Levent Kazak’ın halasının düşündürdükleri: Sağlık sistemi nasıl ilerleyecek?

Alican Acanerler

“Dün sol eliyle elimi tuttu bir saat, arada da sıkarak. Sanki benim elim olduğunu bilir gibi tuttu. gözleri açık ama göz göze gelmeyi başaramadık, Bir tık yukarı bakıyor hep. Cuma günü çıkarıyorlar hastaneden, tutamıyorlarmış çok…” 

Yukarıdaki sözler oyuncu Levent Kazak’ın bugün attığı bir tweetten. Kazak’ın 90 yaşındaki halası pandemi sürecinde 65 yaş ve üstüne uygulanan sokağa çıkma yasakları sebebiyle hareketsiz kalmış. İnternetten ödeme ve alışveriş yapmayı öğrenen kadın, bir süre sonra hastalanmış. Türkiye’deki ilk Covid-19 vakasının görülmesinin ardından sokağa çıkma yasakları sebebiyle geç teşhis edilen kanser vakaları, ilaç bulmakta zorluk yaşayanlar ve ‘ameliyat olması gerekirken virüsten korktuğu için hastaneden ayrılanlar’ artık günlük hayatımızda duyduğumuz ve kanıksadığımız olaylar oldu. 

Ankara Tabip Odası, Nisan ayında yaptığı bir açıklamada “Covid-19’da ölüm oranı yüzde iki civarında iken, tedavi edilmeyen ve tedavi süreci aksayan bir kalp krizi ya da inme olgusunda bu risk çok daha yüksek.” demişti. Covid-19 dışındaki hastalıklarla mücadeleye ayrılan bütçelerin kesilmesi, başta ABD olmak üzere pek çok ülkenin gündeminde. Hatta öyle ki Covid-19 nedeniyle tüberkülozla mücadelede kesilen yardımlar yüzünden beş sene geri düşüleceği öngörülüyor. Örneğin İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfı (CRUK), bütçesinden toplamda 150 milyon sterlinlik bir kesinti yapılmasından endişe duyuyor. 

Türkiye’de Covid-19’la mücadele için Sağlık Bakanlığı’na ek bütçe ve bütçe kaydırmaları daha önce gündeme gelmişti. Fakat söz konusu bütçe aktarılmamış olacak ki geçen haftalarda sağlık çalışanlarının maaşlarından yüzde yirmilik ek ödeme kesintisi yapıldı. Mart ayından beri hangi hastalıkların tedavisi ve araştırma süreçlerinin kesintiye uğradığına dair bir veriye ne bakanlıktan ulaşabiliyoruz ne de şimdiye kadar konu hakkında bir soru önergesi verilmiş. Nisan ayında bakanlık kanser hastalarının tedavilerinde izlenecek yeni yöntemi açıklamıştı. Buna göre hastaların kontrolleri ve kemoterapi süreçleri yeniden düzenlenecek ve zorunlu haller olmadıkça sık sık sağlık kuruluşlarına gitmeleri engellenmiş olacaktı. Böyle bir durumun ülkedeki tedavisi zaten zor olan kanser ve HIV+ vakalarının sayısını artırmaması ve Levent Kazak’ın halasının başına gelenleri yaygınlaştırması işten bile değil. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın