfekte edip geri veriyormuşsun. Kim dezenfekteyi düşünür, hemen atması gerekiyor avantaj için. En basitini söylüyorum. Bu işin sahası, soyunma odaları, otobüsü, oteli var… Bir sürü risk faktörü var. Bu işler zor işler. Bir risk varken de bunlara girmemek gerekiyor. Burada yapılacak şey ileri bir tarihe atılması.”

● Cihatlar, Lefterler, Canlar, Fikretler…
Müzik yazarı Murat Meriç, kuruluşunun 113. yılını kutlayan Fenerbahçe Spor Kulübü’nün marşı olarak kabul gören ‘Yaşa Fenerbahçe’nin hikayesini yazdı.
💾 Teknoloji
● İnternet bağlantısı nasıl iyileştirilir? 

Evlerde kaldığımız bu dönemde internet bağlantı hızı en büyük problemlerden biri. Hızın iyileştirilmesi için bazı öneriler ise şöyle sıralanıyor: “İnterneti kablosuz ağ üzerinden değil, ethernet kablosu ile kullanın. Modeminizin yerinin bağlantınıza nasıl etki ettiğini inceleyin. Bir kitaplığın altında veya çok sayıda eşyanın arasında duruyorsa bu kablosuz bağlantı hızını yavaşlatabilir.”
🎧 Günün podcasti
● Bugünde Bugün

Mizah yazarı Kaan Sezyum’un, deneyimli gazeteci ‘Venım Venımoğlu’ ismiyle gündemi yorumlayıp ‘büyük oyunu’ görmeye çalıştığı podcasti, Hürriyet yayın yönetmeni Ahmet Hakan’a ayırdığı özel bölümle yayında.

🎞 Sinema
● 75 kişilik külliyat: ‘Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi’ yayında

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi bünyesinde yürütülen ‘Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi’nin 15 yıllık arşivi erişime açıldı. Arşivde, Vedat Türkali, Filiz Akın, Tuncel Kurtiz ve Giovanni Scognamillo gibi sinema emekçisi 75 kişiyle yapılan söyleşiler yer alıyor.

📖 Ne okusam?
● Uyku hijyeni nasıl sağlanır?
Türkiye Psikiyatri Derneği Uyku ve Bozuklukları Çalışma Birimi, kaliteli bir gece uykusu uyumaya özen göstermenin bu dönemde daha da önemli hale geldiğini söyleyerek, uyku hijyenine yönelik önerilerini paylaştı.
🎵Ne dinlesem?
● Metallica’dan ‘karantina’ parçası
Dünyanın en çok tanınan müzik gruplarından Metallica, ‘Blackened’ adlı parçalarının ‘karantina’ versiyonunu YouTube kanalında yayınladı. Videoda grup üyeleri, evlerinde parçayı çalarken görülüyor.
📺 Ne izlesem?
İstanbul’un tarih ve kültür mirası Yedikule Bostanları’nın yaşayan en eski bostancısı Recep Eraslan dün hayatını kaybetti. Eraslan, 2018 yılında hikayesini böyle anlatmıştı.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın