‘Ilımlı İslam’ ile ‘ılımlı otokrasiye’

📣 Günün sözü
Veteriner Psikolog Prof. Dr. Tamer Dodurka: “Evcil hayvanlar, sahipleriyle şu an çok mutlular. Tekrar eski günlere dönüldüğünde birçok hayvanda yalnızlık kaygısı hastalığı göreceğiz.”
📰 Gündem
● Türkiye: ‘Ilımlı otokrasi’

Almanya merkezli Bertelsmann Vakfı’nın Dönüşüm Endeksi‘nde Türkiye, ‘ılımlı otokrasi’ olarak sınıflandırıldı. Raporda 137 ülke arasında 77’nci sırada gelen Türkiye için ‘de facto diktatörlük’ nitelendirmesi yapıldı.

● Mehmet Barlas: Erdoğan sonunda reform yapacaktır

Geçmişte de pek çok gazeteci, yazar ve siyasetçinin fikirlerinden dolayı cezaevine girdiğini yazan iktidarın amiral gemisi Sabah gazetesinin başyazarı sözlerine şöyle devam etti:

” Şimdi Çetin Altan aramızda yok. Oğlu Ahmet Altan ise cezaevinde. Bereket Mehmet Altan daha önce tahliye edildi. Eğer Kerime Altan ve Çetin Altan bugün yaşasalardı, evliliklerinin 71’inci yıldönümünü, her zaman olduğu gibi evlatlarıyla birlikte hep beraber kutlardık. Sanırım coğrafyanın bize yazgı olarak sunduğu düşünce suçundan ötürü tutuklulukları, cezaevlerini falan bir noktada geride bırakmamızın zamanı geldi, geçiyor… Kendisi de bir şiir okudu diye cezaevine gönderilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sonunda bu reformu mutlaka yapacaktır.

● ‘İstanbul sokağa döküldü’

İstanbul’da toplu ulaşımı kullananların sayısı bir haftada yüzde 8,15 arttı. Aynı dönemde özel araç yoğunluğunda da yüzde 42’lik artış gözlendi.

● Beyaz Masa istatistikleri yayınlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mart ayı Beyaz Masa istatistiklerini paylaştı. Buna göre Beyaz Masa’ya 764 bin 396 başvuru yapıldı. İstanbul’da en fazla dezenfeksiyon talebinde bulunan ilçe Fatih oldu.

● Af Örgütü: Yargı, baskı aracı olarak kullanılıyor

Uluslararası Af Örgütü, tüm dünyada 2019’da insan haklarının durumunu incelediği bölgesel yıllık raporlarını yayınladı. Buna göre dünya genelinde hükümetler sivil alanı daraltmaya ve insan haklarını ihlal etmeye devam etti. Türkiye’de ise yargı, hala bir baskı aracı olarak kullanılıyor.

● Polis kurşunuyla ölmüştü: Erdoğan ailesini aradı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, polis kurşunuyla hayatını kaybeden Suriyeli gencin ailesini telefonla arayarak taziyelerini iletti.

● Uzaktan eğitime 31 Mayıs’a kadar devam

Covid-19 salgını nedeniyle eğitim ve öğretime ara verilmiş, uzaktan eğitime başlanmıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitime 31 Mayıs’a kadar devam edileceğini açıkladı.

  • Bakan Selçuk: “Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran’da açarız.”

● Eşcinselliği ‘hastalık’ olarak değerlendirmişti: Görevinden alındı

Almanya’da kalp ve damar cerrahı olarak görev yapan Metin Çakır, sosyal medyada eşcinselliği ‘hastalık’ olarak gördüğünü paylaşması nedeniyle görevinden alındı.

▶︎ Dr. Metin Çakır kişisel Twitter hesabındaki paylaşımında “Bir hekim olarak eşcinselliğin, transeksüelliğin hastalık olduğunu belirtmek isterim” diye yazmıştı.

🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Bakan Fahrettin Koca: “Pik döneminde olduğumuzu söyleyebilirim. Bir düşüş trendine girdiğimizi görüyoruz Toplam 7 bin 428 sağlık çalışanımız enfekte olmuş durumda.”

– Bugünkü test sayısı: 43 bin 498
– Toplam test sayısı: 991 bin 613
– Yeni vaka sayısı: 2 bin 936
– Toplam vaka sayısı: 117 bin 589
– Vefat sayısı: 89
– Toplam vefat sayısı: 3 bin 81
– İyileşen hasta sayısı: 5 bin 231.
🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyon 170 bini geçti, vefat sayısı 220 bini aştı.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 40 bin 233 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● Kabineden normalleşme takvimi

Kabine toplantısında normalleşme takvimi ele alındı: “Öncelik turizmde. İlk etapta ‘korunaklı’ oteller açılacak. Okullarda uzaktan eğitimin mayıs sonuna kadar uzatılması öngörülüyor. Ülke genelinde bayram namazı kılınmaması ve 31 ilde bayramın ilk günü olan 24 Mayıs Pazar sokağa çıkmanın yasaklanması da gündemde. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonunda hazırlanacak plan, bayrama kadar açıklanacak.”

● İstanbul’daki ölüm oranı geçen yıllara göre çok yüksek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentteki ölüm oranlarında geçen yıllara göre yüzde 30-35 arasında fark olduğunu söyledi: “Bu yıl günde 80 ile 100 arasında daha fazla ölüm yaşanıyor.”

● Toplu cenaze namazı sonrası köydeki Covid-19 vakaları artıyor

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde 900 nüfuslu Taşkınpaşa Köyü’nde ciğerlerinde yaşadığı sorunlar nedeniyle hayatını kaybeden bir yurttaşın cenazesine çok sayıda kişi katıldı. Cenazeden kısa süre sonra sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde 30 kişide Covid-19 tespit edildi. Köydeki pozitif vaka sayısının bugün itibariyle 45’e yükseldiği belirtildi.

● Koronavirüs aşısı teste hazır

ABD merkezli ilaç üreticisi Pfizer, yeni tip koronavirüs aşısının gelecek hafta testler için hazır olacağını, sonbaharda ise acil durumlar için kullanıma hazır hale gelebileceğini açıkladı.

● Koronavirüsün hava yoluyla taşındığına dair bir delil daha

Koronavirüsün hava yoluyla taşınabildiğine dair bir delil daha ortaya çıktı. Çin’deki iki hastanede hava yoluyla taşınan damlacıklarda koronavirüs bulundu.

🌍 Dünya
● Assange’dan BM’ye koronavirüs mektubu

🇺🇳 Wikileaks kurucusu Julian Assange ile aralarında Katalan politikacıların da bulunduğu bir grup tutsak, Birleşmiş Milletler’e sunulmak üzere bir mektup kaleme aldı. Covid-19 salgını nedeniyle kaleme alınan mektupta “Devletlerin çoğu tavsiyelere kulak asmıyor. Tutukluların sağlıkları salgın nedeniyle risk altında. Cezaevlerindeki kalabalığın azaltılması, temizlik ve sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması büyük önem taşıyor” dendi.

● 80 yılın en büyük krizi kapıda

🇺🇸 ABD ekonomisi 2020’nin Ocak-Mart döneminde yüzde 4,8 daraldı. Covid-19 salgınının büyümeye ilk etkisi görülmüş olurken, Donald Trump’ın başkanlık döneminde ilk küçülme olarak kayıtlara geçti. Bloomberg, son 80 yılın en büyük krizinin gelmekte olduğuna işaret ediyor. Tahminler, ikinci çeyrekteki daralmanın yüzde 65’e kadar yükselebileceği yönünde.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Türkiye atık alımında lider

Türkiye 11,4 milyon ton ile Avrupa Birliği’nden en fazla atık satın alan ülke oldu. 2004 yılından 2018’e kadar AB üyesi ülke olmayan ülkelere atık ihracatı yüzde 69 arttı. 2019 yılındaysa ihracat sabit kaldı.

▶︎ Atık neden ithal edilir?

● Bitcoin yine yükselişte

Mart ayında 5000 dolar düzeyine kadar gerileyen Bitcoin, uzun aradan sonra yeniden toparlanarak 8500 doların üzerine çıktı.

💬 Köşe vuruşu
● Velek ki i.neyim

Aydın Selcen: “Velev ki i.neyim’ diye pankart yazıp, başının üzerinde taşımak bu ülkede nereden bakarsanız yürek ister. Ve Tienanmen Meydanı’nda elindeki pazar torbasıyla tankların önünde kalem gibi duran adsız demokrasi kahramanıyla aynı panteona layıktır benim indimde. Bazen tek bir satır, tüm bir demokrasi serüvenini damıtır.”

● Türkiye’nin tek başına üretime dönmesi yeterli değil

Mahfi Eğilmez: “Türkiye’nin tek başına üretime dönmesi toparlanma açısından yeterli değil. Girdi ithal ettiğimiz ülkelerin de üretime geçmesi gerekiyor ki üretimde kullanacağımız girdileri ithal edebilelim. Ürettiklerimizi ihraç ettiğimiz ülkelerin de üretime geçmesi gerekiyor ki mallarımızın bir bölümünü ihraç edebilelim ve döviz girdisi elde edelim. Aynı durum turizm gibi hizmet sektörleri için de geçerli. Durum normale dönmeli ki turist gelsin ve döviz bıraksın.”

💾 Teknoloji
● WhatsApp hacklendi, telefonlara sızdılar

WhatsApp, İsrail merkezli bir casus yazılım şirketinden davacı oldu. Facebook’un sahibi olduğu popüler mesajlaşma uygulaması, İsrailli şirketin ABD’deki sunucular üzerinden aralarında hükümet yetkilisi, gazeteci ve insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu bin 400 WhatsApp kullanıcısının telefonuna sızdığını söylüyor.

● ‘İkametgahımız internet’

Son rapora göre Türkiye, Instagram ve Twitter’daki kullanıcı sayısı açısından dünyadaki ilk 10 ülke arasındaki yerini koruyor. Snapchat’te de ilk kez ilk 10’a giren Türkiye, Facebook kullanıcı sayısındaysa son bir yılda 12’nciliğe geriledi. Türkiye’de internete sesli arayüzlerle erişen kullanıcıların oranıysa yüzde 50’ye ulaştı.

🎧 Günün podcasti
‘Fularsız Entellik’te Immanuel Tolstoyevski, pandemi krizi ve kriz öncesini de masaya yatırarak kısa gelecekte ekonominin ne durumda olacağına odaklanıyor.
📺 Ne izlesem?
Türkiye’de caz müziğininin gelişim evrelerini, etkileşimlerini ve emek verenlerini toplumsal tarihe paralel olarak inceleyen ‘Türkiye’de Caz’ belgeseli, İKSV’nin arşivinden görüntüler ve çarpıcı söyleşilerle yayında.
📖 Ne okusam?
Gazeteci Zeynep Miraç Taner, Covid-19 salgınını en iyi yöneten ülkelerden biri olarak gösterilen Almanya’nın soğukkanlı şansölyesi Angela Merkel’i yazdı. Yazı, Merkel’in çocukluk ve gençlik yılları, Berlin Duvarı’nın yıkılışından bugüne siyasi kariyeri ve yıllar içinde güçlenen liderlik vasıflarına ışık tutuyor.
🎞 Sinema
● Irffan Khan’a veda

‘Slumdog Millionaire’, ‘Pi’nin Hayatı’ ve ‘Jurassic World’ gibi filmleriyle tanınan Hint oyuncu Irffan Khan, kanser tedavisi gördüğü Mumbai’de hayata veda etti.

📸 Fotoğraf
● 1850’lerden 1990’lara Sokağın Seyri

SALT, İstanbul başta olmak üzere birçok şehrin gündelik hayatından kesitler aktaran fotoğraf arşivini açtı.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın