Sandık bilmecesi: Erdoğan, yasa değişikliğiyle ‘2023’ dedi

Günün sözü

Avrupa Birliği İklim Gözlem Ağı: “Tüm zamanların en sıcak mayıs ayı yaşandı.”
Facebook
Twitter
Instagram
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erken seçim yok, yasa değiştirilecek

Erken seçim ihtimalini “Erken seçim filan yok. Seçimler 2023 yılında yapılacak” sözleriyle reddeden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hükümetin takvimini anlattı: “Seçim ve siyasi partiler yasalarının, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne göre değiştirilmesi gerekiyor.”

+ Kabine değişikliği için AKP kulislerinde konuşulan seçenekler

🗳 Peki, sen ne düşünüyorsun? Türkiye erken seçime gidecek mi?

◉ evet

◉ hayır

ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz’a hapis cezası

Türkiye-ABD ilişkilerinde bir dönem ciddi kriz yaşanmasına neden olan konsolosluk çalışanı Metin Topuz, ‘terör örgütüne yardım’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Topuz, Ekim 2017’den bu yana tutuklu.

+ ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği, ‘derin hayal kırıklığı’ içinde olduklarını ve kararın üst mahkeme tarafından bozulmasını beklediklerini söyledi.

“FETÖ ile ittifak tasfiye içindi” diyen AKP’li Ayvalı istifa etti

CNN Türk yayınında “FETÖ’yle AKP kol kola girdiyse şayet, bunu da farklı darbecileri tasfiye etmek için yaptı” ifadelerini kullanan AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı, AKP’deki görevinden istifasını açıkladı.

+ Doğu Perinçek’in lideri olduğu Vatan Partisi’nin yayın organı Aydınlık, ‘HDP Kapatılsın’ adlı bir kampanya başlattı. Gazetenin bugünkü manşetinden duyurulan kampanyanın, Türkiye’nin saygın aydınlarınca imzalandığı yazıldı. Kampanyaya imza atan ‘aydınlar’ arasında BMC’nin sahibi, AKP’li işadamı Ethem Sancak ve Deniz Gezmiş ile arkadaşlarının idamına onay veren Hasan Korkmazcan da bulunuyor.

+ Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarının artması üzerine çalışma yaptıklarını duyuran Sağlık Bakanlığı, “Bu yıl KKKA vaka sayısı artış göstererek 480’e ulaştı, 15 kişi ise hayatını kaybetti” dedi.

+ Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, isimleri seçme yetkisi kurul yerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a verildi. ‘Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlardan’ hüküm giyenlerin ödülünün geri alınabilmesi maddesi ise korundu.

+ İstanbul’daki havalimanlarında yurtdışı uçuşları yeniden başladı. Türk Hava Yolları’nın ilk uçuşları, Almanya, İngiltere ve Hollanda’ya yapıldı.

+ Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gebze Gençlik Merkezi kütüphanesinde şort giyen kadın öğrenciye “Böyle giyinemezsin, hatların belli oluyor” dendi. Yaşananları doğrulayan gençlik merkezi müdürü Köksal Turan, “Kimsenin giyim kuşamına bir şey dediğimiz yok ama değerlerle ilgili olduğunda dikkat etmelerinde de fayda var” dedi.

+ Tarım ve Orman Bakanlığı bakteri, virüs ve haşerelerin ürünlere zarar vermesini engellemek için kullanılan kimyasal maddelerin 16’sını yasakladı.

+ Mercer’ın beş kıtada 209 şehri kapsayan araştırmasına göre, dünyanın en pahalı şehri Hong Kong. En ucuz şehri ise Tunus. Geçtiğimiz yıl 154’üncü sırada yer alan İstanbul, bu yıl listede 156’ncı.

+ Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin en çok kullanılan dört ana arterinde olası kaza ve araç arızalarında sürücülere ücretsiz çekici ve yol yardım hizmeti verecek.

DSÖ ‘vazgeçti’: Asemptomatik kişiler de hastalık yayıyor

Harvard Üniversitesi bilim insanları, asemptomatik (belirti göstermeyen) kişilerden virüsün bulaşmasının ‘çok nadir’ olduğunu söyleyen Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ‘kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini’ açıkladı. ‘Kafa karıştırmakla’ suçlanan DSÖ, açıklamasını çekti ve asemptomatik kişilerin de hastalığı yaydığını duyurdu.

+ Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara, asemptomatik kişilerin yarattığı bulaş riskine ilişkin “Attıkları virüs miktarı sanki biraz düşük. Bu da şu anlama geliyor, biraz daha az bulaştırıcı olabilir ama ‘bulaştırmıyorlar’ anlamında değil” dedi.

Halk sağlığı uzmanı: Veriler açıklanmıyor, birinci dalga bitmedi

Sağlık Bakanlığı’na ‘şeffaflık’ çağrısı yapan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, “Normalleşme adımlarının olası sonuçları üzerine konuşabilmek için vakaların illere, ilçelere, yaş gruplarına, cinsiyetine göre dağılımı açıklanmalı. Daha birinci dalga bitmeden ikinci dalga ortaya çıktı “dedi.

İtalya hükümeti salgınla mücadele yönetimi hakkında ifade verecek

Fransa’nın ardından İtalya’da da salgınla mücadele yönetimi hakkında hükümete soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Başbakan Giuseppe Conte ile içişleri ve sağlık bakanları ifade verecek.

+ Türkiye’de salgının başladığı ilk günlerde, test yaptırmak isteyenlerin kuyruk oluşturduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan yaklaşık 150 kişinin testleri pozitif çıktı.

+ Amerikan ilaç devi Eli Lilly, test edilen iki antikor tedavisinde her şey yolunda giderse, Covid-19’a karşı tasarladıkları ilacın Eylül ayında kullanıma hazır olabileceğini açıkladı.

+ Yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşlarına yönelik Türkiye’ye gelişte uygulanan 14 gün evde gözetim kuralı kaldırıldı.

+ 511 epidemiyolog yanıtlıyor: Sarılma, uçağa binme, sinemaya gitme gibi eylemleri ne zaman yapacaklar?

+ Bursa Valisi Yakup Canpolat, şehirdeki vaka sayısında bir günde yüzde 50 artış olduğunu söyledi. Vakaların yarısı Yıldırım ilçesinde.

+ Koronavirüs hakkında kesin bir cevabı olmayan altı soru ve olası yanıtlar

+ Koronavirüsün son salgın olmayacağını söyleyen bilim insanları, vahşi yaşamdaki hastalıklara daha yakından bakılmasını istiyor.

+ Belçika Prensi Joachim’e, İspanya’nın Cordoba kentinde bir partiye katıldığı gerekçesi ile 10 bin 400 euro para cezası kesildi. Covid-19 testi pozitif çıkan Joachim’in katıldığı partide, 26 kişi vardı.

Trump’tan ‘özerk bölge’ ilan eden protestoculara: Teröristler
ABD’nin Seattle şehrindeki güvenlik güçleri, polis merkezi çevresindeki protestocularla yaklaşık bir hafta süren çatışmanın ardından alanı boşalttı. Protestocular, alanı ‘özerk bölge’ ilan etti. Başkan Donald Trump ise protestocuları ‘terörist’ diyerek hedef aldı.

+ ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, St. John’s Kilisesi önüne yürüdüğü ve elinde İncil’le poz verdiği sırada Başkan Donald Trump’ın yanındaki ekipte yer aldığı için özür diledi.

Suriye Devlet Başkanı Esad, Başbakan İmad Hamis’i görevden aldı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 2016’dan bu yana Başbakanlık koltuğunda olan İmad Hamis’i görevden aldı. Suriye resmi medyası ayrıntı vermese de, ülkedeki ekonomik kriz ve yerel para biriminin değer kaybetmesinin kararda rol oynadığı belirtiliyor.

+ İngiltere’nin Bristol kentinde ırkçılık karşıtı protestolarda sökülüp nehre atılan Edward Colston heykeli sudan çıkarıldı. Heykel, temizlenip bir müzede sergilenecek. ABD’de ise ünlü İtalyan kâşif Kristof Kolomb’un heykelleri yıkılmaya başlandı.
+ Kuzey Kore, Güney Kore ile yaşadığı gerilimle ilgili ‘hayal kırıklığı’na uğradığını açıklayan ABD’ye yanıt verdi: “Başkanlık seçimleri sorunsuz geçsin istiyorsanız sessiz kalmanız yararınıza.”

+ İsviçre’de eşcinsel evliliğin yasal olarak tanınmasına ilişkin yasa teklifi ilk onayı aldı. Teklif, lezbiyen çiftlerin sperm bankası aracılığıyla çocuk sahibi olmasını da yasal kılıyor.

+ Norveç’te, Çinli üvey kız kardeşini öldürdükten sonra Oslo’daki bir camiye silahlı saldırı düzenleyen aşırı sağcı Philip Manshaus, 21 yıl ağır hapse mahkum edildi.

+ Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, aile içi tacize ve cinsel saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

+ Twitter’ın test aşamasındaki yeni özelliği, kullanıcılara bir makaleyi retweet etmeden önce ‘okuyup okumadıkları’ sorusunu soruyor. Amaç, teyit edilmeyen bilgilerin yayılmasını önlemek.

Pandeminin etkileri: 920 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi kullandı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre, Nisan ayında 920 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi kullandı. Aynı dönemde 38 bin kişi de ilk kez kredi kartı kullanırken, kredili mevduat hesabı kullanan kişi sayısı 23 bin oldu. İlk defa konut kredisi kullanan kişi sayısı ise 13 bin olarak kayda geçti.

Kıdem tazminatı çalışması: İki formül gündemde

Kıdem tazminatı fonu konusunda yürütülen çalışmada iki formül üzerinde çalışılıyor. Plana göre yeni sistem 2022’de yürürlüğe girecek.

Varlık Fonu ‘hız kesmiyor’: 20 maden sahasını devraldı

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürü Zafer Sönmez, fonun, yaklaşık 20 değerli maden sahasını bünyesine kattığını belirtti. Sönmez ayrıca büyük bir maden holdingi oluşturmak için çalışmalara başladıklarını da söyledi.

‘Cihat Yaycı: Türkiye’nin atması gereken çok somut bir adım var’

Kübra Par: “İtalya ve Yunanistan arasındaki anlaşmanın Türkiye açısından neden çok kritik olduğunu istifası büyük gündem yaratan Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı ile konuştuk. “Şimdi Türkiye’nin atması gereken çok somut bir adım var” diyor Doç. Dr. Yaycı. Çünkü İtalya ile Yunanistan arasında yapılan anlaşmada Arnavutluk’un ve Libya’nın hakkı yeniyor. Güneybatı-Kuzeydoğu hattında Arnavutluk’un, Kuzeybatı-Güneydoğu istikametinde ise Libya’nın kazanacağı alanlar gasp ediliyor. Yani Libya ve Arnavutluk, İtalya ile anlaşma yapsalardı Yunanistan’ın aldığı bazı alanlar onların olacaktı.”

‘Bir cinayet işleyen önce tanıkları ortadan kaldırır’

Barış Terkoğlu: “15 Temmuz’un edebiyatını yapmayı sevenler davalarda hiç görünmüyordu. Müyesser Abla antika telefonuyla mahkeme evrakı kazıyarak, sanık ve tanık dinleyerek Türkiye’nin karanlık sırlarına mum yakıyordu. Ne tuhaf, birileri bundan hiç hoşlanmıyordu. Bir cinayet işleyen önce tanıkları ortadan kaldırır. Müyesser Abla kendi seçimiyle 10 yıl önce kumpas davalarının, bugün 15 Temmuz davalarının tanığı oldu. 10 yıl önce ‘terörist’ diyerek onu ortadan kaldırmaya çalışanlar, bugün ‘casus’ yaftası yapıştırarak yok etmeye çalışıyor.”

‘Sistemin devamını teminat altına alacak adımlar devam etmeli’

Okan Müderrisoğlu: “Bırakalım asker, yargı, istihbarat işini yapsın. Her kurumda, her an olan ve olması muhtemel ayrılıklar kişileştirilmeden, devlet ciddiyeti içinde neticeye bağlansın. Milletten yetki alan Cumhurbaşkanı ve/veya şartlara göre sorumlu siyasiler tarafından hukuk çerçevesinde son söz söylensin. Kerameti kendinden menkul, medya tesirine açık kamu görevlilerinin üzerine oyun kurulmasına net şekilde karşı durulsun. Ki bu yönde güçlü bir irade de söz konusu. Tam da bu nedenle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sürdürülebilirliğini teminat altına alacak idari ve yasal adımların devamına ihtiyaç var.”

Ekonomist Yalçın Karatepe’den TÜİK’in işsizlik verileri: Türkiye Mucizesi
Psikolog ve yazar Gündüz Vassaf, gazeteci Nilay Örnek’in ‘Nasıl Olunur’ podcastinde ebeveynleriyle ilişkisini, delirme halini ve yazmakta olduğu kitabı anlatıyor.
Yüzyüzeyken Konuşuruz’un 2020’de DasDas’ta verdiği konserin kaydı.
Journo Proje Editörü Emre Kızılkaya, Hürriyet’in internet sitesinin tıklanma sayısını ‘süper rakamlar’ diye duyuran Ahmet Hakan’ın iddiasını inceliyor: “Hürriyet üç yıl öncesinden bile az tıklanıyor.”
Oyuncu Ece Dizdar ve sinema yazarı Şenay Aydemir, Ingmar Bergman’ın kült filmlerinden ‘Bir Evlilikten Manzaralar’ı konuşuyor.
‘Kısmet adlı çift direkli teknesiyle dünyanın çevresini dolaşan ilk Türk denizci Sadun Boro ve eşi Oda Boro’nun, İstanbul’da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanışı.
Türkiye’de feminist hareketin miladı sayılan ‘Dayağa Hayır’ eyleminin katılımcılarından Birgül Akay anlatıyor: “Polisler de şaşkındı.”
Dijital izleme platformu Netflix, ‘Black Lives Matter’ hareketine özel olarak 45’ten fazla yapımın yer aldığı bir koleksiyon oluşturdu.
Mizah yazarları Deniz Özturhan ve Kaan Sezyum, ‘Saygıdeğer Eski Eşim’ programında tartışıyor: ‘Kıskançlık mı Kıskaçlık mı?’
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın