Salgın haberlerini okumaktan sıkıldınız mı?

📊 Bilgi: Son 24 saatte Kapsül’ü takip edenlerin sayısı 41 kişi daha arttı ve toplam abone sayısı 895’e ulaştı.

👩💻 Not: Kapsül’ün e-bültenleri bazı e-posta sağlayıcılarında tam olarak gösterilmemiş olabiliyor. Bültenin tamamını okuyabilmek için metnin sonundaki ‘View Entire Message’ linkine tıklamayı unutma.

📣 Günün sözü
Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX’in uzaya gönderdiği Starlink uydularını Adana’da çıplak gözle gören Murat Dülgeroğlu: “Üç tane mavi nokta sabit bir şekilde duruyordu. 10 dakika bekledik. Daha sonra iki mavi ışık paralel olarak dönmeye başladı.”
📰 Gündem
● MHP’den kanun teklifi: Sosyal medyaya kimlik numarasıyla girilsin

MHP, sosyal medya ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi sundu. Teklifte, sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’deki kullanıcılarından kimlik numarası isteme zorunluluğu getirilmesi istendi.

● Kızılay kan bağışı için çağrı yaptı

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yurt genelinde kan stoklarının kritik seviyenin altına düştüğünü duyurdu: “Covid-19 salgını ve Ramazan nedeniyle düşen bağışlar stoklarımızı eritti. Hastalarımız için desteğinize ihtiyacımız var.”

● İş cinayetleri: En az 23 bin 980 kişi yaşamını yitirdi

Hazırlanan rapora göre son 18 yılda en az 23 bin 980 kişi iş cinayetleri nedeniyle hayatını kaybetti.

● AYM’den OHAL düzenlemesine iptal

Anayasa Mahkemesi (AYM), Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile getirilen ve polise sanal ortamda işlenen suçlarda internet abonelerinin kişisel verilerine ulaşma yetkisi veren düzenlemeyi iptal etti.

● Fatih Portakal’ın üç yıla kadar hapsi istendi 

Gazeteci Fatih Portakal hakkında Bankacılık Kanunu’nun 74’üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  • Portakal, soruşturmaya konu olan tweetinde Tekâlif-i Milliye’yi hatırlatarak “Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Olmaz, olmaz diyemiyorum maalesef” demişti.

● En fazla yangın çıkan ilçeler Pendik ve Esenyurt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstatistik Ofisi: “Son 10 yılda en fazla yangın Avrupa Yakası’nda görüldü. İlçe bazındaysa en fazla yangın Pendik ve Esenyurt’ta; en az yangınsa Adalar, Şile ve Beşiktaş’ta meydana geldi.

🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Bakan Fahrettin Koca: “Solunum desteğine ve yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayısında düşüş, iyileşen hasta sayısında ise artış devam ediyor.”

– Bugünkü test sayısı: 42 bin 4
– Toplam test sayısı: 1 milyon 33 bin 617
– Yeni vaka sayısı: 2 bin 615
– Toplam vaka sayısı: 120 bin 204
– Vefat sayısı: 93
– Toplam vefat sayısı: 3 bin 174
– İyileşen hasta sayısı: 4 bin 846.🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyon 263 bini geçti, vefat sayısı 230 bini aştı. İyileşen hasta sayısı ise 1 milyon 30 bin 798.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 75 bin 276 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● DSÖ’nün uyarısı: Önlemlerin kaldırılması için erken

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, örgüte üye ülkelerin sağlık yetkililerinin katıldığı bilgilendirme toplantısında, önlemlerin kaldırılması için erken olduğunu söyledi.

● Normalleşme sürecinin ilk adımı: Turizm 

Hükümet, koronavirüs salgınında ölüm ile günlük vaka sayısının düşüşe geçmesi ve iyileşen hasta grafiğinin yükselmeye başlamasını dikkate alarak normalleşmeyle ilgili çalışmalara başladı. Üç aşamalı takvimin ilk adımı 28 Mayıs – 18 Haziran’ı kapsayacak. Deneme süreci olarak görülen dönemde daha çok turizm sektörüne dönük kısıtlamaların kaldırılması, sınırlı olarak şehirler arası uçuşlara izin verilmesi düşünülüyor.

● Cezaevlerindeki Covid-19 vakalarında artış

Cezaevlerindeki Covid-19 vakalarıyla ilgili bir rapor hazırlandı. Raporda, son 15 günde Covid-19 vakalarının yüzde 606 arttığı belirtiliyor.

● Kulis: Bayramda da sokağa çıkma kısıtlaması

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın‘a konuşan ve ismini vermeyen AKP’li bir yönetici, “23 Nisan, 1 Mayıs gibi Ramazan Bayramı’nda da sokağa çıkma yasağı uygulanacak” bilgisini paylaştı.

● Cumhurbaşkanlığı: S-400’lerde sürece uygun ilerlenecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, S-400’lerle ilgili sürecin Covid-19 salgını nedeniyle geciktiğini ancak anlaşmaya uygun olarak ilerleneceğini söyledi.

 Fauci duyurdu: Ocak ayında milyonlarca aşı hazır olabilir

ABD’de koronavirüsle mücadelenin başındaki isim Doktor Anthony Fauci, Trump yönetiminin aşı geliştirme çalışmalarına hız verdiğini, Ocak ayı itibarıyla yüz milyonlarca koronavirüs aşısının hazır olabileceğini söyledi.

🌍 Dünya
● Trump’ın tek tweetiyle 69 milyon dolarlık vurgun

🇺🇸 Silikon Vadisi’nde mühendis olduğunu belirten Yaron Oren-Pines isimli şahıs, Donald Trump’ın solunum cihazı gereksinimiyle ilgili Twitter’dan yaptığı paylaşıma yanıt vererek talip olduğunu söyledi. Bunun üzerine New York Belediyesi Oren-Pines’a bin 450 solunum cihazı için 69 milyon dolar ödeme yaptı. Cihazlarsa teslim edilmedi. Yetkililer verilen parayı geri almak için harekete geçti.

● Elon Musk salgın önlemlerini ‘faşistçe’ buldu

🚀 Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, ABD’de koronavirüs salgınına karşı uygulanan sosyal mesafe ve karantina önlemlerinin anayasaya aykırı ve ‘faşistçe’ olduğunu öne sürerek “Amerikalılara kahrolası özgürlüklerini geri verin” dedi.

● Almanya, Hizbullah’ın faaliyetlerini yasakladı

Almanya, Hizbullah’ın ülkedeki faaliyetlerini tamamen yasakladı. Beş kentte Hizbullah ile bağlantılı olduğu şüphesiyle cami ve derneklere de operasyon düzenlendi. İsrail ve ABD karardan memnun olduğunu açıkladı.

● Ölüm çukuru: IŞİD’in en büyük toplu mezarı

🏴 Irak’ın Musul kentinin 20 kilometre güneyindeki çölde ‘Ölüm Çukuru’ olarak bilinen krater, IŞİD kurbanlarının bulunduğu en büyük toplu mezar olarak görülüyor. Haziran 2014’te Musul’u ele geçiren IŞİD savaşçıları, kendilerine itaat etmeyen Hristiyan, Ezidi, Şahbek ve Müslümanları katlederek 50 metre genişliğinde ve 184 metre derinliğindeki ‘Ölüm Çukuru’na attığı biliniyor.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini düşürdü

Merkez Bankası 2020 yıl sonu enflasyon tahminini 0,8 puan düşürdü. Yılın ikinci enflasyon raporunu açıklayan Başkan Murat Uysal, enflasyonda temmuz ayından itibaren düşüş beklendiğini söyledi.

● Covid-19 milyarderleri etkilemedi

💵 Forbes’un yayınladığı ‘Milyarder Listesi’nin 5 Mart 2019 ile 22 Nisan 2020 arasındaki son verilerine göre dünyanın en zengin 10 insanının serveti, koronavirüs ekonomide güven kaybı ve işsizliğe neden olmasına rağmen artış gösterdi.

● Trump’tan Suudi Arabistan’a ültimatom: ABD desteğini kaybedersin

🇸🇦 ABD, Suudi Arabistan’la Rusya arasında petrol fiyatları için yapılan mücadeleyi durdurmak için baskı yaparken, Başkan Donald Trump’ın Riyad’a ültimatom verdiği öne sürüldü: “Ya petrol arzını kesersin, ya da ABD askerinin desteğini kaybedersin.”

💬 Köşe vuruşu
● ‘İnanç vergisi diye bir vergi konulsun’

Fatih Altaylı: “Açık bir teklifim var. ‘İnanç vergisi’ diye bir vergi koyulsun. ‘Ben inançlı değilim’ diyenler ya da camileri kullanmayanlar bu vergiyi ödemesin. Çünkü bazıları diyor ki, ‘Almanya’da kilise vergisi var.’ Doğru var. Hristiyanım diyenler, kiliseye gidenler veriyor.

● Rahatsızlıktan dolayı özür dilemeyiz!

Barış Terkoğlu: “Türkiye’de son dönemde el değiştiren hangi koltuğu kazırsanız altından aynı odak çıkıyor. Adliye, medya, Cumhurbaşkanlığı, kamu şirketlerinin yönetimleri, bürokrasi bir tür ‘Aile Arasında’ halinde. Ve halkın önüne sürekli vatan, millet, terör söylemiyle çıkanlar perde arkasında ahbap düzeni kurmuş durumda. Tek tek meseleleri tartışırken, arkadaki ‘büyük fotoğraf’ bize çok fazla şey söylüyor.”

● Hazine ve Maliye Bakanlığı’na siteye erişim engeli getirme yetkisi

Numan Emre Ergin: “7194 sayılı Kanun’da ise Hazine ve Maliye Bakanlığı bir mahkeme/hakim kararına ihtiyaç duymadan internet sitesine erişimi engelleyebilmektedir. Bakanlığa verilen bu yetkinin aşırı ve Anayasa açısından problemli olduğunu düşünüyorum.

🗞 Medya
● RTÜK’ten Halk Tv’ye ceza

RTÜK, Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın sunumuyla yayınlanan ‘Medya Mahallesi’ programında HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın kullandığı ifadeler nedeniyle kanala ceza verdi. Program beş kez yayınlanmayacak ve kanala en üst sınırdan idari para cezası uygulanacak.

● ‘Covid-19 haberleri kabak tadı verdi’

ABD’de 10 bin 139 kişiyle yapılan bir araştırmaya göre katılımcıların yüzde 71’i Covid-19 salgını haberlerini okumaya bir süre ara vermek istiyor. Yüzde 43 ise haberlerin, kendilerini daha kötü hissetmelerine neden olduğu görüşünde.

 Peki ya sen? Lütfen tek soruluk anketimize katıl ve düşüncelerini bizimle paylaş.

☘️ Ekoloji
● Covid-19’dan etkilenen çocuklar için

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, koronavirüs salgınından etkilenen çocuklara yardım edebilmek için bağış kampanyası başlattı. Bu kapsamda daha önce ödül olarak aldığı 100 bin doları UNICEF’e bağışladı.

💾 Teknoloji
● Rekabet devam ediyor: Google Meet ücretsiz oldu

Video konferansların popülerleşmesiyle başlayan rekabette Google, bugüne kadar ücretli G Suite hesabı olanlara sunduğu video görüşme aracı Meet’i ücretsiz hale getireceğini duyurdu. Meet ile 100 kişiye kadar ulaşan gruplar ile video konferans düzenlenmesi mümkün olacak.

🎧 Günün podcasti
● Zihnimin Kıvrımları

‘İnternet ekipler amiri’ M. Serdar Kuzuloğlu, “Hayatımızın her yanını kaplayan teknoloji bizim isteğimizle mi şekilleniyor yoksa o mu bizi şekillendiriyor” sorusuna yanıt arıyor.

📖 Ne okusam?
Mahmut Tezcan: “‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasıyla toplanan ve işlenen kişisel verilerin, salgın riski bertaraf edildikten sonra uygun biçimde imha edildiğinden emin olmamız gerekiyor.”
📺 Ne izlesem?
● İzmir’in Tire ilçesi üzerinden Türkiye’deki kasaba hayatına bakan 1966 tarihli belgeselde, İzmir’in merkezi ve 29 Ekim kutlamalarından çekilmiş görüntüler de yer alıyor.
⛹🏻‍♀️ Spor
● Sekiz yıl sonra: Eski milli atlet Gülcan Mıngır dopingli çıktı

Eski milli atletlerden Gülcan Mıngır’ın Londra 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda verdiği doping örneğinin test sonucu tekrar pozitif çıktı. Mıngır’ın Londra’da 3000 metre su engellide elde ettiği 27’ncilik derecesi iptal edildi. Mıngır, 2013’te spor hayatına nokta koymuştu.

● Toni Kukoc’un ağzından Chicago Bulls efsanesi 

NBA efsanesi Michael Jordan’ın “İnsanlar izleyince benim korkunç biri olduğumu düşünecek” dediği Netflix belgeseli ‘The Last Dance’ heyecan yaratmaya devam ederken, o dönem Chicago Bulls kadrosunda yer alan Hırvat forvet Toni Kukoc anlatıyor: “Phil bizi bir fanusta tutma işinde başarılıydı. The Last Dance’i izlerken, haberim bile olmayan şeyler öğreneceğim.”

📸 Ne dinlesem?
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın