Sakarya ‘yeşilleniyor’

📣 Günün sözü
Ankara’da, telefonla konuştuğu için dolmuş şoförüne ceza kesmek isteyen polislere dolmuştaki bir yolcudan: “Cumhurbaşkanlığı’nda çalışıyorum. Küçük bir şey yazıp gönderin.”
📰 Gündem
● BM raporu: Türkiye’ye karşı ‘Batılı’ operasyon timleri
Alman Haber Ajansı (dpa), Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir rapora ulaştı. Birleşmiş Milletler’in (BM) ‘gizli’ ibareli 80 sayfalık raporunda, Türkiye’nin Libya’ya silah sevkiyatını engellemek için sekiz ülkeden katılımla özel bir tim oluşturulduğu ortaya çıktı.
● Çorlu’da yurttaşları darp eden polisler açığa alındı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yurttaşları darp eden polisler açığa alındı, haklarında soruşturma başlatıldı.

▶︎ Tanıkların ifadesine göre 25-30 polis, sokağa çıkma yasağı sırasında evlerinin bahçesinde oturan mahalleliyi 20 dakika boyunca dövmüş, ardından da para cezası kesmişti. Darp edilen yurttaşlardan Kazım Sarıca, “Polisler terör estirdi. 66 yaşındaki ablamı ve 76 yaşındaki eniştemi dahi darp ettiler. Olayları videoya çeken bir vatandaşın kapısını, camını kırdılar ve görüntüleri silmeye çalıştılar” diye konuştu.

● Bitlis’te mezardan çıkarılan cenazeler, Kilyos’ta kaldırıma gömüldü

MA’nın haberine göre, Bitlis’teki Gerzan Mezarlığı, 2017’de uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında yıkıldı ve PKK’lilere ait 282 cenaze çıkarılarak götürüldü. Aileler cenazelerin akıbetini öğrenmek isteyince, Ocak 2018’de Bitlis Valiliği’nden zorunlu bir açıklama geldi ve cenazelerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na götürüldüğü söylendi. Aradan iki buçuk yıl geçmesine rağmen cenazelerin çoğu ailelere teslim edilmedi. Yalnızca 21 cenazenin kimlik tespitinin yapıldığı ve ailelere verildiği anlaşıldı. Ailelere teslim edilen cenazelerin görüntülerine ulaşıldı. Görüntülerde cenazelerin plastik kutulara konularak İstanbul, Kilyos’taki bir kaldırımın altına gömüldüğü ortaya çıktı.

● Tren ve uçak seferleri yeniden başlıyor

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında ara verilen yüksek hızlı tren (YHT) seferleri 28 Mayıs’ta yeniden başlıyor. Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapılacak. HES kodu alamayan kişilereyse bilet satışı yapılmayacak.

  • Normalleşme adımları kapsamında iç hat uçak seferlerinin de 4 Haziran’da başlaması planlanıyor. Uçuşların yapılabilmesi için havalimanlarına ‘uçulabilir sertifikası’ düzenlenecek.
● AKP ve MHP oylarıyla: İBB yardım talebi almayı durdurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde yapılan toplantıda, AKP ve MHP grupları salgın ve deprem gibi olağanüstü dönemlerde sosyal yardımlarda vatandaş beyanının yeterli görülmesine ‘Hayır’ oyu kullandı. Bu nedenle İBB, artan başvuruların tespiti için yardım talebi almayı durdurdu.

● Fotoğraflarla: İstanbul Boğazı turkuaza büründü

İstanbul’da etkili olan rüzgâr ve yağışın ardından boğazın rengi değişti. Renk değişiminde birçok faktörün etkili olabileceğini belirten İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, bugünlerde yaşanan renk değişiminin poyrazdan kaynaklandığını söyledi.

● İmza kampanyası: Mahpus siyasetçi ve gazeteciler serbest bırakılsın

Uluslararası Af Örgütü, Covid-19 salgınından dolayı yüksek risk altında olan yüzlerce mahpus siyasetçi, insan hakları savunucusu ve gazetecinin serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı. Açıklamada 13 Nisan’da Meclis’ten geçen yasanın, adil olmayan bir şekilde cezaevinde tutulan kişileri kapsamadığı belirtildi. Kampanya duyurusunda HDP’nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, iş insanı Osman Kavala ve gazeteci-yazar Ahmet Altan’ın sağlık koşullarına da dikkat çekildi.

● Sakarya ‘yeşilleniyor’

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, gerekli izinlerin ve müracaatların yapıldığını belirterek “Tarım A.Ş. bünyesinde Sakarya’da endüstriyel kenevir üretimine başlayacağız” dedi.

● BAE’deki Türkiyeli hükümlü: Virüs cezaevinde yayılıyor, ölümü bekliyoruz

İki yıldır Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) cezaevinde tutulan, müebbet hapis cezası hükümlüsü Türkiye vatandaşı Mehmet Ali Öztürk, virüsün cezaevinde yayıldığını ve insanların ölümü beklediğini söyledi.

▶︎ Öztürk’ün, iç savaş süresince defalarca Suriye’ye gittiği ve Kızılay da dahil pek çok insani yardım kuruluşuyla ortak çalışmalar yaptığı belirtildi. İki yıl önce ticari vize alarak iş için BAE’ye giden Öztürk, ‘terör örgütü propagandası yapmak ve terör örgütüne finansman desteği sağlamak’ suçlamalarıyla müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

🦠 Covid-19
– Bugünkü test sayısı: 21 bin 492
– Toplam test sayısı: 1 milyon 853 bin 754
– Yeni vaka sayısı: 987
– Toplam vaka sayısı: 157 bin 814
– Bugünkü ölüm sayısı: 29
– Toplam ölüm sayısı: 4 bin 369
– Bugün iyileşen hasta sayısı: bin 321
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 120 bin 15.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 5 milyon 557 bini geçti, ölüm sayısı 348 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 2 milyon 333 bin 252.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 696 bin 547 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● Normalleşirken: Artvin, Elazığ ve Bingöl’de haftalar sonra yeni vakalar 
Son bir aydır Covid-19 vakası görülmeyen Artvin’de dört, 20 gündür vaka görülmeyen Elazığ’da 10, 35 gün gündür vaka görülmeyen Bingöl’de ise resmi açıklamaya göre ‘birkaç kişi’nin test sonucu pozitif çıktı.

● Karantinasız: Kuveyt’ten Türkiye’ye dönen yedi işçinin testi pozitif 

Kuveyt’in Al Mutlaa şehrinde Kolin İnşaat bünyesinde çalışan ve iş bitiminden sonra toplu olarak Ankara’da karantinaya alınacakları söylenen 230 işçi, son anda verilen bir kararla İstanbul’a indirildi. İstanbul’dan kendi imkanlarıyla memleketlerine dönen 230 kişiden Antalya ve Sivas’a giden yedisinin Covid-19 testi pozitif çıktı.

 Dünya Sağlık Örgütü ‘Hidroksiklorokin’ adlı ilacın kullanımını askıya aldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan ‘Hidroksiklorokin’ isimli ilacın denemelerinin ‘güvenlik endişeleri’ nedeniyle geçici olarak askıya alındığını bildirdi.

  • 2017 yılında Avrupa Birliği’nin (AB) pandemi çıkmasına fırsat vermeyecek şekilde koronavirüs gibi patojenlere karşı süratle aşı geliştirilmesi önerisinde bulunduğu ancak bu teklifi küresel ilaç devlerinin reddettiği ortaya çıktı.
● Anket: “Normalleşme bir yıldan fazla sürer” diyenler yüzde 37,5

Araştırma şirketi ANAR, Covid-19 salgınıyla ilgili 2 bin 43 kişiyle görüşerek bir anket yaptı. Katılımcıların yüzde 37,5’i “Salgın sonrası ülkemizde ne kadar sürede her şey normale döner?” sorusuna “Bir yıldan fazla” yanıtı verdi. Yüzde 15,9 “0-3 ay”, yüzde 14,2 ise “4-6 ay”  dedi.

● Sosyal mesafe için yaratıcı çözümler

Karantinanın kademeli olarak esnetildiği bazı ülkelerde parklara çember, restoranlara karton müşteri, masalara paravan gibi uygulamalarla sosyal mesafe korunmaya çalışılıyor.

● ABD sosyal mesafeyi ‘takmadı’: Plajlar ve barlar tıklım tıklım
ABD’de iç savaşta ölenlerin anıldığı ‘ulusal tatil’ nedeniyle üç güne uzatılmış hafta sonunda plajlar ve barlar doldu. Halihazırda birçok eyalette uygulanan sosyal mesafe kurallarıysa büyük ölçüde ihlal edildi.
🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Cumhurbaşkanlığı, Asya Emeklilik’in eski müdürünü atadı

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanlığı’na Türker Gürsoy getirildi. Gürsoy daha önce Gülen Cemaati’ne bağlı Asya Emeklilik’in genel müdürlüğünü yapıyordu.

● Almanya ekonomisi yüzde 2,2 daraldı

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Almanya ekonomisinin Covid-19 salgınının hane halkı tüketimini ve yatırımları olumsuz etkilemesiyle bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 daraldığını teyit etti.

● Ekonomist Roubini: ‘Küresel ekonominin toparlanması yıllar alacak’

Ekonomist Nouriel Roubini, koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel ekonominin derin bir krize girdiğini ifade etti ve toparlanmanın uzun yıllar alacağı uyarısında bulundu.

🌍 Dünya
● İspanya hükümetinden yoksullara yıllık 3 milyar euroluk yardım

İspanya hükümeti, koronavirüs salgınında ağır darbe alan ekonomiyi canlandırmak için evrensel temel gelir paketi hazırladı. Finansal desteğin yıllık 3 milyar euroyu bulacağını duyuran İspanyol Başbakan Pedro Sanchez, yarısı çocuklardan oluşan 850 bin ailenin bu yardımdan faydalanacağını duyurdu.

● İtalya’da sosyal mesafe denetimi: 60 bin kişilik ‘sivil yardımcı’

İtalyan hükümeti, Covid-19 salgınında ikinci dalga yaşanmaması için sosyal mesafe kurallarına uyulmasını sağlamaya yönelik 60 bin ‘sivil yardımcı’ görevlendirecek. Gönüllü ekip, cadde, meydan ve plajlarda görev alacak.

💬 Köşe vuruşu
● ‘Ümitliyim, çünkü…’

Ahmet Altan: “Bir kere biz bu salgında ‘devlet’ denilen yapıların bir işe yaramadığını gördük. Bugünkü devlet yapısının ömrünü tamamladığı anlaşılıyor. Zaten posta arabalarının dönemindeki bir idari örgütlenmenin bugün hala devam etmesi eşyanın tabiatına aykırı. Devletler, insanlığın ilerlemesine engel oluyor. Salgının böylesine yayılması devletlerin ve onların yöneticilerinin ‘iktidar hırsıyla’ yaptıkları hatalar sayesinde oldu. Ben, çok da uzun olmayan bir gelecekte dünyanın ‘şehir devletlerinden’ oluşan bir federasyona dönüşeceğini, dönüşmek zorunda olduğunu anlayacağını düşünüyorum. Uluslar, sınırlar, bayraklarlar, ‘ortak felaketlerde’ insanlığın aleyhine işliyor, bunu koronavirüs salgınında açıkça gördük.”

● ‘Damadın topu patlamak üzere’
Barış Terkoğlu: “Toplumun azınlığını zenginleştirmeye, milletin çoğunluğunu yoksullaştırmaya yarayan kötü yönetimi insanlar rakamlarla değil ama belli ki hayatın içerisinde acı bir şekilde yaşayarak öğreniyor. Savcılık sopaları ile yapılan operasyonlar ya da muhalif medyaya kesilen cezalar, bu rahatsızlığın bir dönüşüme yol açmaması için yapılan pansumandan başka bir şey değil.”

● ‘iktidar fevkalade yorgun’

Mehmet Ocaktan: “İktidar fevkalade yorgun ve bu haliyle 2023’e kadar gidebilmeyi göze alması pek mümkün gözükmüyor. Zira 2023’e ulaşabilmesi için güçlü iyimserlik rüzgarları estirecek ve herkesi iyi hissettirecek hamleler yapması gerekiyor. Oysa bırakın iktidarın yeni hamleler yapmasını, corona öncesi finansal anlamda ciddi kriz hali yaşayan ekonominin, salgın sonrasında komaya girmesini nasıl önleyecek bu konuda bir umut ışığı henüz yok.”

📺 Ekran
● Felaket sonrası tüm insanlık bir trende: ‘Snowpiercer’ dizi oldu

2020 Oscar Ödülleri’nde dört Oscar kazanan Parazit’in yönetmen, Bong Joon-ho’un ‘Snowpiercer’ adıyla beyazperdeye uyarladığı çizgi roman ‘Le Transperceneige’ bu kez dizi oldu. Jennifer Connelly’nin başrolünde olduğu ‘Snowpiercer’ın ilk iki bölümü Netflix’te yayında.

💾 Teknoloji
● Zoom: Neden yorucu hissettiriyor?

Psikoterapist Pam Custers, Zoom’daki görüşmelerin çok yorucu hissettirmesinin nedenlerinden birinin, sohbetteki her boşluğu doldurmak zorunda hissetme ihtiyacından kaynaklandığını söylüyor. “Sessizlik görüntülü aramada hiç doğal gelmiyor” diyen Custers’a göre, düşünme zamanına izin verilmeli ve görüşmeler 40 dakikada bitirilmeli.

● Yıllar sonra: Online oynanabilecek retro oyunlar

80’li yılların sonları ve 90’lı yılların başlarından ‘online’ olarak oynanabilecek 10 retro oyun

🌆 Toplumsal Cinsiyet
● Fransa’nın ilk trans belediye başkanı: Marie Cau

Fransa’nın kuzeydoğusundaki Tilloy-lez-Marchiennes’in belediye başkanlığı seçiminde 55 yaşındaki Marie Cau, ülkenin ilk trans belediye başkanı oldu. Cau, kampanyasının merkezine ekolojik çalışmaları ve yerel ekonomiyi koymuştu.

⛹🏻‍♀️ Spor
● EuroLeague ve EuroCup iptal: Şampiyon ilan edilmedi

Salgın nedeniyle 12 Mart’ta ara verilen basketbol organizasyonları THY EuroLeague ve 7DAYS EuroCup’ın sezonları iptal edildi. 26 haftası oynanan Eurolegue’de Anadolu Efes lider, Fenerbahçe Beko ise 8. sırada yer alıyordu. EuroCup’da yer alan Tofaş ise çeyrek finale yükselmişti. İki turnuvada da şampiyon ilan edilmedi.

● 15 yıl önce İstanbul’da: Milan vs. Liverpool

2005 yılında Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan Şampiyonlar Ligi Finali’nde Milan’ın 3-0 önde kapattığı ilk yarının ardından, Liverpool’un 3-3 yaparak maçı penaltılara götürüp kupaya uzandığı maçın 15. yıldönümü. Maçın geniş özeti
☘️ Ekoloji
● Kundaklama iddiası: Kaş’ta 25 dönümlük alan yandı

Antalya’nın Kaş ilçesinde gece saatlerinde ormanlık alanda başlayan yangın, villaların bulunduğu alana 20 metre kala kontrol altına alındı. 25 dönüm makilik ve zeytinlik alan zarar görürken, yangının aydınlatma direğindeki ampulün kısa devre yapması sonucunda çıktığı belirtildi. Yangının ardından ortaya çıkan manzara ise ‘kundaklama’ iddiasını gündeme getirdi.

● WWF: Korona döneminde orman katliamı yüzde 150 arttı
Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) bir araştırmasına göre, koronavirüs döneminde ağaç katliamı yüzde 150 arttı. 18 ülkede yapılan araştırmada mart ayında tropikal ormanların yüzölçümü 6 bin 500 kilometrekare azaldı.
🎧 Günün podcasti
Ferhan Şensoy, sosyal medyadan gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor: “Gençlere tek tavsiyem var; ihtiyarların tavsiyelerini dinlemesinler…”
🎸 Ne dinlesem?
123 grubuyla tanınan Dilara Sakpınar’ın solo üretimler yaptığı kimliği ‘Lara Di Lara’nın üçüncü stüdyo yeni albümü ‘Sudaki Çığlık’ yayınlandı.
📖 Ne okusam?
Pandeminin sınıfsallığı: “Kapitalist ekonominin gelişmiş ülkeleri ise yeterince ciddiye almadıkları bu salgının kendilerini tehdit eder noktaya gelmesi konusunda şaşkın; dolayısıyla kapitalizmin şu an yaşadığı içsel çelişkilere çözüm üretmesi yakın vadede mümkün görünmüyor.”
📺 Ne izlesem?
27 Haziran 2010’da yayınlanan ‘Tuncel Kurtiz ve Dostları’ programında oyuncu Tuncel Kurtiz, meslektaşı Nejat İşler’i Kaz Dağları’ndaki evinde ağırlıyor. İkilinin uzun bir yürüyüşü çıktığı programda Kurtiz, ‘Hasanboğuldu’ efsanesini de anlatıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın