İstikbal VPN’dedir

Günün sözü

Dalış eğitmeni sertifikası aldıktan sonra 20 yıllık mali müşavirlik mesleğini bırakan Arca Aydın’ın annesi: “Aman kızım çok derinlere dalma.”

Facebook
Twitter
Instagram
İstikbal VPN’dedir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bakan Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak’ın dördüncü çocuklarının doğumunun ardından yapılan sosyal medya paylaşımlarına tepki gösterdi. Sosyal medyanın bir düzene sokulmasının şart olduğunu söyleyen Erdoğan, “Niçin YouTube, Twitter, Netflix gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzu anlıyor musunuz? Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Biz bunları parlamentomuza getirip, bu tür sosyal medya mecralarının kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

✔︎ Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve ailesine sosyal medya üzerinden hakaret eden 11 kişiyse gözaltına alındı.

✔︎ Erdoğan’ın sözleri sosyal medyada da tepkilere neden oldu. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Erdoğan’ın sözlerinin çarpıtıldığı ve bağlamından koparıldığı öne sürülerek şöyle dendi: “Cumhurbaşkanımızın bu yaklaşımını baskıcı ve yasakçı bir kalıp içerisinde sunma çabaları beyhudedir. Düzenlemelerin ve kontrollerin hukuk devleti ilkesi içerisinde yapılacağını da özellikle vurgulamıştır.”

✔︎ Erdoğan, muhalefet liderleri Akşener, Kılıçdaroğlu ve Buldan‘ın Netflix dizileri üzerinden gönderme yaptığı tweetlere “Onlar dizi izleyip film çeviredursun, biz hizmet edip tarih yazmaya devam edeceğiz” yanıtını verdi.

✔︎ MHP lideri Devlet Bahçeli, kanuni düzenleme yapılana kadar sosyal medya hesaplarını askıya aldığını Twitter’dan duyurdu.

➤ Sosyal medya mecralarının kapatılması durumunda kullanıcıların başvuracağı en bilindik yöntemlerden biri VPN hizmetleri. Unutulmamalı ki Türkiye, bilindik bazı VPN hizmetlerini yasaklayabiliyor, hatta bu hizmeti sağlayan sunuculardan kullanıcıların kimlik bilgilerini alabiliyor. İnternet güvenliği üzerine çalışmalar yürüten Zet Lorento, güvenilir VPN hizmetleri için bir tablo hazırladı. Tabloya buradan ulaşabilirsin…

➤ Peki, VPN hizmetleri de engellenirse sosyal medyaya nasıl giriş yapacağız? Kapsül’ün teknoloji editörü Tansu Günay, bunun için kişiye özel VPN hizmetlerini işaret ediyor ve bir yol haritası sunuyor: “Engellenemez VPN hizmeti kullanmak istiyorsanız, giriş seviyesinde sunucu yönetimi bilmeniz yeterli. Kulağa zor gibi gelse de aslında sıradan bir teknoloji kullanıcısının yapabileceği bir işlemden bahsediyoruz. İşe, internet özgürlükleri konusunda iyi bir ülkede sunucu kiralamakla başlayabilirsiniz. Bunun için ödeyeceğiniz ücret, VPN şirketlerine ödediklerinizden de daha az olacak. Sonrasında ise basit birkaç komutla, VPN hizmetini çalıştıran yazılımı yani OpenVPN’i bu sunucuya kuruyorsunuz. Böylece bu sunucu üzerinden özgürce internete bağlantı sağlayabiliyorsunuz. Detaylı kurulum için buraya göz atabilirsin.

❓ Peki ya sen? Halihazırda herhangi bir VPN hizmetine abone misin?
evet
hayır, ama istiyorum

Kıdemli tanığın avukatı: Psikolojisi bozuk, beyanıyla karar verilemez

Son dönemde pek çok davada tanıklık yapan İ.Ö.’nün avukatı, Yargıtay’a verdiği dilekçede müvekkilinin psikolojik sorunlar yaşadığını ve beyanıyla karar verilemeyeceğini ifade etti. İ.Ö., Çağdaş Hukukçular Derneği davasındaki 159 yıllık hapis cezası da dahil 100’den fazla davada tanık olarak dinlenmiş, dava sonucunda doğrudan etki etmişti.

● İstanbul’da özel bir şirkette işe başlayan Ercan Saldanli, yarım gün çalıştıktan sonra işten çıkarıldı. İşten çıkarma gerekçesi olarak ‘sosyal medyada takip ettiği kişiler hakkında yasal süreç işlemesi’ gösterilen Saldanli, HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ı Twitter’da takip ettiği için işten çıkarıldığını söyledi.

● RTÜK, Halk TV ve Tele 1’e beş gün yayın durdurma cezası verdi. İki kanal aynı cezayı bir kez daha alırsa lisansları iptal edilecek.

✔︎ RTÜK ayrıca, çevrimiçi film izleme platformu MUBI’ye lisans alması için 72 saat süre tanıdı.

● Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin 1 Temmuz’da kalkan seyahat kısıtlamasıyla ilgili açıklamasında “Kısıtlamaların kaldırılmasının tavsiye edildiği üçüncü ülkelere dair kabul edilen listede Türkiye’ye yer verilmemiş olmasından hayal kırıklığı duyuyoruz” dedi.

● ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ayasofya’nın müze olarak korunması çağrısında bulundu.

● Sürücüsü olduğu zırhlı araçla beş yaşındaki Efe Tektekin’i ezerek ölümüne neden olan polis memurunun 2 yıl 9 ay hapis cezası, 24 ay da uzun süreli durdurma cezası aldığı belirtildi.

● Benzinin litre fiyatına 11 kuruş, motorinin litre fiyatına 10 kuruş zam yapıldı.

Bakan Koca uyardı: Son bir ayda en fazla vaka 25-45 yaş arasında

Bilim Kurulu toplantısının ardından konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın satırbaşları şöyle:

● “Virüsün yayılma hızının azaldığı düşüncesi yanıltıcı. Hasta etme gücünün zayıfladığı yönündeki düşünce bilimsel dayanaktan yoksun.

● Son bir ayda testi pozitif çıkan vakaların yaş ortalamasında düşüş eğilimi var. En fazla vaka 25-45 yaş arasında görülüyor.

● 65 yaş üstüyle ilgili kısıtlamanın devamının gerektiğini Bilim Kurulu öneriyor.

● Son bir hafta içinde İstanbul’daki vakaların tüm vakalara oranı yüzde 51.16. Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır’da dikkat çeken bir artış var. Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir ve Düzce’de istikrarlı şekilde azalma var.

● Okulların açılmasını salgının seyri belirleyecek.”

Savcılık olmadı, üniversite devreye girdi: TTB üyesi Pala’ya soruşturma

Uludağ Üniversitesi, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) oluşturduğu izleme grubunda da yer alan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında soruşturma başlattı. Bursa Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü’nün Pala’yı ihbar ettiği, savcılık soruşturmasında ‘görevsizlik’ kararı verilmesinin ardından üniversite tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

➤ Pala, ‘halkı yanlış bilgilendirme’ ve ‘paniğe yönlendirmek’le suçlandı. Pala’nın suçlamaya konu olan söyleşisi ve TTB’nin açıklaması

● Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, siyah maskelerin koruyuculuğunun yüzde 10’un altında olduğunu söyledi. Uzmanlara göre ısıyı emen siyah maskeler egzamaya neden oluyor.

● Cerrahpaşa doktorları anlatıyor: “Kontrolsüzce hareket eden insanlar içimizi yakıyor.”

● Covid-19 tedavisinde olumlu sonuç veren Remdesivir ilacının gelecek üç aylık küresel stoku ABD tarafından satın alındı. Türkiye de ilacı kullanmayı düşünüyordu.

● Oxford Üniversitesi, geliştirdikleri aşının koruma sağlayacak düzeyde bağışıklık tepkisi sağladığını açıkladı. Okul, “Aşının kışın hazır olacağını varsaymayın” dedi.

● ‘Hayat Eve Sığar’ verilerine göre İstanbul’un koronada en riskli ilçeleri

● İstanbul Havalimanı’nda 15 euro (110 TL) karşılığında test yaptırılabilen laboratuvar açıldı. Sonuçlar iki saat içinde yolcuya teslim edilecek.

● Covid-19 beyni nasıl etkiliyor?

● ABD genelinde 47 binden fazla yeni vaka tespit edilerek yeni bir rekor kırıldı. Kaygılı olduğunu belirten Beyaz Saray Sağlık Danışmanı Doktor Anthony Fauci, günlük vaka artışının 100 bine ulaşabileceğini söyledi.

● Çekya’nın başkenti Prag’daki Charles Köprüsü üzerine 500 metre uzunluğunda masa kurularak ‘virüse veda’ partisi düzenlendi.

ABD: F-35’lerin 139 parçasını 2022’ye kadar Türkiye’den alacağız

Pentagon Sözcüsü Jessica Maxwell, F-35 savaş uçağının 139 parçasının 2022 yılına kadar Türkiye’deki üreticilerden teminine devam edileceğini açıkladı. Uçağın üretimini aksatacak anlaşma fesihlerinden kaçındıklarını açıklayan Maxwell, Türkiye’nin ürettiği parçalar için alternatif üretici arayışlarına devam ettiklerini belirtti.

✔︎ Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın alan Türkiye, ABD tarafından F-35 savaş uçağı programından çıkarılmıştı.

UEFA’dan federasyonlara destek

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 55 ülke federasyonuna 2024 yılına kadar 775,5 milyon euro destek sağlayacak. 2004’ten bu yana federasyonlara destek veren UEFA, destek miktarının bir önceki periyoda göre yüzde 27 artış gösterdiğini söyledi.

● Hong Kong’un yönetiminin İngiltere’den Çin’e devredilişinin 23’üncü yılında Hong Kong’da bir grup, protestolar için sokağa indi. Çin hükümeti tarafından dün onaylanan Ulusal Güvenlik Yasası’nın ardından polis, göstericilere önce biber gazıyla müdahale etti, ardından da 30’dan fazla göstericiyi gözaltına aldı.

✔︎ Ulusal Güvenlik Yasası, ‘merkezi hükümeti yıkmaya teşebbüs, vatana ihanet, izinsiz toplanmak ve bağımsızlık yanlısı bayrak taşımak’ gibi eylemleri içeriyor.

● Video: Yunan halkı Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi ile ilgili ne düşünüyor?

● IPSOS’un Avrupa’da yaptığı ankete göre Avrupa’nın en kaba sürücüleri Fransa ve Yunanistan’da. Yunan sürücülerin yüzde 47’si öndeki aracın tamponuna yapışmayı tercih ediyor; Fransız sürücülerin yüzde 70’i de küfür ediyor.

Volkswagen’in Türkiye’de fabrika projesi iptal

Volkswagen, Manisa’da kurmayı planladığı ve 4 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen fabrikanın inşa çalışmalarını durdurdu. Kararın nedeni ‘küresel çapta otomobil talebinin gerilemesi’ olarak açıklandı.

En değerli markalar: Amazon zirvede, TikTok ilk kez listede

Brandz Top 100 Global Markalar listesi açıklandı. ABD merkezli e-ticaret ve bulut bilişim şirketi Amazon, dünyanın en değerli markası olmayı sürdürdü. Listenin ikinci sırasında ise bir başka teknoloji devi Apple yer aldı. Sosyal medya platformu TikTok, 16,9 milyar dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli 79’uncu markası olarak gösterildi.

➤ Amazon’un polise yardım ettiğini ve çalışanlarına kötü davrandığını iddia eden protestocular, “Yoksul topluluklarımızı destekleyin. Zengin adamları değil” pankartıyla Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un evinin önüne giyotin yerleştirdi.

● Pegasus Havayolları, 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapılması planlanan yurtiçi uçuş listesini yayınladı.

● Uçak üreticisi Airbus, son aylarda ticari uçuşların yüzde 40 azaldığını gerekçe göstererek Avrupa’daki yaklaşık 15 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

● ‘How to Lose a Country’ (Bir Ülke Nasıl Kaybedilir) kitabı yayınlanan yazar Ece Temelkuran, gazeteci Kemal Göktaş’la konuşuyor: “12 dile çevrildi ama Türkçe’ye çevrilmedi.”

● Türkiye’nin ilk podcast dergisi ‘PodioMag’ ilk sayısını yayınladı.

● Hürriyet yazarı İhsan Yılmaz, yazar Orhan Pamuk’un kızı Rüya Pamuk’un ilk romanını bitirdiğini ancak baba Pamuk’un “Soyadı Pamuk olan ikinci bir romancı olmasın” diyerek yayınlanmasına karşı çıktığını yazdı.

● Kaan Sezyum’dan 1984-2016 arasında İstanbul Caz Festivali sahnesinden geçen sanatçıların parçalarından oluşan 223 şarkılık liste

● İngiltere’de karantina süresince en çok seyredilen filmlerin listesi: Oz Büyücüsü (The Wizard of Oz) zirvede.

1800’lerin sonunda inşa edilen ‘Royal Gorge’ demiryolunda, makinistin gözüyle Büyük Kanyon ve Arkansas Nehri manzaralı bir yolculuk.
Paylaş Paylaş
Tweetle Tweetle
Arkadaşına ilet Arkadaşına ilet
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın