Katil de tanıdık, ifadesi de

🖐🏻 Editörden

Merhaba. Son 24 saatte Kapsül’ün e-bültenine 87 kişi abone oldu. Böylece toplam sayımız 792’ye ulaştı. Hazırladığımız bülteni beğeniyorsan, başkalarının da faydalanması için aşağıdaki linki kopyalayarak Kapsül’ü arkadaşlarına önerebilirsin.

👉🏻  https://bit.ly/2zay47Y

Kapsül’de ne görmek istediğini bilmek bizim için çok önemli. Önerilerini ve eleştirilerini bize yazabilirsin. Kapsül’ü keyifle takip edebilmen için elimizden geleni yapmaya hazırız.

💌 bulten@kapsul.news

Bir uyarı: Uzunluğu nedeniyle bültenlerimizin bazı e-posta uygulamalarında eksik gösterildiği yönünde geri bildirimler alıyoruz. Bültenin tamamını görüntüleyebilmek için lütfen e-postanın sonuna kadar inerek ‘View Entire Message’ uyarısına tıklamayı unutma.

📣 Günün sözü
Hastanede Covid-19 teşhisiyle tedavi gören babası Douglas Mayne’yle telefonda son kez konuşan Catherine Khan: “Babam beni aradı ve sadece ‘Catherine ölüyorum’ dedi.”
📰 Gündem
● Ali’nin katili de, katilinin ifadesi de tanıdık: Oruçluydum düştüm, silah ateş aldı

Adana’nın Seyhan ilçesinde dün ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle Suriyeli bir genci vurarak ölümüne neden olan polis memuru tutuklandı.

• Dün iktidara yakın basında yer alan haberlerde gencin polisten kaçtığı için bacağından vurularak yakalandığı iddia edilmişti.

• Adana Valiliği de bu sabah yaptığı açıklamada, Suriyeli Ali El Hemdan’ın uyarı ateşi açılması esnasında kazaen yaralandığını açıklamıştı.

• İlkyardım müdahalesi yapıldığı sırada kaydedilen görüntülerdeyse, Hemdan’ın bacağından değil, kalbine yakın bir noktadan vurulduğu görülüyor.

• Hemdan’ın 19 yaşında olduğu ve kendi yaş grubuna uygulanan yasak nedeniyle ceza almamak için polisten uzaklaştığı anlaşıldı.

• Avukat Tugay Bek: “Yan sokağa giriyor. Peşinden de polis giriyor ve ‘dur’ diyor. Ali El Hemdan duruyor, yüzünü polise dönüyor. Aralarında 3 metre mesafe var. Polis ateş ediyor. Tek atışla yaşamını yitiriyor. Dosyada da zaten mermi girişi sol göğüs, kalbin üst tarafı olarak geçiyor.”

• El Hemdan’ı vuran polis memuru ifadesinde, aralarında 25-30 metre olduğunu, oruçlu olduğu için dengesini kaybedip düştüğünü, silahın da yanlışlıkla ateş aldığını söyledi.

• Yaşananları balkondan izleyen bir görgü tanığı ise polisin düşmediğini ve silahın da yanlışlıkla ateş almadığını söyledi.

● Diyarbakır Barosu hakkında da ‘Diyanet soruşturması’ başlatıldı

Ankara Barosu’nun ardından, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın eşcinselleri hedefe almasına tepki gösteren Diyarbakır Barosu yöneticileri hakkında da soruşturma başlatıldı.

• Diyanet’e destek veren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Ankara Barosu tarafından yapılan bu sorumsuz açıklamayı tasvip etmemiz mümkün değildir” dedi.

● Koronavirüse yakalanan Kadir Şeker’in tutuklu yargılanmasına devam 

Konya’da sevgilisi Ayşe D.’ye şiddet uygulayan Özgür Duran’ı engellemek istediği sırada kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker’in Covid-19 testi pozitif çıktı. SEGBİS’le bugün hakim karşısına çıkan Şeker’in tutuklu yargılanmasına devam kararı verildi.

       • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, dört ayrı cezaevinde 120 tutuklu ve hükümlünün Covid-19 testinin pozitif olduğunu ve tamamının tedavi altına alındığını söyledi.

📺 Ne izlesem?
● Ölümle ilgili düşünceleri 97 yaşına geldiğinde değişen filozof Herbert Fingarette, ölümünden haftalar önce verdiği söyleşide aşktan ve ölümden bahsediyor.
🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Bakan Fahrettin Koca: “Yeni vaka sayısı öngörülen seyirde.”

– Bugünkü test sayısı: 29 bin 230
– Toplam test sayısı: 948 bin 115
– Yeni vaka sayısı: 2 bin 392
– Toplam vaka sayısı: 114 bin 653
– Vefat sayısı: 92
– Toplam vefat sayısı: 2 bin 992
– İyileşen hasta sayısı: 5 bin 18.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyonu geçti, vefat sayısı 209 bini aştı.
🇺🇸 ABD, 1 milyon 22 bin 259 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● Memurlar ve SGK’lılar maskelerini çalıştıkları kurumdan alacak

İstanbul Eczacılar Odası Genel Sekreteri Pınar Özcan, uygulamanın sadece çalışanlar için olduğunu ve ailelerini kapsamadığını söyledi.

● Türkiye’de ilk plazma tedavisi uygulanan Covid-19 hastası iyileşti

Anadolu Ajansı, Türkiye’de ilk plazma tedavisi uygulanan 56 yaşındaki erkek Covid-19 hastasının iyileştiğini duyurdu. ‘İmmün plazma tedavisi’ yoğun bakımda kritik durumdaki hastalara uygulanıyor.

 ‘Normalleşme’ detayları: Öncelik beş gün vaka görülmeyen illerde
Hükümetin bayram sonrasına işaret ettiği ‘normalleşme’ beş gün boyunca vaka görülmeyen illerden başlayacak. Normalleşme sürecinde İstanbul, Körfez illeri ve İzmir gibi kentlere ilişkin ayrı kriterler uygulanacak.

● İstanbul Tıp Fakültesi’nde Koronavirüs İzlem Merkezi açıldı

Hastalığı yenip taburcu olanların başvuracağı poliklinikte, virüsün organlarda hasar bırakıp bırakmadığı araştırılacak. Merkezin dünyada bir ilk olduğunu belirten İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, enfekisyonu ağır geçirmiş hastaların bir yıl takip edileceğini söyledi.

● Türkiye’den ABD’ye tıbbi yardım

🇺🇸 Türkiye, ABD’ye 500 bin cerrahi maske, 400 N95 maske, 500 yüz siperliği, 2 ton dezenfektan, 4 bin koruyucu tulum ve 1500 koruyucu gözlük yardımı yaptı.

● Yüzde 74’ün düşüncesi: Salgın sonrası hayatlar ‘radikal’ şekilde değişecek 

IPSOS’un Türkiye’de yaptığı araştırmaya göre, toplumun yüzde 42’si salgının altı aydan daha uzun sürede kontrol altına alınabileceğini, yüzde 74’ü ise salgın sonrası hayatlarının radikal bir şekilde değişeceğini düşünüyor. Toplumun dörtte üçüne yakın bir kısmı ise, “Salgın bitti” açıklaması yapılsa dahi bunun tamamen bitmediği, ancak kontrol altına alındığı anlamına geleceğine inanıyor.

 BM raporu: Pandemide bir milyon istenmeyen hamilelik görülecek

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), karantina önlemleri nedeniyle en az 15 milyon aile içi şiddet vakasının daha yaşanacağını öngörüyor. Örgüt ayrıca, dünya genelinde on milyonlarca kadının doğum kontrol haplarına erişiminin sınırlanması sebebiyle bir milyona yakın istenmeyen hamilelik görüleceği görüşünde.

🎧 Günün podcasti
● Hijyenin 8 bin yıllık fantastik tarihi
Bir Yunan tanrıçasının Atatürk’ün berberiyle ne ilgisi var? Otopsiden doğuma, parfümden kolonyaya hijyenin fantastik tarihini, akademisyen Özgür Mumcu ve gazeteci Eray Özer, ‘Yeni Haller’de anlatıyor.
🎸 Ne dinlesem?
 Guardian’ın müzik editörleri, 1952’den bu yana Britanya Müzik Listesi’nin zirvesinde yer alan tekliler için bir çalma listesi oluşturdu. Liste, altı hafta boyunca güncellenecek ve zirvedeki parçayla tamalanmış olacak.

🎞 Sinema
● 20 film festivali bir arada: Youtube’dan ücretsiz film gösterimleri

Cannes, Berlin ve Venedik de dâhil olmak üzere 20 film festivalinin bir araya geleceği online film festivali ‘We Are One: A Global Film Festival’ için hazırlıklara başlandı. YouTube üzerinden gerçekleştirilecek festival 29 Mayıs-7 Haziran’da.
● Fatih Akın’dan HBO için mini dizi: Marlene Dietrich

Yönetmen Fatih Akın, ABD kanalı HBO için altı bölümlük bir mini dizi çekeceğini açıkladı. Diane Kruger’in tasarladığı ‘Marlene Dietrich’ dizisinin başrolünde de Alman oyuncu yer alıyor.

  • Kruger, Fatih Akın’ın ‘Paramparça’ filminde rol almış, yapım 75. Altın Küre Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nü kazanmıştı.
🌍 Dünya
● Erdoğan’ın Libya’daki düşmanı Hafter başkanlığını ilan etti

🇱🇾 Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, ulusa sesleniş adlı görüntülü mesajında ülke yönetimine el koyduklarını duyurdu: Halkın iradesine sivil kurumların oluşması için koşulları yaratmanın üzerinde çalışacağım. İnsanlar hayatlarının efendisi olmalı ve geleceklerini demokrasi yoluyla seçmeli. İlk günden itibaren hedefimiz Libyalıların iradesini korumaktı.”

▸ 🇺🇳 Birleşmiş Milletler’in desteklediği Hafter ülkenin doğusunu kontrol altında tutuyordu. Hafter yıl başında Türkiye ve Türkiye’nin Libya’ya gönderdiği savaşçılara karşı cihat ve silahlanma çağrısı yapmıştı.

● Sessizlik eylemi: Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına saygı

🇬🇧 Britanya genelinde Covid-19 ile mücadele esnasında hayatını kaybeden sağlık çalışanları için bir dakikalık sessizlik eylemi yapılacak.

● İlk kez bir IŞİD üyesi soykırım suçlamasıyla yargı önünde

🏴 Iraklı IŞİD savaşçısı Taha El C.’nin yargılamasına bugün başlanıyor. Almanya Federal Başsavcılığı El C.’yi, ‘yabancı terör örgütü üyesi olmak’, ‘insanlığa karşı suç işlemek’ ve ‘soykırım’ iddiasıyla yargılıyor. Böylece bir IŞİD üyesi ilk kez soykırım suçuyla yargı önüne çıkmış olacak.

● Lübnan’da halk sokakta

🇱🇧 Lübnan’ın en yoksul şehirlerinden Trablusşam’da yüzlerce kişi ekonomik kriz ve hükümetin vergi politikasını protesto etmek için sokağa döküldü. Maske takan protestocular iki bankayı ateşe verdi. Ocak ayından beri devam eden protestolar ülke çapındaki genel karantina nedeniyle ertelenmişti.

● Rusya kendi Covid-19 rekorunu kırdı

🇷🇺 Rusya, bir gündeki en çok yeni vakayla kendi rekorunu kırdı. Bugün açıklanan vaka sayısı 6 bin 411’e çıktı. Ülke çapındaki toplam vaka sayısıysa 93 bin 558.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Altı haftalık bekleyiş: Kapıları açan IKEA’nın girişinde kuyruk oluştu

Mobilya ve ev eşyası üreticisi IKEA’nın Hollanda’daki mağazaları altı hafta sonra yeniden kapılarını açtı. Erken saatlerde müşteri akınına uğrayan mağazalarda, 30 metrekare başına bir müşteriye izin veriliyor. İkiden fazla kişinin aynı anda içeri alınmadığı mağazaların girişinde uzun kuyruklar oluştu.

📖 Ne okusam?
☘️ Ekoloji
● Bilim insanları: Daha ölümcül ve yıkıcı salgınlar gelecek

Biyoçeşitlilik uzmanları salgınların altındaki asıl nedenin, vahşi dünyanın kontrolsüz tahribatı olduğu görüşünde. Tahribata bir son verilmezse koronavirüsü çok daha ölümcül ve yıkıcı salgınlar izleyebilir.

● Bi’ bu eksikti: 2020, en sıcak yaz olabilir

🥵 Meterologlar, 2020 yazının en sıcak yaz olabileceğini söylüyor.

💬 Köşe vuruşu
● AVM’lerde yükümlülük üstlenme mücadelesi

Muharrem Sarıkaya: “Şunu baştan belirteyim, halk arasındaki adıyla kamuda, yani bakanlıklarda AVM’lerin açılmasına yönelik kurumsal bir hazırlık yok. Yani herhangi bir bakanlık çıkıp da AVM’ler açılsın veya açılmasın gibi bir açıklamada bulunma niyetinde değil. Peki bu kadar gürültü niye kopuyor derseniz; herkes açılmasından yana ama yükü de kimse paylaşmak niyetinde değil…”

● Yeni gündem ekonomi

Abdulkadir Selvi: “Koronavirüs sonrasına dönük bir çalışma yapılıyor. Gelişmiş ülkelerin hızlı bir büyümeyi hedef aldıkları söyleniyor. Petrol fiyatlarındaki tarihi düşüş, ucuz enerji sağlamak suretiyle bir süreci destekliyor. AK Parti MYK toplantısında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açık ve enflasyona olumlu katkı yaptığını belirtip ‘Koronavirüs nedeniyle yaşadığımız kayıpların bir kısmını petrol fiyatlarındaki düşüşle dengeledik’ dediği ifade ediliyor.”

⛹🏻‍♀️ Spor
● Fransa’da tüm spor organizasyonları iptal

Futbol dahil olmak üzere büyük spor organizasyonlarının eylül ayına kadar yasaklandığını duyuran Fransa Başbakanı Edouard Phillippe, liglerin nasıl sonlandırılacağına dair bilgi vermediUEFA, liglerin ağustos ayına kadar bitirilmesini talep etmiş ancak geçerli sebepler olması halinde sezonun federasyonlar tarafından bitirilebileceğini söylemişti.

  • 🏋🏻‍♀️ Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi, salgının gelecek yıl da tehdit oluşturması halinde olimpiyatların iptal edilebileceğini söyledi. 24 Temmuz-9 Ağustos’ta yapılması planlanan oyunların, 23 Temmuz-8 Ağustos 2021’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

● Beşiktaş’ın başkanından futbolculara: İndirim yapmayanlar gidecek

🏁 Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, mali yapı nedeniyle yüksek ücretli futbolculardan indirim isteyeceklerini, kabul etmeyenlerle yollarını ayırmayı düşündüklerini söyledi ve ekledi: “Bunun dışında başka şansım yok”.

💾 Teknoloji
● Covid-19’un getirdikleri: ‘Koronavirüs haritası’yla siber saldırı 

Salgın döneminde dünya genelindeki şirketlerin yüzde 60’ında, siber saldırıya maruz kalma oranı geçen seneye kıyasla artış gösterdiSiber korsanlar, ‘gerçek zamanlı corona virüsü haritaları’ adı altında zararlı yazılımların yüklü olduğu uygulamaları kimlik ve banka bilgileri gibi kişisel verileri ele geçirmek için kullanıyor.

● Sınırlama sonrası: WhatsApp’ta iletilen mesajlar yüzde 70 düştü

Yalan haberler ve yanlış bilgilendirme mesajlarına karşı önlemler geliştiren WhatsApp, ‘yüksek sayıda iletilen’ mesaj kategorisinde yüzde 70’lik bir azalma açıkladı.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın