‘Normalleşmede ilk adımlar’

🖐🏻 Editörden
📈 Kapsül’ün abone sayısı 1.222’ye ulaştı. Eğer faydalandığını düşünüyorsan, yukarıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak Kapsül’ü arkadaşlarına önerebilirsin.

📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
Prof. Dr. Murat Dilmener için İstanbul Tıp Fakültesi’nde düzenlenen anma töreninde konuşan Prof. Dr. Haluk Eraksoy: “Son yıllarında bir kas hastalığı vardı, o nedenle hareketliliği büyük ölçüde azalmıştı. Ona rağmen hastalarına bakmaya, çevresine yardım etmeye devam etti.”
📰 Gündem
● Normalleşmenin ilk adımları açıklandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘normalleşme planının’ ilk adımını açıkladı:       • 65 yaş üstü yurttaşlar, sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde ve dört saat süreyle dışarı çıkabilecek. İlk uygulama, 10 Mayıs Pazar günü saat 11,00 – 15,00 saatleri arasında.

• Berber, kuaför, güzellik salonu ve AVM’ler 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayacak.

•Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak. Üniversite sınavı 27-28 Haziran tarihlerinde, LGS 20 Haziran’da yapılacak.

• Şehirler arası giriş-çıkış sınırlandırması ilk etapta bu geceden itibaren Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla için sona erecek.

• Maske satışına izin verilecek, üst fiyat belirlenecek.

● Bugün seçim olsa: Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 38,9
Avrasya Araştırma’nın son anketine göre bugün seçim olsa oyunu AKP’ye vereceklerin oranı yüzde 34. CHP’nin oranıysa yüzde 28,38. Sonuçlara göre Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 42,99’da kalıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranıysa 38,9. Yüzde 44,5 Erdoğan’a oy vermeyeceğini beyan ederken, yüzde 10,7 diğer adayların kim olduğuna bağlı olarak karar vereceğini söylüyor.

● Mahkeme gazetecilerin avukatlarını yok saydı: Tutukluluğa devam

Libya’da hayatını kaybeden bir MİT mensubunun cenaze töreninin haberleştirilmesine ilişkin soruşturmada hakimlik, gazetecilerin avukatlarına ulaşmadan barodan avukat atanmasını istedi ve atanan avukatlarla tutukluluğunun devamına hükmetti.

● HDP’li Ahmet Şık partisinden istifa etti

İstanbul milletvekili Ahmet Şık, istifasını şöyle duyurdu: “Eş başkanlarımızı tenzih ederek, parti yönetiminde bulunan hakim bir anlayışın HDP’nin gücü, anlamı ve değerleri hilafına demokratik teamüllerden uzak tutumlarında ısrarları nedeniyle HDP’den istifa ettim.”

● Siirt’te mayına basan asker hayatını kaybetti

Siirt’te keşif ve gözetleme faaliyeti sırasında eski olduğu değerlendirilen mayına basan asker, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

● Haluk Levent, Grup Yorum üyesi Gökçek için bakanlıktaydı

Müzisyen Haluk Levent, 322 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ile ilgili Adalet Bakanlığı’na giderek görüşme yaptığını aktardı: “Mahkeme sürecinin devam ettiğini, süren bir davaya müdahale edemeyeceklerini söylediler. Konser izni yetkisinin İçişleri Bakanlığı’nda olduğunu ilettiler. İlgili bakanlıkla da görüşmelerim sürüyor.”

● Salgın anketi: Türkiye, Avrupa ülkelerinden daha başarılı görülüyor

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi’nde görevli akademisyenler, bin 35 kişiyle internet üzerinden görüşerek Covid-19’un Türk toplumundaki etkilerini irdeleyen bir araştırma yaptı. Ankete katılanların yüzde 52’si Covid-19’dan psikolojik anlamda olumsuz olarak etkilendiğini söylüyor. Yüzde 64 de Türkiye’de sağlık hizmetlerinden salgın döneminde memnun olduğunu ve Türkiye’yi Almanya, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerden daha başarılı gördüğünü düşünüyor.

● İmamoğlu’ndan ‘askıda fatura’ uygulaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayanlar için ‘askıda fatura’ uygulaması başlattıklarını duyurdu. İmamoğlu, “Faturasını ödeyemediği için gelecek günleri kendine dert eden vatandaşlarımıza hep birlikte sahip çıkalım. Bu zor günlerde kimseyi geride bırakmayalım” dedi.

● Sıpayı köpeklerine öldürten şahıs tutuklandı

Ankara’nın Haymana ilçesinde Berat Kaya isimli şahıs, sahip olduğu çoban köpeklerini annesinden süt emen bir sıpanın üzerine saldırtıp ölümüne neden oldu. Bu anların görüntülerini çekerek sosyal medyada paylaşan 24 yaşındaki şahıs, tepkiler üzerine gözaltına alındı. Kaya, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Daha sonra kamuoyundaki tepkiler üzerine bir kez daha gözaltına alınan şahıs bu defa tutuklandı.

● Türkiye’de yüzde 47 aşırı kalabalık evlerde yaşıyor

AB İstatistik Ofisi Eurostat verilerine göre, Türkiye’de halkın yüzde 43,7’si aşırı kalabalık evlerde yaşıyor ve hane halkı için yeterli oda bulunmuyor. Türkiye bu anlamda 34 Avrupa ülkesi içinde beşinci sırada yer alıyor. 28 AB ülkesinin ortalaması ise yüzde 16.

🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Bakan Fahrettin Koca: “Test sayısında, düne göre yaklaşık 11 bin artışa rağmen, yeni tanı sayısı azaldı. ”
– Bugünkü test sayısı: 35 bin 771
– Toplam test sayısı: 1 milyon 171 bin 138
– Yeni vaka sayısı: bin 614
– Toplam vaka sayısı: 127 bin 659
– Bugünkü vefat sayısı: 64
– Toplam vefat sayısı: 3 bin 461
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 5 bin 15
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 68 bin 166.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyon 616 bini geçti, vefat sayısı 250 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 178 bin 57.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 200 bin 794 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● İBB Bilim Kurulu: 11 günlük kısıtlama gerekli

Bayram öncesi dönemde hareketliliği artıracak herhangi bir adımın ciddi sonuçları olabileceğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu, 16-26 Mayıs 2020 tarihlerini kapsayacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasının hızla ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

● Covid-19’u yenen profesör kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

Bir süre önce yakalandığı Covid-19’u yenerek taburcu olan Uludağ Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlker Küçük, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Evli ve bir çocuk babası olan Küçük’ün doğuştan kalp rahatsızlığı olduğu öğrenildi.

● ABD ısrarlı: Virüs laboratuvar kaynaklı, çok büyük kanıt var

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, koronavirüs salgınının Çin’de bir laboratuvar kaynaklı yayıldığı iddiasını tekrarlayarak, “Nereden çıktığı konusunda çok büyük kanıt var” dedi. ABD Başkanı Donald Trump da salgının kaynağının Vuhan Viroloji Enstitüsü olduğunu iddia etmiş ancak ‘kanıt’ ile ilgili sorulara yanıt vermemişti.

  • Dünya Sağlık Örgütü, elde edilen bütün kanıtların koronavirüsün hayvan kökenli olduğunu gösterdiğini söylemişti.

● ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasıyla maske kodu alınabilecek

 

Kimlik bilgileriyle bölgedeki risk durumuna bakabilmeye ve kişilerin sağlıklarını takip edebilmelerine imkan tanıyan ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması güncellendi. Güncellemeyle, uygulamanın ‘Sağlık Durumu’ sekmesinden ücretsiz maske kodu alınabiliyor.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Enflasyon nisan ayında yüzde 10,94 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. ‘Tüketici Fiyat Endeksi’ (TÜFE) yıllık yüzde 10,94 olarak gerçekleşti. Nisan ayında en yüksek artış yüzde 46,18 ile sarımsak, yüzde 37,50 ile soğan ve yüzde 31,02 ile patates fiyatlarında gerçekleşti.

● Covid-19 nedeniyle: İhracat yüzde 42 azaldı

Dış ticaret açığı nisanda yüzde 13.4 artışla 3.4 milyar dolar olurken, Covid-19 etkisiyle ihracat nisanda geçen senenin aynı ayına göre yüzde 41.6 gerileyerek 8.44 milyar dolar oldu.

● Bakan Albayrak: Yerel parayla ticaret için adım atılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gelecek dönemde yerel paralarla ve dengeli bir dış ticaretin ön plana çıkacağını belirterek, “Açık verdiğimiz ülkelerle yerel paralarla ticaret ve ithalat düzenlemeleri konusunda önümüzdeki 1-2 ay içinde kararlı adımlar atacağız” dedi.

 İddia: 65,7 milyar dolar kayıp rezerv 

Bankacı Kerim Rota, net uluslararası rezervdeki artışın 2019’dan bu yana 66,7 milyar dolar olması gerektiğini savunuyor. Ancak Merkez Bankası bilançosunda sadece 900 milyon dolarlık satış olduğunu söylüyor. Buna göre Rota, aradaki 65,7 milyar tutarındaki farkın, milyarlarca dolar satış yapıldığına dair iddiaları güçlendirdiğini öne sürüyor.

● Toyota Türkiye: Normalde bir günde yaptığımız satışı bir ayda yaptık

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt Covid-19 salgını nedeniyle fabrikaların kapalı kalmasının araç bulunurluğu sorunu doğuracağını belirterek, “Normal şartlarda bir günde yaptığımız satışı nisanda bir ay boyunca yapabildik” dedi.

🌍 Dünya
● Trump’ın seçim vaadi: Covid-19 aşısı

🇺🇸 ABD Başkanı Donald Trump seçim kampanyasını Covid-19 aşısı vaadiyle yeniden başlattı: “Yaptığımız sıkı takip sonucunda beklediğimiz aşının 2020 sonunda bulunacağını düşünüyoruz. Şu an elimizde modeller var ve ikmal hattı kuruyoruz. Yıl sonuna kadar bir aşımız olacağından çok eminim.”

● IŞİD, binlerce cesedi bir dağ geçidine atmış

🏴 İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), IŞİD’in, Suriye’nin kuzeyini kontrol altına aldığı dönemde binlerce cesedi bir dağ geçidine attığını ortaya çıkardı. Araştırmacıların incelemede bulunduğu 2014 yılına ait video görüntülerde cesetlerin, 50 metre derinliğindeki El Hota geçidine atıldığı görülüyor. Bugüne dek Suriye’de, 20’den fazla toplu mezar olduğu ve bu mezarlarda binlerce cesedin bulunduğu belirtiliyor.

● Resmi öngörü: Günde üç bin insan Covid-19 nedeniyle ölecek

🇺🇸 New York Times gazetesi yeni resmi belgelere ulaştı. Buna göre Trump yönetimi tarafından 1 Haziran’dan itibaren ABD’de günde üç binden fazla insanın Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedeceği öngörülüyor.

💬 Köşe vuruşu
● ‘Yavruvatan, Anavatan’dan daha olgun’

Yıldıray Oğur: “Türkiye’nin kendi basın özgürlüğü standartlarını KKTC’ye de bu şekilde dayatmasına karşı günlerdir Kuzey Kıbrıs’tan yükselen tepkiler, medya özgürlüğü konusunda Yavruvatan’ın Anavatan’dan daha olgun olduğunu gösteriyor. Karara karşı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan, Serdar Denktaş’a ve muhalefet parti liderlerine kadar her kesimden açıklamalar geliyor.”

● ‘Türkiye’nin dış kaynak ihtiyacı olduğunu sağır sultan bile duydu’

Barış Soydan: “Zaten Amerika ile Swap görüşmesi yapmıyor olsa Ankara çoktan yalanlardı. IMF kelimesi geçtiğimiz günlerde gündeme gelir gelmez İbrahim Kalın’dan Numan Kurtulmuş’a, iktidarın tüm kurmaylarından arka arkaya yalanlamalar gelmedi mi? Ayrıca gerçekçi olalım: Önümüzdeki bir yılda 170 küsür milyar dolarlık döviz borcu ödemesi bulunan Türkiye’nin dış kaynak girişine ihtiyacı olduğunu sağır sultan bile duydu.”

● ‘Din, devlete baskı yapımaz’

Ayşe Sucu: “Aslında düz bir mantıkla laik bir devlette vatandaşlık hakları ile Diyanet’in söylemini birbirinden ayırmak zor değil. Zira dini-fetva, devlet-vatandaşlık ilişkisini ilgilendirmez; Diyanet, İslam’ın doğrularını söylemek zorunda, bu noktada laiklik esası gereği devlet dine karışamaz. Diğer taraftan laik-demokratik bir hukuk devleti her vatandaşına eşit mesafededir, bu durumda da din devlete baskı yapamaz.”

☘️ Ekoloji
● Hasankeyf’de 150 kaplumbağa kurtarıldı

Ilısu Barajı’nda suların yükselmesi, doğayı da canlı türlerini de olumsuz etkiliyor. Yerel halk bu tehlikeye karşı herhangi bir önlem alınmamasından şikayetçi. Bugüne dek iç vadilerde sıkışan en az 150 kaplumbağa, Hasankeyfli bir grup tarafından botlarla kurtarıldı.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Ergin Ataman: Çalıştığım en iyi oyun kurucu Larkin

Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman, Petar Naumoski, Deron Williams, Carlos Arroyo ve Shane Larkin gibi birlikte çalıştığı oyun kurucular arasında en iyisinin Shane Larkin olduğunu söyledi.

💾 Teknoloji
● Açık kaynaklı ilaçlar bizi yeni pandemiye hazırlıyor

Covid-19’a gösterilen sektör refleksi, ilaç endüstrisinde bugüne kadar görülmemiş bir açık kaynak hareketi başlattı. Pandeminin ilk gününden beri ilaç gelişiminde edinilen tüm bilgiler Çin’li araştırmacılar tarafından paylaşıldı. Open Source Pharma Foundation, araştırmacıların özgürce tüm bulguları ve yenilikleri paylaşabileceği bir platform hazırladı. Vakıf başkanı, “Eğer bu hareket başarılı olursa, ilaç geliştirme operasyonu kar odaklı olmaktan ziyade, insan odaklı olmaya evrilebilir” görüşünde.

🎧 Günün podcasti
● Mutfaktan Sesler

Mutfak Sanatları Akademisi’nin podcasti, gastronomi, istihdam ve mutfağın kimyasıyla birlikte tarifleri de içeriyor.

🎞 Sinema
● Bir filmin arkası: The Grand Budapest Hotel

ABD’li yönetmen Wes Anderson’un imzasını taşıyan ‘The Grand Budapest Hotel’ filminin kamera arkası görüntüleri paylaşıldı. Görüntülerde, filmin oyuncularının yönetmenle olan diyaloglarından kesitler de yer alıyor.

📖 Ne okusam?
● Bundesliga ‘hayalet maçlarla’ dönerken

Yazar ve yayıncı Tanıl Bora’dan sezona dönme hesapları yapan Almanya’ya ve futbola bir bakış: “Futbol alçakgönüllülüğü öğrenebilecek mi?”

🎵Ne dinlesem?
● Yaz Müziği

Tamburada grubuyla 2004 yılında çıkarttığı ‘Fantastik’ albümünde yer alan ‘Yaz Müziği’ni yeniden yorumlayan Korhan Futacı’ya, bağlamasıyla İsmail Tunçbilek eşlik ediyor.

📺 Ne izlesem?
Genco Erkal’ın tasarladığı ve yönettiği 2002 tarihli ‘Nâzım’a Armağan’, ilk kez Rumeli Hisarı’nda sergilenmişti. Oyunda, Yıldız Kenter, Ayla Algan, Zeliha Berksoy, Zuhal Olcay ve Tilbe Saran gibi isimler rol alıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın