Kıskananlara: Yolsuzlukta Avrupa birincisiyiz

Günün sözü

Basın toplantısını bir bahçede anlatan Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un sözünü kesen evsahibi: “Hey! Oraya daha yeni tohum attım.”

Facebook
Twitter
Instagram
İddia: Almanya’da MİT adına çalışan sekiz bin kişi var

Alman ZDF kanalı, dün akşam yayınladığı programda MİT’in Almanya’daki faaliyetlerini mercek altına aldı. Almanya’da MİT’e çalışan sekiz bin kişinin bulunduğuna dikkati çeken kanal, faaliyetlerde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı 900 caminin de önemli bir rol oynadığını iddia etti.

Güven, Berberoğlu ve Farisoğulları’nın vekillikleri düşürüldü

Bugün toplanan TBMM Genel Kurulu, haklarında kesinleşmiş hapis cezaları bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Ankara Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliğini düşürdü. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, vekillikleri düşürülen Güven ve Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkardı.

Berberoğlu: “Demokrasi için bir bedel ödenecekse bu bedeli önce CHP’liler öder.”

Güven: “CHP’nin bunda sorumluluğu da var. 2016’da dokunulmazlıklar kaldırıldığında güçlü bir sesle HDP ile hareket etmiş olsalardı belki bugün bunları yaşamayacaktık.

HDP’li Saruhan Oluç: “Darbecisiniz ve tarihe sivil darbeciler olarak geçeceksiniz.”

Türkiye’de obez bireylerin oranı: Yüzde 21,1

Türkiye’de obez bireylerin oranı geçen yıl itibarıyla yüzde 21,1 olarak belirlendi. Kadınların yüzde 24,8’inin obez, yüzde 30,4’ünün obez öncesi olduğu tespit edildi. Erkeklerde ise bu oranlar sırasıyla yüzde 17,3 ve yüzde 39,7.

‘Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına onay verenlerin oranı yüzde 50,8’

Metropoll Araştırma, ‘Türkiye’nin Nabzı’ anketinin sonuçlarını paylaştı. Buna göre Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylayanların oranı yüzde 50,8, onaylamayanların oranıysa yüzden 39,8. Fikir beyan etmeyenler ise yüzde 9,4 olarak kayda geçti. Covid-19 salgınının başladığı Mart ayında Erdoğan’ın güvenoyu yüzde 55,8 iken bu oran Nisan ayında yüzde 52’ye düşmüştü. Erdoğan 24 Haziran 2018’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerindeyse yüzde 52,6 oy almıştı.

Avrupa birincisi olduk: Türkiye yolsuzluk ve rüşvette lider

Avrupa yolsuzlukla mücadele grubu Greco, daha önce yapılan uyarılara rağmen yolsuzluk ve rüşvetle mücadelede Türkiye’nin etkili önlemler almadığını duyurdu. Grubun hazırladığı son rapora göre Türkiye, yolsuzluk ve rüşvet alanında Avrupa birincisi oldu. Türkiye’yi Avusturya ve Macaristan takip ediyor.

Kılıçdaroğlu, linç girişimine uğradığı cenazedeki askerin babasını ağırladı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Çubuk’ta cenazesine katıldığı sırada linç girişimine uğradığı Piyade Er Yener Kırıkcı’nın babası Mustafa Kırıkcı’yı, CHP Genel Merkezi’nde ağırladı. Kırıkcı, Kılıçdaroğlu’nu Çubuk’taki evine davet etti.

Bakan duyurdu: 38 ülkeye uçak seferleri başlıyor

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, 40 ülkeye uçak seferlerini başlatmayı planladıklarını, bu kapsamda uçuşların karşılıklı açılması için 15 ülkeyle ön mutabakat yapıldığını söyledi. Bakan uçuşların başlayacağı 38 ülkeyi de açıkladı.

Bekçilerle ilgili kanun teklifinin ilk bölümü geçti

Tartışmalara neden olan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi’nin birinci bölümünde yer alan yedi madde, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre bekçiler görevli oldukları mülki sınırlar içinde halkın istirahat, sağlık ve selametini sağlayacak, devriye hizmeti yürütecek ve araç durdurabilecek.

     
Gün gün: Türkiye’nin Covid-19’la mücadele süreci

1 Haziran’da normalleşme sürecine giren Türkiye’nin, ilk vakanın görüldüğü 10 Mart’tan bu yana geçtiği aşamalar

156 bin hanede tek kişiye test

Toplumda antikor oluşup oluşmadığını belirlemek için 156 bin hanede tek kişiye test yapılarak genel bağışıklıkla ilgili fikir edinilecek. İl pandemi kurulları, kendi korunma planlamalarını yapacak. Sonbahara kadar Türkiye’nin yeni pandemi planı ortaya çıkacak.
Cerrahpaşa: Başlarda günde 400 kişi başvuruyordu, 40-60’a indi

Vaka sayılarının azaldığını söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, “Bizim ilk başvuru polikliniğimiz ve temaslı polikliniğimize günde ortalama 400’ün üzerinde hasta geliyordu. Şimdi 40-60 hasta geliyor” dedi.

DSÖ: Tehlikeli mutasyon yok ancak bitme noktasına çok uzağız

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün mutasyona uğradığına dair işarete rastlanmadığını ancak yine de salgının bitme noktasından çok uzakta olduğunu söyledi.

İran en yüksek vaka sayısını gördü

İran son 24 saatte tespit edilen yeni koronavirüs vaka sayısının 3 bin 574 olduğunu açıkladı. Bu, salgın başladığından beri 24 içinde tespit edilen en yüksek sayı oldu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bugün yaptığı açıklamada İran ve Irak’a yönelik gümrük kapılarının uluslararası yük taşımacılığına yeniden açıldığını duyurmuştu.
     
ABD hükümeti: 51 gözaltı var, ‘yabancı aktörler’ devrede

ABD Adalet Bakanı William Barr, ülke genelinde düzenlenen George Floyd protestolarında 51 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Barr, ‘yabancı aktörler’in protestoları alevlendirmeye çalıştığını söyledi.

Dünyada en çok kazanan CEO ilk kez bir kadın oldu

En yüksek ücretli CEO’lar sırlamasına göre Advanced Micro Devices’ın (AMD) tepe yöneticisi Lisa Su, 58,5 milyon dolarla birinci oldu.

2 bin dolardan fazla maaş: İsveç’te ‘ışıktan sorumlu’ eleman aranıyor

İsveç’in Göteborg kentinde 21 bin İsveç kronu (2 bin 264 dolar) maaş karşılığında bir tren istasyonunda sabah-akşam ışıkları açıp kapatacak bir personel aranıyor.

İsyana rağmen: Zuckerberg, Trump kararından geri adım atmıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yağma başlarsa ateş açılır” sözlerine karşı sessiz kalan Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, şirket içindeki tepkiye rağmen Trump’a müdahale etmeme kararından vazgeçmedi.
Google’a dava: Gizli mod tüketicileri kandırıyor

Google’ın kullanıcıların internet etkinliklerini gizli modda da izlemeye devam etttiğini iddia eden hukuk firması Boies Schiller Flexner, şirkete dava açtı. Tarayıcıyı gizli modda kullanan tüketicileri kasıtlı olarak aldattığı iddia edilen Google, 5 milyar dolarlık bir tazminat davasıyla karşı karşıya. Google cephesi, iddiaları reddediyor.

NBA ‘yeni normal’de başlamaya hazırlanıyor

NBA’de sezonun devam edilmesine karar verildi. 31 Temmuz’da başlayacak olan lige 22 takım katılacak. 8 normal sezon maçının ardından playoff’lara geçilecek. Tüm maçlar Orlando’da.

     
Merkez Bankası’nın dolar rezervleri 1,24 milyar dolar azaldı
Merkez Bankası toplam rezervleri geçen hafta 1 milyar 380 milyon dolar azalarak 91 milyar 27 milyon dolara geriledi.
İkinci kez: Samsung’un patronu için tutuklama talebi

Samsung’un başındaki isim Jay Y. Lee hakkında rüşvet, hisse senedi fiyatlarında manipülasyon ve denetim kuralı ihlali yüzünden tutuklama talep edildi. Lee, 2017 yılında rüşvet, yalan yere yemin ve zimmete para geçirme suçlarından beş yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak üst mahkemenin kararı bozmasıyla serbest kalmıştı.

Düşük faizli konut kredisi, fiyatları artırdı

Kamu bankaları tarafından başlatılan düşük faizli konut kredi kampanyası sonrası emlak fiyatlarında artış görüldü. Paket açıklanmadan bir gün öncesine göre konut fiyatlarından yapılan zamlar yüzde 30’u buldu.

Yabancılar satmaya devam ediyor

Merkez Bankası’nın istatistiklerine göre yurtdışında yerleşik kişiler, 258 milyon dolarlık menkul kıymet sattı.
     
‘Sağlığımız üzerine zar atmaya yeniden başladık

Mehmet Y. Yılmaz: “Salgının başlarında, ipleri Sağlık Bakanı’na ve Bilim Kurulu’na teslim eden Erdoğan yönetimi, işleri yeniden ele aldı ama bütün tek adam rejimlerinde olduğu gibi yarım yamalak. 65 yaş üstü işine giderse serbest; yazlığına da gidebilir ama yazlığı ve işi yoksa esir. Niye? Toplu ulaşımdaki kısıtlamalar kalkıyor ama markete tek tek gireceksiniz. Niye? Bunları kimse bilmiyor, muhtemelen yönetim de bilmiyor. Ekonomik olarak tükenmiş devletin, bir an önce ekonomik hayatı yeniden harekete geçirmek zorunda kalmasıyla birlikte sağlığımız üzerine zar atmaya yeniden başladık.”

‘ABD’nin Suriye yaptırımları’
Hediye Levent: ABD’nin Suriye’ye yönelik yeni yaptırımları haziran ayı itibarıyla yürürlüğe giriyor. “Suriye hep yaptırım altında bir ülke oldu, yeni bir şey yok” dememek gerek. Bu defa durum çok farklı, bu defa durum çok kötü. Üstelik yeni yaptırımlar sadece Suriye’yi değil Lübnan ve Ürdün gibi komşu ülkeleri de ağır yaralayacak cinsten. Eğer bu yaptırımlar esnetilmezse önümüzdeki en fazla 10 yıl içinde oldukça kanlı ve sarsıcı sonuçlarını görmemiz mümkün.
     
+ Terrabayt ekibi, Hulu tarafından diziye uyarlanan Sally Rooney’nin ‘Normal İnsanlar’ romanını iki farklı düzlemde konuşuyor.
+ Salon İKSV ekibi, son dönemde dinlediklerini 121 şarkılık bir liste haline getirdi: ‘Salon Ne Dinliyor?’
+ İngiltere’de verilen BAFTA Televizyon Ödülleri adayları açıklandı. Chernobyl, 14 adaylıkla zirvede.
+ SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın iş görüşmesinde sorduğu soru: “Dünya’nın yüzeyinde duruyorsun. Bir mil güneye, bir mil batıya, bir mil kuzeye yürüdün ve başladığın noktaya geri dönmüş oldun. Neredesin?”
+ 73. Cannes Film Festivali resmi seçkisinde 56 film yer aldı. 12-23 Mayıs’ta yapılması planlanan ancak iptal edilen festivaldeki filmler, 2020 sonbaharındaki çeşitli festivallerde izleyiciyle buluşacak.
+ Şarkılarla: Siyah müziğe uygulanan sansürün geçmişi
+ Yapı Kredi Müzesi’nde 27 Kasım 2019’da ziyarete açılan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos’ sergisinin son tarihi 23 Ağustos 2020’ye kadar uzatıldı. Serginin 360 derece sanal turu ise 40 bin kişi tarafından gezildi.
     
Atatürk’e benzerliği ile tanınan oyuncu Göksel Kaya’yla Ankara sokaklarında bir gün: “Tanrı insana birkaç kez şans verir. benziyorum, benzemekle de gurur duyuyorum. ister kabullenin, ister kabullenmeyin.”
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın