‘Köz hala sıcak’

Günün sözü

Gaziantep’te karantinaya alınan Yenice Mahallesi’nde yaşayan Hüseyin Emre: “Biber ektim kurumasın. Beni biber tarlasında karantinaya alın.”

Facebook
Twitter
Instagram
‘Köz hala sıcak’

Bugün 2 Temmuz 2020. Yazar ve sanatçılardan oluşan 33 kişinin Sivas’ta kaldığı Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesinin üzerinden 27 yıl geçti.

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’ta bulunan çoğunluğu Alevi ve sol görüşlü 51 kişilik grupta Aziz Nesin, Metin Altıok, Hasret Gültekin, Asım Bezirci ve Nesimi Çimen gibi isimler de yer alıyordu.

➤ Katliamdan iki gün önce kentte bir bildiri dağıtılmıştı. Bildiride Aziz Nesin’in o sırada başyazarı olduğu Aydınlık gazetesinde yayımlanan Salman Rüşdi’nin ‘Şeytan Ayetleri’ kitabından bahsedilmiş, Nesin hedef gösterilmişti. Akşam saat 18:00’de Madımak Oteli’nin önünde o ana kadar hiçbir aşamada dağıtılmamış 15 bin kişi vardı. Otel önündeki araçlar ve sürüklenen heykel ateşe verildi, otelin camları kırıldı.

➤ Gazeteci Mehmet Ali Birand, Sivas Katliamı’nda neler yaşandığını 32’nci Gün’de 20 dakikalık bir dosya ile anlatmıştı.

➤ O gün Sivas Katliamı’ndan kendi imkanlarıyla sağ çıkan isimlerden biri Mehtap Yücel’di. Gazeteci Filiz Gazi‘ye konuşan Yücel, yedi saat boyunca taşlandıklarını, saldırganların yalnızca ezanda durduklarını anlattı.

➤ Gazeteci Felat Bozarslan da, Madımak Oteli’ne gönderilen askerlerden biri olan Mesut Figançiçek ile konuştu. Figançiçek’in anlattıklarına göre katliam yerine gönderilen askerlerin yanında toplumsal olaylara müdahale etmek için hiçbir teçhizat yoktu. Askerlerin üzerinde yalnızca, kafalarına tam oturmayan kaskları bulunuyordu.

AKP, ‘ağzındaki’ kanun teklifini çıkardı

✔︎ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyayı hedef alan konuşmasının ardından Hürriyet, AKP’nin konuyla ilgili hazırladığı kanun teklifi çalışmasının detaylarıyla ilgili bir haber yayınladı.

Habere göre düzenlemeyle, Twitter başta olmak üzere önemli sosyal ağlara hukuka aykırı içeriğin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor.

✔︎ Sözcü gazetesinin benzer bir haberindeyse sosyal medya düzenlemesiyle WhatsApp, Netflix ve Telegram gibi platformların engellenmesinin de önünün açıldığı belirtiliyor.

✔︎ Emniyet Genel Müdürlüğü de sosyal medya ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, 7/24 siber devriye faaliyetleri yürütüldüğü belirtildi.

✔︎ Bu arada Kişisel Verileri Koruma Kurulu da, sosyal medya uygulaması TikTok hakkında, veri güvenliği açığı iddiaları üzerine resen inceleme başlattı.

➤ HaberTürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde şöyle bir yazı kaleme aldı: “AK Parti, bugün yasaktan medet ummamalı. Sosyal medyanın edepsizliği ise mesele, sadece Cumhurbaşkanı ve ailesi değil herkese yönelik ağır hakaretler, mesnetsiz iddialar, yalanlar, iftiralar uçuşuyor o ortamda. Ve bundan şikayet eden siyasetçiler, başkalarına hakaret edecek troll orduları beslediği sürece bu işin içinden çıkmak mümkün değil. Önce kendi trollerini susturacak.”

➤ Yayınlanan bir rapora göre Türkiye’de sosyal medya zaten engelli. Son bir yılda 100 binlerce içerik kaldırıldı.

➤ Türkiye’de sosyal medya ne kadar ve nasıl kullanılıyor?

➤ Dünyada sosyal medya yasakları ile öne çıkan ülkeler hangileri?

● AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayanan İstanbul Sözleşmesi için “Nasıl usulünü yerine getirerek imzalanmışsa, usulünü yerine getirerek sözleşmeden çıkılır” dedi. Türkiye, sözleşmeyi 2011’de imzalamıştı.

● Covid-19 testi pozitif çıkan Deniz Yıldırım adlı kanser hastası mahpus yeniden cezaevine gönderildi. Yıldırım’ın eşi Birsen Yıldırım, “Eşimin tahliye edilmesi için başına daha neler gelsin?” dedi.

● İstanbul Ekonomi Araştırma’nın son kamuoyu araştırmasına göre AKP yüzde 36,27, CHP 18,63, HDP 10,43, MHP 9,50, İYİ Parti 9,20 oranında oy alıyor. AKP’nin içinden çıkan partilerden DEVA yüzde 2,40, Gelecek ise 0,78 oy oranına ulaşıyor.

● Ankara Valiliği, Covid-19’a yakalananların sayısında artış yaşandığını belirterek il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Valiliğin kararı, yarın (3 Temmuz) yapılacak Büyük Savunma Mitingi öncesinde alındı.

● Genç Parti’nin 5. Olağan Kongresi yapıldı. Partinin kurucu genel başkanı olan ve 10 yıldır Fransa’da yaşayan Cem Uzan kongreye telekonferansla katıldı. Kendisi gibi yurtdışında yaşayan kardeşi Murat Hakan Uzan ise partinin yeni genel başkanı oldu.

● DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Varlık Fonu’nu iktidara geldiklerinde kapatacaklarını söyledi. Babacan, “Varlık Fonu’nu kapatacağız. Tam bir kara delik” dedi.

Bölge bölge: Türkiye’nin Covid-19 durum raporu

Sağlık Bakanlığı, ‘Türkiye’nin Covid-19 durum raporu’nu paylaştı. Son olarak 28 Haziran gününe ait verilerle güncellenen ve bölge bölge analizlerin yer aldığı rapora göre en çok vaka görülen yaş grubu, yüzde 49,4’le 25-48 yaş arası.

Son durum: En çok vaka İstanbul’da, toplum sağlığı için riskli görüntüler artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en çok vaka görülen beş ili açıkladı: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya ve Bursa. Burdur ve Gümüşhane’de iki gündür yeni vaka olmadığını aktaran Koca, toplum sağlığı için risk yansıtan görüntülerin arttığını söyledi.

● Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, sıklıkla görüldüğünü söylediği bazı vakaların çıkış kaynağını anlattı: “Kişi pozitif tanısı almış, ‘Evde 14 gün izole kalacaksın’ diyorsunuz. Bunu duyan ‘Geçmiş olsun’ ziyaretine geliyor. Böyle çok yeni vaka çıkıyor.”

● Dünya genelinde 1 Temmuz günü tespit edilen 196 bin 901 yeni vaka, 24 saatteki en yüksek vaka sayısı olarak kayda geçti.

● Dünya Sağlık Örgütü, Çinli bilim insanlarının sözünü ettiği domuz gribi virüsünün yeni değil, bilinen bir domuz gribi türü olduğunu söyledi.

● ABD’de son 24 saatte 50 bin vakayla yeni rekorun kırılmasının ardından valiler, ekonomiyi yeniden faaliyete geçirmek için atılan adımları geri çevirmeye başladı. Başkan Donald Trump, virüsün yok olacağına inandığını söyledi.

● Karantina döneminde ailesiyle birlikte sahile gidip güneşlenen Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark, baskıların artması sonrası istifa etti.

İngiltere ve İsviçre’nin listesi: Türkiye’den gelenlere karantina yok

İngiltere, ülkeye girişte karantina uygulanmayacak ülkeler arasında Türkiye’ye de yer verdi. ABD, Rusya ve Brezilya ise ‘kırmızı liste’de yer alıyor. Uygulama 4 Temmuz’dan itibaren geçerli.

➤ İsviçre, 29 ülkeden gelen kişilere 10 günlük karantinanın zorunlu tutulacağını açıkladı. Türkiye’nin bulunmadığı liste 6 Temmuz’da devreye girecek.

Sosyal medya yasakları dünya basınında

Doruk Karaca – Kapsül

Cumhurbaşkanı Tayyip Eroğdan’ın sosyal medya mecralarının kapatılmasıyla ilgili sözleri, dünya basınında da geniş yer buldu.

✔︎ Reuters, haberinde hükümetin sosyal medyayla olan geçmişine de değindi. Ajans, Twitter’ın yedi bin troll hesabı kapatmasının ardından Erdoğan’ın verdiği tepkiyi hatırlattı.

✔︎ Katar merkezli Aljazeera ise Türkiye’deki sosyal medya tartışmasını, bakan Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak’ın yeni doğan çocuklarına edilen hakaretler üzerinden ele aldı. Türkiye’nin, internet yasakları geçmişine de değinen Aljazeera, Wikipedia’ya erişimin engellenmesi, Gezi protestolarında Twitter ve Facebook üzerindeki baskılar gibi konulara da yer verdi. Haberde ayrıca sosyal medya kısıtlamalarının, bağımsız haber mecralarını ciddi bir şekilde etkileyebileceğine de dikkat çekildi.

✔︎ EuronewsMiddle East Eye, İsrail basınından The Jerusalem Post, Hollanda basınından De Telegraaf ile Avrupa ve dünya basınından birçok haber ajansı da konuyu mercek altına aldı. Haberlerde, YouTube, Netflix ve Twitter’ı karşısına alan Erdoğan’ın açıklamalarından kısa süre önce YouTube’da canlı yayın yaptığı ancak yayının 368 bin ‘dislike’ aldığı da hatırlatıldı.

● Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile Almanya’da bir araya geldi. Görüşme sonrasında Maas, Almanya ve Avrupa Birliği (AB)’nin Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını gözden geçireceklerini açıkladı.

● Rusya’da devlet başkanı Vladimir Putin’in 2036 yılına kadar görevini sürdürmesinin önünü açan halk oylamasında oyların yüzde 99,9’u sayıldı. Yüzde 77,9 ‘evet’, yüzde 21,2 ‘hayır’ oyu çıktı. Katılım oranı ise yüzde 65.

➤ Uzun yıllar Moskova’da gazetecilik yapan Cenk Başlamış, Putin’in yaşamındaki dönüm noktalarını yazdı.

● Cinsel taciz ve seks amaçlı insan kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklandığı hücresinde intihar eden Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein’in sevgilisi ve ‘suç ortağı’ Ghislaine Maxwell tutuklandı.

● İspanya’da pandemi döneminde işini kaybeden 900 bin kişinin işlerine dönemediği açıklandı. En büyük gelir kaynaklarından turizm sektörü de zor günlerden geçiyor.

● Myanmar’da bir yeşim taşı madeninde heyelan sonucu en az 113 kişi hayatını kaybetti.

● Moda endüstrisinin karbon salınımına olan etkisi, hava ve deniz taşımacılığından daha fazla. Toplam karbon salınımının yüzde 8’den fazlası, moda endüstrisi kaynaklı.

Döviz hesapları 574 milyon dolar arttı

Yurtiçinde yerleşik vatandaşların döviz hesapları geçtiğimiz hafta itibarıyla 575 milyon dolarlık artış kaydetti. Yaşanan artışın 273 milyon doları bireysel hesaplardan; 302 milyon doları ise tüzel hesaplardan kaynaklandı.

En değerli otomobil üreticisi: Tesla

ABD merkezli elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları üreticisi Tesla, rakibi Toyota’yı geride bırakarak, piyasa değeri bazında ‘dünyanın en değerli otomobil üreticisi’ unvanına sahip oldu. Tesla’nın toplam değeri 190 milyar doların üzerinde.

● Volkswagen Manisa projesini neden durdurdu?

● Dış ticaret açığı haziranda geçen seneye göre yüzde 17,31 azalarak 2,84 milyar dolar, ocak-haziran döneminde ise geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 72,92 artarak 23,84 milyar dolar oldu.

● Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kırsal kalkınma yatırımlarına son iki yılda 855 milyon lira hibe verdiklerini, bu yıl da kabul edilen 2 bin 745 projeye 970 milyon lira daha destek sağlayacaklarını bildirdi.

● Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, haziran dönemine ait nakdi ücret desteği ödemelerinin, yoğunluğun önlenmesi amacıyla 8-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyurdu.

● Bahçe için sivrisinek kovucu dokuz bitki

● Okan Can’ın yazısı: “Türk futbolu ortaçağını yaşıyor”

● Yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, Oscar Ödülleri jürisine davet edildi.

● İki gurme Mehmet Yaşin ve Mehmet Yalçın, ‘Barların Renkli Dünyası’nı konuşuyor.

● ‘Madımak katliamı’nın anısına Moğollar ve Hayko Cepkin’in canlı performansı: ‘Issızlığın Ortasında’

● Yönetmen Ceylan Özgün Özçelik’in ilk filmi Kaygı, ‘Madımak katliamı’ anısına 24 saatliğine erişime açıldı. Özçelik filmini böyle anlatmıştı.

Yazar Aziz Nesin’in ‘Madımak Katliamı’nın ardından yaptığı basın toplantısı.
Paylaş Paylaş
Tweetle Tweetle
Arkadaşına ilet Arkadaşına ilet
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın