Meclis’in ‘acelesi’ yok

🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
Maskesiz dolaşmanın yasaklandığı Denizli’de maskesiz dolaşan Üzeyir Yazır: “Zaten hiçbir işim düzgün gitmiyor, bütün işlerim ters. Öleyim de kurtulayım diye bekliyorum. Korona neredeyse gelsin bulsun beni.”
📰 Gündem
● İki günlük AVM bilançosu: 2.4  milyon 226 bin giriş

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’leri ilk iki gün yaklaşık 2,4 milyon kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Ülke genelinde 436 AVM’nin 356’sının ziyaretçi kabulüne başladığını aktaran Altaş, “Normalde yıllık 2,4 milyar ziyaretçi girişi var AVM’lerin. İlk 2 gün için normal döneme göre vatandaşların yüzde 20’sinin geldiğini gördük” dedi.

● İYİ Parti’den Önder’e: Bilgimiz dışında konuşmuş olanlar olabilir

HDP’li eski vekillerden Sırrı Süreyya Önder’in iddiasına, İYİ Parti’den yanıt geldi. Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, ”Bizim partiyle alakası olamaz. Ancak bize yakın durduğunu söyleyen, arkadaşlarımızla teması olan işadamı ya da kanaat önderi sıfatıyla HDP cephesine gidip, bilgimiz dışında partinin ismini zikrederek konuşmuş olabilirler” dedi.

  • İYİ Parti’ye yakınlığıyla bilinen Yeniçağ gazetesi, Önder’in bir süredir AKP’liler ile görüştüğü ve yeni çözüm süreci için nabız yokladığını öne sürdü.
● “Kızların fotoğraflarını görüyoruz” diyen dekan istifa etti 
Hakkında soruşturma başlatılan Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Acar istifa etti. Acar, video konferans görüşmesi sırasında kameranın açık olduğunu unutarak yanındakilere, ”Kızların resimlerini de görüyoruz böylece, çaktırma” demişti.

● ‘Soma davası’nın sanığı Muğla’daki davada bilirkişi yapıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi, bünyesinde Maden Fakültesi bulunmasına rağmen Muğla’nın Milas ilçesinde üç işçinin öldüğü maden kazasına ilişkin davada bilirkişi ataması yapmadı. Buna gerekçe olarak da ”Bölümümüzde, bilirkişilik yapacak öğretim üyesi bulunmamaktadır” dedi. Bunun üzerine davaya bakan mahkeme, 301 işçinin can verdiği Soma katliamı davasında 8 yıl 4 ay hapis cezası alan sanık mühendis Fuat Ünal Aydın’ın da aralarında bulunduğu yedi kişiyi davada bilirkişi olarak görevlendirdi.

● Meclis Başkanı Şentop: Şu an acil bir şey yok, olursa Meclis’i toplarız 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, muhalefet partilerinin “TBMM kapalı ama AVM açık” eleştirilerine yanıt verdi: “Şu dönem acil bir şey de yok. Eğer gündemde önemli ve acil bir durum varsa, hemen çağrı ile toplanabilecek durumda.”

● AKP’li müfettiş başında: İmamoğlu’na bakanlıktan 27 soruşturma

İçişleri Bakanlığı’nın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemine ilişkin 27 soruşturma açtığı ortaya çıktı. İstanbul seçimlerinin iptalinden sadece birkaç gün sonra başlatılan soruşturmayı yürüten müfettişin, AKP eski milletvekili adayı Arif Yıldırım olduğu anlaşıldı. Soruşturmalara, İmamoğlu’nun görevde olmadığı 20 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen bir satın alma işlemi de dahil edildi.

● ABB’den yeni kampanya: 6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin
Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Covid-19 süreciyle mücadele kapsamında ‘6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin’ adıyla yeni bir kampanya başlattı. Yardımseverler, ihtiyaç sahiplerinin su faturalarına, ulaşım masraflarına ve süreç içerisinde iş yerlerini kapatanlara nakdi destekte bulunabilecek. İlk bir saatte kampanyaya 73 bin 860 kişi destek verdi ve 240 bin 414 liralık bağışta bulundu.

● Eşcinselliği ‘hastalık’ olarak değerlendirmişti: Doktor Çakır kovuldu

Almanya’da kalp ve damar cerrahı olarak görev yapan ve sosyal medyada eşcinselliği ‘hastalık’ olarak nitelemesinin ardından görevinden uzaklaştırılan Metin Çakır’ın görevine son verildi. Çakır, Karlsruhe’deki Helios Kliniği’nde 20 yıldır görev yapıyordu.

● Barolar: ‘Çocuğun cinsel istismarı suçu’ davalarında avukat eksik

İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep barolarının hazırladığı raporlar, pandemi döneminde ‘çocuğun cinsel istismarı suçu’ mağdurları için avukat görevlendirmelerinde ciddi bir azalma olduğunu ortaya koydu. Barolar, olumlu gibi görünen tablonun nedeninin, mağdur çocukların koruyucu mekanizmalara ulaşamaması olabileceğine dikkati çekti.

● Meteoroloji uyardı: Sıcak hava dalgası geliyor, rekor kırılabilir

Meteoroloji, 15 Mayıs saat 09:00’dan 19 Mayıs saat 19:00’a kadar hava sıcaklıklarının Türkiye’nin batısında hissedilir derecede artacağını duyurdu ve ekledi: “Uzun yıllar mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerinin yer yer aşılabileceği değerlendirilmektedir.”

🦠 Covid-19
● Bakan Koca: “Yoğun bakımdaki hasta sayımız ilk kez binin altına düştü.”
– Bugünkü test sayısı: 33 bin 332
– Toplam test sayısı: 1 milyon 474 bin 3
– Yeni vaka sayısı: bin 639
– Toplam vaka sayısı: 143 bin 114
– Bugünkü ölüm sayısı: 58
– Toplam ölüm sayısı: 3 bin 952
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 2 bin 826
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 101 bin 715.
🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 4 milyon 391 bini geçti, ölüm sayısı 294 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 634 bin 369.
🇺🇸 ABD, 1 milyon 415 bin 429 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● Bakan Koca: Salgın kontrol altında, R0 oranı 1,56

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarıyla buluştu. Salgının kontrol altına alındığını belirten Koca, özetle şunları söyledi: “Şu anki şartlarda salgın kontrol altında. Filyasyon ekiplerimiz riskli 722 bin kişiye ulaştılar. Tespit edilen 150 bin kişiye PCR testi yapmak istiyoruz. Türkiye’deki ortalama R0 (bir kişinin virüsü bulaştırdığı kişi sayısı) oranı 1,56. R0 değerinin İstanbul’da bir bölgede 16’ya kadar çıktığını biliyoruz ama il bazında baktığımızda 4,5 ila 5’i gördüğümüz dönemler oldu.”

● İstanbul’un koronavirüs risk haritası güncellendi
Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında yer alan İstanbul’un koronavirüs haritası, Covid-19’un seyri doğrultusunda son gelen resmi bilgilere göre güncellendi.
  • İstanbul’da nisan ayında hava kirliliği en çok Başakşehir ve Esenyurt’ta azalırken, en çok Arnavutköy ve Avcılar’da arttı.
● Wuhan’da 11 milyon kişiye Covid-19 testi

Çin, salgının ilk ortaya çıktığı belirtilen Wuhan kentindeki 11 milyon kişiye koronavirüs testi yapılacağını açıkladı. Karar, geçtiğimiz ay sonlarına doğru sıfır vaka açıklamasının yapıldığı kentte son günlerde salgının yeniden görülmesi üzerine alındı. Testlerin 10 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

● Meksika’da sağlıkçıların en büyük yardımcısı özel eğitimli köpek ‘Harley’

Meksika’da Covid-19’la mücadele eden sağlık çalışanlarının en büyük yardımcısı üç yaşındaki özel eğitimli köpek ‘Harley’. Tek gözü olan ‘Harley’, psikolojik olarak kendini kötü hissedenlere destek olması için özel olarak eğitildi.

● İki avukat Çin’den davacı oldu

Avukatlar Melih Akkurt ile Senenay Kurt, koronavirüsün çıkış yeri olarak kabul gören Çin’den davacı oldu. Karantina tedbirleri nedeniyle kapatılan işletmelerin aylık cirosu üzerinden dava açan avukatlar Çin’in, virüsü kasten yaymaya çalıştığını iddia ederek ”Mağdur olan kurum, kuruluş, şirket ve kişilerin tazminat davalarını da açabiliriz” diye konuştu.

● En uzun ömürlülerin yaşadığı ilçeye koronavirüs uğramadı

Yapılan araştırmaya göre 82 yaş ortalamasıyla Türkiye’de en uzun ömürlü insanların yaşadığı yer olarak bilinen Ordu’nun Gölköy ilçesinde, koronavirüs vakasına rastlanmadı. İlçe halkı, sağlıklı yaşamlarını üretip tükettikleri organik ürünlere borçlu olduklarını söylüyor.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Türkiye ekonomisinde yüzde 3.5 küçülme bekleniyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’de milli gelirinin sınırlı tecrit uygulamaları ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bu yıl yüzde 3.5 düşmesini öngördüğünü açıkladı.

● Varoufakis: Para dağları yaratılıyor, eşitsizlik yükseliyor

Yunanistan’ın eski maliye bakanı ve İlerici Enternasyonal girişiminin öncülerinden Yanis Varoufakis, salgının dünyayı daha kötü bir yer hale getirdiğini savundu. Varoufakis, “Merkez Bankaları para basarak, para dağları yaratıyor. Dünyadaki para miktarıyla gerçekten gelir kaybına uğrayan kişilerin ellerindeki para miktarı arasındaki fark artıyor. Yani eşitsizlik yükseliyor” diye konuştu.

● Soros: Hayatımın krizi

Milyarder yatırımcı George Soros, Covid-19 salgınıyla ilgili ”Bu daha önce görmediğim, hayatımın krizi. Medeniyetimizin hayatta kalmasını tehlikeye atıyor” yorumunda bulundu.

🌍 Dünya
 Fauci: Muhtemelen Covid-19 ölüm sayısı açıklanandan fazla

ABD’de Covid-19’la mücadelenin başındaki isim doktor Anthony Fauci, “Ülkede muhtemelen koronavirüsten ölenlerin sayısı açıklanandan fazla” dedi. Fauci, özellikle New York’ta salgının sağlık sistemini zorladığını, bazı insanların evlerinde hayatlarını kaybetmiş olabileceklerini de söyledi. Vaka ve ölüm sayısında ilk sırada olan ABD’de, Covid-19 ölümlerinin sayısı 84 bini geçti.

 BM: Salgın 30 milyondan fazla kişiyi aşırı yoksulluğa sürükleyebilir
Birleşmiş Milletler, koronavirüs salgınının dünya ekonomisinde 8,5 trilyon dolarlık bir maliyete yol açabileceğini ve son dört yılın kazanımlarının yok olabileceğini açıkladı. BM’nin küresel görünüm tahminlerine göre çoğu Afrika’da olmak üzere, 30 milyondan fazla kişi de aşırı yoksullukla karşılaşacak.
💬 Köşe vuruşu
● ‘Sen açtırırsan, millet de gider’

Fatih Altaylı: “Medyamız kızmış. ‘Bilinçsiz vatandaşlar AVM’lerin önünde niye kuyruk olmuş.’ Bir laf vardır sevdiğim, ‘Eşeğini dövemeyen semerini döver’ diye. Medyamızın tavrı da o hesap. AVM’yi açtırana bir şey söylemeye paçan sıkmayınca, açılan AVM’ye gidene söversin. Yüce ve kutsal devletimiz AVM’leri ‘Biz açıyoruz ama siz gitmeyin’ diyerek mi açtırdı. Sen açtırırsan, millet de gider. Gidene kızamazsın. Kızacaksan açtırana kız. Yemiyor mu?”

● ‘Kriz, darbe, devrim’

Fatih Yaşlı: ”Darbe gündeminin bir boyutunda mutlaka ve mutlaka ‘iktidarı seçimle devretmeme’ye yönelik bir hazırlığın bulunduğunun da farkında olmak şart. Ya bir ‘sopalı seçim’in gündeme getirileceğini ya da seçimleri bir şekilde hiç yapmamanın içerideki ve dışarıdaki sonuçlarının neler olacağının hesaplandığını, bunun üzerinden bir arayış içerisinde olunduğunu söylememiz mümkün hale geliyor.”

● ‘O küfrettiği ben değilim, sistem aslında’

Pınar Öğünç: “Çağrı merkezi çalışanlarının hayatı zaten zor, onunki ayrıca zor. Çünkü işi, bankalara borcu icra takibine düşenlerle muhatap olmak. Kriz çarpı pandemi zamanında ‘olmayan paraların’ peşinde koşmak ayrıca dirayet, sabır gerektiriyor. 30’larının başında, ailesini zor geçindiren, kendisi de borçlu bir baba olarak, aslında o da telefonun diğer tarafındakilerden biri. Bunu anlatamamak hem öfke, hem vicdan yükü demek. Neyin parçası olduğunu bilmekse usandıran bir yabancılaşma.”

⛹🏻‍♀️ Spor
● TFF karar değiştirmedi: Süper Lig 12 Haziran’da başlayacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), liglerin başlangıç tarihleriyle ilgili yeni bir açıklama yayımladı. Süper Lig’in planlandığı gibi 12 Haziran’da, 1. Lig’in 19 Haziran’da, 2. Lig, 3. Lig ve BAL’ın 18 Temmuz’da başlayacağı açıklandı.

● Fenerbahçe’de pozitif vaka sayısı üçe yükseldi

Fenerbahçe’de pozitif vakaların sayısı üçe yükseldi. İki tesis çalışanının haricinde bir yöneticinin de koronavirüs testi pozitif sonuçlandı.

● ‘FETÖ’nün futbol yapılanması’: Cezaların gerekçesi açıklandı

‘FETÖ’nün futbol yapılanması’na ilişkin davada, eski milli futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral, Zafer Biryol, Ömer Çatkıç’ın da aralarında bulunduğu altı sanığa ‘örgüt üyeliği’nden verilen mahkumiyet kararlarının gerekçesi açıklandı.

💾 Teknoloji
● Türkiye’nin Instagram’da canlı yayın rekoru: 1 milyon kişiyle Survivor

Televizyoncu Acun Ilıcalı’nın iletişim ödülünü kazanan Survivor Gönüllüler Takımı ile gerçekleştirdiği Instagram canlı yayınını bir milyon kişi izledi. 680 bin izleyiciyle başlayan yayın, 1 saat 12 dakika sürdü. Instagram canlı yayınındaki izleyici sayısı, Türkiye rekoru olarak tarihe geçti. Daha önce Ünlüler Takımı ile gerçekleştirilen canlı yayına 600 binden fazla izleyici katılmıştı.

🎧 Günün podcasti
Yazar, çevirmen, editör ve yayıncı Tanıl Bora, ‘Nasıl Olunur’ podcastinde gazeteci Nilay Örnek’in sorularını yanıtladı.
🎞 Ekran
● TRT’nin sinemacılara destek yarışması: Kadınlara yer yok!

12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde finale kalan 12 yapım arasında kadın yönetmenlerin imzasını taşıyan tek bir proje yer almadı. Yarışma, sinemacıları senaryo aşamasında desteklemek ve uluslararası ortak yapımcı bulmalarına yardımcı olmak amacıyla düzenleniyor.

🎵 Müzik
● ‘Depresyon hırkası’nın ardından: Cobain’in gitarı açık artırmaya çıkıyor

Nirvana’nın efsanevi solisti Kurt Cobain’in MTV Unplugged performansında çaldığı akustik gitar, açık artırmayla satılacak. 1959 model Martin D-18E gitarın başlangıç fiyatının en az 1 milyon dolar olması bekleniyor. Cobain’in kendisiyle özdeşleşen ‘depresyon hırkası’ geçen yıl 334 bin dolara alıcı bulmuştu.

📖 Ne okusam?
Kendisi de Covid-19’a yakalanan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zencir, hastalık sürecini ve sağlık sektörünü anlatıyor: “Bayram tatilinde sokağa çıkma kısıtlanmazsa, o sosyal hareketlilik ikinci dalgayı başlatır. Bunun tartışılacak bir tarafı yok.”
🎵Ne dinlesem?
James Hakan Dedeoğlu’nun solo projesi TSU!, ‘Prince of Gumbay’ şarkısının Aylin Güngör imzalı video klibini yayınladı.
📺 Ne izlesem?
Chicago Bulls ve takımın efsanesi Micheal Jordan’ı anlatan ‘The Last Dance’ belgeselinden hareketle, Gigi Datome, Nilay Örnek, Alain Digbeu, Caner Erdeniz, Harun Erdenay, Ufuk Sarıca, Sinan Güler, Sarp Apak, Umut Nayir, Ender Arslan, Tufan Ersöz, Muratcan Güler, Kamufle, Khontkar, Anıl Piyancı ve Ahmet Aksöz Jordan’ın kendilerinde bıraktığı izi anlatıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın