Günün sözü

Hayatını kaybeden hastanın yakınlarının saldırısına uğrayan doktor Esra Ersöz Genç: “‘Sağlıkta şiddet yasası çıktı’ diyorlar. Bir dahaki nöbette ne olacak, evime aileme sağ salim dönebilecek miyim?”

Gündem

● 1 Mayıs’la birleşti: Ramazan sonuna kadar sokağa çıkma kısıtlaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının Ramazan sonuna kadar süreceğini söyledi. Bu haftaki kısıtlama, resmi tatil 1 Mayıs’ı da alacak şekilde üç gün olacak. 

       •  1 Mayıs günü marketler 09.00-14.00 arası açık.

● Türkiye’nin askeri harcamaları yüzde 86 arttı

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) yayınladığı verilere göre, küresel askeri harcamalar 2019 yılında 1 trilyon 917 milyar dolara yükseldi. Türkiye’nin askeri harcamaları son 10 yılda yüzde 86’lık artış gösterdi. Türkiye, en çok askeri harcama yapan ülkeler sıralamasında İsrail’in ardından 16’ncı sırada. İlk beş ise şöyle sıralandı: ABD, Çin, Hindistan, Rusya ve Suudi Arabistan.

• The Economist, Covid-19 salgını nedeniyle askeri harcamalarda kesintiye gidileceği görüşünü savunuyor.

● Ali Erbaş’a ‘şeyhülislam’ muamelesi: Diyaneti eleştirmek, İslam ve devlete saldırıdır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı cuma günkü hutbesinde eşcinsellikle ilgili sarf ettiği sözleri nedeniyle eleştiren Ankara Barosu’nun yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldı.

 •      Erbaş hutbesinde, “Ey insanlar. İslam, zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti. Yılda yüz binlerce insan gayrimeşru ve nikahsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” demişti.

  • Ankara Barosu ise “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın İnsanlığın Bir Kesimini Nefretle Aşağılayıp Kitlelere Hedef Gösterdiği Konuşmasıyla İlgili Basın Açıklaması” başlığıyla bir açıklama yapmıştı.

  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Erbaş’a şu sözleriyle destek çıkmıştı: “Zamanı ve mekanı yaratan Allah’ın hükmüne dil uzatanlar bu dünyada da ahirette de hüsrandadır. İlahi hükmü dile getiren #AliErbasyanlızdeğildir.”

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ankara Barosu’nun açıklaması başta olmak üzere Diyanet İşleri Başkanı’mıza karşı kullanılan üslup İslam’a karşı kasıtlı bir saldırı halini almıştır. Saldırı, devletimize yapılan bir saldırıdır. Yapılan her gönderme karşımızdaki zihniyetin ilkelliğinin birer yansımasıdır.”

  ● Tüketiciyi Koruma Derneği: Bazı özel hastaneler ücret almaya devam ediyor

  Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Sekreteri Onur Cingil, koronavirüs tedavisinde bazı özel hastanelerin muayene ve yatış ücreti aldığını açıkladı: “Bazı hastaneler testi ücretsiz, muayeneyi ücretli yapıyor. Bazılarıysa hem muayeneyi, hem de yatışı ücretli olarak uygulamakta. Muayene ücretleri 400-700 lira, yatış ücretleriyse 300-7 bin lira arasında değişiyor.

  ● TTB’den bakanlıklara yazı: Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilsin

  Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na birer yazı gönderdi. Yazıda, Covid-19 tanısı konan veya tedavisi alan sağlık çalışanlarının hastalıklarının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi yönünde çağrıda bulunuldu.

  ● Bakanlık genelgesi: Ramazan’da davulculara bahşiş yok

  İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği ve Covid-19 ile mücadele kapsamında Ramazan ayı boyunca uygulanacak tedbirleri içeren genelgede, Ramazan davulcularının bahşiş toplaması yasaklandı.

 • Modacı Nur Yerlitaş hayatını kaybetti

İki yıl önce beyin kanseri teşhisi konan ve altı ay arayla iki ciddi operasyon geçiren 64 yaşındaki modacı Nur Yerlitaş, evinde hayatını kaybetti.

Ne izlesem?

● Anadolu Rock efsanesi Cem Karaca, Salacak sahilindeki sandalyesinde Kız Kulesi hakkındaki efsaneleri anlatıyor.

Covid-19

Türkiye:

Resmi rakamlara göre, iyileşen hasta sayısının en fazla olduğu gün.

– Bugünkü test sayısı: 20 bin 143
– Toplam test sayısı: 918 bin 885
– Yeni vaka sayısı: 2 bin 131
– Toplam vaka sayısı: 112 bin 261
– Vefat sayısı: 95
– Toplam vefat sayısı: 2 bin 900
– İyileşen hasta sayısı: 4 bin 651.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyonu geçti, vefat sayısı 209 bini aştı.

🇺🇸 ABD, 995 bin 208 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● İstanbul Tabip Odası raporu: Tehlike sürüyor

Pandemi süresince haftalık raporlar yayınlayan İstanbul Tabip Odası, bu haftaki raporunda İstanbul’da tehlikenin ciddiyetinin sürdüğünü söyledi: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın erken başarı hikayesi yazmak amaçlı açıklamaları toplumda hastalığın ciddiyetinin azaldığı algısı yaratıyor. Oysa sadece PCR testi pozitif vakaları esas almakla birlikte, Sağlık Bakanlığı’nın 26 Nisan akşamı itibarıyle açıkladığı sayılara göre Türkiye dünyadaki 193 ülke arasında vaka sayısında yedinci, ölüm sayısında on ikinci sırada bulunuyor.”

● İddia: Covid-19’a bağlı ölü sayısı yüzde 60 daha fazla olabilir

İngiliz Financial Times gazetesi, Covid-19 nedeniyle dünya genelinde yaşanan ölüm vakalarının bildirilenden yüzde 60 daha fazla olabileceğini iddia etti.

● Koronavirüs belirtilerine altı yeni semptom daha eklendi

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC), Covid-19 hastalığının belirtilerine altı yeni semptom daha ekledi. CDC, daha önce yalnızca üç semptomu Covid-19’un belirtisi olarak değerlendiriyordu. Bunlar ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak bildirilmişti. Eklenen yeni altı semptom şöyle sıralandı: “Üşüme, üşümeyle birlikte tekrar eden titreme, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, tat ve koku alma kaybı”.
● Bayburt’taki huzurevinde 35 kişide ‘korona’ çıktı
Bayburt’ta Memnune Evsen Huzurevi’nde yapılan sağlık taramasında 27’si huzurevi sakini, sekizi kurum personeli olmak üzere toplam 35 kişinin koronavirüs test sonucu pozitif çıktı.

Günün podcasti

● Karanlık Bölge

Geçmişte işlediği bir suçtan ötürü izole bir bölgede rehabilite olan Kuzey ve ütopik bir dünyadan gelen dedektif Yaz’ın başından geçen olaylara odaklanan Karanlık Bölge, altı bölümde çözümlenen bir macera. Ana karakterlerden Yaz’a Tülin Özen, Kuzey’e ise Tansu Biçer ses veriyor.

Tiyatro

● 2016’da almıştı: Rasim Öztekin kavuğu devrediyor

Hasan Efendi’nin son olarak Ferhan Şensoy’a ulaşan kavuğunu devralan Rasim Öztekin, kalbindeki rahatsızlıktan dolayı doktorların canlı performansı yasakladığını ve bu nedenle kavuğu genç bir meslektaşına devredeceğini söyledi.

2016 yılında Şensoy’un kavuğu Öztekin’e devrettiği ve ikilinin ‘Pardon’ ismiyle sinemaya uyarlanan ‘Çok Tuhaf Soruşturma’ oyunundan kısa bir bölümü sahnelediği töreni buradan izleyebilirsiniz.

Dünya

● Yunanistan turizmi konuşmaya başladı

🇬🇷 Yunanistan, bu yıl Covid-19 nedeniyle tehlikeye giren turizm sektöründe bir normalleşme olacaksa bunun bazı kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiğini savundu. Turizm Bakanı Harry Theoharis “Bir ülkeden diğer bir ülkeye uçuşlar başlayacaksa uçakta en fazla 10 kişi olmalı. Plajlar, havuzlar ve barlar gibi mekanlar ilk etapta eskisi gibi kullanıma açılmamalı” dedi.

● Güney Kore: Kim Jong Un’un sağlığı iyi

🇰🇵 Güney Kore, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un ölüm döşeğinde olduğuna dair iddialara son noktayı koydu. Dışişleri yetkilisi, Kim Jong Un’un sağlığının yerinde olduğunu, 13 Nisan’dan bu yana Wonsan bölgesinde kaldığını ve aksi yönde herhangi bir bilgi edinmediklerini açıkladı.

Ekonomi & İş dünyası

● Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 100 milyon dolarlık salgın kredisi

Dünya Bankası, Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’ye verilecek 100 milyon dolarlık krediye onay verdi. Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılacak kredi, salgının yayılma hızını kesmek ve sağlık sisteminin vakaları tespit ve tedavi etme kapasitesini güçlendirmek içi kullanılacak. Türkiye’ye verilecek kredi, Dünya Bankası’nın ‘Acil Covid-19 Sağlık Projesi’ kapsamında dağıtılacak 14 milyar dolarlık fonun bir parçası.

● Motosiklette ek gümrük vergisi oranı yüzde 30’a çıkarıldı

Motosiklet pazarında yapılan son düzenleme ile toplam ek gümrük vergisi oranı yüzde 30’a çıkarıldı. Böylece vergisiz fiyatı 5 bin lira olan 250 cc ve üzeri bir motosiklet, 10 bin 508 liraya ulaştı. Sektör, halihazırda Covid-19 salgını nedeniyle düşüşe geçmişti. Yıl sonu daralma öngörüsü yüzde 45’e çıkarıldı.

● Şoförlere Covid-19 muafiyeti

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Covid-19 semptomu göstermeyen şoförlerin karantina süresi dolmadan Irak ve İran sınır kapıları hariç tekrar yurt dışına çıkabileceğini açıkladı.

Ne okusam?

● Yazar Margaret Atwood’un karantina günlüğü: “Tuhaf bir kişisel izolasyon yanlısı olarak hayat”

Ekoloji

● ‘Datça’ya yapılacak en büyük kötülüğe’ onay

Datça’da SİT derecesi düşürülen Alavara Koyu’nda madencilik faaliyeti ve bungalov tipi yapıların yapılmasına onay verildi. Karar ilişkin açıklama yapan Muğla Çevre Platformu, “Datça Yarımadası’nın doğasına gerçekten büyük bir kötülük yapmak için hedef seçmek isteseniz, Alavara’dan daha iyisi olamazdı” dedi. Karara itiraz eden platform, ‘change.org’ sitesinde de ‘Datça’ya Dokunmayın!’ başlıklı bir imza kampanyası başlattı.

● Balık bitti: ‘Marmara Denizi ölüyor’

Uzmanlar, Marmara Denizi’nde artık oksijenin bittiğini ve buna bağlı olarak canlı yaşamının yok olmaya başladığını söylüyor: “Balık bitti. Balığın tükenmesinde önemli bir neden de deniz kirliliği. Balık temiz denizi sever.”

Köşe vuruşu

● Bilal Erdoğan’ın tuzunun kokusu

Barış Terkoğlu: “Meğer belediyelerin halk için yardım toplaması ‘devlet içinde devlet’ olmakmış. Haliyle benim aklıma birkaç koğuş ötemdeki Murat Ağırel geldi. İmza gününden hapishaneye getirilen Yeniçağ yazarı son olarak Sarmal kitabını yazmıştı. Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’ndan TÜRGEV’e, Ensar’dan TÜGVA’ya son dönem pıtrak gibi çoğalan yandaş vakıfları anlatıyordu. Arazilerin, binaların hatta AVM’lerin üzerine oturan vakıflar, tam anlamıyla ‘devlet içinde devletler’ olmuş.”
 

 • Avrasya Tüneli’ndeki ‘mücbir sebep’ maddesi


Çiğdem Toker: “Olmaz ya…diyelim ki; iktidar radikal bir karar aldı. Şirketi değil, kamu çıkarlarını düşünerek bu sözleşmede koronavirüs salgını sebebiyle sözleşmeyi feshetmek istedi. Avrasya Tüneli için bu tercihi kullanırsa, şirkete ve kredi kuruluşlarına yükümlülükleri var. Şirketin araç gelirlerinden alamadığı öz kaynağı ödemek zorunda. Yanı sıra, yatırım için sağlanan finansmanın geri ödemesi bitmemişse, onu da kredi kurumlarına ödemesi gerekiyor. Karşılığında da şirketin yatırımı (yani örneğimizde tünel) devlete geçiyor. 

● Hükümet üreticiyi yalnız bırakıyor

Özge Güneş: “Önce Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’de çay hasadı için il dışındaki üreticilerin 30 Nisan’a kadar tarlalarına gidebilecekleri duyuruluyor… Ardından karar iptal ediliyor ve bu illerin dışındaki üreticilerin tarlalarına gelişi yasaklanıyor. Çiftçiler seyahat izin belgesi alamıyor ve tarlalarına gidemiyorlar. Çay üreticileri soruyor: Bahçesine erişemeyen üreticinin çayını kim toplayacak? Çaykur çay taban fiyatını neden açıklanmıyor, ne zaman açıklayacak, ne bekliyor? Devlet üreticiye alım garantisi verecek mi? Üreticinin özel şirketler karşısındaki zafiyetine karşı ne gibi önlemler alınacak? Hasadı yapılamayan çay için üreticinin zararı karşılanacak mı?”

Spor

● Covid-19’un futbola etkisi: Oyuncu değişikliği hakkı 5’e çıkıyor 

FIFA’nın taslak teklifine göre oyuncu değişikliklerinden üçü oyun oynanırken, ikisi ise devre arasında kullanılabilecek. FIFA yetkilileri, futbolcu sağlığını korumak için bunun dönemsel bir değişim olduğunu söylüyor.

Teknoloji

● Yarış kızıştı: Yeni çoklu görüntülü sohbet özelliği ‘Messenger Rooms’ yayında

Facebook, video konferans uygulamalarına yönelik ilginin ardından Messenger Rooms’u hayata geçirdi. Messenger Rooms, tıpkı Zoom gibi paylaşılabilir görüntülü sohbet linkleri aracılığıyla konuşma başlatma olanağı sunuyor. Konuşmalara davet edilen kişilerin Facebook hesabı ya da Messenger uygulamasına sahip olmasına gerek yok. 

Kapsül

BEDAVA
İNCELE