NBA ‘her şeye rağmen’ yeniden başlıyor

Doruk Karaca

NBA’de sezon kaldığı yerden devam edecek. Basketbol tutkunlarının heyecanla beklediği geri dönüşe herkesin sıcak baktığı ise söylenemez. Irkçılığa karşı verilen savaşın ve Covid-19’un ortasında Orlando’daki Disney kampüsüne kapanan ekipler, kendilerini fiziksel ve mental olarak sahaya çıkmaya hazırlamak durumunda.

Kalan normal sezon maçları, play-offlar ve final serisine ev sahipliği yapacak Disney kampüsünde de Covid-19 tehlikesine karşı ilginç kurallar dikkat çekiyor. Ligin devam edecek olması birçok taraftarı ve takımı heyecanlandırırken, durumdan rahatsız olan oyuncuların sayısı ise hayli fazla. George Floyd’un ölümünün ardından başlayan protestoların merkezinde olan bazı NBA oyuncuları, ırkçılığa karşı ayaklandıkları bu günlerde basketbolun dikkat dağıtıcı bir unsur olduğunu söylüyor. Basketbol sahasının protestolara ve halkı bilinçlendirme çabasına engel olmayacağını düşünen oyuncular da görüşlerini sıklıkla paylaşıyor.

Disney kampüsünde izolasyon

NBA yönetiminin planlamasının ardından, belirlenen 22 takım Orlando’da kampa girdi, takımlar arasında hazırlık maçları başladı. Lig ise 30 Temmuz’da başlayacak. Disney kampüsünde 67 gün içerisinde dört takım, 82 gün içerisinde de finale çıkmayı başaran iki takımın kalması hedefleniyor. Kampüste dikkat çekici birçok kural ve imkan da ilginç bir hava yaratıyor. Sporculara; DJ performansları, film gösterimleri gibi imkanlar sağlanırken oyuncular havuza girebiliyor, televizyon izleyebiliyor, playstation ve masa tenisi oynayabiliyor. Ancak Covid-19 kısıtlamalarından dolayı masa tenisinde çiftler maçı yapmaları yasaklandı.

Oyuncular ayrıca diğer takımların maçlarını da tribünden takip edebilecek. Teknik ekipler ve sporcular tercihe bağlı olarak kalp atış ve solunum hızlarını ölçen yüzükler takabilecek, böylece koronavirüs riski taşıyıp taşımadıkları takip edilmeye çalışılacak. Olağanüstü durumlar dışında sporcular ve teknik ekipler sezon bitene kadar kampüsten ayrılamayacaklar. Kampüste çalışacak kişilere de maske ve eldiven takma ve sosyal mesafeye uyma zorunluluğu getirildi. Sağlıklarından endişe eden ya da sezonun devamını ‘Black Lives Matter’ hareketine karşı dikkat dağıtıcı bir unsur olarak gören NBA oyuncuları Orlando’ya gelmeme hakkına sahip olacak ve yerleri serbest statüdeki veya two-way (iki yönlü) kontratlı oyuncularla doldurulabilecek.

Favorilerden de tepki var

George Floyd’un ölümünün ardından sezona devam etmek istemeyen oyuncular, tepkilerini koymaya devam etti. Bu oyuncular arasında başı çeken isimler Kyrie Irving ve Avery Bradley oldu. Sezona devam edilmemesi gerektiğini düşünen oyuncular, ortak bir açıklama yaptı. Siyah vatandaşlar olarak 500 yılı aşkın bir süredir hedef gösterildiklerini söyleyen oyuncular, “bizi koruması gerekenler tarafından öldürülmeye devam ediyoruz” dedi. Brooklyn Nets’li Kyrie Irving, sosyal adaletsizlik ve ırkçılığa karşı protestolar devam ederken ligin devam etmemesi gerektiğini savundu. Batı Konferansı’nda birinci sırada bulunan Los Angeles Lakers  oyuncuları Dwight Howard ve Avery Bradley de Irving ile aynı fikirde. “İlk şampiyonluğumu kazanmak istiyorum” diyen Dwight Howard, “Ama basketbolun dönüşü dikkat dağınıklığından başka bir şeye yaramayacak ve tüm çabalarımız boşa gidecek” derken, Avery Bradley de “Medyanın ilgisi yoğun da olsa, milli marş sırasında diz çökmek, hareketi destekleyen tshirtler giymek yeterli olmayacak.” diye konuştu.

Tepkiler büyük, zorlama yok

Los Angeles Clippers’lı Patrick Beverley de bütün bu yaşananların yanında basketbolun önemli olmadığını söyledi. Beverley daha sonra, NBA yönetimi ve ligin ‘1 numarası’ Lebron James’i ironik bir şekilde eleştirerek, “İsteyen istediğini söyleyebilir. Lebron James oynuyoruz derse, oynarız.” dedi ve lig yönetiminin oyunculara eşit davranmadığını savundu.

George Floyd’un çocuğunu omuzlarında taşıyan, Minnesota’daki protestolarda aktif bir rol oynayan eski oyunculardan Stephen Jackson da sezonun devam etmemesi gerektiğini vurgularken, yorumcu ve bir diğer eski oyuncu Charles Barkley ligin oynanmasını istedi.

Portland Trail Blazers’lı Damian Lillard da Kyrie ve Dwight’a hak verdiğini ancak işlerini yapmaları gerektiğini söylerken, Houston Rockets’lı Austin Rivers, “Eşitsizlik çok uzun zamandır sürüyor ve değişime ihtiyacımız var. Kyrie’nin tutkusu ilham verici ve ona katılıyorum ama hem oynamaya devam edip hem de bu harekete katkıda bulunabiliriz. Ligin iptali ya da boykot edilmesi yerine oynayıp değişime yardımcı olmak istiyoruz.” diye konuştu.

Rivers, ayrıca NBA oyuncularının yüzde 99’unun şimdiye kadar Kyrie Irving kadar para kazanmadığını ve maaşlarına ihtiyaçları olduğunu, ayrıca ceplerine girecek parayla Black Lives Matter hareketine daha iyi katkı verebileceklerini de ekledi. NBA Yönetim Kurulu Başkanı Adam Silver ise kimseyi Orlando’ya gelmek için zorlamadıklarını, gelmek istemeyen oyuncular ve personeller olursa bunu anlayışla karşılayacaklarını belirtti.

Pozitif testler ve ‘oğlunu seçen’ Ariza

NBA tarafından yapılan ilk testlerde, Malcom Brogdon, Jabari Parker, Buddy Hield ve Alex Len gibi isimlerin de yer aldığı 16 pozitif vaka görüldüğü açıklandı. Yıldız oyuncu Nikola Jokic’in de ülkesi Sırbistan’da koronavirüse yakalandığı biliniyor.

7-14 Temmuz arasında yapılan testlerde çıkan vakanın ardından yapılan hiçbir testte pozitif vakaya rastlanmadı.

Avery Bradley, Davis Bertans gibi oyuncular Orlando’ya gelmeyeceğini açıkladı. Portland Trail Blazers’lı Trevor Ariza’nın sezona devam edememesinin arkasında ise bambaşka sebepler yatıyor. Ariza’nın 12 yaşındaki çocuğunun vesayetine sahip olan annenin, Ariza ile oğlunun bir aylık görüşme süresini ligin başlama tarihine denk getirdiği ve çocuğuyla vakit geçirmeyi seçen Ariza’nın Orlando’da olmayacağı belirtiliyor.

Kuralı bozanlar

Oyuncuların Bubble (Kampüs) dışına çıkması halinde, 10 gün odalarında karantinada kalmaları gerekiyor. Şimdiye kadar bu kuralı bozan üç oyuncu oldu. Bruno Caboclo, odasından ayrılmaması gerektiğini bilmediğini söyledi. Richaun Holmes ve Lou Williams ise tavuk kanadı yemek için dışarı çıktı. Lou Williams bir aile cenazesine katılacağından dolayı izinli olarak Bubble’ı terk etse de, sonrasında gittiği striptiz kulübünden dolayı yeniden izolasyona girdi. Williams, kulübe de tavuk kanadı yemek için gittiğini savundu.

Son bir bakış

Eksiklere, tepkilere ve sakatlıklara rağmen tüm takımlar Disney Kampüsü’ndeki yerlerini aldı. Kampüsün içindeki hayatları da herkesin ilgisini çekiyor. Sık sık kampüsün bir diğer adı olan ‘Bubble’daki hayatlarını sosyal medya aracılığıyla paylaşan sporcular, kampüs deneyimlerini takipçilerine aktarıyor. Oyuncular bisiklete biniyor, tekneyle denize açılıyor, balık tutuyor, video oyunları oynuyor; golf ve tenis gibi birçok sporda da birbirlerine meydan okuyor.

Asla unutulmayacak bu tarihi sezonda, NBA heyecanı kaldığı yerden devam ediyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın