Kanla yazılan notlar ülkesi

Günün sözü

Hindistan’da dört saat 10 dakika boyunca 60 bin arıyı kafasında tutarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren arıcı: “Onlar benim en yakın arkadaşım.”

Facebook
Twitter
Instagram
AYM’nin Demirtaş kararı ne anlama geliyor?

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun makul süreyi aşması nedeniyle ‘kişi güvenliği ve hürriyeti hakkının ihlal edildiği’ni tespit etti.

+ Demirtaş, bu dosyadan Eylül 2019’da tahliye edilip aynı suçlamalarla bir kez daha tutuklandığı için tahliye edilmiyor. AYM’nin kararına rağmen Demirtaş’ın neden serbest bırakılmadığını anlama klavuzu

+ Aynı zamanda bir avukat olan gazeteci Kemal Göktaş, kararla ilgili şu yorumu yapıyor: “AYM, AİHM kararı doğrultusunda ihlal kararı vermek zorundaydı çünkü aksi takdirde AYM’nin etkili bir iç hukuk yolu olarak kabul edilmesi tehlikeye düşecekti. Dolayısıyla Anayasa’daki hakları korumaya yönelik bir mahkeme kararından ziyade günü kurtarmaya yönelik bir karar olduğu açık.”

+ Demirtaş’ın avukatlarından Benan Molu ise AYM kararıyla tahliye talebinde bulunacaklarını söylüyor.

+ HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, kurumundaki meslektaşlarının HDP’ye ambargo uygulandığını söylemesi üzerine bir yazı kaleme aldı: “Şimdi de HDP’lilere ekranlar kapalı. Gazetecinin ucunda kamu yararı, toplumun bilgilendirilmesi gibi yararlar var ise şeytanla bile görüşebileceğini düşünürüm hep. Sakın HDP’yi şeytanla özdeşleştirmeye çalıştığımı da düşünmeyin.

Öleceğini düşünüp kanıyla not yazdı: Beni Ragıp vurdu, kurtuldum

Terk etmek istediği eşi tarafından belden aşağısı defalarca kurşunlanan N.C., öleceğini düşünerek kanıyla bir not yazdı: “Annem, babam hakkınızı helal edin. Beni Ragıp (eşi) vurdu. Kurtuldum.” Eşi N.C.’yi vurup kaçan Ragıp C., daha sonra oğlunu arayıp annesini dövdüğünü, gidip bakmasını istedi. N.C., eve gelen oğlu sayesinde hastaneye kaldırıldı. N.C., bundan böyle yürüyemeyecek. Ragıp C. ise hala yakalanamadı.

Kadın cinayetleri raporuna göre, son 12 yılda üç bin 176 kadın öldürüldü. Kadın cinayetlerini işleyen faillerin yüzde 46,1’i ilkokul mezunu.

◉ Pençe-Kaplan harekatı bölgesinde çıkan çatışmada, uzman onbaşı Ömer Kahya hayatını kaybetti.

◉ AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, kızı Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün ardından hukuk mücadelesi başlatan baba Şaban Vatan hakkında beş ayrı dava açtı.

◉ Adalar Kaymakamlığı, İBB’nin, faytonların yerine kullanılması için başvuruda bulunduğu 60 elektrikli araca izin vermedi.

+ Elektrikli araçların hizmete alınması için Büyükada’ya giden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir grup ada sakini tarafından protesto edildi.

◉ Çocuklara yönelik istismar ve cinsel suçların engellenmesi ve müdahalesine ilişkin hazırlanan bir raporda, Türkiye’nin notu 100 üzerinden 56,7 oldu. Buna göre Türkiye, çocuklar için en güvenli 60 ülke arasında 18’inci sırada yer aldı.

◉ Türkiye’nin dört bir yanındaki barolar, Ankara’ya yürüyüş başlattı. Barolar bu yürüyüşle, her ilde birden fazla baro kurulması, seçim sisteminin değiştirilmesi, avukatlara ilişkin kanunun 76 ve 95’inci maddelerindeki hak ve yetkilerin sınırlandırılmasına yönelik yapılmak istenen düzenlemeleri protesto ediyor.

◉ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, siber suçlarla mücadele için ‘Siberay‘ adlı bir birimin kurulduğunu açıkladı.

◉ İstanbul Ekonomi Araştırma, ABD’de siyah yurttaş George Floyd’un polislerce öldürülmesi üzerine başlayan protesto gösterilerini Türkiye çapında 12 ilde, bin 537 kişiye sordu.

Peki, sen ne düşünüyorsun?

● Haklarını savunmak için protesto yapmalarını doğru buluyorum

● Yapılan protestoları yanlış buluyorum

● Bilmiyorum / Fikrim yok

DSÖ: Virüs mutasyona uğramadı, yüz milyonlarca aşı üretilecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu yıl yüz milyonlarca, 2021 sonunda kadar da yaklaşık 2 milyar doz aşı üretilebileceğini açıkladı. Örgüt ayrıca virüsün, pandeminin seyrini ya da şiddetini değiştirecek şekilde mutasyona uğramadığını da duyurdu.

Diyarbakır’da ‘temaslı ama semptomsuzlara’ test yok

Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır’da semptom göstermeyen temaslı kişilere test uygulamasını durdurdu. Kararın vaka sayısını az göstermek için alındığını söyleyen Dr. Halis Yerlikaya, kentte, son iki haftalık süreçte hasta sayısının bin 500’ü aştığını söyledi.

◉ 31 Mayıs’ta açılışı yapılan Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi şantiyesinde çalışan 30’dan fazla işçi, Covid-19’a yakalandıkları gerekçesiyle projenin yapımını üstlenen Rönesans Holding’e dava açacak.

◉ Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu maske kullanımı konusunda uyardı: “Burun en önemli bulaşma noktası. Yüzde 80 burundan bulaşıyor, mutlaka kapatmamız lazım.”

◉ Dr. Serdar Savaş, Milli Savunma Üniversitesi sınavında 400 öğrenciye Covid-19 tanısı konduğunu iddia etti.

◉ Almanya’da yapılan araştırmaya göre, Covid-19 kan grubu A olanlarda daha şiddetli, 0 olanlarda daha hafif seyrediyor.

◉ İstanbul’un tüm ilçelerinde maske takmama cezası 900 lira olarak belirlendi. Çanakkale, Bilecik, Samsun ve Erzincan’da maske takma zorunluluğu getirildi. İçişleri Bakanlığı, 66 ilde 578 yerleşim yerinin karantinada olduğunu açıkladı.

◉ BBC ekibi Wuhan şehrini görüntülediDW ekibi, Ankara’dan Frankfurt’a yaptığı uçuştan izlenimlerini aktardı.

◉ İtalya’da koronavirüsün Aralık 2019’da atık sularda dolaşımda olduğu belirlendi. Ülkede, ilk vaka 20 Şubat’ta tespit edilmişti.

Türkiye-Libya anlaşması: İnşaat, enerji ve bankacılık

Libya’da yaşanan iç karışıklıkta Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) destek veren Türkiye, ülkenin yeniden imarı kapsamında inşaat, enerji ve bankacılık sektörüne katkı sağlayacak.

12 yaşındaki Bryant, Warner Records ile anlaştı
George Floyd’un ölümünün ardından seslendirdiği ‘I Just Wanna Live’ (Sadece Yaşamak İstiyorum) adlı şarkıyla sosyal medyada viral olan 12 yaşındaki Keedron Bryant, ABD’nin en büyük müzik yapım şirketlerinden Warner Records ile anlaştı.
◉ Yunanistan, ‘sembolik’ bir Yunan ürünü olduğunu belirttiği Feta peynirini ‘kendine mal etmekle’ suçladığı Danimarka’ya karşı yasal işlem başlatılması için Avrupa Birliği’ne (AB) başvurdu.

◉ Yüzüklerin Efendisi’nde Bilbo Baggins’i oynayan aktör Ian Holm, 88 yaşında hayatını kaybetti.

◉ ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, ülkenin yanlış yönde gittiğini savunanların oranı yüzde 74. Böyle düşünenler arasındaki Cumhuriyetçilerin oranıysa yüzde 63.

◉ Avustralya Başbakanı Scott Morrison, aralarında hastane ve kamu kurumlarının da bulunduğu ülkedeki pek çok bilgisayar sistemine karmaşık siber saldırılar gerçekleştirildiğini söyledi. Federal hükümete bağlı ajanlara göre saldırılar Çin kaynaklı.

Türkiyeli acenteler Almanya’da eyleme başladı

Almanya’daki Türkiyeli turizm acenteleri, seyahat uyarısının kaldırılması için protesto eylemlerine başladı. Düsseldorf ve Köln’de eş zamanlı gerçekleşen eylemde, “Eşit muamele istiyoruz” ve “Seyahat uyarısı kaldırılsın” denildi.

+ Almanya’nın, Covid-19 nedeniyle riskli gördüğü ve yurttaşlarına seyahat uyarısı yaptığı ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Yatırım tavsiyesi veren Twitter hesabına milyonluk ceza

SPK, @derinhisse kullanıcı adıyla Twitter üzerinden yatırım tavsiyesinde bulunan Önder Tavukçuoğlu’na 1 milyon 175 bin 29 lira idari para cezası verdi. Hesap, Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret A.Ş. (RYSAS) ile ilgili alım ve satım tavsiyelerinde bulunuyordu.

◉ Koronavirüsün 100 gününde Türkiye’de ekonomi adımları

◉ Merkez Bankası, Çin’le yenilenen swap anlaşması çerçevesinde Çin yuanı fonlamasının ilk kullandırımlarının yapıldığını açıkladı.

◉ CHP’li Gürsel Tekin, “IMF için ‘Türkiye’ye giremez’ diyenler şimdilerde, IMF ne isterse yapmaya hazırlar” diye konuştu. Tekin’e göre 17 yıl önce ‘Kıdem Tazminatı Yasası’nı değiştirmeniz lazım’ diyen IMF’nin talimatı, 17 yıl sonra uygulamaya alınmak isteniyor.

◉ Gurme yazar Vedat Milor anlatıyor: Baklava fıstıklı mı olur, yoksa cevizli mi?

◉ ‘Into the Wild’ filmine konu olan otobüs, turist ziyaretleri esnasında yaşanan sorunlar nedeniyle kaldırıldı.

◉ ‘Rough and Rowdy Ways’ albümünü yayınlayan müzisyen Bob Dylan anlatıyor: “Bu salgın kapıdaki başka bir şeyin habercisi galiba.”

◉ Babylon’dan 30 şarkılık bir seçki: ‘Oldies But Goldies’

◉ Akademisyen Özgür Mumcu ve gazeteci Eray Özer, ‘Yeni Haller’ podcastinde ‘tatile çıkmayı’ konuşuyor.
Renklendirilmiş görüntülerle, Hollanda’nın Amsterdam şehrinde 1922 yılındaki gündelik hayat ve sokak turu.
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın