Gündem

◎ ‘MİT mensubunun cenazesi’ haberi: 18 yıla kadar hapis istemi

Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenazesinin haberleştirilmesiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık, gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Ferhat Çelik, Aydın Keser, Erk Acerer ve Akhisar Belediyesi basın birimi görevlisi E.E. hakkında 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. Gazeteci Acarer ve belediye görevlisi dışındaki altı isim soruşturma kapsamında tutuklu bulunuyor.

◎ Tunceli normale döndü

Tunceli’deki sekiz Covid-19 vakasının sonuncusu da tedavisinin ardından taburcu edildi. Kentteki hastanelerde virüs tedavisi gören hasta kalmadı.

◎ Adil yargılama istiyordu 

Adil yargılama talebiyle 297 gün önce ölüm orucuna başlayan Mustafa Koçak hayatını kaybetti. 28 yaşındaki Koçak hiçbir delil olmamasına karşın, tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek mahkeme heyetinin ‘vicdani kanaatiyle’ ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılmıştı.

+ İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan “Mafyayı hapisten dışarı salan bu iktidar, bir gencin adil yargılanma talebini karşılamadı” diye konuştu.

◎ Koğuşlardan mahkumlar çıktı, infaz memurları girdi

Cezaevlerindeki infaz koruma memurları, ailelerine virüs bulaştırmamaları için af düzenlemesi nedeniyle boşalan koğuşlarda kalmaya başladı. 15 günlük vardiya sistemiyle çalışan memurlar, 15 günün sonunda evlerine gidebiliyorlar. İzni biten memurlar ise önce virüs bulaşıp bulaşmadığının tespiti için kontrole gönderiliyorlar.

◎ Tüm abonelere 1 GB ücretsiz internet

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, GSM operatörleri genel müdürleriyle görüştüğünü ve hiçbir ayrım yapılmaksızın internet kullanıcısı olan bütün abonelere 1 GB ücretsiz data desteği sağlanacağını söyledi. 

◎ Tarih Kurumu’nun başına Ensar Vakfı üyesi atandı

Karaman’daki çocuklara cinsel istismar vakasıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’nın Afyon yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na atandı. Yaramış, Ensar Vakfı’nın 10 Mart 2018’deki olağan il genel kurulunda yönetim kuruluna girmişti.

       + Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Karaman’daki cinsel istimar vakasının ardından “Hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” demişti.

İzleme önerisi

‘Bildiğimiz Dünyanın Sonu’ adlı mini belgesel serisinin üçüncü bölümü, odağını kömürle iç içe yaşamak zorunda kalan tarafa çeviriyor.

Covid-19

◎Pandemide son durum

🇹🇷 Türkiye:

– Yeni vaka sayısı: 3 bin 122.
– Toplam vaka sayısı: 104 bin 912.
– Vefat sayısı: 109.
– Toplam vefat sayısı: 2 bin 600.
– İyileşen hasta sayısı: 3 bin 246.

Dünyada ise toplam vaka sayısı 2 milyon 700 bini aştı. ABD, 894 bin 34 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

◎ Bakan Koca: İstanbul Wuhan’ımızdı ama atlattık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üçer uzmandan oluşan ekiplerin bin 300 araçla İstanbul’da bulaşı zincirini tespit etmek için tıbbi dedektif gibi iz sürdüklerini söyledi ve ekledi: “İstanbul bizim Wuhan’ımızdı ama atlattık.”

◎ Uzman görüşü: İki günlük artışın sebebi 10 Nisan

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Asuman İnan, 20-21 Nisan’da Covid-19 vakalarındaki artış hızının nedenini sokağa çıkma yasağının geç saatlerde ilan edildiği 10 Nisan’da yaşananlara bağladı: “Vaka artış hızımız iki haftalık süreçte yüzde 14 seviyesinden yüzde 4’e gerilemişti. 20 ve 21 Nisan’daki artışın 10 Nisan’dan kaynaklandığını düşünüyoruz. Havaların düzelmeye başlamasıyla insanlar hiçbir şey olmamış gibi dışarı çıkmaya başladı.”

◎ Bilim Kurulu’ndan son durum: Yayılma hızı yazın azalacak, kışın artacak

Bakanlığın oluşturduğu Bilim Kurulu’nun Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, son bulguları ve öngörülerini paylaştı: “Virüsün yayılma hızı yaz aylarında yavaşlayacak. Havanın soğumasıyla birlikte sonbaharda tekrar görülecek, kışta tekrar artacak. Aşısı bir hatta bir buçuk yılı bulacak. Kişisel tedbirleri aylarca belki de birkaç yıl devam ettirmek zorunda kalacağız.”

◎ İlk Covid-19 ilacı başarısız oldu

Covid-19’a karşı geliştirilen Remdesivir adlı ilacın 237 hastayla yapılan ilk tam kapasiteli klinik denemeleri başarısız oldu. İlacın başarısız olduğuna dair rapor Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kamuya açık klinik denemeler veri tabanında yayınlandı. İlacın üreticisi Gliead Sciences ise sonuçların yanlış aktarıldığını savundu.

Dünya

◎ İddia: Trump seçimleri erteleyebilir

🇺🇸 ABD’de Demokrat başkan aday adayı Joe Biden: Trump seçimleri tekrar kazanabilmek için ertelemeye çalışacak.

◎ Hanks’ten ‘Corona’ya daktilo 

🇦🇺 Eşi Rita Wilson’la birlikte koronavirüsü yenen ABD’li oyuncu Tom Hanks, ismi Corona olduğu için arkadaşları tarafından dalga geçilen Avustralyalı çocuğa Corona marka daktilosunu hediye etti.

       + 8 yaşındaki Avustralyalı Corona De Vries Hanks’e bir mektup yazmış ve adı yüzünden kendisiyle dalga geçildiğini anlatıp “Haberlerde eşinizle birlikte koronavirüse yakalandığınızı duydum, iyi misiniz?” diye sormuştu.

◎ Trump ‘ilacı buldu’: Vücuda dezenfektan enjekte edelim

🇺🇸 ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs tedavisi için deri altına dezenfektan enjekte etmenin işe yarayıp yaramayacağının araştırılmasını önerdi. 

◎ Ulusa sesleniş: Güney Afrika lideri canlı yayında maskesini takamadı

🇿🇦 26 Mart’tan beri sokağa çıkma yasağı uygulanan Güney Afrika’nın Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, “Tüm Afrika halkını maske takmaya çağırıyorum” dediği basın basın toplantısında maskesini takamadı.

Ekonomi & İş dünyası

◎ Pahalı doğalgazdaki gizemi bakan faş etti: Ticari sır 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Avrupa doğalgazın bin metreküpünü yaklaşık 120 dolara satın alırken, Türkiye’nin 280 dolar ödemesinin nedeni nedir?” sorusuna “Ticari sır” yanıtını verdi.

◎ AB’den 1 trilyon dolarlık fon

🇪🇺 Avrupa Birliği ülkeleri liderleri, Covid-19 salgını nedeniyle zarar gören bölgesel ekonomiyi düzeltmek için 1 trilyon dolarlık fon oluşturma konusunda anlaşmaya vardı. 

◎ Dünya açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir

Uzmanlar, dünyanın daha önce hiç yaşamadığı bir açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu görüşünde. Bu yılın sonuna kadar akut açlıkla karşılaşacak insanların sayısı ikiye katlanarak 265 milyona ulaşabilir.

Köşe vuruşu

◎ Kargocuların isyanı nedir?

Yalçın Bayer: “İstanbul’da bir kargocu inanılmaz boyuta ulaşan sıkıntılarını şöyle anlatıyor: ‘İsyanları oynuyoruz. Hepimiz böyle bir salgın ortamında vatandaşlarımızın ‘siparişleri’ ile meşgulüz. Kargoculuk pazarında eskiden taşıdıklarımızın yüzde 35’i evlere giderken, şimdi bu oran rekor şekilde artarak yüzde 85’e çıktı. Vatandaş büyüğü küçüğü olsun kampanyalardan yararlanmak istiyor. ‘Ucuz’ diye yoğun alışveriş yapıyor.’”

◎ Utanmayı bilmiyorlar ya da utanmamayı ustalıkla öğrenmişler

Celal Başlangıç: “Saray iktidarının muhalif belediyelere salgın koşullarını bile hiçe sayarak saldırması, halka yardım yapmasını engellemesi sadece AKP karşıtı olanların değil bugünün ve dünün yandaş yazarlarının, muhafazakâr politikacılarının da vicdanlarını ayaklandırdı. Geri kalanları da ya utanmayı bilmiyorlar ya da utanmamayı büyük bir ustalıkla öğrenmişler.”

Teknoloji

◎ Avrupa’da paralı TV’ler zora girebilir

Digital TV Research’ün yaptığı araştırmaya göre AB üyesi 18 ülkede paralı TV abonelerinde düşüş bekleniyor. Beş yıl içerisindeki kaybın 2,67 milyon abone olacağı belirtiliyor. 871 bin kişinin abonelikten çıkacağından söz edilen Almanya ise bu durumdan en fazla etkilenecek ülke.

Spor

◎ Kulüpler Birliği tarih verdi: En muhtemel senaryo 12 Haziran

Kulüpler Birliği ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, Süper Lig‘in ay sonunda yapılacak toplantının ardından başlangıç tarihinin belli olabileceğini söyledi ve ekledi: “Şu anda en muhtemel senaryo 12-13-14 Haziran’da lig ve Türkiye Kupası maçlarının başlayıp, 26 Temmuz’da bitirilmesi.”

Bilim

◎ Ay ilk kez bu kadar detaylı

ABD Jeoloji Araştırmaları Merkezi (USGS) ve NASA, Ay’ın yer yüzü şekillerini detaylı bir şekilde gösteren haritasını çıkardı. Ay’ın tüm yüzeyi ilk kez bu kadar detaylı bir şeklide haritalandırılıyor.

Medya

◎ Komünist başkan’ sansürü anlattı: Haber ajansları ambargo uyguluyor

Tunceli’nin ‘komünist’ belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, biri kamu olmak üzere en büyük üç haber ajansı AA, DHA ve İHA’nın belediyeye uyguladığı ambargoyu anlattı. Maçoğlu, “Muhabirlerin, belediyenin faaliyetlerine yönelik hazırladığı haberlere sansür uygulanıyor ve yayınlanmıyor.”

Günün podcasti

Spor yazarı Niko Yenibayrak ve Kutsal Motor ekibinden Kaan Karsan, Netflix’te ilk iki bölümü yayınlanan ‘The Last Dance’ üzerinden Micheal Jordan efsanesini konuşuyor.

Müzik

◎ 27. İstanbul Caz Festivali ertelendi

27 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan 27. İstanbul Caz Festivali, Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Festivalin yeni tarihi Temmuz ayında açıklanacak.

Ekoloji

◎ Covid-19 kısıtlamaları hava kirliliğini azalttı mı?

Covid-19 salgını nedeniyle büyükşehirlere araç giriş-çıkıları kapatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstatistik Ofisi’nin yayınladığı veriler, İstanbul’da hava kalitesinin 1-12 Nisan 2020 tarihleri arasında yüzde 28,6 oranında iyileştiğini gösteriyor. Bu tarihlerde 39 olarak belirlenen Hava Kalitesi İndeksi (HKİ), Mart ayında 55 olarak ölçülmekteydi. Araç trafiğinin sona ermesinin Türkiye’de hava kirliliğini azaltıp azaltmadığını uzmanlar yorumladı:

  •  “Araçlardan çıkan partiküllerin azalması havanın temizlenmesi için yeterli değil.”
  • “Sanayide bir kısıtlama olmadığı için bir değişiklik olmadı”

Günün sözü

Britanya’da yaşayan hemşire Lucy Stewart: “Eskiden akşamları çocuklarıma masal okurdum, şimdi ölürsem diye mektup yazıyorum.”

Ne dinlesem?

Müzisyen Can Güngör, 2015 çıkışlı ‘Silik Düşler’den sonraki ilk albümü ‘Sular Dar’ı yayınladı. ‘Güneşsiz/Sular Dar’ şarkısı dışındaki tüm şarkılarda söz, beste, ve düzenleme Can Güngör’e ait. Güngör’e ‘Güneşsiz/Sular Dar’da Nilipek ve Büyük Ev Ablukada’dan Canavar Banavar eşlik ediyor.

Ne okusam?

◎ Rober Koptaş: Bir Ermeni olarak ne istiyorum?

“Ermeniyim. Yani kimine göre ne istesem ‘çok’, ne istesem ‘ne haddime!’, ne istesem ‘Hadi oradan!’, ne istesem ‘Ben kim oluyorum ki!’… Bunları biliyorum, yaşadım, gördüm. Ama işte, insan evladı çiğ süt emmiş, istedi mi istiyor. Ben de o hesap… Bir şeyler istiyorum. Hayal ediyorum. Hayal etmek istiyorum.”

Kapsül

BEDAVA
İNCELE